BINNENLAND. Engeland. Italië. Amerika. Turkijë. GEMENGD NIEUWS. een groote belemmering in het verkeer, dat te Parijs nog steeds toenemende is. Men ziet bijna geen rijtuigen meer in de straten en evenmin aan de spoorwegstations. Is de toestand van de Parijsche koetsiers dan zoo onhoudbaar, zal men allicht vragen. Het antwoord ligt voor de hand als men weet, dat een koetsier, die nog geen jaar dienst heeft, drie franks daags ontvangt, be halve zijn fooien; dat de koetsier, die meer dan een jaar in dienst van de Maatschappij is, vier franks daags geniet, behalve de fooien. Voor eenige dagen werd de arrestatie gemeld van zekeren Portugees Lada, wegens het rond venten zonder vergunning van portretten van den keizerlijken Prins. De koopman is door het Hof ran correctioneele politie tot 14 dagen gevange nisstraf en 1000 franks boete veroordeeld. Uit Weenen wordt gemeld, dat Maandag in het Keizerlijk park van Schönbrunn een galadi ner is gegeven ter eere van de ex-Keizerin Eu genie. Het diner werd bijgewoond door verschei den Aartshertogen, graaf Andrassy en vele groot- waardigheidsbekleeders van het Keizerlijk Hof- Te Fontainebleau waren Maandag jl. twee per sonen bezig met het ledigen van beerputten. Plot seling stortte een verstopte buis haar inhoud in de ledige put uit en maakte de lucht daarna doodelijk. Een der werklieden verloor dan ook terstond het bewustzijn, 'tgeen eveneens het ge val was met een kameraad die hem helpen wilde, Reeds wanhoopte men er aan, de beide onge- lukkigen van zulk een verschrikkelijken dood te redden, toen de soldaat Bouvier zich heldhaftig in den put begaf, de beide half verstikten aan een touw vastbond en hen toen omhoog deed trekken. De directeur van de reiniging, die intusschen toegesneld was, besteedde de meest mogelijke zorgen aan zijn werklieden, toen hij, waarschijn lijk door aandoening overmand, plotseling in een zonk met den kreet: «Ik gevoel dat ik sterf." En werkelijk bleven alle pogingen om hem in Jt leven terug te roepen geheel vruchteloos. De Londensehe politie verkeert in een staat van groote misnoegdheid, omdat zij sinds lang te vergeefs aandrong en wachtte op verhooging van tractement. Zij wil thans een verzoekschrift indienen bij het Parlement, om zich de voor spraak der Volksvertegenwoordiging te verzeke ren. Aan de Daily News wordt door haar corres pondent, uit Cyprus gemeld, dat de Engelsche troepen aldaar erg geteisterd worden door koorts. Nicosia schijnt eene ongezonde plaats. Om die reden, en omdat de Grieksche ingezetenen zulke buitensporig hooge prijzen vragen voor woningen, gaat gouverneur Wolseley met zijn staf in tenten wonen, op eenigen afstand van het stadje. In het Lagerhuis vestigde sir Campbell de aandacht op het ontzachlijk verlies, dat de In dische wisselkoersen geleden hebben door de cle- monetisatie van zilver. Hij noemde verscheiden middelen ter verbetering hiervan op, o. a. een tijdelijke beperking van de uitgifte van ropijen. Teu slotte beval hij ten sterkste aan, dat Enge land deel neme aan de door de Vereen. Staten voorgestelde munt-conferentie. Een rijk straatbedelaar is te Londen gestorren. Hij laat niet minder dan f 78,000 na, die hij aan twee instellingen van weldadigheid vermaakt heeft, met voorbijgaan van zijne „liefhebbende" bloedverwanten, die hem hulpeloos lieten. Hij dreef zijn beroep gedurende meer dan dertig ja ren in Chtapside, waar hij met een pennyfluitje eewapend de voorbijgangers tot milddadigheid trachtte te bewegen. Welke rirtuoos kan zich op zulke uitstekende resultaten beroemen? Drie mannen zijn te Brighton veroordeeld we gens het stelen van de Skylark, een snelzeilend jacht, ter waarde van 300 p. st. De eigenaar zette hen met eene stoomboot na en haalde hen 18 mijlen ten zuidwesten van de stad in. De dieven hadden plan in hunnen buit naar Amerika te gaan. In de Katholieke kringen verzekert men, dat tusschen von Bismarck en den paustdijken nuntius te Munchen de volgende voorwaarden zijn vastge steld: herstel der overeenkomst, die vóór het afbreken der betrekkingen bestondamnestie voor allo zoogenaamde misdrijven, h gaan tegen de kerkelijk-politieke wettenterugkomst der bis schoppen en verdreven priesters op hunne vorige plaatsen; benoeming voor kerkelijke ambten en bedieningen volgens de regelen, vastgesteld vóór het afbreken der betrekkingen. Als stellig wordt gemeld, dat de pauselijke nuntius te Weenen, msgr. Jncobini, naar llome ontboden is, om benoemd te worden tot Staats secretaris van Pans Leo XIII. Uit Andria, een stad van de provincie Terra di Bara, wordt gemeld, dat daar een schat van 40,000 dukaten gevonden is. De vondst werd ge- daav in een nooit bezocht keldergewulf van het oude hertogelijke kasteel, dat tegenwoordig het eigendom van den heer Spagnoletti is. De dukaten zijn geslagen tijdens de regeering van Koning Ferdinand IV, die van 1759 tot 1825 op den troon heeft gezeteld't schijnt dat ze tijdens den inval der Franschen in Duitscliland door den hertog van Andria in een kist zijn geborgen. Een herbergier, woonachtig te New-York, in Cortlandstreet, heeft een 85 centimeter langen baard; hij wordt nog overtroffen door een inwo ner van New-Yersey, wiens baard 1.45 meter lang is. Te Yinksville (Virginië) heeft de vrouw van zekeren Anderson Muller, tengevolge van een twist, die ontstaan was door een vlieg, die in de soep gevallen was, haar man met een bijl het hoofd afgehouwen. Na haar afgrijselijk werk te hebben verricht, nam zij, in een duivelsche hou ding, het hoofd bij het haar, hief het in de hoogte en liet het toen op den grond vallen, waarna zij haar bewustzijn verloor. Gedurende de afgeloopen maa'ml hebben de Vereenigde Staten veel te lijden gehad van de daar geheersclit hebbende ongekende hitte. Den 13n wees de thermometerstand aan de oevers van de Mississippi 90 graden Fahrenheit in de schaduw. Te St. Louis werd een gebouw gevuld met ijs en werden de zieken gedurende eenige oogen- blikken daarop gelegd om te verkoelen. Des middags waren 15 personen door de warmte gestorven. Des avonds telde men 54 lijken. De stad was als uitgestorven, alle straten waren le dig, de huizen gesloten, kortom, men zag mensch noch dier. Verscheiden personen zijn in hun wo ning door de warmte gestorven. Men bericht uit Bucharest dat verleden woens dag te Fratcsti een russisch kruitmagazijn is ge sprongen, waarbij 55 personen omgekomen en 31 gewond zijn. Tal van wagens en ander materieel zijn vernield. Dc adviezen Z. M. den Koming aangebo den uit 819 gemeentenbedragen te samen 164,126 handteekeningen van Katholieke huis vaders. Onze taak is volbracht zegt de TijdNa de beslissing der Eerste Kamer zijn de adres sen der katholieke hoofden van huisgezinnen aan Z. M. den Koning aangebodenBij den Koning is nu de beslissing. Ons blijft niets meer over dan biddende te hopen en te ivach- ten op hetgeen het Hoofd van den Staat der Nederlanden besluiten zal. Maar we mogen hopen en wachten met vertrouwenmet moed met fierheid in het hart. De katholieke adres santen kunnen zich het getuigenis gevendat wat te verrichten viel ook werd verricht. Geene verdachtmaking heeft de verzamelaars, geen spot, geen smaad de onderteekenaars teruggehouden. Noch tijd, noch moeite, noch kosten zijn ontzien, niets is gespaard, niemand heeft geweifeld of gewankeld. In het Bijblad bevattende de handelingen der Staten-Gene- raal, getuigt kolom aan kolom en bladzijde aan bladzijde van den ijver en de geestdrift die de Katholieken van Nederland gevoelen en beheerschen,' ivaar het geldt voor onze kinderen te bewaren dat erfdeel onzer vade ren, het geloof, dat zij van God ontvingen en dat de jongste nazaat onbesmet moet te ruggeven aan God. Ongetwijfeld geeft dit alles recht tot blijde hoop. Waar zooveel werd gearbeid, is liet plicht te vertrouwen. Wanneer de Koning het Leve Nederland!uitspreekt en het volk zijn Leve de Koning! Leve Oranje! tdaarmoê doet ineensmelten tot één biddenden, dankenden, smeekenden toon, dan weten beiden, dat het waarachtig leven van Koning en vaderland aléén bij Hem is te vinden, die de kleinen in den naam des Va ders gezegend heeft. Met vertrouwen en moed zien wij dan de laatste beslissing tegemoet. Onze trouie blijft vast aan den Koning, onze hoop is op zijne liefde tot zijn volk. En ver der weten wij, dat u-ij onzen plicht hebben gedaan. De éénsluidende adressen der Ka tholieken van Nederland zijn een machtige naklank van het credo, dat éénsluidende in aller zielen klinkt. Wij mogen verzekerd zijn, dat, wanneer men eenmaal zal vragen, wie in den grooten strijd onzer eeuw, in den strijd 'om de kinderen hunne plaats in rij en lid innamen, de katholieken van Nederland zul len worden genoemd. Wij kunnen ons ver heffen op twee eerbiedwekkende monumenten: het mandament der bisschoppen en de adres sen van het volk.* Blijkens de laatste opgaven in Het Huisgezin, zijn de giften bij dat blad voor de noodlijden den in Mongolië reeds gestegen tot de belang rijke som van f 12,826.15'. Onder die giften werden in de laatste num mers vermeld bijdragen van f 2000,f 600.— en f 300,Wel een bewijs dat, waar de nood groot is, ook de offervaardigheid van Nederland's Ka tholieken zich niet onbetuigd laat. Het „Vaderland" schrijft: Eindelijk is er dan iets nieuws onder de zon. Wij ontvingen heden een bezoek van zekeren Aufrichtig, die ons de vergunning toonde hem door het gemeentebestuur verleend, om gedurende een paar weken op 't Plein alhier voorstellingen te geven met zijn circus van gedresseerde vlooien. Wanneer wij het programma dat de heer A, ons vertoonde, als de oprechte aanduiding van hetgeen de geleerde „huisdiertjes" vertoonen, mogen be schouwen, dan is 't inderdaad een verbazend kunst werk, dat hier is uitgevoerd. Men stelle zich slechts een paar gecostum erde vlooien voor die duel- leeren, een vlooien-familie in een calèche, door vlooien getrokken, een koorddanser vloo enz. Wij zijn werkelijk benieuwd met dit circus bekend te worden. De N. R. Ct verhaalde in de vorige week, dat twee broeders in twist geraakten en de een den ander een messteek toebracht, toen zij terug keerden van een bidstond in de St. Anna-kapel. Het Venloosch Weekblad verhaalt daarentegen, dat de broeders in twist geraakt zijn en elkan der gewond hebben op de kermis aan St. Anna- kapel, wat nog al eenig verschil maakt. Op de Zwolsche kermis zoo lezen wij in verschillende bladen is het publiek beet geno men. Er was geannonceerd door aanplakbiljetten, dat dwergtweelingen zouden te zien zijn; doch later bleek, dat van een valsclie geboorteacte werd gebruik gemaakt. In de liberale bladen die dit vermeldden heb ben wij vruchteloos gezocht naar de bijvoeging, dat de Burgemeester van Zwolle verplicht ware geweest, zich van de waarheid der beweringen op het aanplakbiljet te overtuigen, alvorens tot de aanplakking vergunning werd gegeven. Volgens den Standaard, heeft de deputatie, be last met de aanbieding van het petitionnement aan den Koning, Zr. Ms. aandacht gevestigd op eene enquête, die zou kunnen worden ingesteld naai den toestand der onderwijsquaestie, alvorens Z. M. beslissing nam. Goes, 6 Aug. Zaterdag-middag zijn de paar den van een rijtuig, waarin vier dames gezeten waren, op hol geraakt, doordat een der paarden schrikte van het blaffen van een hond. De leid sels dadelijk gebroken zijnde, kon de koetsier de paarden niet in bedwang houden. Op den dijk vielen paarden en wagen van de hoogte en de dames, benevens een der paarden, kwamen onder het rijtuig terecht. Twee der dames zijn vrij ern stig, de andere twee minder gekwetst. De koet sier kwam met den schrik vrij. Botterdam, 9 Aug. Een onzer politie-agenten zag zich dezer dagen in de onaangename verplich ting geplaatst, een zijner collega's wegens dronken schap te arresteeren. Utrecht, 7 Augustus. Ten ongeveer half een uur werden Utrecht's burgers in den afgeloopen nacht verontrust door het geroep van „brand." Even te voren had een hevige donderslag door de lucht gekraakt en ieder dacht dus dat de bliksem hier of daar was ingeslagen. In een oog wenk waren eene stoomspuit en een aantal andere spuiten op de been en holden door de straten in de richting, door de lantaren van den wachter op den Buurttoren aangewezen naar de Bild- straat.. Daarheen hadden zich ook reeds verschil lende autoriteiten en een menigte nieuwsgierigen gespoedmaar men zag te vergeefs uit naar de vlammen. Men ging terug naar het hoofdbureau van politie, waar men door een telegrafisch onder houd met den torenwachter niets verder kwam. De man hield stokstijf staande dat er brand was, en op akelig huilenden toon ging hij voort met boven uit zijn peperbus te schreeuwen Brand! Brand! De brandweer, zich waarschijnlijk herinnerende dat dezelfde man haar voor eenige jaren met nog grooter misbaar tegen de opgaande zon had uitgezonden geloofde weder aan een optisch be drog en rukte in. En terecht, zooals later bli ek. De wachter had een vuurwerk, waarmede op eene buitenplaats aan de Bildt een jong paartje zijn huwelijksfeest besloot, voor een hevigen brand aangezien! 's Gravenhage, 9 Augustus. Bij den heer K. J. Endhoven, horlogemaker alhier is eene pendule te bezien die de eigenschap heeft in de duis ternis lichtend te worden. Wanneer men in den nacht geen hand voor oogen kan zien, kan men op de wijzerplaat dezer pendule zeer duidelijk den tijd aflezen. Sloten, 6 Aug- Gister-avond is hier in hech tenis genomen een gevaarlijk oplichter, die, on der voorgeven van te zijn agent eener sclnildin- vorderingmaafschappij, hier en in den omtrek sommige personen wist over te halen, tegen be taling van f' 13.50 lid te worden. Hij is heden naar de gevangenis te Amsterdam overgebracht. Leiden, 9 Augustus. Om concessie te verkrij gen tot den aanleg van een paardenspoor in deze gemeente hebben zich behalve de heeren Tous- saint Deliceé c. s. te Amsterdam ook de firma Crans&Compte 's Hage en den heer J. van Over- eem c. s. te Alkmaar, tot onzen gemeenteraad ge wend. Maastricht, 7 Augustus. De Gemeenteraad heeft in zijn zitting van heden besloten tot het zenden van een adres aan den Koning tegen de wet op het lager-onderwijs. Amsterdam, 8 Augustus. Aan de agenten van politie zoowel als de nachtwachts is op gedragen om streng te waken tegen die koffiehuizen en tapperijen,, welke zonder verdunning later dan middernacht open zijn. In de Engelsche gasfabriek is heden ochtend een werkman in een gasketel gevallen. Met ge broken arm en verwondiug is hij in bewnsteloo- zen toestand naar het gasthuis gebracht. Helder, 8 Augustus. Bij de aapbesteding van een meetstation, ten dienste van de artillerie aan het Kaaphoofd alhier, is heden als minste inschrij ver gebleken te zijn de heer A. Vos llz., tot een bedrag van f 4631. (De begrooting was f 3250.) De fabriek van stoomwerktuigen van den heer Mr- Ch. Bosch-Reitz is door de Amsterdamsche Droogdok-maatschappij aangekocht en zal binnen kort van hier naar Amsterdam worden overge bracht. Kampen, 8 Augustus. Door 90 aanzienlijke in gezetenen is een adres gericht aan den Koning om eene wet ter beteugeling der openbare dron kenschap. Venlo, 7 Augustus, Gisteren-avond woedde alhier een verschrikkelijk onweder. In de nabu rige gemeente Steil brandden, tengevolge van het inslaan van den bliksem, twee huizen af. Van de Venloosche boot is door den bliksem de mast verbrijzeld. Naarden. 7 Augustus. Bij de oefening in het schijfschieten op de heide is gisteren-middag een vrijwilliger het slachtoffer geworden van on voorzichtigheid. In de observatiepost zijnde, trof een der scherpschutters hem zoodanig, dat hij den dienst niet meer kon doen. Hij werd (lade- Ijk naar het hospitaal te Naarden vervoerd en verkeerd in bedenkelijken toestand. De kogel trof hem in de knie. Groningen, 8 Augustus. Een 17 jarig meisje, dat met een klein kind in een wagentje tijdens een onweder onder een boom schuilde, is door den blik sem gedood, terwijl de kleine ongedeerd bleef. s Gravenhage, 8 Augustus. Een werkman, die heden-middag bij zijn baas aan den Zuid-Bin nensingel zijn werkloon kwam ontvangen, kreeg in de plaats daarvan een pak slagen van drie zijn vroegere kameraden. In woede hierover ontstoken ging hij eenige borrels drinken, kwam beschonken terug en sloeg een ruit in stukken, De baas zond toen om de politie, die den deerlijk gehavenden man naar het politie-bureau medevoerde. Met den pleiziertrein van hier naar Arnhem en Utrecht, over den Rhijnspoorweg, zijn heden ongeveer 800 personen vervoerd. Een 12-jarige knaap te Birdaard zou een paard naar het land brengen. Een voorbijganger gaf een tik met een stok aati het paard, dat daarop eene beweging maakte waardoor de knaap er afviel. Dé knaap kreeg zulk een trap van het paard, dat hij weinige oogetiblikkfm daarna stierf. Gisteren-avond had een slagersknecht te Amsterdam het ongeluk in een kookketel, met heet water gevuld, te vallen. Deerlijk gebrand werd hij naar het gasthuis vervoerd. In de gemeente Son, nabij Eindhoven, is deze week een SOjarige grijsaard door bijen ver moord. Hoe de zaak zich heeft toegedragen, of de man de diertjes heeft geplaagd, dan wel of deze hem hebben aangevallen, is niet bekend; doch de bijen waren dermate verstoord, dat ze in mond, neus en ooren van den man waren ge drongen. De ongelukkige is onder de hevigste 1 pijnen bezweken. Uit Deventer wordt ons van 6 Augustus gemeld. Toen men heden ochtend gereed was met het ledigen van een beerput, liet een dei- arbeiders er een emmer in gevallen. Terwijl hij trachtte dien weer naar boven te halen, werd hij bedwelmd en viel in den put. Zijn kameraad wilde hem ter hulp komen, doch ook hij viel er in en moest zijne menschlievendheid met den dood bekoopen. De eerste werd er nog levend uitgehaald, doch verkeert in levensgevaar. Een werkman, die aan eene lading hooi buiten de Diezerpoort te Zwolle werkzaam was, is ten gevolge der buitengewone hitte overle den. Van boord van de Willem Barentz in de Noordelijke IJszee zijn brieven ontvangen, loo- pende tot omstreeks 11 Juli. Alles aan boord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2