BUITENLAND. BINNENLAND^ Verdeeldheid en inconsequentie. Engeland. Duitschland. Frankrijk. Italië. België Spanje. Turkijë. GEMENGD NIEUWS. zijn voortgesproten! De tak die door de hand van een kwaadwillige van den boom gescheiden wordt, draagt geen vruchten meer, maar verdort, kwijnt en sterft. De mensch eenmaal van den weg der waarheid afgebracht, vervalt van kwaad tot erger. De waarheid is één, de dwaling menigvul dig, evenals er slechts eene gezondheid is en er duizende ziekten zijn. Volgens het Evangelisch Zondagsblad zul len de predikanten der evangelische richting bij wijze van protest, een adres aan den Koning aanbieden tegen het zoogenaamd volkspetitionnement. In dat adres zal wor den verklaard: dat zij onschuldig zijn aan deze zonde; dat zij, zooveel in hun vermogen is, hunnen invloed willen aanwenden, om hen, die mochten meenen, den Koning te moeten beschuldigen van gebrek aan belangstelling in hun zieleheil, van dwaling te over tuigen en ten slotte zal in het adres worden gevraagd om milde uitvoering dier bepalingen der wet, welke op godsdienstonderwijs be trekking hebben. De predikanten der genoemde richting ageeren dus tegen het petitionnement niet tegenstaande ze gevoelen dat het wetsontwerp onbillijk is en zij daarom milde uitvoering der bepaling verzoeken. Dat heet men con sequentie. Ds. Griethuijsen te Overschie denkt er weer anders over. Genoemde leeraar heeft onlangs aan zijne gemeente bekend gemaakt, dat er gedurende drie dagen zitting zal gehouden worden tot het teekenen van het petitionnement aan den Koning te gen de schoolwet. Zeer opmerkelijk daarbij isdat de predikant in het bijzonder »de arbeiders* uitnoodigde tot teekenen, omdat hij wel begreep, dat de weldenkende burgers uit de gemeente Z. M. den Koning geen overlast zouden willen aandoen Eindelijk verklaren vier predikanten dei- Hervormde gemeente te Rotterdam het vol gende: Nadat de Algemeene Kerkeraad der Ne- derduitsche Hervormde gemeente te Rotter dam niet heeft kunnen goedvinden, om (ge lijk was voorgesteld) in zjjn adres aan den Koning over de Onderwijswet de clausule op te nemen, dat in dat adres de meening »der overgroote meerderheid* wordt uitge drukt, gevoelen de ondergeteekende, predi kanten bij voornoemde gemeente, zich ge dwongen bekend te maken dat zij, ofschoon niet onvoorwaardelijk met die Wet ingeno men en het betreurende, zoo dikwijls bij volksonderwijs in strijd met de Wet een anti-christelijken geest aan het woord komt, zich nochtans beslist tegen genoemd Adres hebben verklaard. Bij al den ernst van het onderwerp is het soms vermakelijk de verdeeldheid en in consequentie der hervormde partij na te gaan. Het gemeentebestuur van Londen heeft be sloten graaf Beaconsfield en lord Salisbury de brieven van hun eereburgerschap in gouden kokers te sehenken en tot dat doel een som van 2500 pil. st. beschikbaar gesteld. Te Llangibby, in Wales, heeft tan af schuwelijke moord plaats gehad. Een landbou wer, Watkins genaamd, werd nl. met afgesneden hals in zijn tuin gevonden. Het hoofd was met eenige bloemen bedekt, om den afzichtelijken moord te bedekken. Naast hem lag het vrees- selijk verminkte lijk van zijn echtgenoote. De hoeve is in brand gestoken en de daarin sla pende vier kinderen zijn verbrand. Joseph Gacia, een Spaansch matroos, is in hechtenis genomen, onder verdenking van dader of medeplichtige aan den moord te zijn. In het Lagerhuis heeft de Minister van Marine Smith op een interpellatie van lord Montagu geantwoord, dat admiraal Hornby ge seind heeft, dat een uit San Stefano terugge keerd Engelsch officier een bevredigend onder houd heeft gehad met generaal Todleben over de quaestie van de geweerschoten, door ltussen op een Engelsche sloep gelest. De generaal heeft verklaard, niets daarvan te weten. Hij drukte zijn innig leedwezen over 't gebeurde uit en zal een streng onderzoek naar de daders in stellen. Te dien einde is een Russisch officier naar de Golf van Xercs vertrokken. Onlangs wilde in de methodistenk erk te Hanley in Engeland een grijsaard van 70 jaren, vader van verscheiden volwassen kinderen, in het huwelijk treden met een meisje van 18 jaren. Toen de bruiloftsstoet bij de kerk aankwam werd hij door een grooten volkshoop aangevallen en werden de kleederen van het bruidspaar zeer gehavend. Tien politie-agenten trachten te vergeefs de orde te herstellen en de troep drong in de kapel en brulde en floot gedurende den geheelen tijd der plechtigheid. Evenwel trouwde het onge lukkige paar en ontvluchtte, begeleid door 8 constabels, naar huis. De Keizer van Duitschland heeft Dinsdag-middag een prachtig bouquet ontvangen van ruim een meter middellijn en ongeveer een meter hoog, waarvan de spits was samengesteld uit keizers kronen Cfritiüaria imper.J Dit geschenk kwam van een vreemdeling, die niet bekend wilde zijn en van wien men alleen wist dat hij dien dag te Berlijn in het hotel Kaiserhof had gedineerd. Uit Stolberg (Rijnstreek wordt aan de Echo der Gegenwart medegedeeld, dat aldaar en in den verren omtrek geen enkele socialist woont. Op eene vergadering van fabriekanten verklaarde een chef van een Eschweiler aandeelen-maatschappij „wij hebben dank zij der Katholieke geeste lijkheid geen enkelen socialist in deze streken en ik voeg hier bij, dat ik zulks erken, gaarne erken, ofschoon ik protestant ben." De Linde „Onder de Linden" te Berlijn, in welker stam bij den moordaanslag van Nobiling op den keizer, verscheiden schrootkorrels zijn doorgedrongen, is thans met een staketsel omge ven. Deze maatregel was hoogst noodig, om den boom niet geheel te laten beschadigen door ver zamelaars van rariteiten. Een Engelsche dame te Berlijn heeft uit Alexan- drië een gerecht van „ingemaakte rozenbladen" voor den Keizer laten komen, dat volgens de Volk8zeit., zeer versterkend moet zijn. De groot hertogin van Baden ontving genoemde dame op audiëntie en beloofde het gerecht op de tafel des Keizers te zullen laten opdisschen. Het tractaat van Berlijn bevat ongeveer vijf duizend woorden. De zeven afschriften van dat verdrag, bestemd voor de op het Congres verte genwoordigd geweest zijnde Mogendheden, zijn op perkament gedrukt; dit is een afwijking van den regel, welke eischt, dat zij met de hand geschre ven worden. Berlijnsche bladen beweren, dat de Minister Waddington te vergeefs gepoogd heeft, deze diplo matieke traditie te doen handhaven. Een Italiaansch dagbladschrijver zegt: Het tractaat van Berlijn werd geteekend niet vier roofvogelpenneneen duivenpen en twee ganzen pennen." Vijf Roodhuiden zijn te Parijs gekomen om de tentoonstelling te bezichtigen- Ze zijn groot van gestaltemet regelmatige trekkenen naar 's lands wijs zeer luchtig gekleed. Hun hoofd is getooid met een stapel gekleurde vederen. Op het gezicht en de borst zijn zij getatoueerd. Ze hebben natuurlijk in de tentoonstellingsgebouwen veel bekijks gehad. Een Amerikaansch officier, die hun tot geleider en tolk dient, vergezelt hen. Ten einde den directeur van een weeshuis te Antreuil, den abt Roussel, in staat te stellen aan alle aanvragen tot opname te voldoen, waren 200,000 franks noodig. De Figaro opende een inschrijving. In zeven dagen tijds waren 250,000 franks ontvangen. De weeskinderen zullen verzorgd worden. De Arrondissementsraad van Marseille stemde met 5 tegen 3 stemmen toe in het verbod van het gebruik van den catechismus op de openbare scholen. Zondag jl. werd te Rome de aangekondigde democraten-meeting onder leiding van Menotti Garibaldi gehouden. Zij werd door ongeveer 2500 personen bijgewoond, die bij motie hun afkeuring hebben uitgesproken over het Berlijnsche Congres en die Italië's solidariteit met de volken, over welke het Congres beschikt heeft, proclameerden. Met opzicht tot Italië-zelf werd door de vergade ring in herinnering gebracht, dat er nog Itali- aansche gewesten zijn, waar Italiaansche onderda nen onder vreemde heerschappij staan. Te Genua heeft soortgelijke meeting plaats gehad, gevolgd door een avond-demonstratie, waarbij men: „Leve Triest! Leve Trente!" uit galmde. Heerlijke vooruitzichten! Weg met Oostenrijk Weg met Humbert Leve de Italiaansche Republiek Zoo klinkt het in de straten van Rome en door gansch Italië. Met al het gestolene is de eenheid van Italië nog niet voltooit. Het Italiaansche Tyrol en Is- trië zoo roept men te Napels moet aan den twee- hoofdigen adelaar (Oostenrijk) ontnomen worden. De Republikeinen gaan met de Socialisten hand aan hand om de agitatie meer algemeen te doen worden. De Italiaansche pers klaagt dagelijks in de bitterste taal over de schande, smaad en spot welke de Italiaansche revolutie op het Congres te Berlijn is ten deel gevallen. De Koning en zijn ministers zijn machteloos en Humbert moet wel blind zijn als hij niet de om verwerping van zijn troon voorziet. De stad Marsala op Sicilië zit zoo tot over de ooren in de belastingen, dat de volgende publi catie van burgers, in plaats van b. en w., op de stadsmuren is aangeplakt: „De 35000 ingezetenen van Marsala, niet lan ger de lasten kunnende dragen, die hunne groote en kleine eigendommen, in en buiten de gemeente, bezwaren, in aanmerking nemende de knevelarijen en afpersingen, welke zij te verduren hebben op de inqnisitie-kantoren der belasting, in aanmer king nemende de totale afwezigheid van handels vertier en nijverheids-bronnen, hebben het besluit genomen hun eigene gemeente zelf te verkoopen in het publiek en aan den meestbiedende. Zij hoopen koopers te vinden, die beter in staat zijn de vraatzucht te bevredigen van al die gieren, welke de eens zoo sclioone landstreken van Sicilië kaalvreten. Zij hopen, dat zij, wanneer zij in massa gaan landverhuizen en een onderkomen zoeken in de vruchtbare landstreken van Australië, aan de klauwen van die roofvogels voortaan znllen ont komen." Dit manifest staat in alle Italiaansche couranten overgedrukt. Als men zich herinnert, dat het Marsala was hetwelk Garibaldi het eerst inhaalde, waardoor thans nog de Garibaldiaansche troep de „duizend van Marsala" heet, dan wordt deze schilderij van den voorspoed en het geluk, door de revolutie aangebracht, nog treffender. De (lekenfabrieken te Dendermonde zijn door een ontzachelijken brand verwoest. Gelegen tus- schen de cellulaire gevangenis en de kruidmagazij- uen deed deze ligging voor het ergste vreezen; het ge- lieele garnizoen is op de been. Zes spuiten, waarvan eer. met stoom, werken nog steeds door. Gister namiddag ten 4 ure brak de brand plotseling uit en thans, 24 uren later dus, is men hem eerst meester. De bovenverdiepingen van de kolossale fabriek zijn geliëel verwoest. Voorloopig wordt de schade op 200,000 fr. berekend. In Sevilla is het zoo warm, dat de stad beslo ten heeft tot den aankoop van zoovële waaiers als er leden van den Gemeenteraad zijn. De leden verklaarden zonder dit verkoelingsmiddel niet te kunnen vergaderen. Te Madrid heerscht sinds een veertien dagen gebrek aan drinkwater. Het gemeentebestuur heeft namelijk goedgevonden in dezen tijd de reservoirs te laten schoonmaken; de fonteinen en pompen leveren dientengevolge slechts geelachtig en troebel water. Het gebrek is zóó erg, dat een liter drinkwater tot zelfs met een peseta wordt betaald. De onderhandelingen over de ontruiming van de nog door de Russen bezette gedeelten des lands worden geleidelijk voortgezet. Volgens een telegraphisch bericht uit Konstan- tinopei dd. 22 Juli, hebben de Russen Schumla bezet, dat door de Turken ontruimd is. De Turken zijn ternggetrokken naar Varna. De Russen zullen de omstreken van Konstantinopel verlaten na de ontruiming van Varna. De overeenkomst tusschen Oostenrijk en Tur kije zal spoedig worden geteekend. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering opgeroepen tegen Dinsdag 30 Juli a. s., 's avonds ten8 ure. 't Is dus best mogelijk, dat de nieuwe onder wijswet, even als die van 1857de ilagteeke- ning van 13 Augustus zal dragen. Naar wij vernemen heeft de heer Kerdijk zich gedurende de onderwijs-discussie onophoudelijk te 'sHage opgehouden en den minister Kappeyne voortdurend van advies gediend. De heer Kap peyne had dus aan Moens niet genoeg of stelde geen vertrouwen in hem. Kralingen, 22 Juli. Zekere v. B. werkzaam aan de bekappingen van de glasblazerij alhier, had heden het ongeluk van boven neer te vallen. Hij werd in bewusteloozen toestand naar zijn woning- gebracht. De heer R. C. van Senus, die genees kundige hulp verleende, constateerde evenwel ge lukkig geen inwendige kneuzingen. Schiedam, 22 Juli. Woensdag-morgen zag men in de Schie een paar klompen drijven; toen men aan het visschen ging, haalde men een meisje van 17 jaar 0)i dat overledene scheen. In een branderij gebracht werd zij geneeskundig behandeld dooi den heer ilr. Van Pinksteren wien het gelukte de levensgeesten bij haar weder op te wekkeiq Thans is het meisje volkomen buiten gevaar. Leeuwarden, 22 Juli. Op de kermis alhier heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Een paar jonge Italianen vertoonden een paar kleine apen, die allerlei kunstjes uitvoerdenonder andere vuurde» zij met eeu miniatuur-geweer, dat echter slechts met een percussie werd geladen. Er scheen een dopje in het geweer te zijn blijven zitten althans eergisteren vloog er een overblijfsel iu het oog van een in de nabijheid staanden knaap, met dit gevolg, dat hij waarschijnlijk voor altijd het gebruik van dat oog zal hebben verloren. Enschede, 22 Juli. In de vorige week werd een blok van vier woningen, tegenover de eer gisteren afgebrande staande, een prooi der vlammen. De bewoners van het eerst verbrande perceel hadden een onderkomen gevonden in deze woningen en hen trof dus voor de tweede maal binnen 48 uur hetzelfde lot. Nieuwe diep, 22 Juli. Graaf Voti Arbin, officier in Zweedschen dienst en broeder van een der verminkte Zweedsche adelborsten is aangeko men en bracht voor de ongelukkige jongelingen de heugelijke tijding mede, dat de Koning van Zweden voor hun toekomst zorg zal dragen. Beide adelborsten nemen intusschen voortdurend in beterschap toe. Bolsward 21 Juli. Heden-namiddag gingen vijf jongelingen in de Sneekervaart zich baden. Vier konden zwemmen en terwijl deze op eenigen afstand waren, waagde zich de vijfde in 't midden der vaart en zonk in de diepte. Hij kwam twee maal boven en riep om hulp; zijn kameraden zwommen naar hem toe maar eer zij hem be reiken konden, verdween hij weder en eerst na een uur zoekens vond men zijn lijk. Hij was 18 jaren oud, een oppassend jongeling, de kost winner en steun zijner moeder. Twee oude dames, een jongeheer in een museum ontmoetende, vroegen hem; „Wat voer jij hier uit?" „Ik kom antiquiteiten zien," antwoordde hij, haar strak aankijkende. Op wat groote schaal in de gemeente Vlij men, een dorpje met ruim 3000 zielen, de fram- bozen-en bessenteelt wordt uitgeoefendkan hier uit blijken, dat, behalve hetgeen dagelijks te 's-Hertogenbosch wordt ter markt gebracht reeds in dit jaar voor ruim t' 25000 van die vruchten van daar zijn uitgevoerd, en wel hoofdzakelijk naar Engeland. Door den gemeente-veldwachter der ge meente Hof van Delft is op een stuk land nabij een greppel een pasgeboren kind gevonden, het welk reeds in vergevorderdeu staat van ontbin ding verkeerde. Volgens verklaring van een ge neeskundige zou het daar 2 ii 3 maanden gele gen moeten hebben. Er wordt een streng onder zoek ingesteld. Reciproque. Officier. De moderne verhou dingen zullen het u niet euvel doen duiden, wan neer ik vraag, hoeveel ge uwe dochter mee ten huwelijk geeft? Rentenier. De moderne verhou dingen zullen het u niet euvel doen duiden, wanneer ik vraag, hoeveel schulden u hebt? Tegen een Amsterdamschen nachtwacht wordt eene vervolging ingesteld ter zake dat hij nieuwe centen met kwik ingewreven heeft, zoo dat deze een zilverkleur kregen, waarna hij ze voor kwartjes heeft uitgegeven. Eergisteren is een werkman op den bag germolen in den Buiksloterham door een der bakken gegrepen en mede naar beneden gesleurd. Den ongelukkige werden bij dezen verschrikke- lijken tocht een arm en een been verbrijzeld. Hij is in het gasthuis te Amsterdam opgenomen, doch zijn toestand laat weinig hoop over. Een zonderling heer, die even bijziende als links is, heeft de vaste gewoonte biljart te spelen. Hij oefent zich daarin geheel alleen op zijn kas teel. Zijn lakei die een groote vleier is, staat achter hem met twee ballen in de handen. Tel kenmale als zijn meester een stoot doet, slaat hij twee malen die twee ballen tegen elkander opdat deze meenen zou een carambole gemaakt te hebben. Te Hullum had iemand zich wat sterk afgekoeld en trachtte zieh weer wat te verwarmen door eene dubbele dosis der zoogenaamde dr. Airys geheime geneesmiddelen in te nemen. Kort daarop was de man een lijk. Praktische blik. DokterFreule, in uwe omstandigheden komt alles aan op uw leeftijd Freule-. Wilt u met andere woorden vragen, hoe oud ik ben? Dokter-. Wel neen, hoe kunt u zoo iets denken, integendeel hoe jong u zijt Freule -. ik heb mijn doopakte toevallig verlegd 1 Dokter-. O, dat is geen zwarigheid nu weet ik reeds genoeg!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2