BUITENLAND. BINNENLAND. Engeland. België Duitschland. Rusland. Zwitserland. GEMENGD NIEUWS. zitter? Ik twijfel er aan. Maar of op de neu trale school de Christelijke vlag blijve wap peren of niet, het ware karakter van den strijd zal er niet door veranderen. Wij zullen blijven strijden voor het recht van den Christus op de jeugd en het recht van de jeugd op den Christus. »En dan zeg ik aan de liberalen: dat doen wij als vrienden der ware vrijheid, want wij strijden voor de leer, verkondigd door hen, die tegenover de dwingelandij der macht het eerst het woord der ware vrijheid deden hooren: Oordeelt of het recht is voor God, u meer dan Gode te gehoorzamen.Tot de conservatieven zeg ik: wij strijden met u als ware behouds- lieden, want wij willen meer conserveeren dan de brandkasten, waarin de schatten van het volk worden bewaardwij strijden voor het behoud van den grootsten schat, dien het Nederlandsche volk ooit heeft bezeten het geloof aan Christus en de verlossing door zijn dood. Ru ten slotte zeg ik aan hen, in wier gelederen ik de eer heb gehad in deze quaestie te strijden: Laat ons den moed niet verliezenWat ook de uitslag moge wezen, of hier ook nederlaag op nederlaag ons deel zij een blik op het einde zij onze troost want dat eindeof wij het beleven of niet't zal zijn de herhaling door geheel de wereld van den kreet, dien Julianus de Apostaat eenmaal in zijne stervensure slaakteGij hebt verwonnen, Nazerener Troostrijke, echt Christelijke taal, waaraan ieder, die den Christus der Schriften lief heeft, zijn instemming niet zal kunnen onthouden. En de slotwoorden van den heer Barge mogen als een schoone en heilvolle pro fetie worden beschouwd. De naaste toekomst kan behooren aan de vijanden van het Kruis, de laatste toe komst behoort aan Hem, Die aan dat hout der schande de wereld van zonde en dood heeft verlost. De Nazarener zal overwinnen D. M. Het OOSTEN. Nu het congres ten einde is, zijn de Italianen na de Turken het meest ontevre den. Immers hun afgevaardigde is met leege handen uit Berlijn huiswaarts gekeerd. De liberale Italiaansche bladen verlieelen hunne ontevredenheid niet. Het overwicht van Oostenrijk in de Adriatiscbe zee, zeggen ze, is eene bedreiging van Italië, en waarom werden, zoo redeneeren ze verder, Bosnië en de Herzegowina onder den beschavenden invloed van deze Mogendheid gebracht, terwijl aan Albanië de beschavende invloed van Italië ontzegd werd. De ware oorzaak is echter, dat de quaes tie der bevrijding van het nog zoogenaamde niet-bevrijde Italië, zelfs door Italie's ge volmachtigde graaf Corti niet tot een goed resultaat is gebracht. Yon Bismarck had immers beloofd er zijn steun aan te zullen geven, maar niettegenstaande de medewer king van Gortscliakoff waren de vertegen woordigers der Mogendheden er tegen om den roof in 1870 gepleegd als een voldongen feit te erkennen. De Gazetta d'Italia een liberaal blad deelt hieromtrent het volgende mede Op den nadvukkelijksten toon wordt ver zekerd, dat de Italiaansche minister Corti op het Congres verklaard heeft dat Italië alles zou erkennen wat de Mogendheden goed vonden te doen en niets voor Italië te eisclienj indien het Congres slechts de annexatie wilde erkennen van de Kerkelijke Staten aan Italië en dit door een internationale akte bescher men tegen elke terugeisching van den Paus of zijne opvolgers. Bismarck, die Corti aangespoord zou heb ben tot het doen van zyn voorstel, onder steunde het; Gortscliakoff eveneens, maar Frankrijk, Oostenrijk en Engeland verklaar den er zich nadrukkelijk tegen onder bijroe- ging, dat zij onmiddellijk Berlijn zouden verlaten, als de zaak in verdere behandeling kwam. Bismarck, die het Congres tot lederen prijs wilde doen slagen, verzocht torn Corti zijn verzoek in te trekken. Corti is nu woedend op V. Bismarck, want deze zou hem verzekerd hebben, dat het ver zoek door de Mogendheden gunstig zou opge nomen worden. Met het bezetten van Bosnië en Herze gowina door Oostenrijksche troepen is een begin gemaakt. De Russen aan de golf van Saros hebben op een ongewapende sloep, behoorende tot een Engelsch oorlogschip, geschoten. Zij gingen met schieten voort, ondanks de witte vlag, die op de sloep geheschen was. Het vaartuig ging naar de kust om eenige Engelsche matrozen te zoeken, die de Russische linien zouden binnengedron gen zijn en thans aan wal werden vast gehouden. De Regeering heeft reeds voorbereidende m«af regelen genomen om een telegraafkabel over Alexandrie naar Cyprus te leggen. Het plan tot aanleg van een spoorweg tot den Enphraat ter verbinding ran Indie is reeds uit gewerkt. Zijdie zich met dien aanleg willen belasten hebben van de Regeering een waarborg som gevraagd. Bij de Engelsche marine zal, onder den naam van hand-torpedo, eerstdaags een ireuwe uit vinding worden ingevoerd. Deze torpedo's zijn bestemd om met de hand geworpen te worden in vijandelijke booten of over borstweringenpa lissaden enz. Zij zullen enkel bestaan uit schiet katoen, dat in een kogel van 3 tot 4 Kg. is sa mengeperst. Aan eiken kogel is een lang snoer bevestigd, welks uiteinde in verbinding gebracht is met een soort van pistool in de band van den operateur. De torpedo wordt dan in de gewenschte richting geworpenwaarna een druk op den trek ker bet schietkatoen doet ontbranden en een ont ploffing te weeg brengtdiezooals proefonder vindelijk gebleken isvoldoende is om een gra- nietblok van 5 ton te verpletteren. Een enkele torpedo kan een geheele sloep uiteen slaan en in de banden van ervaren mannen zijn zij zelfs ook zeer gevaarlijk voor grootere schepen. Bij de artikelsgewijze behandeling' van de wet op de veeziekte, beeft de beer James een amen dement voorgestelddat geen ministerieele veror dening rechtsgeldig kan zijnzoo zij in strijd is met de verplichtingen door handelstraetaten opgelegd. Hij noemt de verplichte afmaking aan de haven van aankomst in strijd met de clausule op den voet der meest begunstigde natie. Sir II. Selwijn Ibbetson brengt bezwaren in tegen bet amendement. Hij komt er tegen op, dat de wet niet te rijmen zou zijn met de clausule op den voet der meest begunstigde natie. De invoer toch wordt niet beperkthet geldt een voor schrift van politiena de landing in acht te nemen. Gisteren-namiddag zijn de werkplaatsen en maga zijnen van den beer Hendrickx, vuurwerkmaker in de Beeldekensstraat te Antwerpen binnen eenige oogenblikken door een vreeselijken brand vernield. Aan blusschen viel niet te denkenwater was er bijna niet te vinden, en in minder dan twin tig minuten bleef er van de fabriek niets over dan rookend puin. Het buis van den beer Hendrickx is gespaard gebleven. Een der werklieden zou bij den brand omge komen zijn; men heeft onder bet puin een ver koolden romp gevonden. De schade wordt op 100 000 franks berekend en er zou niets ver zekerd zijn. De oorzaak van de ramp onbekend Men wenscht in 1880 bij bet feest van België's 50-jarige onafhankelijkheid te Brussel een stand beeld van Marnix van St. Aldegonde te onthullen. De dienstbode van een oud ongehuwd lieer te Brussel zeide hem, toen zij hem onlangs des morgens zijn ontbijt bracht, dat zij gedroomd had van 1313 en liem 10 franks verzocht, om daar voor een lot in de loterij te koopen. De lieer leende baar de 10 franks. Eenigen tijd daarna zag bij op de trekkinglijst, dat zij honderdduizend franks bad getrokken. Zonder baar hiervan iets te zeggen, vroeg hij haar ten huwelijk; de meid stemde toe, liet zich naar burgemeester en pastoor leiden en vervolgens naai de echtelijke woning. Hier vroeg baar de man, zoodra zulks gevoegelijk kon, naar bet loterijbriefje. „Ik heb," antwoordde zij, „voor het geld geen briefje gekocht, maar eene muts," Tableau! Van een onwankelbaar vertrouwen en een taai geduld, gaven een paar Duitsche dames getuigenis. Te Wiesbaden zijn dezen zomer twee badgasten, die de eene sedert zestig, de andere sedert vijftig jaar, geregeld aldaar de kuur volgen. Het zijn beide dames van 88 jaar, die er nog friscb en gezond uitzien. Beiden hebben al die jaren bij dezelfde familie kamers gehad en zien nu reeds bet vierde eslacht der familie opkomen. ic Alzoo na vijftig en zestig jaar de badkuur ge regeld te hebben gevolgd, zijn die oude vrijsters nog niet hersteld en gaan zij nog maar altijd voort iederen zomer baar heil aan de bronnen te zoeken. Te Marpingen werden verleden Maandag, den 8n dezer, twee geestelijken uit Engeland de een isEngelschman, de ander Duitscher maar in Engeland verblijf houdende die het gewaagd hadden in den Hiirtenwald door te dringen, ge vangen genomen, onder een grooten toeloop naai den wachtmeester der gendarmerie gebracht en een half uur later door een gendarm naar St. Wendel getransporteerd, waar zij 30 Mark boete moesten betalen. Daarna mochten zij hun reis ongehinderd voortzetten. Een kastelein, in de omstreken van Munchen, door de politie uitgenoodigd om iu zijn lokaal geen socialisten meer toe te laten, gaf ten ant woord, dat zoolang de ontvangers der belastingen bet geld der socialisten bleven aannemen, bij dit ook voor goed hield. De Gennania bevat een oproeping aan de katholieke kiezers, om zonder op de verzoenings politiek der regeering te willen letten, op de centrum-mannen te stemmen en overal elders de liberalen te weren, die gezworen vijanden, vooral in Duitschbind, van aller gelijk recht. Tot den 6n dezer waren in bet Duitsche Rijk wegens majesteitschennis veroordeeld 317 personen, te zamen tot 666 jaar gevangenisstraf. De Gregociaansche tijdrekening zal thans van staatswege in Rusland worden ingevoerd, nadat ook de Akademie zich eindelijk daarover ver klaard heeft. De Russische ambtenaren zijn reeds begonnen met hunne stukken te dateeren ook volgens den Gregoriaanschen kalender. Zooals men weet is het verschil tusschen dezen en den Juliaanschen kalender, tot nog toe in Rusland ge volgd, llians 12 dagen. De vrijwilligers-vloot is thans in 't bezit van vier groote stoomschepenHolsatia (thans Rossia gedoopt), Hammonia (thans Moscou), Thuringia Petersburgen Cyclop (zonder naam). Al deze schepen zijn aangekocht bij de Ilam- burgsch-Amerikaansche Maatschappij. De eerste drie hebben 160,000 pd. st. gekost; voor de Thuringia alleen is 80.000 pd. st. betaald. De Raad van State beeft wederom gedecreteerd dat drie Katholieke kerken, te weten die van Confignon, Compesières en Vernier, door Staats- priesters zullen worden in bezit genomen. Tot dusverre beeft men reeds zeventien kerken aldus den Katholieken ontnomenmaar telkens geweld dadig, de regeering beeft geen enkelen sleutel dier kerken in banden gekregen, zij was gedwongen de eene na de andere te doen openbreken. De maires met de bevolking wisten bun recht moedig te verdedigen, vandaar dat vier-en-dertig mail-es hun ontslag kregen. Sedert 7 Juli bezit Nederland te Amsterdam, een Sociaal-Democratische Vereeniging, met 't Duitsche progiamma. Schoone toekomst! Uit Parijs wordt aan Sieboldia het volgende betreffende de Tentoonstelling medegedeeld. „Omtrent den uitslag der beoordeelingeu valt nog niets bepaalds te zeggen, om reden dat eerst na afloop der juryvergaderingen de presidenten der groepen bijeenkomen, om alles in orde te brengen. Dit kan ik u echter mededeelen, dat alles op het gebied van den tuinbouw voor Ne derland uitstekend gaat. Met algemeene stemmen der juryleden is besloten een eersten prijs, met maximum van punten toe te kennen aan de Bloemisten-Vereeniging te Haarlem, voor hare inzending tulpen." Een vrij curiense reden beeft blijkens de St. Ct. van Zaterdag, aanleiding gegeven om aan een militien een gedeeltelijke vrijstelling van dienst te verke nenDe militien was een jaar te laat aangegeven maar de daaropvolgende straf wordt nu niet toe gepast, omdat bet bevolkingsregister en ook de vader zelf zich een jaar in den ouderdom van den jongeling vergist hebben. Nu die font. is ontdekt, is bij dit jaar in de oogen van hem zeiven en zijn vader van 18 op eens 20 jaren geworden. Elburg, 17 Juli. Een 8jarig knaapje van schipper Gorter, die alhier bout komt laden, bad heden-middag bet ongeluk overboord te vallen en wel bij de groote zeesluis, alwaar een sterke stroom gaat, en zou bepaald verdronken zijn, indien onze gemeente-architect zidks toevallig niet had opgemerkt en de aan boord zijnde ouders daarop atter.t gemaakt. Niets bespeurende, is le t vaartuig van den wal gehaald, en mocht de vader de voldoening smaken zijn kind, hetwelk onder het schip door geraakt was, te redden. De moeder was radeloos en geen 'wonder dit zou bet tweede pand zijn, dat zij op zoodanige wijze zoude moeten missen. Schiedam, 16 Juli. Zondag-avond, toen de kermistent van den beer Bozzeca stampvol was, had een der aanwezigen, door schijn misleid, de onvoorzichtigheid brand te roepen. Welk een ontsteltenis daardoor werd te weeg gebracht laat zich gereedelijk begrijpen. Terwijl men zich ver drong om naar buiten te komen, werd in 't ge drang veler kleeding gehavend en geraakte menig artikel van weelde geheel of gedeeltelijk verloren. Een politie-agent stelde echter de toeschouwers spoe dig gerust door de verzekering, dat bet geroep van brand slechts een loos alarm was geweest, en nam dadelijk de noodige maatreglen om de orde geheel te herstellen, waarin hij weldra mocht slagen, zoodat de voorstelling kon worden voort gezet. Gelukkig liep alles zonder persoonlijke ongelukken af. Amsterdam, 18 Juli. Wij vernemen, dat er ernstig sprake is van plannen tot het verbouwen der groote Koopmansbeurs en dat de Minister van waterstaat en nijverheid heeft aangeboden de alsdan benoodigde lokalen voor post- en tele graafdienst van de gemeente voor 3000 jaars te huren, welk aanbod door de gemeente voor dat geval aanvaard zou worden. Een aardig tafereel van 't congres geeft, alle avonden in een koffiehuis van de Priedriehs- stadt te Berlijn de geleerde poedel van een oud beer, die daar geregeld komt. Nadat hij den hond een met lovertjes bezet uniformgala-kostuum beeft aangetrokken, gaat de poedel op kommando: „Mooi!'' op zijn achterpooten staan. Wat zegt Bismarck op bet congres? De bond schudt zich af, alsof bij uit 't water komt. Wat zegt Oostenrijk De poedel legt den kop lang over den vloer uitgestrekt, tusschen de voorpooten en knipt loerend met de oogen. Wat zegt Frankrijk De bond gaat heel mooi opzitten. Wat zegt Tur kije? De bond vergeet schijnbaar alle dressuur en begint tot schrik aller aanwezigenluid te huilen en te janken. Weer tot rust gebracht kon digt de eigenaar bet slot der voorstelling aan en zegt: Nu, en wat zeggen Rumenië, Monte negro, Servië en Griekenland? De geleerde poedel sluipt met hangenden staart naar de deur en krabt met zijn pooten om er uit te komen. De eigenaar van dezen bond is notabene in bet bezit van een patent voor die vertooningen. In eene vergadering van geneeskundigen te Bogota, in Nieuw Grenada, heeft dokter Her- mandez een zeer belangrijke memorie voorgelezen over een bezoek door hem gebracht aan Miquel Soliseen pachter in de Sierra Mesella. Deze man is ongeveer 180 jaren oud, hoewel zijne buren hem voor nog ouder houden- De oudste lieden van de landstreek, waarin hij woont, ver baalden den dokter, dat in hunne jeugd, Miquel Solis reed» voor een honderdjarigen doorging. Zijn naam komt voor op een lijst van inschrijversdie in 1712 is opgemaakt, ten behoeve van den bouw van het Franciscaner klooster bij San Se bastian en de abt van dat klooster constateerde dat de tegenwoordig nog levende Miquel Solis en de persoon op de lijst voorkomende een en de zelfde zijn. De dokter vond den grijsaard wer kende iu zijn tuin. Hij scheen nog krachtig en sterk. Zijn wit lioofd was met een netten tulband versierd en zijn blikken nog zoo krachtig, dat de dokter die ternauwernood kon wederstaan. De man verklaardedat de kunst om lang te leven eenvoudig is, zich nooit bedrinken en weinig eten. Op den muur van bet hotel te Fontainebleau, waar de Shah van Perzië zoo christelijk werd behandeld, wordt eiken morgen met krijt in groote letters geschreven, „In den gevilden Shall." - Maandag-namiddag is een jongentje van bijna Sjarigen leeftijd, in de haven te Dordrecht ge vallen en dadelijk gezonkenna eenigen tijd op- gevischt bleek de knaap reeds overleden te zijn. Op verzoek va:i den eigenaar van een huis in de rue Gauthey te Parijs begaf zicli een po litiebeambte des avonds te acht uren naar die woning om er een architect, uit te zetten, die nalatig was gebleven in bet betalen zijner huurpenningen Daar men geen antwoord bekwam, besloot men de deur te openen, en toen men daarin was geslaagd, vond men den huurder dood te bed liggende ongelukkige had zich van liet leven beroofd door verstikking door middel van kool zuur, en daar die daad reeds ongeveer twee we ken vroeger scheen gepleegd te zijn, was het, geen wonder dat de mlin steeds had nagelaten het verschuldigde te voldoen. Een dienstmaagd, die dezer dagen op aan beveling schriftelijk haar dienst had aangeboden aan een dame te Amsterdam en bij mondelinge overeenkomst den dienst had aanvaard en de gebruikelijke gift van den godspenning had aan-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2