BUITENLAND, BINNENLAND. Frankrijk. België Duitsehland. Engeland. Italië. Turkijë. Luxemburg. Koloniën. GEMENGD NIEUWS. terrj der Bismarekiaansche oud-katholieken, die evenals het Jansenisme na korten tijd tot de geschiedenis zal behooren, valt niets goeds, niets groots te verrichten evenmin als met de partij die het Evange lisch Zondagsblad tot haar orgaan heeft ge creëerd. La ealomnie est toujours Varme des envieux. Onthoud deze spreuk, geëerde re dactie van het Evangelisch Zondagsblad! Yoor eenige dagen trad een Rus een kappers winkel te Parijs binnen, liet zich. scheren en kap pen, daarna wilde hij betalen; men vroeg hem het bagatel van 48 franken of 23 gulden Hollandsch. De Rus haastte zich te betalen en terstond begaf hij zich daarop naar een deurwaarder, die den kapper voor den vrederechter dagvaardde. Deze magistraat heeft den al te begeerigen kapper tot teruggave der franken en in de kosten veroordeeld. In het hoofd van het Vrijheidsbeeld, thans op het terrein der tentoonstelling te Parijs opgericht kunnen 36 menschen plaats nemen. De ruimste zitplaatsen zijn die in de neusvleugels. In Parijs is tegenwoordig veel vreemd geld en geldswaardig papier in omloop. Een bende, ver moedelijk Amerikanen, maakt van deze gelegen heid gebruik om valsche biljetten van 50 dollar» van de Broadway Bank in omloop te brengen. Voor 't geval dat die heeren de terugreis over Nederland nemen is men nu voorbereid. De hitte der laatste dagen schijnt sommige ex posanten te Parijs aardige potsen te willen spelen. Een beeld, dat voor de oningewijden, tot nog toe als van marmer scheen, heeft hen gisteren met schrik moeten vervullen. De rechterarm eener godin van stearine begon zachtjes aan al smel tende te zakken. Het aardigste is, dat zij eerst een gebiedende houding had, nu schijnt ze de knieën te wrijven. Eene kudde schapen, over den spoorweg van Ostende naar Plassendale loopende, is eensklaps door een trein verrast. De herder trachtte zijne kudde van de baan te drijven; hij werd door de locomotief gegrepen en met zeven schapen ge dood. Geheel de liberale pers vaart aanhoudend en geweldig uit tegen prins Alfons de Chimay, die door de liberalen te Thuin voor de Kamer ge kozen is, en het gewaagd heeft bij een openbare processie met een kaars in de hand te verschij nen. In sommige bladen worden hem de lieflijke namen van „verrader," „processie-dweeper" toe gevoegd. En nu treft den liberalen weer een nieuwe slag. Het liberale Journal de Charleroi schrijft, „Wij hebben waarlijk geen geluk. Nauwelijks is 't geval met prins Alfons voorbij, of daar komt T'Serstevens, de president onzer liberale vereeniging, en weigert om met de meerderheid van de Prov. Staten vóór de afschaffing der on derwijswet van 1842 te stemmen. Dat gaat de palen te buiten. Wat voor een idee hadden die heeren toch van 't liberalisme van 1878?" Zij meenden nog, dat het liberalisme van 1878 hun toeliet een eigen wil en eeu eigen meening te hebben; wat hebben zij zich vergist! Een Hollandsche courant schreef onlangs, dat de minister Frère tot de Protestantsche kerk was overgegaan. Dit is onjuist; de zoon van Frère, ook met eene Orban gehuwd, is te Luik Protestant geworden. De vader heeft sedert lang in de Loge alle positief geloof verzaakt, en zoo is de oud mis-dienaar uit de Servatiuskerk met hulp der vrijmetselaars tot de hoogste betrekkingen be vorderd. Donderdag-avond omtrent 87-2 uur ging te Brus sel op eens het gaslicht uit. In de koffiehuizen en in de winkels was men genoodzaakt zich van an der licht te bedienen. Eerst ten 97a uur kon men een flauw gaslicht bekomen. Aan von Bismarck wordt de volgende opmerking- in den mond gelegd: „Italië en Frankrijk bekla gen zich omdat zij niets gekregen hebben; maar eigenlijk zijn zij te vergelijken bij twee perso nen, uit hoffelijkheid op een avondpartijtje ge- noodigd, en die aan de whist-tafel <1 n pat zou den willen deelen, zonder een kaart, aangeraakt en zonder een stuiver gewaagd te hebben." Uit Dortmund wordt door de „Westf. Zeitung" gemeld, dat in een der groeven van de mijn Hansa. een ontploffing heeft plaats gehad, tenge volge van het inslaan van den bliksem. Vijf mijn werkers vonden daarbij den dood, t-.vee werden verwond. Uit Hessen schrijft men: Een proces naar aan leiding van de Meiwetten beslist ten gunste van den betrokken geestelijke. Het hof van appèl te Darmstadt heeft den weleerw. heer kap laan Heesz, die wegens onbevoegde" waarneming van dienst, sinds den dood van den pastoor zijner parochie, in eerste instantie veroordeeld was, en in tweede instantie vrijgesproken, insgelijks vrij gesproken, zoodat de kapelaan ongestoord zijne bediening weer kan opvatten en voortzetten. De redacteur van het Beiersche Vaterland dr. Sigl, is wegens majesteitsbeleediging tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Die man heeft sedert jaar en dag getracht oneenigheid te brengen onder de leden van het Centrum en heette daarom in de liberale bladen een echt, een onafhankelijk Katholiek. Nu hij wegens ma jesteitsbeleediging is veroordeeld, veranderen zij hem op eens in een ultramontaan. Dat kunstje vertoonde o. a. het Haagsche Vaderland, zelfs nog voor dr. Sigl veroordeeld was. De Keizersklok te Keulen zal binnen korten tijd in den klokkestoel van den zuidelijken Dom toren gebracht worden. Men is bezig de toestel len, die voor het vervoer gebezigd zullen worden, gereed te maken. Het Humoristische Berlijusche blad Ulk, heeft een aardig plaatje betreffende het Berlijnsclie congres. Het stelt een kermis voor onder het op schrift: „Landverkoopers". Ter linkerzijde staat in een reeds geheel ledig kraampje Prins Bis marck; op het zeildoek waarmede zijn kraampje gedekt is, staat het woord: „Uitverkoop". Twee kleine jongens: de Prinsen van Servië en Monte negro voorstellende, loopen ieder met een stuk speelgoed weg, laatstbedoelde met eene vesting „Artivari". Ter linkerzijde staat Prins Gortschn- koff met een welgevulden reiskoffer„Bessarabië, Ardahan, Kars en Batoum" Graaf Andrassv met een kistje: „Bosnië en de Herzegowina", terwijl lord Beaconsfield een beeld der Cyprische Venus in de hand heeft. Op den voorgrond staan Graaf Corti, die zijn zakken uittrekt om te laten zien dat zij ledig zijn en de heer Waddington, die eveneens zijn ledige handen vertoont. In het Flora-theater te Keulen werd den 24 dezer een schoon avondfeest gevierd. Tot slot zouden vuurwerken afgestoken worden. Alles liep goed van stapel totdat plotseling een zwaar ijzeren stuk, waaruit ten slotte lichtkogels geschoten zou den worden, barstte, den kassier van de inrich ting doodde, vele personen kwetste en bovendien veel schade aanrichtte. Sir Richard Wallace heeft aan Lord Beacons field de ster en het ordeteeken van den Kouseband, omzet met, buitengewoon schoone diamanten, over handigd. Wat hieraan een bijzondere waarde geeft is het feit, dat dezelfde ster en dezelfde insignes vroeger gedragen zijn door lord Shetford, een oud vriend van den premier. Hit Lager Huis keurde 11. Donderdag goed> dat aan den Hertog van Connauglit, bij zijn hu welijk met Prinses Margaretha van Pruisen uit 's lands kas eene jaarwedde worde toegekend van 25,000, p.s. zijnde 10,000p.s. meer dan de Prins tot dusver als vrijgezel genoot. Voor zijn gemalin, in geval zij weduwe mocht worden, is eene jaarwedde vastgesteld van 6000 p.s. Dilke's protest heeft dus weinig gebaat De markies van Lome, schoonzoon van Konin gin Victoria, is tot Gouverneur-Generaal van Canada benoemd. De Times verneemt, dat de Porie Engelands voorstellen tot hervormingen in Klein-Azic zeer gunstig heeft opgenomen. Te Limerick zijn de groote korenmagazijnen van Bannatyne een prooi der vlammen geworden. De schade wordt op 60,000 pd. st. geschat. Uit Rome schrijft men: Het Vaticaan zal een internuntius voor Engeland benoemen, maar alleen met een officieus karakter. Engeland zou geen vertegenwoordiger bij het Vaticaan hebben. De Osservatore bevat de volgende depêche uit Inspruck, die als koud water den vurigen Italia nen op het lijf moet zijn gevallen „Plet Oostenrijksch gouvernement is niet onver schillig voor de agitatie, die in Italië onderhouden wordt onder de oogen der ministers. Het mobi liseert legercorpsen en neemt uitgebreide verdedi gingsmaatregelen. In weinig tijds kan Oostenrijk een half millioen goed geoefende mannen naai de oevers van de Po zenden, mannen, die, zich hunne vroegere zegepralen herinneren." Uit Konstantinopel wordt ook aan the Daily News gemeld, dat de Porte besloten heeft, aan Griekenland grondgebied af te staan, welks grens- linie zich van Zagora aan de Egeïsche Zee over Margariti naar de Adriatische Zee uitstrekt en V do en Pharsala omvatten zal. Het overschrijden der rijksgrenzen door de Oostenrijksche troepen heeft den 2Sen Juli jl. in de beste o de en zonder eenige stoornis plaats gehad. De Aartshertog Johann Salvator is aan h t hoofd eener brigade Berber binnengerukt. Op vijf verschillende punten rukten de troepen Bosnië en de Herzegowina binnen. De Politisclie Correspondenz bericht uit Kon- I stantinopel, dat de ratificatie van het tractaat van Berlijn door den Sultan geschied isuit Athene, dat de Grieksclie regeering met het oog op de buitensporigheden der Turksche soldaten in de grensprovinciën het verlangen heeft uitge sproken, dat onverwijld een Grickscli-Turksche commissie voor de rectificatie der grenzen worde samengesteld. Naar de Luxemburger Zeitung mededeelt, is op 29 dezer in de hoofdstad Luxemburg een al- gemeene vergadering gehouden van het dames comité, voor het geschenk, dat aan de toekom stige Prinses Hendrik zal worden aangeboden. Drie voorstellen werden gedaan en wel: lo. om een bouquet-houder van edel metaal te doen ver vaardigen 2o. een dergelijken armbandof 3o. een album met photografische afbeeldingen van de schoonste landschappen in het Groothertogdom. Er werd besloten om het eerstgemclde voorwerp, vervaardigd naar een teekening van den heer Mare, te Parijs, aan de Prinses aan te bieden. Batavia 17 Juni. Te Atjeh, en wel te Segliheeft eene treurige gebeurtenis plaats gehad. De 2e luitenant Schut ter gaf in een driftige bui een inlandschen be diende van een zijner kameraden een oorveeg, waarna de inlander, woedend geworden, zijn mes trok en dat den officier tot driemalen toe in den rug stak. Een dier steken was zoo diep doorge drongen dat de rechterlong gekwetst is. De ge wonde is onmiddellijk naar Padang geëvacueerd en verkeerde bij zijn vertrek in groot levensge vaar. De locomotief bevat onder den tiet-el Mijne Pinkstergave aan Ned. lndië eenige opmerkin gen van den heer O. P. Hondius te Rembes. De schrijver richt zich ten slotte tot den Prins van Oranje. Het aanhoudend verwisselen van Gouverneur-Generaal is een kwaad dat in zijn oog misschien te vermijden is, „als wij Indo- Europeanen tot onzen beminden koning naderen met de algemeene bede om als zijn vertegenwoor diger alhier zijn oudsten zoon den Prins van Oranje te benoemen.'' De Chineezen te Soerabaya hebben, op het voorbeeld hunner landgenooten ter Westkust van Borneo, zich bij request gewend tot de Regee ring met hunne bezwaren tegen de nieuwe be lastingen, vooral rakende de wijze van aanslag. Ook te Batavia bestaat dienaangaande bezorgd heid onder de Chineezen. De onderstaande brief, geschreven door een volbloed Europeaan, die nota bene zeer onlangs zijn klein-ambteuaars-examen met goed gevolg heeft afgelegd, i3 als proeve van stijl, aan de Locomotief ter plaatsing toegezonden: „Maag ik U Edele te verzoeken brenger de- „zes de boeken aftegeven, doch een en ander "goed gesloten, omdat brenger dezes, reeds een- „maal dief en tot dief zal blijven, en dus ik be vreesd was hij de boeken gestolen en daarme de ken wegloopen en ik alzoo geen verhaal heb." Volgens het Venl. Weekblad is het bericht uit Maastricht, betrekkelijk de erfstelling van den gepensioneerden kapitein-ter-zee Heutz te Venlo onjuist. Niet drie, maar anderhalve ton bedraagt diens nalatenschap, na korting der legaten. Van een gesticht is geen sprake, maar wel van be deeling aan gebrekkige armen van elke gezindte. Evenzeer is het onjuist, dat de vijf benoemde curatoren leden zijn van het R. K. kerkbestuur en dat er verzet zou zijn gedaan tegen de uit voering der bedoelde weldadige beschikking. De Hoofdcommissie voor het nationaal huldeblijk aan Z. K. H. Prins Hendrik en HD. a. s. gema lin vergaderde gisteren namiddag ten half drie ure op het raadhuis te Amsterdam. Verschillende ont werpen voor het album waren ingekomen. Met groote meerderheid van stemmen werd besloten de levering op te dragen aan den heer Van llolij, te 's Gravenliage, die eene teekening had inge diend, waarvan het dubbele naamcijfer het mid delpunt vormt, omgeven door eene cirkelvormige omlijsting. Links en rechts zijn twee vakken aangebracht, waarin de wapens van den Prins en de Prinses. Het geheel is omsloten door een rand, waarin de elf wapens der provinciën zijn aange bracht, bekroond door het Nederlandsch wapen. In verschillende kleuren bewerkt vormt het een harmonisch gelnel. Het titelblad wordt vervaardigd door onzen welbekenden schilder Hugo Rochussen. Verder werd besloten tot het uitschrijven van een prijsvraag voor twee monumentale fonteinen (officieus was kennis gegeven dat het den Prins raadzaam was voorgekomen, in verband met de situatie van het voorplein van het lustslot te Soest- dijk, om het plan tot oprichting van slechts eene fontein te laten vervallen). Tot de samenstelling dier prijsvraag werden uitgenoodigd de heeren Redeker Bisdom, architect te Amsterdam, en Ed. G. A Fol, architect te Rott.rdam, beiden leden der Hoofd-commissie. Het bericht in een vorig nummer, als zou aan Ed. Collinet te Amsterdam zijn opgedragen het ma ken van een ontwerp van de fontein is geheel onjuist. Ilpendam, 26 Juli. Door den burgemeester is bij den Raad ingedi ud een voorstel tot geheele reorganisatie der brandweer. Het voorstel strekt om den persoonlijken dienst af te schaffen, een vast korps pompiers aan te stellen tegen flinke bezoldiging en een geueralen brandmeester te be lasten met de geheele leiding- Maassluis. 29 Juli. Gisteren-middag viel een 10-jarig kind in het Noord vlietwater. Dadelijk waren velen gereed om hulp te roepen. De win kelier Katau aan de overzijde van het Vliet wo nende, sprong, vernemende wat er gaande was, zonder zich te bedenken in het Vliet en had het geluk, het kind,1 reeds in zinkenden toestand, te redden en aan de ouders terug te geven. Dit is reeds de vijfde maal, dat Katau op deze wijze een menschenleven redde. Steenbergen, 29 Juli. Gisteren werd alhier een hond, die een persoon en verscheidene hon den heeft gebeten, als verdacht van dolheid afge maakt, en heden werd door den districtsveearts geconstateerd, dat bedoelde hond werkelijk: aan die ziekte lijdende was. Arnhem, 30 Juli. Gisteren heeft alhier een werkman door middel van een schot met een kamerpistool een einde aan zijn leven gemaakt. Huiselijke oneenigheid schijnt aanleiding tot deze wanhopige daad geweest te zijn. De ongelukkige laat een vrouw met 6 kinderen achter. Rotterdam, 30 Juli. Gisteren-namiddag is hier uit de Maas opgehaald het lijk van een 20-jari- gen schippersknecht, die den 25en Juli jl. over boord gevallen was en verdronken. Amsterdam, 29 Juli. Een horlogemaker alhier, die in plaats van de hem toevertrouwde uurwerken te repareeren, deze ging beleenen is in hechtenis genomen. Zutphen, 29 Juli. Aan de justitie is het ge lukt iemand in. handen te krijgen, die in 1872 gevankelijk uit üoetinchem naar hier was vervoerd, maar die er kort daarna in is geslaagd om uit het huis van arrest te ontvluchten. De gearres teerde moet zich na zijn ontvluchting in Enge land en Amerika voor korteren of langeren tijd hebben opgehouden en hoopte nu onder een val- schen naam in dienst te kunnen komen bij den Staatsspoor. Gisteren-voormiddag is aan 't Lammetje-Groen te Rotterdam een kind van 5 maanden, dat door de moeder op een stoel gebonden alleen in de woning was achtergelaten, door het omvallen van den stoel in een emmer met lauw water gevallen; eerst eenige oogenblikken later werd het door de moeder in dezen toestand gevonden. Het kindje is kort daarna overleden. In de nabijheid van Gersloot is een veen- werker door den bliksem zoodanig aan hoofd en borst getroffen, dat hij onmiddellijk dood bleef. De man laat eene vrouw en vier kinderen na Een heer, die niet scheutig is uitgevallen, liet onlangs, buiten, den pianostemmer uit de nabu rige stad komen en vroeg hem: Hoeveel neemt gij voor liet stemmen van een piano? Vijf gulden, mijnheer. Vijf gulden Ziedaar, mijn vriend, daar hebt gij een rijksdaalder, stem ze maar half; dat is genoeg voor buiten. Eergisteren is te Rotterdam door den lOjari- gen Johannes Valkenburg een 6-jarig jongentje uit het water aan den Mauritsweg gered. Een kruiersknecht, te Amsterdam, die belast was met de bezorging van een pakje, waarin voor eene waarde van 700 aan gouden ketenen, is daarmede op den loop gegaan. De man werd even wel te Gouda gearresteerd. Eindelijk is de beruchte Amsterdamsche muurquaestie van de baan. De heer Oostmeijer heeft in de uitspraak van de Amsterdamsche rechtbank berust. Een droevig familie-drama heeft te Amsterdam plaats gehad. Aan een aanzienlijk ingezetene waren een twaalftal stukken zilver ontstolen. Hij ver dacht zijne dienstboden, liet een onderzoek instel len door do politie, en deze ontdekte dat de zoi n van den huize de dief was en het zilver beleend had. Iemand, die, van arm eensklaps schatrijk was geworden, houdt er een kamerdienaar op na. T >en nu gisteren een vriend van den rijkaard maar die arm gebleven was, naar den heer des huizes kwam vragen, nam de kamerdienaar hem met een onbeschaamd oog van het hoofd tot de voeten op en zeide: Ik weet niet, of het mijn meester behaagt u te ontvangen. Jongen,her nam de vriend gij zijt wat al te vlug onge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2