NIEUWE No. 197. Zondag 18 Augustus 1878. 3e Jaargang. DE WARE VREDEBRON. BUITENLAND. Duitschland. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem",85 Buiten Haarlem franco per postU Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. A1NTUCND (MMIT. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. AGITE MA NON AGITATE. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk D i n g s d a g- en V r ij d a g- avond ingewacht. Uitgevers KUPPERS LAUREY. De vredes-preliminairen van San Ste- phano waren geteekend. Onmiddellijk daar op begonnen de lieden, die ongaarne in hun genietingen door ontrustende overleggingen gestoord, steeds roepenvrede, vrede, geen gevaar, den toestand van Europa rooskleu rig voortestelleu. Alles zou zich nu wel schikken. Het licht des vredes zou voor goed in en voor het Oosten opgaan. Doch zelfs die optimisten konden voor hun zelfbedrog moeielijk meer een drage lijke n grond van verdediging aanvoeren toen de letterlijke inhoud van het tractaat Van San Stephano bekend werd. Rusland had met Turkije duchtig af- en alles naar zich toe gerekend. Aan de oevers van Theems en Donau werd gemurmureerd. Groot-Brittanje noch Oostenrijk waren tevreden. En geen wonder ook, want men had over het Oosten waarbij zij zoo van nabij be trokken zijn, beschikt zonder hen, veelzins tegen hen. Wij zullen ons hier niet begeven in een onderzoek naar de vraag, of de ontstemming van Oostenrijk wel oprecht gemeend was, en of men te Weenen nu keizer Frans Josef behoorde tot den Keizersbond, niet voorwendde gedupeerd te zijn ten einde Engeland om den tuin te leiden. Onwaar schijnlijk is het in elk geval, volstrekt niet, dat graaf Andrassy zich Bosnië en de Her- zegowitia heeft laten toedeelen bij de her haalde Keizers- en Kanseliers-ontmoetingen, een afspraak, waaruit zich dan de andere schier onverklaarbaar laconieke houding van Oostenrijk gedurende den oorlog in Icet Oosten Volkomen goed verklaren laat. Hoe dit wezen moge, zooveel is onloochen baar dat John Buil hevig begon te blaifen en er hevig gevaar bestond, dat het zelfs tot bijtenzou komen. Nu kwamen de diplomaten in beweging; e"n nieuwe oorlog moest tot eiken prijs borden voorkomen. De grootste moeielijkheid leverde bij die Vredebemoeingen Rusland opdaar de Aansla visten, onder wie de revolution naire Achting in het rijk van den Czaar zich FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN UITGEWEKENE. Vervolg. In hare kamer wedergekeerd, wierp zij zich ''P ile knieënom God te danken voor de be scherming, die Hij haar bewezen had, toen me- bfl'ronw Vanbaert binnen trad, door haar ka mermeisje gevolgd. „Waar komt gij op dit uur *a" daan, Mejuffrouw? zeide zij haar, terwijl zij verpletterenden blik op haar wierpbeloont jG aldus mijne goedheid? denkt gij door een °gst afkeurenswaardig gedrag den dienst te be- "°»den, die gij bij mij hebt, en de achting, die door mij verworven hebt? Haar Christine haar gedrag niet kon uitleggen. ïj, 1 oO j. besloot zij te zwijgenechter antwoordde zij r: Mejuffrouw, niemand heeft mij kunnen we ggeven hetgeen ik niet verloren had. Hurft gij, kleine onbeschaamde, uwe nach- e'jke samenkomsten loochenen? maar ik heb verborgen houdt, en die dus de onrust niet wilden doen ophouden, alle mogelijke pres sie op keizer Alexander en zijne raadsleden uitoefenden, om niet toe te geven in deeischen van Engeland. GraafSchuwaloff, gesteund door den mach tigen Duitschen Rijkskanselier, die ook al lerminst gediend scheen met een nieuwen krijg, zeker met het oog op Frankrijk, dat natuurlijk, iu elk geval, de partij van Duitschland's eventueele tegenpartij zou kiezen wist echter aan de vredespartij te St. Petersburg den triumf te verzekeren en het Congres te Berlijn kwam tot stand. Nauwelijks was het bijeenkomen van dat Congres gewaarborgd of de optimisten op wie wij zoo even doelden, waren plotseling ge heel gerustgesteld en jubelden met geest drift over het behoud van den vrede. Onze meening over den arbeid van het Berlijnsche Congres hebben wij reeds vroe ger geuit. Naar onze opvatting was die gansche diplomatieke bijeenkomst niets anders als een reusachtige mystificatie. Zelfs Engeland, dat oogenschijnlijk een geheel belangelooze rol vervulde en slechts O O opkwam voor het evenwicht van Europa, bleek ten slotte enkel op uitbreiding van grondgebied bedacht te zijn geweest. De wereld werd op een politiek schouw spel onthaald van zoo onzedelijke natuur als zich alleen denken liet in dezen tijd waarin de onafhankelijke moraaldat is onafhan kelijk van elk dogma, zegeviert, een triomf die zoo volkomen is dat die onaf hankelijke moraal wel haast onafhankelijk zal wezenvan de, ja van alle moraal. Trouwens het Congres had een Voorzit- zitter (Prins von Bismarck) die wist, hoe men landen en volken recht moet doen, gelijk zulks door Denemarken, Oostenrijk, Hannover, Hessen, Nassau, Frankfort a/M en Frankrijk (wij volgen den historischen gang der gebeurtenissen) kan worden ge tuigd. Onder de generale-leiding van den Duitschen Rijkskanselier moest het Congres wel eenige lenigheid" erlangen op het punt der land verdeeling. Als men op die eigen aardigheid van de persoonlijkheid van den Congres-President let, dan moet men zich andere bewijzen nooilig. En zij maakte zich van een kistje, dat Christine toebehoorde, meester. Deze wilde aan de oogen van hare vervolgster het werk van den vorigen nacht onttrekken, en rukte den sleutel weg, dien zij in haar kleed ver stopte. Mejuffrouw Vanbaert gaf een teeken aan hare kamenier er zich meester van te maken Christine uitte een kreet van angstMejuf frouw Vanbaert had den sleutel, en trotsch op hare overwinning, riep zij uit: Ja, slechte, hui chelachtige meid, wij zullen u in tegenwoordig heid der geheele wereld overtuigen. En ik zal voor de geheele wereld staande houden, zeide de Eransche generaal, eensklaps te voorschijn tredende, dat Mejuffrouw onschuldig is; Mejuffrouw Chistine wijdde hare nachten aan het werk, om haren vader te onderhouden, en aan hem schonk zij die nachtelijke bijeenkom sten. Wie zijt gij dan, Mijnheer? vroeg Christine verwondeul, en hoe weet gij Ik ben Jnstinus, Mejuffrouw Justinus, die u herkend heeft, want gij waart nog zeer jong, er eigenlijk nog over verbazen, dat nog niet meer door liet Congres werd geregeld," en dat men der Porte nog iets lioti't willen laten. De goedgeloovige mannen des vredes lieten zich echter niet afschrikken door het bedenkelijk teeken, dat de definitive vrede van Berlijn het volkenrecht nog meer met voeten trad dan de voorloopige vrede van San Stephano, en dat dus het verschil tusschen beiden, wel beschouwd, alleen hier op neder kwam, dat Rusland te San Ste phano slechts voor zich zelf had gezorgd en dat te Berlijn ook aan Engeland en Oostenrijk werd gedacht. Welke bedenkingen nadenkende en onpar tijdige lieden, zich plaatsende op een objectief standpunt, ook deden hooren, 't baatte niet tegenover de »gerusten op Sion." De op- pervlakkigen bleef juichen overeen illusie. Of zeggen wij soms te veel? Gaan wij misschien te ver? Zijn wij wellicht, op onze beurt, te pessimistisch gezind? Maar wat zegt men dan van de houding van de Porte, die noch luttel deed om de uitvoering van het tractaat van Berlijn, zoowel ten aanzien van Europeesch als van Aziatisch Turkije te verzekeren Wat van den opstand" van de Bosniërs tegen hun redders* de Oostenrijkers? Wat van de verborgen intriges van Servië en Monte- o O negro tegen het Kabinet van Weenen? O O Wat van den opstand van Cyprus en het protectoraat van Groot-Brittanje over Azi- atisch-Turkije en, naar men wil in Oosten rijk over Europeesch-Turkije? Wat van de spanning tusschen de Porte en Griekenland. Als men onbevangen de feiten van het heden in het Oosten nagaat, dan zal men moeten erkennen dat het alles behalve vre- destooneelen zijn, welke zich daar aan het oog vertoonen. Bevreemden doet ous dat volstrekt niet; want het is en blijft waar, dat, als men wind zaait, men slechts storm kan oogsten. Het Congres van Berlijn nu heeft inder daad onrecht gezaaid wat anders dan onrast en strijd zou kunnen worden geoogst? Een heerlijke roeping was voor een waar lijk vredes-Congres iu onzen tijd weggelegd. Zulk een Congres dat van Berlijn had toen hij het kasteel uws vaders bewoonde, en zeker zoudt gij in hem den Eranscken generaal niet herkend hebben Maar het is hier uwe plaats niet, Mejuffrouw veroorloof, dat ik u naar den markies d'Amorcy geleidde. Mijnheer! ik heb rechten om Mejuffrouw hier te houden, riep Mejuffrouw Vanbaert uit. En ik hoop er heiliger dan de uwe te ver krijgen, zeide de generaal; want indien Mejuffrouw er in toestemt, bied ik haar mijne hand ter be scherming aan. Christine bloosde, nam het kistje, dat het werk van haar nachtwaken bevatte, en verliet Mejuf frouw Vanbaert aan den arm van den generaal, die haar naar de armoedige woning van den mar kies d'Amorcy geleidde. De markies was het leven aan den zoon van zijn jachtopziener verschuldigd hij stemde er in toe zijne dochter aan den generaal te geven, en de edele banneling vond weldra in het huis zijns schoon zoons dat welzijn, dat genot en die pracht waarvan hij zoolang beroofd was geweest. Slot. het kunnen wezen had een nieuwen rechts- bodem voor de internationale toestanden en verhoudingen in ons werelddeel moeten in 't leven roepen. Men had moeten terugkeeren tot de oude en beproefde beginselen van interna tionaal recht, welks vernieuwde handha ving minstens zou hebben geleid tot het behoud van dat overschot van het Euro- peesqh evenwicht, dat thans geheel dreigt verloren te gaan. Zooals de zaken thans staan heerschen geweld, willekeur en toeval, wij spreken menschelijker wijze over het lot der volken, het wapengeluk beslist over de vrijheid en zelfstandigheid van staten en rassen. Somber en nevelachtig doet zich dan ook de toekomst aan ons voor. Yan waar kan in en onder dit alles alleen de redding dagen? Zou het soms ook kunnen zijn van vrede bonden en Congressen over volkenrecht? Dit zou kunnen. Dwaas, die wanen of wachten. Theoriën veranderen de harten niet en zullen de macht der eigenliefde, en van eer-, en heersch- zucht niet fnuiken. Al de leden van die Landen en van die Congressen, gesteld zij snelden gezamenlijk naar Londen en Weenenzouden lord Bea- consfield, noch graaf Andrassy kunnen be wegen hun staatkunde te wijzigen. Vooral tegenover de vredesbezwaren treedt het innig verband tusschen godsdienst en maatschappij in het helderst licht. De wedergeboorte der maatschappij, waarvan ook een gezuiverd volkenrecht het gevolg zal wezen, kan alleen van den in vloed des Christendoms worden verbeid. Slechts het Evangelie wint de harten voor de zaak des vredes. Enkel van het Kruis der liefde gaat de kracht uit, die de hand der machtigen, welke het zwaard van den krijg tot ver derf der volken voert, krachteloos kan ma ken. D. M. In een officieel blad van zekeren Duitschen Staat leest men het gewone jaarverslag omtrent den oogst, in zekere streek; het rapport sluit woordelijk aldus: „Volkomen gezond, vrij van alle ongedierte, zien wij bij het thans heerschen- de gunstige weder een der beste oogsten te ge- moet." Het bericht uit Harzburg aan het Hannov, Tageblatt dat de Canossa-zuil dezer dagen door een bliksemstraal getroffen en gespleten was, is blijkens het Brunswijker Tageblatt louter een verzinsel geweest. Een eerzaam koopman te Keulen, Clement Becker genaamd, verkeert ingroote verlegenheid. Toen de student Becker indertijd den aanslag op den tegenwoordige)! Keizer van Duitschland deed, verzocht en verkreeg hij verlof, den naam zijner vrouw te mogen aannemen. Deze naam was geen ander dan Nobiling. De ongelukkige wenscht nu op nieuw van naam te veranderen, doch kan maar niet tot een keuze komen. Er komen ten opzichte der verkiezingen aller lei curieuse dingen aan 't licht. Zoo is bijv. in een dorp in het district Fulda-Gersfeld geconsta teerd, dat er niet gestemd is. Het stembureau heeft den geheelen bepaalden tijd zitting gehou-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1