BUITENLAND. BINNENLAND, Engeland. Duitschland. Amerika. Turkije. Spanje. GEMENGD NIEUWS. zich niet na zooveel jaren van dankbare hulde, thans die nagedachtenis met smaad en hoon te overladen en het slijk van den laster te werpen naar Frankrijks grooteu Bisschop, wiens verhevene deugden en zelf opofferende liefde wereldkundig zijn. Neen, men schaamt zich thans niet meer dat zoo lang en zoo schoon verheerlijkte graf te schenden? Hyena's zijn voorwaar niet wreeder Helaasook onze omgeving levert soort gelijke voorbeelden van schandelijk wan- dalisme, waarvan elk beschaafd wezen gruwt. De internationalisten hielden gisteren-avond in Princess's Concert Rooms te Londen een verga dering, ten einde hun „innige sympathie uit te drukken voor de Duitsche sociaal-democraten in hun strijd tegen de Duitsche Regeering.'' De ver schillende sprekers kwamen heftig op tegen de bewering, dat de beide aanslagen op den Keizer uitgingen van de sociaal-democratie. Lord Beacousiield heeft thans de onderscheiding zich laten welgevallen, die hem reeds vóór eenige maanden werd aangeboden, maar die hij toen meende nog niet te mogen aanvaarden; hij heeft uit handen van zijne Keizerin het ordeteeken van den Kouseband ontvangen. Dit is de hoogste eer, die Victoria aan een mensch kan toekennen. Het is eene eer, die de heer Disraeli deelt met slechts een vijftigtal andere stervelingen, van welke ruim de helft gekroonde hoofden zijn. Want geen orde staat hooger dan die van den Kouseband. Slechts de grootsten onder de grooten kunnen toegelaten worden tot haren be perkten paladijnen-kring. Ook aan Lord Salisbury is deze hooge onder scheiding ten deel gevallen. Op sommige gemeenteraads-verkiezingen in Beie ren gaat het bijzonder „constitutioneel" toe. Het beste blijkt zulks uit een proces van den kastelein uit de „Kroon" te Bandesakker, nabij Würzburg, tegen den burgemeester van eerstgenoemde plaats. De burgemeester had in zijn dorp, tellende 1500" in gezetenen, bij gelegenheid zijner verkiezing vrij gelag gegeven, en nu werd er, ter eere van den vrijgevigen kandidaat, niet minder dan 549 mark, 40 penningen verteerd. N iet enkel echter aan wijn en bier; ook twee varkens en een kalf waren ver orberd. Dit geschiedde in 1876. De burgemeester eenmaal gekozen, weigert nu de rekening te beta len. De kastelein vordert het gerechtelijk in. Dubbel dure verkiezing! De liberale pers keurt ten hoogste de officieele kandidaturen af en weet geen woorden te vinden scherp genoeg om de gouverneurs en andere ambtenaren, die zich druk daarmee inlaten, te laken. De Frank/. Ztg. brengt in herinnering, dat de liberalen in 1874 en 1877 dezelfde handelwijze van gouverneurs en andere landsdienaren, welke de regeeringskandidaten openlijk met aanplakbil jetten en overgenomen artikelen der officieuse bla den aanbevelen, ten hoogste goedkeurden. Toen mocht de regeering zich wel partij stellen, tegen de „zwarten'' en de „rooden" eu de andere „schelmen," zooals de liberalen hun tegenstanders noemennu echter, tegen de liberalen niet. Naar hetgeen uit Heiningen wordt geschreven, was het gerucht aangaande een vermoedelijken aanslag op het leven van den Hertog van Saksen- Meiningen ongegrond. Er heeft niets anders plaats gehad dan dat 's avonds op eene korte kromming in den weg naar Liebenstein een der paarden van zijn rijtuig voorover is gevallen, doordien het stootte tegen een voertuig, waarop steenen moes ten worden geladen. De Freie Presse meldt naar opgave van officieele dokumenten, dat verleden jaar ongeveer 13,536 Duitschers zich aan den soldatendienst hebben onttrokken. De bekende dr. Sigl, te Munchen, is door de rechtbank der gezworenen aldaar, wegens beleedi- ging ten opzichte van den Keizer, tot drie maan den gevangenisstraf veroordeeld. Keizgr Wilhelm die zich tc Babelsberg bevindt wordt als een gevangene bewaakt. Rondom liet gelieele park van zijn buiten is een militair cordon g tr. kk n. Alle toegangen zijn er Voor liet. publiek gesloten. Er zijn biljetten aangeplakt, waarin de nieuwsgierigen worden gewaarschuwd voorde kogels der wachtposten. Op alle uren van den nacht loopen er patrouilles in de omstreken van Potsdam. Ook prins von Bismarck zoo zegt men, is uiterst voorzichtig toen hij tijdens het congres een bezoek bracht aan Andrassy of Beaconsfield, werd zijn rijtuig langs den geheelen weg door geln-ime po litie bewaakt. Dit is nu aan 't licht gekomen. Te Kissingen heeft hij thans zijn grooten Deenschen b'oedhond bij zich en dag en nacht een gemlar- meriepost voor zijne deur. Hij vertoont er zich niet in 't openbaar, en als hij naar de salinen gaat, is hij op een vijftig pas omringd door vier of vijf agenten in burgerlijke kleeding." Er loopen spionnen rond, om overal een wakend oog te houden. Zoo ongelukkig is het leven van deze machthebbers in hun eigen gebied. De beroemde Amerikaan Edison heeft thans ook een inegaphoon uitgevonden, waardoor het zachtste gefluister, op een afstand van 100 meter duidelijk kan gehoord worden. Het werktuig kan naar den schouwburg worden medegenomen en op de knieën worden geplaatst; de intensiteit daarvan kan naar goedvinden worden geregeld. Eene zitting van Prov. Staten. Onze wetgevers, zoo schrijft de Philadelphia Democrat over de Prov. Staten van Pensylvanië, hebben zich in de laatste zitting als kwajongens gedragen, wanneer de meester weg is. Een massa onbegonnen wetsont werpen lag nog ter tafel, toen de vergadering wilde scheiden. De titels der ontwerpen werden voorgelezen maar niemand kon ze verstaan wegens het gelach, ge schreeuw en gefluit der leden. Zij wierpen elkaar met papier, met agenda's, met pennen, met boeken zelfs met kwispeldoren, onder daverend geroep van bravo, wanneer de een of andere worp doel trof. Een ongetemd lawaai ging op, toen een weggeslingerd zitkussen, waarvan de naden los raakten een hoop veeren over de hoofden van sommige afgevaardigden uitstrooide. En aan zulke slungels en lummels is de wetgeving en ons volksbelang toevertrouwd roept het blad uit. De heeren scheidden met hun grappen eerst uit, om aan een champagne-partijtje te gaan. Daarop ging 't er nog doller toe. De wetsontwerpen niemand was er meer, die er zelfs aan dacht. De heer Bennet, eigenaar van the New- York Herald, is, voornemens om, behalve de Pandora, het jacht Dauntless uit te zenden voor een ont- dekkings-reis naar de Noordpoolzee, via Spits bergen. De Pandora zal beproeven, de Pool langs een anderen weg te bereiken. Uit Cincinatie wordt geschreven, dat de oudste zoon van generaal Sherman naar Engeland is vtr- trokken, om daar het noviciaat in te treden in een klooster der Jezuïeten. Hoe zeer het den ge neraal leed deed, hij meende zijne toestemming niet te mogen weigeren aan den zoon, die zijne ouders steeds gehoorzaam en onderworpen was geweest. Uit de pen van den voornaamsten Turk- sclien geneesheer van krankzinnigen, dr. Luigi Mongeri, zal eerstdaags een monographie ver schijnen over de krankzinnigheid van den ex- Sultan Murad, welke hij geruimen tijd onder behandeling heeft gehad. Daar de onlangs verschenen biographie van Murad zeer lichtzinnig en oppervlakkig is afge werkt, zal het werk van dr. Mongeri een be langrijke bijdrage tot de waarheid zijn, te meer daar er nog altijd personen twijfelen aan de krankzinnigheid van den vorigen Sultan. De stoomboot Europa aan boord hebbende het hoofd van de rechterlijke macht te Gibraltar en verscheiden Engelsche lamiliën, is in botsing ge komen met het koopvaardijschip Soff in de nabijheid van Kaap Einistère. De stoomboot zonk eenige oogenblikkeu na de aanvaring in de diepte. Met veel moeite slaagden de passagiers en de equipage er in aan boord van de Staff over te gaan, die met zware avarij behouden ter reede van Ferrol aankwam. Uit Madrid wordt aan de Kiiln, Ztg. gemeld: Sedert den dood van Koningin Mercedes is de toestand van Koning Alplionsus inderdaad on rustbarend. Hij spreekt voortdurend van afstand te willen doen van den troon, en zegt soms, dat het leven hem te veel is. Met angstige zorg houdt men het oog op hem. Men vreest werkelijk, dat het weldra zal uitloop.:u op een wisseling in de Regeering, en door de aanhangers van de Prinses van Austurië en van de ex-Koningin Isabella worden reeds maatregelen getroffen voor 't geval van een eventuelen troons-afstand. Ouder den titel„De diepe ademhaling, hare verhouding tot de gezondheid en de zang kunst," heeft mevrouw S. A. Ciccolini te Amster dam een geschrift verspreid, waarvan de inhoud zeer behartigenswaardig is. Dat het voor de ge zondheid bevorderlijk is. diep adem te halen en alzoo groote hoeveelheden lucht naar de longen te voeren, is eene niet onbekende zaak, en tevens, dat dit nuttig is voor de ontwikkeling der stem, en dus van belang om den aanleg voor de zang kunst te bevorderen. Doch velen weten het mi- schien niet, en daarom heeft mevr. Ciccolini een goed werk gedaan met er nog eens opzettelijk de aandacht op te vestigen. Ook de burgemeester van Zutfen, de heer Coenen lid van de Eerste Kamer, heeft bevel gegeven de aanplakbiljetten van het comité voor 't volks petitionnement vau de aanplakborden te verwij deren. Woerden, 26 Juli. In den nacht van Zondag op Maandag heeft de gewezen administrateur der garnizoens-infirmerie alhier die, wegens fraudu- leuse handelingen in zijn betrekking gepleegd, gerechtelijk werd vervolgd, een einde aan zijn leven gemaakt, Rotterdam, 26 Juli. Met den nieuwen Wa terweg naar zee schijnt het niet gunstig gesteld te zijn. Gaandeweg neemt de verondieping van den Maasmond toe. Niettegenstaande alle inspan ning blijkt men niet bij machte met de natuur krachten te wedijveren door wegbaggering van het zand, dat de rustelooze zee voortdurend in de monding voert. Delft, 25 Juli. Een schipper, die gisteren-avond omstreeks 10 uur met zijn vaartuig onder dc spoorwegbrug nabij het station wilde doorvaren, had het ongeluk met de borst tusschen de brug en de pomp van het vaartuig te geraken- De schok was zoo hevig, dat de pomp is gebarsten. De man is, inwendig erg gewond, naar het gasthuis gebracht. 's-Gravonhage, 26 Juli. Op den Monsterschcn weg is gisteren een zoogenaamde „Jan Pleizier," be laden met potverteerders," in botsing gekomen met eene calèche doordien de koetsier van eerst- gemeld rijtuig, te veel op „borreltjes" getracteerd, stevig zat te dutten. De „potverteerders," die hierbij leelijk den pot hadden kunnen verteere.n, kwamen gelukkig met den schrik vrijde calèche was dermate beschadigd, dat de reis daarmede niet kon worden voortgezet. Men verneemt dat de 150 dames alhier, die zich vereenigd hebben om aan H. K. H. Prinses Marie van Pruisen een zilveren bloemenmand aan te bieden, vvenschen dat die in Holland gemaakt zal worden. De vervaardiging is nu opgedragen aan de firma van Kempen Zoon. Bloemendaal, 25 Juli. Aan den heer G. J. van der Vliet alhier is door de commissie van jongelieden tot opluistering van het feest der 25jarige ambtsvervulling van den burgemeester dezer gemeente eene prachtige rijzweep, voorzien van toepasselijke inscriptie, aangeboden als bewijs van erkentelijkheid voor de uitstekende wijze, waarop hij zich van de taak zoowel als voorzit ter dier commissie als van commandant der eere- wacht te paard bij genoemde gelegenheid gekweten heeft. De collecte voor de gewapende dienst leverde in deze gemeente een bedrag van f 107,67s op. Nieuwe diep, 26 Juli. De ziektetoestand van den oudste der verminkte Zweedsche adelborsten, Sehutz, heeft plotseling een zeer ongunstige wen ding genomen. Men vreest voor het behoud van zijn leven De Spirophore. Onder deze benaming- beschrijft iemand een door hem uitgedacht werk tuig, geschikt om verstikten of drenkelingen in het leven terug te brengen. Het bestaat uit etn ketel, waarin de patiënt geplaatst wordt tot aan den hals, waar een luchtdichte afsluiting het ge lieele lichaam van de buitenlucht afsluit. Door een zuigpomp wordt de lucht in den ketel ver dund, waardoor de borstholte zich met lucht vult; door het inlaten van lucht wordt de opge nomen lucht weder uitgedreven en op die wijze een kunstmatige ademhaling te weeg gebracht. Deze bewerking geschiedt 18 maal ieder minuut; ten einde de natuurlijke ademhaling na te boot sen. Dat de petroleumlampjes aan in aanbouw zijnde perceelen, in plaats van nut, veel gevaar kunnen opleveren, bleek gisteren-avond te 's Hage toen dergelijk lampje, waarschijnlijk door sprin gen of vallen, een begin van brand veroorzaakte aan de schutting van het nieuwe Ministerie van Justitie. Ware dit ongeval eenige uren later ge beurd, dan zou dit groot gevaar en schade heb ben knnnen veroorzaken. Voor een rechter van instructie. Een di recteur van een finantieele onderneming werd geroepen voor een rechter van instructie, als verdacht van onwaarschijnlijke dividenden te heb ben beloofd. De financier nu verdedigde zich en verklaarde zijne zaak zoo goed, dat de rechter hem, bij het verlaten van zijn bureau, vroeg: Zoudt gij niet eenige uwer aandeden voor mij kunnen houden? Welk een overredingskracht! De dierentemmer, die, bij een der te Maas tricht plaut3 gehad hebbende vertooningen van het circus George Sanger door een der leeuwen werd gewond, zal nog wel een maand onder ge neeskundige behandeling moeten blijven. Hij heeft o. a, een beet in het been gekregen en zal zijn laven lang wel kreupel blijven. Zijn vader en broeder, die hetzelfde gevaarlijk bedrijf uitoefen. den, hebben er beiden het leven bij gelaten. Dit zal hem evenwel niet beletten, om na zijn her stel zijn gevaarlijk handwerk weder op te vat ten. Een bakker te Dordrecht, verontwaardigd over het feit, dat zijn collega's, buiten zijn me deweten, den prijs van het brood met 1 cent verlaagd hadden, levert nu van zijn kant het brood 4 cent goedkooper dan zijn ambtgenooten; kleine oorzaken hebben groote gevolgen! Te Rotterdam heeft een 15jarige knaap, Gerrit Hendriks, een Sjarig jongentje uit het water van den Diergaarde Singel gered, waartoe hij zich gekleed te water begaf. Een 12jarige knaap te Arnhem, wien naar zijn oordeel geen vrije tijd genoeg werd gelaten, maar die steeds tot studeeren werd aangezet, las in een der couranten, dat in een naburige stad een bakkersknecht werd gevraagd. Zonder iets te zeggen, wandelde hij in plaats van naar school naar bedoelde stad, des nachts goede menschen gastvrijheid verzoekende. Telegrammen, wijd en zijd verzonden, hielpen niet en eerst na zes da gen mocht men er in slagen hem te vinden, terwijl hij bezig was met de broodmand op den schouder brood bij de klanten rond te bren gen. Te Amsterdam is een 15-jarige knaap, aan het goederen-station van den Rijnspoorweg, tus schen de buffers van een wagen en een muur beklemd geraakt, waardoor hij inwendig zoozeer gekneusd is, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Te Arnhem zijn 3 militairen gesnapt, die bezig waren met het ledigen der vischfuiken, toebehoorende aan de invaliden van het gesticht Bronbeek. Een Engelsche spoorweg-maatschappij heeft, n.et het oog, op het „comfort" van reizigers in deze dagen van buitengewoon hooge tempera tuur, het wenschelijk geacht op verschillende stations op het perron een glas water met kunst matig ijs verkrijgbaar te stellen tegen betaling van één penny. De reizigers behoeven hunne coupé's niet te verlaten, maar het glas water zal door het portier aan den dorstige ter ver- frissching worden overhandigd. Verloopig zal dit op de lijn Londen Brighton, waar geregeld pleizieitreinen loopen, in practijk worden gebracht maar te oordeelen naar den algemeenen bijval verwacht men dat andere maatschappijen weldra dat loffelijk voorbeeld zullen volgen. Misschien zouden Nederlandsche spoorwegmaatschappijen aan de reizigers denzelfden dienst kunnen be wijzen. De Joden maken zich op om aan den Jood- schen advocaat Godefroy een huldeblijk te bieden voor de uitnemende wijze, waarop hij „de belan gen der Joodsche natie" bij de behandeling der „Christelijke deugden" verdedigd heeft en het planten van het valsche kruis hem is gelukt. Is dan nu de volksmisleiding, de om den tuin lei ding van de „Christelijke natie''duidelijk? {Stand) Bij de bestaande onzekerheid of de perso nen, die reeds het radicaal van candidaat-notaris bezitten, ook nog het Staats-examen kunnen afleggen, is het niet ondienstig te vermelden dat zij tot'dit examen niet toegelaten worden. Je kunt niet begrijpen, hoe voorspoedig mijn kleine jongen is pas zes maaiilen en hij loopt al! Dat is nog niets. De mijne is nog maar vier maandjes oud en heeft al eksteroo- gen. Uit Paderborn wordt gemald, dat te Berl de schaapherder Christoph Vitteborg in den ou derdom van 107 jaar is overleden. Tot zijn hon derdste jaar had hij trouw zijn dienst waargeno men en toen gemeend voortaan rust te mogen nemen. Men zal zich herinneren, dat de grijze Gortschakoff eene zitting van het Congres niet heeft kunnen bijwonen, dewijl hij te veel aard beziën had gegeten, waardoor hij zijn maag be dorven had. Toen de president, Prins Bismarck, dat aan zijn medeleden van het Congres mee deelde, zeggende: nil a avale trop de /raises" ant woordde Graaf Andrassy' de Oostenrijksche gevol machtigde; Dites plutót trop de phrases. In Genderen (Land van Heusden) bestaat eene hervormde gemee ite, die 25 manslidmaten telt. Van deze 25 bekleeden 3 heeren den ge- wichtigen post van kerkvoogd, 4 dien van nota bele, 3 zijn ouderling, 3 fungeeren als diaken, 1 is voorzanger on nog een ander koster, zoodat 15 leden kerkelijke betrekkingen bekleeden in eene gemeente, waar nog 10 andere leden Snak kende zijn naar de eene of andere nog te schep pen kerkelijke betrekking. Genderen was steeds „kerkelijk berucht". In 1568 was het hier, dat de reformatie in Noord-Brabant het eerst hare werking begon. In 1834 broeide de heer Schol- ten hier zijn afscheidingseitje uit. Een buitengewoon groot eter zat op zeke ren dag aan een table d'hóte en at tot verbazing van alle aanwezigen zoo haastig, dat hij zich met het mes, waarvan hij zich bediende om het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2