HIWIiNl.\M>. België Italië. Oostenrijk. Koloniën. GEMENGD NIEUWS. Rijkskanselier hem een tegenbezoek. Hierna had in de woning ran prins von Bismarck een conferentie plaats, welke een uur duurde. Des middags ge bruikte de Nuntius bij den Rijkskanselier het middagmaal. De Augsb. Allg. Ztg. verhaalt de volgende anecdoteToen prins von Bismarck op Eriedrichs- rulie per telegraaf het bericht ontving van den tweeden moordaanslag op den Keizer, stoof hij op en riep een provincialen gouverneur, die juist bij hem op bezoek was, toe„Nu zal ik ze wel krijgen, die kerelsOp de vraag wie hij met die kerels bedoelde, luidde het antwoord: „Wel, wie anders dan de nationaal-liberalen Uit Potsdam wordt aan de Germania geschreven, dat een heer, die op het kasteel Babelsberg iets had te verrichten, daarheen werd vergezeld door een soldaat met geladen geweer. Volgens den Brusselschen correspondent van de (anti-ministeriëele) Gazette de Liege is tot de op heffing van het Belgisch gezantschap bij den Paus in beginsel besloten. Dat was te verwachten van het radicale minis terie dat thans in Belgie den scepter zwaait. Te Antwerpen is in den nacht van 28 op 29 Juli het huis van den heer van Herck, koopman in oudheden, op den hoek van de Grootemarkt en Wisselstraat, door brand grootendeels vernield. De schade moet zeer aanzienlijk zijno. a. zou een gehcele verzameling Gotliische voorwerpen stukken in gedreven koper, door de vlammen zijn verteerd. Het beruchte roodliemd op Caprera heeft weder eens zijn orakeltaal doen hooren, welke de Capi- tale ter kennis van de geloovigen brengt: „Caprera, 22 Juli. Waarde Nuvolari. Italië heeft zich prachtig geuit ten gunste van onze door de slavernij verdrukte broeders. Intusschen mag Cairoli's Ministerie niet ondermijnd worden. Ik geef den raad, in alle Italiaansche provinciën oefeningen in het schieten te doen houden, daai het noodig zal zijn van woorden tot daden over te gaan. Als altijd, uw G. Garibaldi. Schoone vooruitzichten! En hoe vaderlands lievend! Volgens ofticieele berichten is zijne Lm- kar- dinaal°Franchi Pausselijk Staatssecretaris te Rome overleden. De Kerk heeft door het afsterven van den Kardinaal een zwaar verlies geleden. Uit Teplitz wordt van 29 Juli gemeld: Keizer Wilhelm is heden avond ten VU ure hier aange komen vergezeld van de Groothertogin van Baden en van haar dochter Prinses Victoria. De Keizer is, het station verlatende, in een rijtuig gestapt. Z. M. was in uniform; hij scheen zeer wel te zijn. De Keizer zal gedurende zijn verblijf alhier geen gebruik meer maken van een gesloten rijtuig. Z. M. wandelde heden avond in het afgesloten deel van den slottuin. De grijze monarcli aclit zich dus op vreemden bod. m veiliger dan in zijn eigen vaderland. Wat vrouwen van officieren op Atjeh tegenwoor dig overkomen kan, blijkt uit het avontuurtje, dat de vrouw van den koinmandeeremlen majoor van het kampement te Nesoe dicht bij Kotta- Radja gehad heeft, den nacht nadat in het in de buurt gelegen Panditi de vijand onder de zieke bannelingen had gemoord. Te Nesoe werd na melijk tegen den nacht bericht ontvangen, dat de post dien" nacht door den vijand zou worden aan gevallen. De geheele bezetting stelde zich op en carré, met de vrouw van den majoor in 't midden en zoo heeft men gezamelijk den gehee- len nacht vergeefs op den vijand gewacht. De P. O. Company heeft eene actie van 50.000 p.s. schadevergoeding tegen de Maats. Nederland ingesteld, te Penang, en beslag laten leggen op het wrak van de Voorwaarts, Men leest in de Stand.Wij ontvingen per post eene met groote letters gedrukte publicatie of ken nisgeving, getcekend J- ltoelts, magnetiseur Schiekade O. Z. No 58 tc Rotterdam, waarbij 200 gulden belooning wordt uitgeloofd aan ieder die eenige inlichtingen of aanwijzingen kan geven omtrent een wissel van f 1000, door genoemden heer Roelfs afgegeven, en thans vermist of ver moedelijk gestolen. Voor den betrokken magneti seur doet het geval ons leed. Een som van dui zend gulden is in dezen duren en inoeielijken tijd zelfs voor een magnetiseur geen kleinigheid. Maar aan den anderen kant kan deze geschiedenis zeer leerrijk zijn voor tal van lichtgeloovige lieden, in zooverre zij wellicht bij dezen en geenen het ver trouwen op de geheimzinnige macht van het somnambulisme aan het wankelen zal brengen. Immers als een wetenschap of kunst, die in staat beweert te zijn de verborgenste oorzaken van angdurigen kwalen en ziekten in 's mensclien lichaam na te speuren en aan het licht te bren gen, niet „helderziend" genoeg is, om een stukje gezegeld papier in den zak van een dief te attra- peeren, dan dan zal men wel moeten erkennen, dat die wetenschap toch eigenlijk geen oordje waard is. Zooals men weet wilde de heer Van Eek in de Tweede Kamer de racantie, die in vele lagere scholen op Woensdag namiddag wordt gegeven, afschaften en daarentegen den geheelen Zaterdag vrij geven. De heer Van Eek wilde daarmede den Israëlieten genoegen doen. De Israëlitische Nieuwsbode komt thans op dit denkbeeld terug en ondersteunt het, maar de Arnh. Ct. raadt den Israëlieten liever aan hunnen rustdag even als de Christenen op Zondag te houden, dan ware de quaestie van zelve op gelost. Nijmegen, 30 Juli. Gisteren-avond ten zeven uur reed, onder het statig klokgelui der vier ker ken, Z. D. H. Monseigneur A. Godschalk onze stad binnen. Aan den Teersdijk werd Z. D. II. opgewacht, namens de Geestelijkheid dezer stad, door den WelEerw. Heer Tielens, pastoor der parochie van den H. Dominicus, door de Cominis- siën van het R. K. Armbestuur, de Vincentius- Vereeniging, de St. Josephscholen en de Kerkbe sturen, alsmede door eene eerewaeht te paard, bestaande uit 18 ruiters. Voor alle eerbewijzingeu sprak Monseigneur zijn hartelijken dank en ont ving hij de vertegenwoordigers van genoemde cor- poratien met wie hij zich allerminzaamst onder hield. Heden heeft Mgr. aan ruim 1000 personen het H. Vormsel toegediend, en vertrekt dezen avond onder hetzelfde eerbetoon en begeleiding naar het dorp Beek om ook aldaar het H. Vormsel toe te dienen. Botterdam, 2 Augustus. In den nacht van Zon dag op Maandag heeft hierin de vluchthaven, binnen de Westerbrug, het volgend ongeluk plaats gehad. De gebroeders Los, met hunne schuit van Aalsmeer komende,maakten hun met augurken in okshoofden zwaar beladen vaartuig daar aan de ducdalven vast en begaven zich ter ruste, zonder rekening- te houden met eb en vloed Het water wassende, schijnt het, dat de trossen waarmede (1e schuit aan de ducdalven gemeerd was niet schoven en te sterk waren om door de steeds rijzende schuit te kunnen breken, zoodat het vaartuig al schuiner en schuiner werd gebracht, tot het. eindelijk water schepte en zonk. De twee opvarenden, zóó in hun slaap overvallen, moesten het met den dood be- koopen, daar het ongelukte laat bemerkt werd om hulp aan te brengen. Heden heeft men de lijken er uit gehaald. Maassluis, 31 Juli. Gisteren-nacht geraakte C. v. D. te water in de haven een 70-jarig man, die loggers bewaakte, trachtte hem te ledden, doch viel er zelf bij en verdronk, niettegenstaande on middellijk toegeschoten- hulp van politie, en nacht wacht, terwijl eerstgenoemde werd gered. Delft, 2 Augustus. Onze politie heeft een bende van 8- a 12-jarige dieven betrapt, die 't vooral op winkelladen en sigaren g\ munt had den. Zaterdagsavond zwierde zekere B. W. J. in beschonken toestand door (1e straat en viel op de steenen neer. Zijn buurman hielp hem daarop tweemalen achtereen in huis, doch J. scheen daar mede niet ingenomen, althans hij kwam ten derden male naar buiten, liep op zijn buurman toe en gaf dezen onverwachts een bijlslag in 't gelaat, waar door de aangevallene bewusteloos en vrij hevig gewond achterover viel. Natuurlijk is tegen J. proces-verbaal opgemaakt. Dordrecht, 2 Augustus. Gisteren-ochtend is door de politie aangehouden een man, die, na meermalen met een mes te hebben gedreigd, een vrouw, met wie hij vroeger geruimen tijd verboden omgang had gehad, op verraderlijke wijze een verwonding in den hals toebracht. Deventer, 2 Augustus. Toen eergisteren-mid- (lag (1e smid der veldartillerie r. d. R. met een ander persoon bij het kanaal naar Almelo zat te visschen, bleef hij plotseling dood. De overledene maakte dikwijls misbruik van sterken drank. Deventer2 Augustus. Gisteren-middag over leed alhier dc heer mr. G. Dumbar, lid der Eerste Kamer. Middelburg, 1 Augustus. Vrijdag 11. kregen twee militairen, in garnizoen alhier, die in de keuken van de kazerne geëmployeerd waren, over eene onbeduidende zaak onaangenaamheden; na het wisselen van enkele minder vleiende woorden kwam het tot een vechtpartij, waardoor een pot met kokend water, op een fornuis staande, om viel en beiden ernstige brandwonden veroorzaakte. Beiden werden naar de garnizoens infirmerie ver voerd, en Dinsdag-avond is een hunner, I. geheeten, een oppassend vrijwilliger, omstreeks 27 jaar oud. ten gevolge der bekomen brandwonden over leden. Ruim acht maanden geleden slikte het kind van den heer S., in de Boomgaardslaan te Rotterdam, een cent in. Sedert leed het kind da gelijks aan brakingen; deze week, toen het weder braakte, kwam eindelijk de cent te voorschijn. De cent was zoo verteerd, dat hij niet dikker was dan een boomblad. Naar de Amst. Ct, verneemt, is door den com missaris van politie E- de Klopper Jr, te 's Hnge gisteren gearresteerd een persoon, die verdacht wordt van het vervaardigen en uitgeven van valsche munt. Amsterdam wordt bedreigd door een ge vaar, dat andere groote steden sinds lang getrof fen heeft. Schier nergens vindt men een straat zoo vroolijk verlicht tot laat in den avond, als de straat der vele winkels, de Kalverstraat. In Londen gaan de lichten in de winkels tusschen zes en acht uur uit, daar de winkeliers twaalf uur werken in di n winkel van 8 uur 's mor gens tot 8 uur 's avonds zeer voldoende ach ten, en vele trouwens ver van hunne winkels wonen. De winkeliers van de Kalverstraat den ken hetzelfde en dreigen Amsterdam met een strike. Vrijdag-avond ten acht uur is er in het Café Suisse een bijeenkomst belegd door de hee- ren Bastet, Jan D. Brouwer en J. B. Greeven, van alle belanghebbenden ter bespreking van de wenschelijkheid om des avonds ten 8 ure de magazijnen in de Kalverstraat voor den verkoop te sluiten. Wij kunnen zeer goed beseften, dat aan winkeliers en hun bedienden (1e voor gestelde vroege sluiting in vele opzichten een weldaad moet schijnen, doch voor Amsterdam doet het ons leed, indien de vroolijke Kalver straat des avonds doodsch en donker wordt. lieden namiddag ten circa 4Vi ure geraakte te Rotterdam een 4-jarig knaapje, al spelende, in de sloot nabij het oude Kinderziekenhuis- Spoedig was het kind in de modder weggezakt, en toen het door D. J. Van den Broek er uitgehaald werd, gaf het geen teekenen van leven meer. In de in de nabijheid zijnde apotheek van den heer C. J. Hertstein gebracht, werd het kind door dezen, later daarin bijgestaan door dr. A. M. Grondhout, onder toepassing van de bestaande voorschriften, behandeld. Aan hunne vereenigde pogingen mocht het eindelijk gelukken het kind in zooverre bij te brengen, dat het naar de ou derlijke woning vervoerd kon worden. Uit Dantzig wordt gemeldt, dat op de bad plek voor dames, bij de Westerplaat, mevr- B. Landau en hare achttienjarige dochter in den namiddag van 23 dezer zijn omgekomen. De dochter had zich, niettegenstaande alle waarschu wingen, buiten de aangewezen grenslinie in zee begeven en was aldaar door kramp overvallen. De moeder snelde haar te hulp, doch werd dooi den golfslag getroffen en eer men bijstand kon rerleenen, waren beiden reeds verdronken, Eene juffrouw uit'Amsterdam was gisteren middag op ruis inet twee kinderen naar hare ou ders 'te Amersfoort. Haar oudste kind, een jon gentje van 4 jaar, viel tusschen Hilversum en Baarn uit den trein. Te Baarn aangekomen, waar van het voorgevallene kennis gegeven werd, zijn een paar spoorwegarbeiders met een zoogenaam- (leu lor het kind gaan halen dat in het zand zat en hoegenaamd geen letsel bekomen had, en dus ongedeerd bij de moeder aan het station te Baarn, werd teruggebracht. Een hulponderwijzer, die wegens zijn betrek king tot het onderwijs, f 1350 'sjaars geniet, is zeker een groote zeldzaamheid. In Friesland wordt zulk een merkwaardig man aangetroffen, een voor malig openbaar onderwijzer, die van het Rijk f 400 pensioen trekt en thans ruim 70 jaar oud, bij een kerkelijke school te Oosthein f 350 van de kerk geniet, terwijl hij tevens dienst doet als waarnemend hulponderwijzer te Idskenhuizen op f 600 's jaars. Zondagavond 11. werd een persoon, die zich op de stoomboot van Venlo naar Rotterdam be vond, bij Blitterswijk vermist. Men vermoedt dat hij overboord geslagen en verdronken is. Tot he den heeft men nog niets van hem vernomen. De voeding der paarden van de groote Omnibus-maatschappij te Parijs. In het Journal d'Hygiene van 18 Juli jl. komt, een uittreksel, .voor van het rapport van den heer Bixio, voorzitter van den raad van administratie der Compagnie générale des Voitures te Parijs, betreffende de uitkomsten der gedurende 5 jaren op de 10,000 paarden der Compagnie gedane proefnemingen ten aanzien van de beste voedingswijze der paar den. Het resultaat van dien arbeid is geweest, dat thans het. ration haver niet meer is 7 kil., maar 2, terwijl opklimmend het boonenmeel van 150 grammen tot 2 kil. en de maïs van 500 grammen tot 6 kilo verhoogd is. Voor het paard en voor de kas schijnt deze wijze van voeding- voldoende uitkomsten op te leveren. In d--n nacht van 12 op 13 Augustus zal een gedeeltelijke maansverduistering plaats grij pen, die in Nederland zichtbaar zal wezen, be ginnende 12 Aug. ten 11 ure 6 min, 's avonds en eindigende 's nachts ten 1 ure 57 min. Ruim de helft der maan zal bedekt zijn. Een deskundige het weekblad de Huis vrouw deelt het schier ongelooflijk bericht mede, dat dc beruchte crinoline weldra weder in eere zal worden hersteld. Daar echter die cri noline-beweging in Berlijn schijnt te zijn ontstaan en, ten spijt van alle pogingen der Germanen, Parijs nog steeds de hoofdstad der mode is voor Europa, koesteren wij de hoop, dat de wansmaak niet zal zegevieren en dus Nederland voor de belachelijke hoepelrok zal gespaard blijven. In de gemeente. Engwierden bij Heeren veen, staat in den tuin van den heer J. Pulman, een perenboom, die niet alleen een menigte bijna rijpe vruchten draagt, maar waaraan ook de tweede bloesems zijn afgevallen en op nieuw vrucht zet ten. Te Amsterdam is uit het Westerdok opge haald het lijkje van een pasgeboren kind; het was in een doek gewikkeld. Uil Nieuwediep wordt ons bericht, dat de Zweedselie adelborst Schiitz, van de oorlogsbrik Sago, aan zijn wonden is overleden. Een 15-tal jongelui waren uit Grenoble naar Parijs vertrokken om de Tentoonstelling te zien. Twee dagen na hun vertrek kregen hun respectieve ouders elk een brief van hun zoon of zonen met een verzoek om geld, onder voor wendsels van hun beurs verloren te hebben, ziek te zijn geworden, enz. enz. De ouders zonden het gevraagde terstond, doch deelden elkaar de onge vallen van hun en compagnie vertrokken kinde ren mede. De omstandigheid, dat allen een of ander ongeval hadden, wekte achterdocht; een van de vaders schreef aan de Parijsche politie en uit het antwoord van den commissaris bleek niet alleen dat er geen ongevallen hadden plaats ge» had, doch ook, dat alle verzoeken uitgingen van een jong.uensch van het gezelschap, die aldus een aardig sommetje bijeen had gekregen, dat hij met ecu „kennisje" uit Madrid aan 't doorbren gen was. De politie heeft zich voorloopig met (1e zorg voor dat jongmensch belast. Bij de Eerste Kamer der Staten-Generaal wa ren op Donderdag jl. reeds 761 bezwaarschriften tegen het wetsvoorstel „Lager onderwijs ingeko men. Te Berlijn stierf verleden week een twee en tachtig jarige vrouw va"n een werkman. Den volgenden morgen vond men den drie-en-tachtig jarigen weduwnaar aan zijn deurpost hangen. Een treurig ongeval had dezer dagen te Berlijn plaats een achttienjarige bruid van hare huwelijksplechtigheid in de kerk huiswaarts kee- rende overleed aan een beroerte. IJe ontboden geneesheer vond haar niet meer in leven. In de Arnh. Ct. wordt verhaald, dat eene vrouw, die (naar aanleiding van de agitatie der antirevolutionairen) meende dat in het geheel geen bijbels meer zouden worden geduld, verze kerde: „Ja, maar ik heb nog zulk een ouden bij bel (een erfstuk), dien zullen ze toch niet heb ben; met mijn dochter Engeltje heb ik reeds overlegd, waar wij dien zullen verbergen!" Te Amsterdam, heeft een man, door van de trappen te vallen, beide beenen gebroken. In de gemeente Strijp nabij Eindhoven had de geleider van een met hout zwaar beladen kar- het ongeluk te struikelen, met het gevolg dat een der raderen van het voertuig hem dwars over de borst ging. De man is dermate gekneusd, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Er zal eerstdaags te Amsterdam eene proef worden genomen met een nieuwe bestrating van hout op den O. Z. Voorburgwal vóór het Stad huis. Tc 's Hage heeft men toebereidselen ge maakt voor een plechtige ontvangst van prins Hendrik en prinses Marie van Pruisen Voor den in-en doorvoer van beenderen- meel wordt voortaan geen bijzondere vergunning vereischt. „Een lief, klein huisje cn een droog stukje brood, met onze liefde, zal ons gelukkig doen zijn!" zcide een vurig minnend meisje tot haar beminde. „Nu, ja!" was het antwoord, maar bij dat lief en klein huisje een goed kapitaaltje, cn bij het droog brood een weinig boter cn kaas zou aan onze liefde toch ook niet hinderen!" Zooals men weet heeft de Schach van Perzië bij zijn vorig bezoek aan Europa trouw boek ge houden van zijne reisindrukken. Van tijd tot tijd tijd deelt hij daaruit aan zijne nieuwe vrienden op de tweede reis eenige bijzonderheden mede. Eene eigenaardige opmerking was (leze: „De be delaars van dit land, schreef hij in Londen, die met muziek hun levensonderhoud trachten te ver dienen, begeven zich niet alleen of bij de troepjes op straat, zooals bij ons, maar zij vereenigen zich in groote zalen, die opzettelijk daarvoor gebouwd zijn. Men geeft de aalmoes daar aan de deur, o

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2