NIEUWE No. 193. Zondag 4 Augustus 1878. 3e Jaargang. Dc gouden eeuw der tirannetjes en despootjes. BUITENLAND, Frankrijk. Duitschland. IlMHlIISdH (loom. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden roor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1,— 0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. IESSHÏ AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN t Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk D i n g s d a g- en V r ij d a g- avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUUE Zij dwalen zeer, die gelooven dat vrij heid en rechten, waarborgende constituties en wetgevingen inderdaad zoovele palladiums O O 1 zijn tot bescherming van volksrechten en vrijheden. Neen de beste grondwet van de wereld is machteloos als 't er op aankomt onschuldige burgers te be schermen tegen de willekeur en de eigen dunkelijkheden van volksverdrukkers, die .zich van de teugels des bewinds hebben meesters gemaakt en nu straffeloos huis houden op eene wijze alsof er geene grond wettig gewaarborgde rechten en vrijheden voor de ingezetenen van den staat heston- den. Die tirannetjes en despootjes nemen evenwel nog den schijn aan alsof zij het welzijn van den Staat verzekeren tegen de aanrandingen eener naar hun voorgeven »in het duister werkende geduchte macht», die volgens hen, het doel heiligt de midde len» tot haar beginsel verheven heeft, of er naar te werk gaat. We willen met een paar voorbeelden het bewijs leveren, dat allen tvvjjfel aan de machteloosheid van con- stitutioneele voorschriften kan doen ver dwijnen. Daar heeft men de zoogenaamde vrij heidlievende republiek Zwitserland een broei nest van tirannetjes en despootjes, berucht om hunne schennissen, aanrandingen, en verkortingen van 's lands constitutie, van rechten en vrijheden, wier willekeur de hoogste wet uitmaakt, die meer te zeggen en meer macht hebben dan de door hen bezworen Staatsconstitutie. De Staats- grondwet verbiedt met de duidelijkste bepalingen het verbannen van Zwitser- sche burgers van den geboortegrond maar tot eeuwige schande van het eertijds om zijne eerlijkheid beroemde Zwitserland, storen de liberale machthebbers zich in 't minst niet aan deze bepalingen welker, na leving zij toch plechtig bezworen hebben, en zoo beleeft Europa het schouwspel dat in strijd met 's lands constitutie, Zwitser- sclie burgers uit de republiek gebannen zijn en als naar ouder gewoonte, zijn de slacht offers der dwingelandij en tirannie juist ge- FE UILLETON. DE DOCHTER VAN DEN UITGEWEKENE. Vervolg. Dat was reeds veel gedaan, maar liet was niet allesbij moest de aandacht van den schildwacht afleiden, en het geluid dezer onvoorziene vlucht bedekkenhij hief dus eenige regelen van de Marseillaise aan, en ging voort onverschillig te zingen, terwijl hij de maat met den voet sloeg tot op het oogeublik, waarop hij in de verte niets meer vernam; hij ging toen de hut binnen, op geruimd van harte, dat hij zijn ouden meestel en familie gered had voor de gevaren, die ze be dreigden. Maar om hun hoofd te redden, had hij het zijne op het spel gezet. In een hoek der hut in zijn mantel gewikkeld trachtte hij te vergeefs te slapen; de ongerustheid hield hem wakker. Indien men zijn verraad zou vermoeden? De republiek, als eene onverzoenlijke Bloeder, vergaf zelfs hare kinderen niet! Indien kozen uit de edelsteu der burgers. Het beruchte ostracismw of scherven gerecht der oude Grieken, verkeert in liet Zwitserland der 19e eeuw in den grootsten bloei, en als waren er geene grondwetsbepalingen, die het stellig verbieden, hebben Zwitsersche tirannetjes en despootjes den hoogeerwaar den Bisschop van Genève, Msgr. Mermillod benevens een u-root aantal Pastoors uit bet land gebannen. Wat beteekent tegenover zulke verregaande tirannie de bezworen grondwet? Helaas, ze is machteloos om het kwaad af te wenden, de bedrijvers van bet kwaad te straffenja, tot overmaat van spot, moet zij bare verdere handhaving, of beter gezegd vertrapping, zien toevertrouwd aan lieden, die met hare beste bepalingen den draak steken, er mede gekscheren, zich vermakende in bet plagen en kwellen van de edelsteu uit de burgers. O, overschoone zegepraal der beginselen van 1789, van vrijheid, gelijkheid en broederschap*, wat hebt ge het Europa van 1878 misvormd tot een lustoord van tirannen en despoten Aan U de eer, dat de naar vrijheid en on afhankelijkheid smachtende volken in het dwangbuis gestoken zijn van liberale en ma^ounieke willekeurigheden, welke alle ware vrjjheid, alle wezenlijke onafhanke lijkheid als 't ware de keel toeknijpen. Aan U de eer dat eerbiedwaardige burgers of in O O kerkers zuchten, öf bij vreemden eene wijk plaats hebben moeten zoeken, öf tot den bedelstaf gebracht zijn! De verkeerde we reld* is in menig oord in volle werking, daar worden de braafsten achter sloten en grendels mishandeld, of het land uitgejaagd, terwijl zij, die werkelijk verdienen in het tuchthuis gezet te worden, victorie kraaien, rijke posten bekleeden, door de wereld ver good worden. Is het nu niet waar dat de gouden eeuw der tirannetjes en despootjes is aangebroken? In Pruisen maken even voortreffelijke bepalingen de sieraad van 's lands consti tutie uit, en niettemin heerscht in Pruisen de afschuwelijkste gewetensdwang ten na- deele der Katholieken. Belgie, de zoogenaamde modelstaat van Europa, bezit overschoone constitutioneele bepalingen tot waarborg der vrijheid van Godsdienst, maar wat baten ze bij de verre- hij het toeval kon beschuldigen Het toeval beantwoordde aan zijn verlangen. De wind schudde, met hevigheid de slecht saamgevoegde hut, tot zelfs op hare grondslagen, en deed met hevig heid eenige oude planken, die voor eene opening waren geslagen, uit elkander vliegen. Met stout moedigheid van dit voorval partij trekkende, richtte zich (1e oflieier gelijk een spook op en riep: Ver raad Men ontstak spoedig het vuur, men zocht de vluchtelingen zij waren verdwenen. De soldaten maakten zich gereed hen te vervolgen maar de officier wendde de speurhonden van den weg der vluchtelingen afhij nam eene geheel andere richting en bereikte zijne garnizoensplaats na een vruchteloos onderzoek, en na vele vermoei nissen te hebben door gestaan. Het gerecht gaf echter zijne rechten zoo spoe dig niet op; men liet den officier voor een krijgs raad te recht staan; maar Justin us was door zijne soldaten bemind, en over het al gemeen van zijne opperhoofden als een warm vaderlander bekend; hij had machtige verdedigers en werd vrij gesproken. gaande willekeurigheden van liberale mi nisters en burgemeesters, als deze de hei ligste der vrijheden willen beperken, schen den, verbieden, onder voorwendsel van de openbare orde te dienen Rusland en Pruisen, twee beruchte ge- loofsvervolgers, hebben met andere mogend heden bepalingen vastgesteld, regelende de vrijheid van Godsdienst in Turkije, Rumenie, Servie, enz. maar, wat zullen deze goede bepalingen baten tegenover de willekeur van ambtenaren, wien 't in den zin mocht komen hunne dwingelandij te stellen hoven de wet? Immers niets! Aan goede grondwetten en goede andere wetten ontbreekt het den volken van Eu ropa niet, doch de grootste hinderpaal voor den bloei van vrijheid en recht is de be dorvenheid van vele machthebbenden, die vuile bron, waaruit zoovele bedorven toe standen over Europa verspreid raken. Ge brek aan godsdienstzin, aan eerlijkheid en goede trouw, liet natuurlijk gevolg eener aan den Godsdienst vijandige volksopvoe ding, is de rampzalige oorzaak van zoovele verdrukkingen. Menig parlement is berucht geworden door het maken van wetten, welke de klaarste bedoelingen der grondwet ont zenuwen. Zoo verlammen in Pruisen de »Meiwetten» de bij de grondwet gewaar borgde godsdienstvrijheid der Katholieken zoo verbiedt men bier Katholieke processien, daar Katholieke vergaderingen, elders Ka tholieke genootschappen, enz. enz. Men slaat en verbant de herders in menig oord in de hoop, dat de schapen zich zullen verstrooien. Gelukkig blijkt deze hoop bijna overal jjdel te zijn. Gelukkig treffen de rampzalige ge volgen van tirannie en geweld meer en erger de verdrukkers zeiven dan de Katho lieken, waarop liet steeds gemunt is. Toch gaan de oogen niet open. Velen wien ramp, ongeluk, enz. troffen als voorboden van den naderenden val in den door hen voor onschuldigen gedolven kuil, verlaten toch den heilloozen weg niet. Er zijn geen onleerzamer wezens op de wereld dan ti rannen en despoten, en de volken lijden daarvan de grootste verdrukkingen, dat bewees de geschiedenis van vroegere da gen en dat zieii we in den tegen- o O woordigen tijd. Zal de toekomst beter zij n II De markies d'Amorcy en zijne familie te Brus sel zijnde, luid een prachtig hotel en een talrijke dienarenstoet gehuurd. Geheel aan zijne hoogmoe dige denkbeelden overgegeven, vergat hij (1e ge varen, die hij ontsnapt was, het verlies zijner goederen en het moeilijke van zijn toestand, en maakte er zich eene wet van, in een vreemd land schitterend te verschijnen. Het is waar, dat hij, gelijk velen van zijn stand, de bedoelingen der vreemde mogendheden van Europa ten opzichte van Frankrijk slecht begreep; hij droomde van eene spoedige herstelling der zaken na eene korte ballingschap, en nimmer kwam het denkbeeld bij hem op, om met de zwakke hulpmiddelen, waar van hij zich op zijne vlucht voorzien had, spaar zaam te werk te gaan. Moest de bezitter van een vorstelijk vermogen niet altijd, ten gunste van zijn naam, een verzekerd krediet vinden, in het midden eerer spaarzame en werkzame be volking, gelijk die van Vlaanderen is? Het wijze en gematigde gedrag der markiezin Te Parijs trekt het toenemend gebruik van geestrijke dranken de aandacht. In de rue de Faubourg du Temple, een der volkrijkste straten van Parijs, 1180 a 1200 meter lang, zijn 65 her bergen, waarvan 4 alleen koffie en bier schenken maar de overigen niets dan wijn en sterke drank. Gemiddeld dus vindt men in genoemde straat 1 tapperij op de 18 meter. De keizerlijke prins heeft zich voor eenigen tijd naar Kopenhagen begeven, en dit gaf dadelijk aanleiding tot het gerucht, dat er een huwelijk ontworpen is tusschen hem en dc Deensche prinses Thyra (geboren 29 September 1853). Dit gerucht werd toen van verschillende kanten tegengesproken. Thans bericht de te Lyon verschijnende legitimis- tische Decentralisation, dat het huwelijk eene uitgemaakte zaak is. Le Temps spreekt ten stel ligste dit bericht tegen. Te Tourcoing is de katoenspinnerij van den heer Duvillier-Dtiriez bijna geheel afgebrand. De schade wordt op 800,000 fr. begroot. De aartsbisschop en de bisschoppen van liet ZW. van Frankrijk hebben besloten een litterarische faculteit aan de Katholieke Universiteit te Tou louse op te richten. Te Mont-Beruauehen is een 44-jarige vrouw van een landbouwer bevallen van drie kinderen, twee meisjes en een jongen die allen in leven en gezond zijn. In Februari 1877 bracht zij twee kinderenter wereld en in April 1876 ook twee, dus 7 kin deren in 29 maanden. Voegt men daarbij de 10 kinderen van de voorgaande 10 bevallingen, dan geeft (lat een totaal van 17 kinderen. Z. D. Hoogw. Mer. Dr. J. H. Beekmann, Bis schop van Osnabrack, is Dinsdag-avond over leden. Het Duitsche stoomschip Luise is, op zijn tocht naar de Jenissei, ten noorden van Drontheim ge strand. De bemanning is gered. Er is naar Bergen om liulp getelegrapheerd. Naar men beweert, zal het doodvonnis aan Hödel worden voltrokken. Sedert 2 Juni zijn er 563 personen aangeklaagd wegens heleedigende taal ten opzichte van Keizer Wilhelm. Van deze zijn er 521 veroordeeld. Vijf hebben er zelfmoord begaan. De Pauselijke Nuntius te Munchen, Mgr. Mas- sello, is te Kissingen aangekomen. Gisteren had hij een onderhoud van drie kwart uur met prins von Bismarck en lieden-voormiddag bracht de was een tegenwicht voor de dwaasheden van haren gemaal; altijd te huis en eene treurige toekomst voorziende, poogde zij de opvoeding harer dochter te voltooien, en haar die nuttige en fraaie handwerken te leeren, die misschien weldra het eenige middel van bestaan zouden uitmaken, en die tot dat tijdstip Cristine onbe kend waren, die veel meer bezig was met de jacht en andere uitspanningen, dan met borduur- of naaiwerk. Weldra vervloog de hoop voor de uitgewekenen om eenmaal hunne verlorene goederen weder te krijgen; men moest de talrijke dienaren afschaffen en liet rijke hotel verlaten; maar de markies sloeg er geen acht op, en ging voort, om afleiding voor zijn ongeluk te zoeken, om zijne dagen met zijne ongelukkige medegezellen buiten 's huis door te brengen. De markiezin en hare dochter putten zich uit in aanhoudende werkzaamheid, om niets aan den markies te laten ontbreken. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1