NIEUWE No. 198. Donderdag 22 Augustus 1878. 3e Jaargang. BUITENLAND, De slag is gevallen. Een voorbeeld voor velen. Moderne verdraagzaamheid. Nog vóór ze pogingen aanwenden tot stichting van een eigen bedehuis gaan deze achtenswaardige geestelijken der Hervorm de kerk naar de jongs havenstad ten einde voor het bouwen eener R. K. Kerk eene geschikte plaats te kiezen. A propos van de Crematie. Nog al logisch. België Duitscliland. HAAME1BMH1 (lOlRAIST. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers 0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. WlNTIVNDlUr.—t»... a AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Ad verte n tien worden uiterlijk Dingsdag- en Vrijdag- avond ingewacht. Uitgevers KUPPERS&LAUREY. De wet op het Lager Onderwijs is door Z. M. den Koning bekrachtigd; den 17 Augustus heeft Z. M. de wet onderteekend. De Petitien hebben niet gebaat. Kappeyne heeft gezegevierd ten koste der gemoedsrust van bijna de halve bevol king van Nederland. De belangen van duizende katholieke huisvaders en van duizende geloovige Pro testanten zijn miskend. De beurzen zullen nu geopend worden voor een onderwijs dat wij niet wenschen en dat wij ten hoogste afkeuren maar dat ons wordt opgedrongen. Leve het vrije Nederland! De Ratibor Zeitung vermeldt het volgen de: een katholieke schoorsteenveger komt in volle ambtskleed^ met den bezem (om te bekeuren?) in de hand op het stembu- reel, juist even voor de sluiting. De brave man had geen tijd gehad toilet te maken maar zjjne ijverige echtgenoote had goede zorg gedragen dat het stembriefje^ inwen dig zwart, uitwendig helder en rein was gebleven. De voorzichtige gade reikte haren zwarten echtgenoot een paar reine witte handschoenen en toen kwam de schoorsteen veger hoogst élégant voor de stemtafel en wierp zijn stembrief in de bus. Zoo kiest de eene zwarte den ander Er zijn nog wel enkele kiezers in som mige steden van ons dierbaar vaderland ook buiten den kring van het schoorsteen- vegersgilde, die zich aan deze trouwe plichts betrachting kunnen spiegelen. Ach kwamen ze maar bij deze of gene gelegenheid zonder handschoenen De Nieuwe Rotterdamsche Courant be vatte dezer dagen het volgende curieuse be richt dat wel der moeite waard is aan de vergetelheid te worden ontrukt. KERKNIEUWS. Hervormde Kerk. Naar men verneemt zijn in de voorgaande week eenige geestelijken naar IJmuiden ge weest met het doel om aldaar een geschikt FE UILLETON. GEORGE MORRISS, of DE WAARHEID GEDURENDE EEN ENKELEN DAG. I Eenige maanden geleden had ik mij laten over reden om eene reis naar Londen te maken, waar ik een paar weken doorbracht bij eene familie, met welke ik sinds lang vriendschapsbetrekkingen onderhoud. Op zekeren avond stemde ik er in toe, om met twee jonge Engelschen van mijne vrienden een vermaard prediker te gaan hooren, wiens predikatiën door het volk druk bezocht werden, hoewel hij het de waarheid niet spaarde. Dien dag was de tempel vol menschen en de prediker had tot tekst van zijne toespraak deze woorden van den bijbel genomen: „De logenaar zal veroordeeld worden gedurende de gansche eeu wigheid in een poel van vuur en zwavel te branden.'' terrein te zoeken tot het bouwen van eene R. K. Kerk. Deze verdraagzaamheid is toch waarlijk superlatief. Als we 't niet in de Nieuwe Rotterdam mer gelezen hadden, we zouden 't niet ge- looven. Dit blad toch is au courant vooral wat Roomsch Katholieke zaken betreft Het vraagstuk der lijkenbehandeling, in dertijd met zooveel drift op het tapijt ge bracht, slaapt sinds een paar jaren den slaap der vergetelheiden vereenigingen ter bevordering van crematie schijnen haren werkkring te bepalen tot het innen der jaarlijksclie contributiën van hare geduldig offerende leden. Om in de zaak weer een weinig leven te brengen, heeft iemand in een Fransch blad voorgesteld met water in stede van vuur eens de proef te nemen. Hij beschouwt den bodem der zee als de door de natuur aangewezen rustplaatsen der dooden. Dezer dagen werd ook het plan aange geven om de lijken te versteenen en voor gebouwen te gebruiken. Het zijn komkom mers, zegt de Pall Mall Gazettemaar die misschien meer kwaad doen aan het stel sel van lijkenverbranding, dan eene weten schappelijke bestrijding. Le ridicule tue. Het zal ons niet verwonderen wanneer de eene of andere moderne courant ons dezer dagen komt verhalen dat er eene vereeniging tot stand is gekomen die zich ten doel stelt de lijken voortaan per lucht ballon naar hoogere luchtstreken te doen opvoeren ten einde daar door een etherisch proces te worden opgelost. Yivent les gens d'esprit Maar zoo voortgaande vreezen wij dat de regeeringen hunne zorg voor gekken huizen zullen moeten verdubbeleu. Hij ontzag nocli de armen, noch de rijken, noch leeftijd, noch kunne, en als een tweede John Knox, zeide hij tot zijne toehoorders, dat zij al len logenaars warendat zij zich zeiven, hunnen vrienden, iedereen voorlogen, dat zij logen in hunne kamers, in hunne salons, dat zij God in zijn heiligdom belogen. Hun handel en hunne zaken, zeide hij, waren op den logen gevestigd en zij erkenden zulks; de kinderen zelfs logen, vóór zij spreken konden, door teekens en geba ren. Zijne slotrede was ontegenzeggelijk welsprekend, en hij smeekte zijne toehoorders, met tranen in de oogen, hunne gewoonten te hervormen en zich te verbinden niets anders te zeggen dan de waar heid al ware het slechts gedurende eene enkele week, zelfs een enkelen dag. Ziehier het gesprek dat er tusschen mijne twee vrienden na het verlaten der kerk plaats had Nuik heb er genoeg van, zeide een hun ner, George Morriss geheeten. Buitendien, ik had zijne predikatie niet noodig, om te weten, dat ik altoos de waarheid spreek. Het jongste nommer van het Wage- ningsche Weekblad bevat het volgende be richt Het oud-katholicisme gaat er in Duitschland niet op vooruit. De ophef fing van het priesterlijk celibaat is een twistappel te meer. Alle pogingen van hen die, zonder voor goed met de roorn- sclie kerk en kerkgebruiken te breken, eene nieuwe zoogenaamde katholieke kerk wilden stichten, zijn steeds met onvrucht baarheid geslagen. Nog eenige jaren en van 't oud-katholicisme zal weinig meer te vinden zijn. Wie van Rome verlost wil worden, moet niet ten halve, maar geheel met haar breken. Deze laatste redeneering van het Wage- ningsche orgaan is nog al logisch. Natuur lijk, de Roomsch Katholieke Kerk laat niet met zich transigeeren. On est cathöliqiie ou Von ne Vest pas. Het oud-katholicisme zal spoedig tot de geschiedenis behooren. Maar eilieve, wat is er nog gebleven van de andere secten die zich van de ware Kerk hebben afgeschei den en die niet ten halve maar geheel met haar gebroken hebben? Het Handelsblad van Antwerpen deelt een treffend ongeluk mede, hetgeen Zondag-avond op den Grand Central heeft plaats gehad. De pas- sngierstrein, die ten acht ure uit Leuven her waarts vertrok, is bij Botsenaar ontspoord, de locomotief werd omvergeworpen, de machinist en de stoker bleven op de plaats dood; in een wagen die onmiddellijk op een locomotief volgde, bevon den zich verscheidene aardwerkers, vijf hunner bekwamen brandwonden door de ontsnapping van stoom, de hoofdconducteur van den trein werd mede verwond. Behalve de locomotief en de gemelde wagon, derailleerden nog vijf andere wagons, waarvan er twee beschadigd werden. Eenige reizigers bekwamen kneuzingen. Aanstonds wgrd een hulptrein naar de plaats van het onge luk gezonden om de passagiers op te nemen. De verminkte lijken van den machinist en den stoker zijn naar Holsbeeck overgebracht. Zondag-nacht ten twee ure is te Antwerpen de dijk tusschen een der oude bassins en het nieuwe drooge dok, dat aan den Kattendijk onder Oos- Gelooft gij dat? vroeg de andere, Charles Davy genaamd. Wel zekerZoudt gij er bij geval aan twij felen De Hemel beware mij daarvoor Ziedaar, vervolgde Charles glimlachende, gij ziet, dat ik niet nauwkeurig zeg, wat ik denk, want dit is niet pleizierig om te zeggen en. Davv! ik wil toch niet hopen, dat gij mij ne waarheidsliefde in twijfel trektik zou zulks van niemand kunnen verdragen, viel George hem in de rede. Omdat zulks misschien gevaarlijk zou kunnen wezen, vervolgde Davy, zonder op de aanmerking van zijn vriend acht te geven. Komaanverklaar u nader, hernam Morriss; er ligt in uwe woorden iets, waardoor ik mij beleedigd gevoel. Dat zou zeer ten onrechte wezen, mijn waarde Morriss, antwoordde Charles. Ik wilde slechts zeggen, dat, als gij altijd de waarheid spreekt, gij een wonder van zedelijkheid, ot ik zou eerder moeten zeggen, een monster van ongerechtigheid zijt. terweel in aanbouw is voor den aandrang van het water bezweken. Door de scheur ter breedte van veertig meters zijn de wateren van het oude bassin in het dok gestort. Door den geweldigen stroom, die hierdoor ont stond, is een schuit gezonkenvier lijken zijn reeds opgehaaldde schipper J. van Dijck is vrij ernstig gewondhij moest zijn vrouw, die hij nog trachtte te redden, weder loslaten. Twee andere schuiten zijn geheel verbrijzeld, doch daarbij zijn geen menschenlcvens verloren gegaan. Men meent dat ook verscheiden arbeiders bij het on geval zijn verdronken. De aangerichte verwoes ting is ontzettend. De koning en de koningin van Denemarken met LIDr. Dochter Prinses Thyra, hebben hier gisteren op hun doorreis naar Londen den dag doorgebracht. Ten stelligste kan ik umededeelen dat er in 't geheel geen sprake is geweest, al thans te Copenhagen niet, van het huwelijksplan dat men naar't schijnt te Chislehurst in klein comité heeft beraamd. De Keizerlijke Prins zal dus bij een ander Hof aanzoek moeten doen. Of zijn moeder nu met dat doel Weenen heeft be zocht, 't is wel mogelijkmaar of zij daar een Aartshertogin zal vinden, genegen om haar zoon de hand te reiken, is minder waarschijnlijk. Het voorbeeld van Maria Louisa is nu juist niet zeer bemoedigend. Volgens een telegraphisch bericht uit Hamburg hebben bij de verkiezingen te Harburg. van de zijde der vereenigde socialisten en Welfen onge regeldheden plaats gehad. Eerst door de krach tige maatregelen der politie en brandweer daar het garnizoen op 't oogenblik slechts weinig manschappen telde, is het gelukt de menigte uiteen te drijven. Er is een burger gedood; vele personen, en ook militairen, zijn gewond. Emil Heinrich Max Hödel is jl. Vrijdag-och tend om 6 uur op plein A van de cellulaire ge vangenis te Moabit onthoofd. De meest mogelijke onverschilligheid heeft Hödel dien ochtend aan den dag gelegd. Des avonds te voren had men hem in een celwagen uit de Stadvoogdij naar Moabit overgevoerd. Onvervaard zag hij in het rond, toen hij op het schavot stond en onbeschaamde blikken sloeg hij op de personen, die ongeveer 50 in getal rondom het schavot waren geschaard. Nadat hij was vastgebonden op de plank, zoo dat hij geen enkel lid van het lichaam, ook niet het hoofd kon bewegen, hieuw de scherprechter hem in één slag het hoofd af. De Duitsche bladen waarschuwen ieder jong- mensch en huisvader, geen gehoor te geven aan Ik heb nooit in mijn leven gelogen; ik herinner mij ten minste niet het gedaan te heb ben, sedert ik op de wereld ben, antwoordde Morriss op ernstigen toon. De logen, ging hij, zich opwindende, voort, is het onedelste, het laagste, het.het. Ik ben het volkomen met u eens. Maar als de .waarheid, hoe schoon en beminnelijk zij ook wezen moge, slechts een enkelen dag als oppermachtige gebiedster in Londen heerschte, zou er zulk eene verwarring uit voortkomen, als men nog nimmer aanschouwd heeft. Mijn waarde Davy, gij boezemt mij mede lijden in. Zeer wel mogelijk, maai de waarheid al leen zou de geheele wereld in rep en roer bren gen, en ik herhaal het u, dat de verwoesting- van Jerusalem, de vervolgingen der Christenen en de regeering van het schrikbewind slechts kinder spelen zijn bij de rampen, welke de waarheid slechts gedurende vier en twintig uren zou te wreeg brengen. {Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1