NIEUWE No. 180. Zondag 21 Juli 1878. 3e Jaargang. Aan de Katholieke Huisvaders vau Haarlem. Aan Zijne Majesteit den Koning, DE FINALE. Aan de Eerste Kamer der Staten- Generaal Zulk een finale paste trouwens bij het geheele stuk. HAARIjE (lOlIBMT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATEEDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De weken lang met volharding gevoer- den strijd der minderheid in de Tweede Kamer is vruchteloos gebleven. De slag is gevallen en de uitkomst heeft ons niet ver rast. De Tweede Kamer heeft Donderdag 11. de onderwijswet met 52 tegen 30 stemmen aangenomen. De liberalen, de volgelingen van Kap- pejjne, hebben gezegevierd maar het volks onderwijs is niet gebaat, doch geschaad. Slechts persoonlijke belangen zijn gediend, de politieke onderworpenheid van de ge meentebesturen is beslist en de vrjjheid van geweten is aan banden gelegd door den krachtigen hefboom van het materieel be lang. Toch er gloort nog een zonnestraaltje aan den donkeren horizon. Er zijn nog twee vuurproeven die de nieuwe onderwijswet heeft te ondergaan. Laten we hopen dat de Eerste Kamer recht doe wedervaren aan de dappere kampioenen der minderheid en aan de meerderheid van het volk dat deze wet niet gevraagd heeft en niet in werking verlangt. Mocht ook op deze verwachting teleurstelling volgen dan blijft ons nog de weigering der koninklijke sanctie. Al heeft ons petitionnement aan de Tweede Kamer niet gebaat, wij zullen ons door dien ongunstigen uitslag niet laten afschrikken, maar met vernieuwde krachten en met nieuwen moed adressen zenden aan de Eerste Kamer en indien 't noodis is aan Z. M. den Koning. Katholieke huisvaders van Haarlem wij uoodigen u thans wederom met versterkten aandrang uit de petitien met uwe handtee- keningen te bekrachtigen. Van af Maandag a. s. liggen op ons bureel (Jansstraat 25twee adressen ter teekening van den volgenden inhoud. Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, hoofden van huisgezinnen in de gemeente Haarlem. dat zij kennis genomen hebben van het Wets ontwerp ter herziening der Wet van 13 Augus tus 1857 (Staatsblad No 103) tot regeling van het Lager Onderwijs, door de Tweede Kamer aangenomen den 18 Juli 11. dat zij in dit Ontwerp de bestendiging zien *an alles, wat, naar hunne innigste overtuiging, de Openbare school voor hen onbruikbaar maakt; dat zij tevens daarin ontdekken het onloochen bare streven, om aan het eenig hun gebleven hulpmiddelde Bijzondere School, onder schijn bare eerbiediging van haar recht, het bestaan onmogelijk te maken; dat zij zich daarom wenden tot uwe Verga dering, met het eerbiedig verzoek, genoemd Wetsontwerp niet te willen goedkeuren. Hetwelk doende enz. SIRE! He ondergeteekendenhoofden van huisgezin nen uit de gemeente Haarlem geven met ver schuldigden eerbied aan Uwe Majesteit te kennen dat zij kennis hebben genomen van het door de Tweede en Eerste Kamer der Staten-Generaal aangenomen Wetsontwerp tot herziening der Wet van 13 Augustus 1857 (Staatsblad No 103) tot regeling van het Lager Onderwijs dat zij in genoemd ontwerp blijven zien de bestendiging van alleswatnaar hun innigste overtuiging, de Openbare School voor hen on bruikbaar maakt; dat zij tevens daarin ontdekken het onloochen bare streven, om aan het eenig hun overgebleven hulpmiddel, de Bijzondere School, onder schijn bare eerbiediging van haar recht, het bestaan onmogelijk te maken SIRE! De ondergeteekenden wenschen in hun kinde ren te zien voortleven de liefde tot het Vader land, de trouw aan het Vorstenhuis, den eerbied jegens den Koning, waarop zij roem dragen er. die zij in kalme als onrustige tijden toonen en zullen blijven toonen. Zij erkennen als den grondslag dier verheven deugden de beginselen door het Christelijk on derwijs en de Christelijke opvoeding der Bijzon dere School ingeprent. Zij zien echter in genoemd Wetsontwerp aan de Bijzondere School de grondwettige vrijheid weigerenhet grondwettige recht tot bestaan be perken de middelen tot bestaan ontzeggende kracht tot ontwikkeling ontnemen; zij zien de Openbare School in een met hun geweten strij dige richting versterkt, uitgebreid, begunstigd. Waarom zij, vertrouwende op Uwer Majesteits liefde voor al hare onderdanen, op de recht vaardigheid, die de luister is van Haar kroon, op de wijsheid die zij Haar dagelijks van den Hemel toebidden Van Uwe Majesteit nederig en eerbiedig ver zoeken dat het Haar moge behagen aan ge noemd Wetsontwerp Hare koninklijke goedkeu ring' te onthouden. Hetwelk doende van Uwe Majesteit de getrouwe onderdanen: De adressen gericht aan de Eerste Kamer worden onmiddellijk verzonden. Die aan Z. M. den Koning zullen door ons opge zonden worden aan de Redactie van De Tijd,, welke maatregelen zal nemen dat de gezamenlijke adressen van het geheele land ten bekwame tijde in het koninklijk paleis zullen bezorgd worden. Katholieke huisvaders van Haarlem toont ook thans weder dat de belangen van den Staat maar vooral het welzjjn uwer kinde ren u ter harte gaat. Teekent allen de beide adressen opdat wij bevrijd worden van eene onzalige schoolwet die het liberalisme ons goed of kwaadschiks op wil dringen. De Redactie. Het lied der verdrukking, 'twelk dooi de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de jongste weken werd gecomponeerdis thans voltooid. In de zittingen vanjl. Donderdag werden de laatste noten op het papier gezet. De grondtoon is die der revolutiegeweld gaat hoven recht. Onbarmhartig ging de parlementaire meerderheid tegenover de feitelijke meerder heid in het land te werk. Al de pleidooien, door de ware vrienden der vrijheid, met zoo groote welsprekend heid dikwerf, geleverd, konden en mochten niet baten. 't Was eenmaal in den raad der libera listische wijsheid besloten, dat de kinderen onzes volks moesten blijven overgeleverd aan de macht eener openbare school, waarin het teeken des kruises, in zijn volle en hoog heerlijke beteekenis, althans in den regel, weersproken zal worden. En tegen die ontaarding der volksschool kan de bijzondere school, naar de bedoeling der aangenomen ivet althans, geen uitkomst bieden. Alles is beproefd om het vrije onderwijs te dooden. De kinderen van Nederland moeten ont trokken worden (zóó decreteerde het radica lisme) aan den invloed van Godsdienst en Kerk. In elke strofe van het lied der nieuwe wet trilt de toon der verdrukking. Elke poging, door edele vaderlanders in de Kamer gewaagd, om die tirannieke o O 7 strekking der wet minstens iets te verzachten stuitte af op die onaandoenlijkheid voor iederen gewetenskreet, welke de libertijnen zoo droevig en rampzalig kenmerkt. De stemmen waren geteld; de genius der historie zal ze eenmaal wegenen ze zeker veel te licht bevinden. Niet alleen wilde de parlementaire meer derheid, samenzwerende tegen de vrijheid, niet weten van het recht der meerderheid in den lande op ondersteuning harer vrye school, ondanks de meesten wel moeten opbrengen Toor de openbare school der min sten, maar de bijzondere school uitslui tende van alle lusten, der O verheids-school verzekerd, onderwerpt men haar wel aan dezelfde lasten als de laatstbedoelde. Schier elk artikel houdt boeien in, bestemd het bijzonder onderwijs om de grondwettig- vrije leden te slaan. Tegen de duidelijke bedoeling van den grondwetgever in smeedde men die ketenen. o o Zoo loopt er een waarlijk roode draad van vervolging van het vrije onderwijs door het geheel weefsel der radicalistische wet, of (om bij ons oorspronkelijk beeld te blijven) deze gansche wets-compositie wordt door één grondtoon van verdrukking be- heerscht. Geldt dit van elke afdeeling van dit jam merlijk wetsdicht, de finale zet de kroon op het werk. Wij hebben hier het oog op de doorge dreven bepaling, volgens welke aan bedeelde ouders de dwang wordt opgelegd »hun kroost naar de school te zenden." Maar ook daar, waar de gelegenheid voor bijzonder onderwijs ontbreekt, en ondanks het geweten der behoeftige ouders tegen de Staatsschool bezwaar mocht hebben, moet de bedeelde, omdat hij arm is, zijn kroost zen den naar een school, welker richting hem tegenstaat. En dat heet men dan vrijheid! En tot het in 't leven treden van zulke dwangbe- palingen werkten zelfs volgelingen van wijlen Mr. Thorbecke mede, hoe wel die staatsman steeds voor de vrijheid, ook van onderwijs met warmte opkwam, gelijk in deze onder- wijs-discussie door den waardigen en gemoe delijken Saaijinans Vader, eerlijk werd erkend Voor de niet-onvermogenden durfde Mr. Kappeijne geen leerdwang voorstellen doch voor de onvermogenden wel. Het radicalisme gaat dus uit van de stelling, dat de conscientie-vrijheid der armen niet geëerbiedigd behoeft te worden. Met den voet der wet mag men des armen geweten drukken. Te vergeefs vroeg nog de heer Barge aan de meerderheid genade voor de behoeftigen; zelfs die vrijheids-aalmoes voor de armen werd den vrienden der vrijheid geweigerd. De parlementaire meerderheid bleef ge trouw aan haar themaverdrukking en nog eens: verdrukking. Door 52 stemmen werd in 't eind de tirannieke wet aangenomen. Dertig leden der Kamer teekenden door hun afwijzend votum protest tegen deze miskenning der volks-vrijheid aan. De macht der duisternis triumfeerde; maar slechts tijdelijk. Er blijft troost in deze nationale smart. 't Was de heer Barge, die ze der Natie aanbood en wel in zijn heerlijk advies, van zoo onschatbare waarde den 9en Juli jl. bij de behandeling der groote quaestie van »de Christelijke deugden" op de neutrale school uitgebracht. Bij die gelegenheid resumeerde de heer Barge de beteekenis van den schoolstrijd, in de volgende kernachtige voor geen tegen spraak vatbare woorden Tegenover de oude wereldbeschouwingen die het positieve Christendom tot uitgangs punt heeft, staat de nieuwe, moderne we reldbeschouwing als gevolg der moderne godsdienstige begrippen. Beide strijden om de toekomst, en daarom ook niet alleen daarom want er zijn nog andere redenen maar daarom ook hechten beide zooveel aan de volksschool; want wie de volksschool heeft, heeft de toekomst. Wat heden de school is, zal morgen het volk zijn. Daarom heden een school met positief Christendom morgen een volk dat positief Christelijk is maar heden een school zonder dat Chris tendom en morgen ook een volk zonder dat Christendom. En zou het dan ook zoo heel toevallig o zijn dat de plaats, die men in den strijd tusschen de twee wereldbeschouwingen in neemt, bijna altjjd de plaats aanduidt, die men inneemt in den schoolstrijd? Bijna zon der uitzondering kan men uit het antwoord dat iemand geeft op de vraag: gelooft gij in de Godheid van Christus? opmaken of hij een voor- of tegenstander van de neu trale school is. Nu duiden wij niemand zijn ijver voor zijne wereldbeschouwing ook bij deze schoolquaestie ten kwade, maar daarom eischen wij en, ik heb het reeds vroeger bij deze discussie gezegd, wij staan daarbij op een volkomen grondwettig stand punt voor beide gelijke rechten. Daarom zeiden wij bij de algemeene beschouwingen. Laat ieder zijn eigen wapen betalen, of be taal beider wapen uit de gemeenschappe lijke kas. En daarom zeggen wij nu: Als gij ons nu toch wilt blijven bestrijden met het wapen dat gij ook ons laat betalen, strijdt dan ten minste niet onder onze leus en hijsch dan niet onze vlag op het bol werk dat is opgeworpen en versterkt om ons te bestrijden. »Zal ons dat baten, Mijnheer de Voor :tjind] AGITE MA NON AGITATE. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk D i n g s d a g- en V r ij d a g- avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUEEL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1