NIEUWE No. 194. Donderdag 8 Augustus 1878. 3e Jaargang. Eene quasi aardigheid. FE UIL LET ON. DE DOCHTER VAN DEN UITGEWEKENE. Het Materialisme voor de Rechtbank. Een afschrikwekkend voorbeeld. Moderne Paedagogiek. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 mnnnden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1. Afzonderlijke Nummers0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. mnhesdhit AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 u Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dingsdag- en Vrijdag- avond ingewacht. Uitgevers KÜPPEES LAUREY. Het jongste nommer van het Wagening- sche Weekblad bevat het volgende bericht dat wij der moeite wel waard achten in onze kolommen te plaatsen. „De Haagsche Zangvoreeniging Caecttia" heeft te Parijs twee hoofdprijzen behaald en is W oens dag jl. in den Haag met bijzondere eerbewij- zingen ontvangen. Een vriend schrijft ons: „ik geloof niet dat er ooit een zoo groote en fijne optocht heeft plaats gehad behalve bij het Oranjefeest. Maar 't gold ook de inhaling van Sint Caecilia." Hij wil wedden, dat de Eoomsche Geestelijkheid zich in de handen wrijft van blijdschap. Wel mogelijk. Toch moet erkend worden, dat de Eoomsche Kerk de kunst heel wat meer genegen is en in de hand werkt dan de Pro- testantsche. Dat dit tot eer van laatstgenoem de zijn zou, durven we niet beweren. In elk geval verheugen we ons over de goede figuur, die onze zangers te Parijs gemaakt hebben. Ook wij verheugen ons in het succes dat de Haagsche Liedertafel te Parijs heeft gehad en de lauweren die den vaderlandsche zangers ten deel zijn gevallen. Wij verheu- ger ons tevens over de bijzondere eerbewij- zingen welke genoemde vereeniging bij hare terugkomst in de residentie zijn aan geboden. In zoo verre staan we dus op 't zelfde standpunt als de vriend van 't Wa- geningsche Weekblad. Waarom die vriend nu wedden wil dat de Roomsche Geeste lijkheid zich van blijdschap in de handen wrijft, hegrijpen we niet. De heeren Geestelijken zullen over den triomf der Haagsche Liedertafel niet meer of minder enthusiasme dan ieder ander aan den dag gelegd hebben. Het is dus eene flauwe aardigheid van het W. Wom, ouder gewoonte, onze eerwaarde Geestelijk heid overal te pas of te onpas bij te noe men. Of is soms de naam der Liedertafel hier de steen des aanstoots voor de Redactie van het W. W? Die naam klinkt waar schijnlijk te Roomsch en gaf de Redactie aanleiding een quasi aardigheid te debiteeren die echter alle actualiteit mist en te ver gezocht is. Dat begreep de Redactie ook en om nu een doekje voor 't bloeden te geven krijgt de Roomsche kerk een pluimpje Over hare a-euesenheid tot de kunst. In dit o Vervolg. Maar de dag brak aan, waarop het werken e'i het verdriet de arme bedroefde moeder deden bezwijken. Dag en nacht aan liet hoofdeneinde 'lor zieke gezeten, was Christine ontroostbaar haar niet iri het leven te kunnen houden. De markies was zelden te huis. Op een avond bad een pries ter met zachte stem in eene groote kamer de Scheden der stervendenChristine antwoordde met godsvrucht, ten minste indien het snikken hare woorden niet onderbrakde waskaars wierp nen trillend licht op dit droevig tooneel. Eensklaps Werd de deur geopenden de markies wierp zich voor het sterfbed zijner vrouw neder, vroeg °m vergeving, en beloofde haar in het vervolg Verstnndiger te handelengetroffen door dit be- lo'uv ofschoon het te laat was, reikte de mar- ozm haren knielenden echtgenoot de hand, geval, geachte Redactie van het W. W. wrijven onze Geestelijken zich de handen, omdat zij ze nimmer bezoedeld hebben aan kunstvernieling en andere daden van wan- dalisme, De Roomsch Katholieke Kerk heeft ten allen tijde kunsten en wetenschappen geprotegeerd en aangekweekt. Die zulks loochent is een lasteraar. Maar de witkwast van het protestantisme mitsgaders de tegenwerking en vernieling met al den aankleve van dien hebben veel doen verdwijnen wat luister aanbracht en overtuigende bewijzen van den kunstzin der Roomsche Kerk. In dit opzicht wrijven we ons werkelijk de handen van blijdschap en in dien geest zou de aardigheid van het W. W. ook ad rem zijn. De correspondent van het meergemelde weekblad zij in 't vervolg wat voorzichtiger in de behandeling zijner vertoogen opdat de Redactie geen reden moge krijgen uit te roepen verlos ons van zulke vrienden Het materialisme is voor het hof van assises van de Seine verschenen. Niet een of twee materialisten maar liet materialismeomdat de personen die op de bank der beschuldigden gezeten hebben, waardig zijn de godloochenende wetenschap te vertegenwoordigen. Zij hebben deze niet uitgevonden maar zeker wonderlijk toege past. Zij hebben er de wet hunner zeden zoowel als van hun verstand van gemaakt. Bij hen is zij niet als eenvoudige theorie gebleven, zij is beoefend en tot het logisch einde van hare natuurlijke ontwikkeling gekomen. Lebiez en Barre leeraarden het materia- lismus in openbare conferentie. De pers zon aan Lebiez een nieuw machtig middel voor de verspreiding zijner denkbeelden aan de hand <Joen. Men weet op welke wijze Lebiez met zijn vriend Barre de melkvrouw Gillet doodden en het lichaam in stukken sneden. Het geld van het ongelukkige slachtoffer moest dienen voor de oprichting van een materialistisch blad. Zoo ver gaat de verblinding van het moderne heidendom. Zoo diep kan de rnensck beval hein Christine aan, en stierf na liem ha ren zegen gegeven te hebben. Mejuffrouw Vanbaert, eene oude dame, die zeer rijk en uiterst gierig was,had, gedurende het leven der markiezin, voor deze veel achting gehad, en had haar om de huur van het huisje, dat het arme huisgezin bewoonde, niet durven lastig val len. Maar na den dood van mevrouw d' Amorcy dreigde deze dame den markies aan de deur te zetten. Christine ging voort met. zich doorwerken uit te putten, ten einde aan de ellende te ont snappen. De eenzaamheid, waarin zij verkeerde, daar haar vader zelden te huis was, maakte haren last nog drukkender; omdat zij arm en verlaten was, geloofde elkeen het recht te heli- ben haar te beleedigen. Eens keerde zij weder, na den prijs voor haar werk ontvangen te hebben, en was verheugd noch opgemerkt noeh vervolgd te zijn geworden, toen zij zich hij het inslaan eener straat door een troep jongelieden omringd zag, die juist de kroeg luidden verlaten, cn in hunne brooddron kenheid haar den weg versperden. Christine wilde vallen wanneer liij het geloof verzakende, in de armen valt van het materialisme, dat tot daden voert waarover heidenen en kan nibalen zich zouden schamen. En zulke onverlaten vinden nog hoorders en vereerders in de stad die vermeent aan de spits der beschaving te staan Gefiihrlich ist 's den Leu zu wecken Gefahrlich ist des Tigers Zahn Doch das Schrecklichste der Schrecken Das ist der Mensch in seinem Walm! Als een bewijs van de slechte manieren in de pers en van de uitspattingen, waar toe het ongebreideld vernuft verrallen kan, signaleeren wij de plaat met haar bijschrift voorkomende in het laatst ver schenen nommer van de Nederlandsche Spec tator. Wij laten de beschrijving van het misselijk product eener vuile teekenstift ach terwege. Het zij genoeg te vermelden dat ook in dit product der radicale pers de eerbiedwaardige Geestelijkheid gehoond en de Katholieken daardoor gegriefd worden. En toch werd de Ned. Spectator vroeger door velen beschouwd en geschat als een orgaan van de wetenschap en het intellect. Thans leert dat blaadje, in een afschrik wekkend voorbeeld, waartoe de wetenschap pelijke eigenwaan niet al vervallen kan. Uilenspiegel, gij hebt uwen meester ge vonden Te Leeuwarden werd in de vorige week de vergadering gehouden der vereeniging voor paedagogiek. Onder meer andere on derwerpen die in deze bijeenkomst behan deld werden kwam ook de vraag: Hoe heeft de onderwijzer te handelen bij de toe nemende verslapping der ouderlijke tucht Deze vraag werd ingeleid door den heer J. Braun van Amsterdam. Spreker noemde als redenen van de ver mindering van de ouderlijke tucht op: de geest van de emancipatie, die alom door dringt, het meer en meer wegvallen van scherpe lijnen, die de maatschappelijke stan den scheiden, de verminderde huiselijkheid der ouders, de hooger opgevoerde verstan- eerst om hulp roepen, maar daar zij de nutte loosheid hiervan in die verlaten straat inzag, zoo maakte zij zich uit hunne handen los, en een der zware hamers oplichtende, die aan de straat deuren hangen, vluchtte zij op de plaats van een groot hotel, op het oogenblik, dat de eigenares zich gereed maakte het te verlaten, en zij bevond zich tegenover eene driftige en nieuwsgierige oude vrouw, die verstoord was over een dergelijk bezoek op zulk een uur van den dag. Toen het jonge meisje bewogen en bevend de oorzaak van haren schrik had medegedeeld, gaf (1e oude dame haren dienstboden het bevel het meisje de deur uit te werpen, terwijl zij haar nog daarenboven den naam van onbeschaamde toe wierp. O Mevrouwzcide Christine, in tranen los barstende en (le handen samenvouwende, nim mer is de dochter van den markies d' Amorcy van eerloosheid verdacht geworden; het ongeluk heeft hare ouders kunnen treffen, maar het heeft haar niet verlaagd. Op den naam van d' Amorcy, nam de oude- delijke ontwikkeling der kinderen. Als mid del van herstel noemde hij, dat de onder wijzer de kinderen moest doen gevoelen, dat hij als opvoeder zoowel zijn rechten als zijn verplichtingen heeft; dat hij met zachtmoedigheid maar met ernst zijn wil en de onderwerping der kinderen daaraan moet handhaven en bii de toenemende ont wikkeling der verstandelijke vermogens, hun het besef hunner plichten moet doen ge voelen en doen hegrijpen, dat zij te hoog staan om toe te geven aan booze nei gingen. Bij de discussie bleek, dat velen de ver slapping der ouderlijke tucht niet als feit aannameneen goede statistiek, om dat ver schijnsel te constateeren, ontbreekt. Krach tig werd in het lieht gesteld, dat er meer verband moest bestaan tusschen school en huis; dat vooral onder de hooge standen de band tusschen ouders en kinderen zwak is, en dat boven alles de ouders tot het besef moeten worden gebracht, dat de op voeding geen kunst is die wordt aangeboren of met de geboorte van het vader- en moe derschap ontstaat en dat dus die moeilijkste en verhevenste aller kunsten met ernst moet worden aangeleerd. Het onderwerp: >de onvoldoende resultaten, die de school over het algemeen geeft, zijn grootendeels een gevolg van de hooge eischen die tegen woordig aan het intellect gesteld worden, kwam door de afwezigheid van den inleider niet ter sprake. Gelukkig dat de spreker zich verwijderde toen hij zjjn eersten spreech had afgestoken. Misschien zou er nog meer onzin voor den dag zijn gekomen dan in de behandeling van zijn thema. Men ziet het van God of geboden wordt niet gesproken, alles wordt zoo radicaal mogelijk behandeld en de schoolmonarchen der moderne richting schijnen met het grootste gemak dergelijke theoriën te ver duwen. Verbeeldt u een onwilligen en boosaar- digen knaap dien de onderwerping en de gehoorzaamheid moeten worden ingeprent met de woorden, »dat hij te hoog staat om toe te geven aan zijne booze neigingen. 't Is om te lachen! Christine met nieuwsgierigheid op; vervolgens haar op (len wang tikkend, zeide zij: Kom aan, kleinekom aan, ween niet meerals het waar is, gelijk gij zegt, dat gij de dochter van den markies zijt, kunt gij bij mij komen, ik heb er niets meer tegen. En haar in de voorkamer ge leidende, zeide zij: Ik was reeds lang verlangend u te leeren kennen, om u over uwe belangen te onderhouden. Toen deed zij haar de voordeeligste aanbiedingen, en haalde het jonge meisje over, om als gezelschapsjuffrouw bij haar in dienst te treden. Christine gaf haren vader rekenschap van hetgeen haar was voorgesteld, vroeg de vergunning om bij eene edelmoedige en goede dame te blijven die haar als vriendin zou bejegenen, en de mar kus d' Amorcy, geheel en al in zijne staatkundige plannen verdiept, stemde er niettegenstaande zij nen hoogmoed in toe. Christine had gedacht, door de aanbiedingen van mejuffrouw Vanbaert aan te nemen, in deze eene beschermster barer jeugd en eene verzach ting in haar ongeluk te vinden. {Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1