NIEUWE No. 192. Donderdag 1 Augustus 1878. 3e Jaargang. Zoo zijn er! Een zonderlinge vergissing. Een moderne Janns. Emancipatie. Een hatelijke insinuatie. H44RlMSrUË ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers 0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. ITIIKD AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentien worden uiterlijk D i n g s d a g- en V r ij d a g- avond ingewacht Uitgevers KÜPPERS LAUEE 't Is kermis in 't dorp, en de blonde boerinnen Verzeilen de vrolijke boeren ten dans. J. van BEERS. Onder het devies veredeling der volks vermaken* ageert een zekere partij in den lande sinds jaren tegen de voorstanders en aanhangers der kermisvermakelijkheden. Het Nederlandsche volk echter wil voorloopig niets weten van de zoogenaamde veredeling en ten spijt der moderne philantropen keert jaarljjks op gezetten tijd de traditioneele kermis weder. Niet alle modernen echter verzetten zich tegen de viering van dit volksvermaak. Het tegendeel is waar. Er zjjn zelfs moderne dominés die hunne over tuiging in dit opzicht niet verloochenen en door woord en daad der wereld kenbaar maken dat zjj in zake van volksvermaken nog min of meer conservatieve begrippen hebben. Het Wagtningsche Weekblad van 27 Juli 11. levert ons een klinkklaar hewjjs tot staving van ons gezegde. Genoemd weekblad vermeldt het volgende: „Als een bewijs hoe ernstig sommige mo derne dominés hun roeping opvatten, deeltm we mede, dat twee hunner onlangs op een Zondag na waarschijnlijk 's morgens eerst in hun eigen gemeente gepredikt te hebben, in een naburig dorp met hunne respectieve echtgenooten kwa men kermis houden, 's Middags zaten ze voor 't logement, natuurlijk in tegenwoordigheid en in vereeniging met de andere kermisgasten. En de kermispret werd door de eerwaarde heeren en hunne echtgenooten, 's avonds besloten met zich inden mallemolen, ieder hunner al draai ende met de bekende rateltjes, te laten rond trekken. Dit geschiedde op een dorp in 't noorden van Noord-Holland." Het Wagtningsche Weekblad schijnt zich nog al boos te maken op deze kermisvie- rende dominés. Maar tel mat/re, tel valet. Heeft Luther niet gezegd: Wer nicht Hebt Wei», Weib mul Gesang Der bleibt ein Narr sein Leben lang. De eerwaarde heeren hebben dus het voorbeeld gevolgd van hun meester. Zeker hebben ze 's middags voor 't logement niet op een droogje gezeten, de dames aan hun zijde en het welbekende rateltje diende liet FE UILLET O N. DE DOCHTER VAN DEN UITGEWEKENE. Vervolg. Op dat tijdstip van staatkundige woelingen Waarin men de edellieden als wilde dieren ver volgde, waren deze nachtelijke tochten niet onge woon ieder soldaat was verheugd eene beschut ting tegen het slechte weder te vinden. De mid delen om de koude te verdrijven wareu voorhan den zij hakten hoornen om, die zij zonder plicht pleging in de hut wierpen. Al de manschappen maakten een cirkel om het knappende vuur; toen de warmtestof de leden ontdooid en ieder goed geluimd hnd gemaakt, begon er een vroo- lijk gesprek te keerschen, dat door den brande wijn gekruid werd, dien de bevelhebber de voor zorg bad genomen dien dag te verdubbelen. On gevoelig volgde op den brandewijn de looden slaap, het uitwerksel der Uitte en der vermoeinis. De schildwacht bleef alleen belast met de bewa- eerwaardig gezelschap zeker tot accompag nement van een vrolijk kermisbed. Het Wageningsclie Weekblad vermeldt niet hoe de dominés met hunne respectieve echtgenooten in den mallemolen hebben plaats genomen. Wij veronderstellen de dominés ieder op een leeuw en de dames in een bak Het meergemelde weekblad make zich in 't vervolg niet boos wanneer er berichten hij de redactie inkomen betreffende pret- makende dominés. Trouwens voor men be- x-ispt moet men altijd eerst beproeven of men verontschuldigen kan. De eerwaarde heeren brachten de woor den van hun meester in praktijk en meen den in de draaiende beweging der caroussel een aanschouwelijk beeld hunner draaiende leeringen te zien. Tot handhaving van het geestelijk gezag en tot behoud van het moreele overwicht gebruikten de eerwaarde heeren vreemdsoor- tige middelen, 't Moet voor hunne geloovige eremeentenaren dan ook een verrassende ver- schijning geweest zijn toen ze daar hunne srodsdienstleeraren bras dessus bras dessous op de kermis zagen bommelieren. O temporao mores! In het jaar 1876 verscheen te Amsterdam het boekwerk getiteld Mariedoor G. J. van der Hoeve. In het laatste Gidsnommer komt van de hand van Mevrouw Koorders eene beoordeeliug voor van dit werk. Die beoordeeling levert een nieuw bewijs voor het gevaarlijke van de methode om uitliet werk van een schrijver tot diens karakter, tot zjjne persoonlijke overtuigingen en ge voelens te besluiten. Mevrouw Koorders komt nameljjk uit den inhoud van het hoek tot de gevolgtrekking, dat de schrijver, hoezeer afkeerig van het ultramontanisme, »een trouwe zoon der Roomsch katholieke kerk is.» Le style eest Vliomme, maar ons dunkt dat van der Hoeve vreemd zal opzien als hij het oordeel van Mevrouw Koorders over zijn persoon hoort of leest. De schrij ver van Marie* is toch zoo weinig »een trouwe zoon der Roomsch-Katholieke kerk,« dat hij zelfs predikant is bij de Nederlandsch hervormde Gemeente te Spanbroek. king der gevangenen, die sidderend in een don keren hoek der hut lagen uitgestrekt. Maar de schildwacht zelf bezweek onder de dronkenschap in den slaap, en begon weldra gelijk zijne ka meraden te snorken. Een enkel man waakte vóór allen bij (leze gelegenheidhet was de bevelheb ber van den troep. Nadat hij zich verzekerd had, dat zelfs het vergaan der wereld de slapers niet zou wekken, naderde hij zacht en langzaam de gevangenen. Moedzeide hij hun met zwakke stem, het oogenblik van (1e vlucht is aangebroken. Paarden wachten u aan het kruis hij den eik ik heb oo k paspoorten voor u, bier zijn ze; ik heb om het bevel van dezen tocht gevraagdhet was het eenige middel om u te redden. De Markies wilde in dankbetuigingen losbarsten, maar de jonge man onderbrak lieni en zeide ik eisch slechts éene zaak den eed, dat gij nimmer de wapenen tegen Frankrijk zult dragen; op die voorwaarde geloof ik niet, door uwe vlucht te bevorderen, aan mijn plicht te kort te doen maar integendeel eene misdaad aan mijne mede- Wij twijfelen zeer, al mochten wij 't hoopen, (lat de heer van der Hoeven met deze inlijving vrede zal hebben, maar 't zij ter verschooning van de beoordeelaarster ge zegd dat zij zich van 't ware spoor heeft laten leiden door dien het den begaafden schrijver van Mariegelukt is en hij uit zijn standpunt den moed had het schoone, het verhevene, het ware, het goede der Roomsch Katholieke kerk te waardeeren en te ver kondigen. Een staaltje van liedendaagsche inconse quentie geeft ons de Arnhemsche Courant te lezen. Men oordeele Nadat Zondag jl. door de pi-edikanten der gemeente was opgewekt tot teekening van het adres aan Z. M. den Koning in zake de onderwijswet, werd Woensdag avond te Woerden de aangekondigde bid- O O stond gehouden onder leiding van ds T. J. O O Jansen Schoonhoven, tevens voorzitter van de afdeeling Woerden der Maatschappij tot Nut van 't algemeen.* Aan- een drukfout valt hier niet te den ken, aan eene vergissing evenmin. Dus aan een wonder. Want zonder dat is het on verklaarbaar hoe iemand een bidstond lei den kan ten gunste van het bijzon der onderwijs en tegelijk, als voorzitter van 't Nut, (1e openbare school kan voorstaan. Niemand kan twee Heeren dienen. Dit a governo van dominé Jansen Schoonhoven Het hoofdartikel in het jongste nommer van Ons Strevenheeft eene strekking die men geenszins in een vrouwenorgaan der moderne emancipatie verwacht. Het artikel betoogt dat de man, die in den regel meer dan de vrouw nxet het hoofd werkt, werkelijk behoefte kan hebben zich eens door reizen te ontspannen, en dat de vrouw, als de middelen het niet toelaten, niet altijd behoeft mede te gaan. De Amerikaansche geëmancipeerde dames denken er echter anders over. Te Pax-ijs is zoo als men wellicht weet een vrouwen congres aan het praten. In de eerste zitting hebben de Ameri- burgers te besparen. De markies deed den gevorderden eedde markiezin drukte (1e hand van den officier aan haar hart, en zeide hem op teederen toon: Jus- tinus! gij zijt een edel jong menscli. Mevrouw antwoordde hij zedig, ik heb de her innering aan uwe goedheid behouden, toen ik slechts de zoon van een jachtopziener wasik zou gelukkig geweest zijn, indien ik u mijne dank baarheid in betere omstandigheden had mogen toonenmaar ik heb de gebeurtenissen niet kun nen veranderen. De Voorzienigheid zal zich belasten met u voor mij te beloonen, Justinus, hernam de markiezin; Zij laat nooit eene goede daad onbe loond. In 's Hemels naam, haast u, vlucht, loopt zonder opbonden tot de grenzen door, vermijdt steden en houdt goeden moed! Dit gezegd hebbende, maakte bij zich gereed hunne vlucht te vergemakkelijken, door zelf de deur te openen, toen de schildwacht, die verraad droomde, alarm maakte. Ieder soldaat vloog naar kaansche gedelegeerden druk het woord ge- O 91 voerd. Zekere mevrouw Ward Howe, die reeds tal van jaren in haar vaderland strijd voert voor de losmaking van de vrouw van het juk der mannen, betrad ook het terrein der politiek en verklaarde zich zeer goed te kunnen vereenigen met de republikeinsche trilogie, mits men haar een klein amende ment toestond, namelijk om de leus te doen diulenLiberte! Egalité! Maternité! Men ziet het, homogeen zijn de geëman cipeerde dames der oude en nieuwe wereld nog niet. Wij geven in gemoede den raad aan Mevrouw Howe om boven en ouder de re publikeinsche trilogie te plaatsen het woord absurdité. En der redactie yan Ons Stre ven raden we voortaan wat meer voorzich tigheid te gebruiken in hare beschouwingen O c5 O van sociale en huiselijke toestanden. Als de middelen het niet toelaten om te zamen op reis te gaan dan blijve de man ook te huis. De uithuizigheid der huisvaders is toch reeds een kanker der hedendaagsche maatschap pij. Zij behoeft waarlijk niet te worden aan gekweekt. Naar aanleiding van het besluit tot af- schaffing van het coelibaat, door de Duitsche oud-katholieken op hunne synode te Bonn genomen, hebben de Nederlandsche oud katholieken zich van de Duitsche en Zwit- sersehe afgescheiden. Blijkbaar, zegt het Evangelische Zondagsbladzijn onze oud katholieken bang geworden. Ze hadden in o O vereeniging met de Duitsche iets goeds, misschien iets groots kunnen doen, maar.... ze dorsten niet. Ze zijn teruggetreden in het duister, waarin zjj zich vroeger verscholen hadden. Het Evangelisch Zondagsblad verklaart niet waarin dat goeds en groots zou kunnen bestaan. Wij noemen daarom deze tirade eene hatelijke insinuatie. Wanneer men iets verkondigt of wenscht aan te duiden dient men dat met bewijzen te staven of althans uitlegging te geven. Dat Neerlands oud-katholieken zijn teruggetreden komt ons zeer begrjjpelijk voor. Mochten ze nog een stap verder treden en zich verzoenen met de eenige en ware R. K. kerk. Met de ket- zijn geweer; (le gevangenen kropen op niew in hunnen hoek en hielden den adem in, terwijl Justinus, na zijne troepen bij den naam te heb ben opgeroepen, den schildwacht deed aflossen en het ordewoord gafvervolgens verviel weder alles in de diepste stilte, die slechts door het gesnork der soldaten werd onderbroken; maar de schild wacht sliep niet meer, en zijne makkers zouden waarschijnlijk ook spoedig ontwaken. De angst der bannelingen vermeerderde van minuut tot minuut, de nacht vlood voorbij, en met den nacht elk middel ter ontvluchting. Het zou zelfs Justinus onmogelijk worden hen te redden, indien hij dit oogenblik niet waarnam. Er moest een middel gevonden worden; de jonge man peinsde hierover en kon maar niets verzinnen, wat hem voldeed, tot hij eensklaps een besluit namhij opende de deur, on der voorwendsel de luclit gade te slaan, en ter wijl de schildwacht hem den rug toekeerde, liet hij de gevangenen éen voor een ontsnappen. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1