binnenland.. Engeland. Frankrijk. Amerika. Rusland. GEMENGD NIEUWS. het lokfluitje der Engelsche zielverkoopers, om juist nu naar de Kaapstad als landverhuizer te gaan. Engeland heeft aldaar geene arbeiders noodig, maar wel soldaten. Van de kwijning, die in alle takken van handel en nijverheid heerselit, wordt gebruik gemaakt om schepen met landverhuizers te vullen die men ginds reeds als zeker wacht, om dé als «arbeiders" ingevoerden dadelijk voor den militai ren dienst te pressen. De kapelaans te Beuthen, die sedert jaren hun tractement niet uitbetaald kregen, hebben dit thans ontvangen. Men verneemt niet, dat zij zich aan de Meiwetten onderworpen hebben. Eenige eigenaars van groote Duitsche mijnwer ken hebben zich tot den Keizer gewend om zich te beklagen over den slechten gang van zaken in handel en industrie. «Gij behoeft me er niets van te vertellen," antwoordde de Keizer. «Ik ben een uwer aandeelhouders en weet er dus alles van. Te Eranfort a/M. is in den nacht van den Hen dezer een groot gedeelte van den Palmentuin, een sieraad der stad, afgebrand. Eerst meende men, dat alleen de restauratiezalen in den asch gelegd en de planten behouden waren. Maar nu blijkt het, dat een aantal planten, vooral de palmboomen, door de hitte zooveel geleden hebben, dat vele waarschijnlijk verloren zullen zijn, en anderen jaren noodig zullen hebben, eer zij weder in den ouden luister prijken. Graaf Hatzfeld, nieuw benoemd ambassadeur te Konstantinopel, is van Kissingen, werwaarts hij door prins von Bismarck was ontboden, naar Berlijn teruggekeerd. Men gelooft, dat hij spoedig naar Turkije's hoofdstad zal vertrekken, daar zijn tegenwoordigheid aldaar dringend wordt gevor derd, in verband tot de uitvoering van het trac- taat van Berlijn. Het jongste telegram van den correspondent der Daily News te Larnaca geeft de volgende onrutsbarende berichten omtrent den gezond heidstoestand der Britsche troepen op Cyprus: Van het 42ste regiment liggen 170, van het 101ste liggen 130, en van de 136 matrozen en mariniers te Nicosia liggen 84 man aan koorts. De koorts is niet doodelijk, maar op het eiland zelf moeilijk te genezen. Dit is de repliek van den correspondent op des minister Stanley's verzekering in het Parle ment: dat het aantal zieken slechts 6 pet. bedroeg De correspondent is de bekende (men mag wel zeggen vermaarde) Archibald Eorbes. Zijn naam en zijn cijfers boezemen meer vertrouwen in, dan de vage mededeelingen van den minister. Het te Londen verschijnend blad the Lancet deelt de zonderlinge uitwerking mede van den bliksem op den rug van een man, die gedurende een onweer onder een boom de wijk had geno men. De geneesheer vond op dien rug de al- beelding van een tak van een struik, die op het vleesch met een vuurroode kleur was ingedrukt De teekening was zeer fijn en tot in de kleinste bijzonderheden weergegeven. De kleederen ver toonden op de plek geen enkel spoor, dat de elec- trische stol er mede in aanraking was geweest. Een zeer ongunstig bericht voor de wijndrin kers is, dat de phylloxera in het departement Dordogne op schrikbarende wijze toeneemt; van de 45 cantons zijn, blijkens officiëele opgaaf van den hoofd-opzichter van de wijnbergen; reeds 47 door deze schadelijke ziekte aangetast. De twee overige verbouwen geen wijn. De uitgebreide aangetaste streken beslaan reeds de dubbele opper vlakte van het vorig jaar. Te Montigny-Lengrain, bij Vic-sur-Aisne is onlangs eene zeven-en-veertigjarige vrouw, bezig met koren snijden, door een zwerm wespen, welke zij zonder het te bemerken gestoord had, dood gestoken. Te Cesson, in het departement der Cötes du Nord, is de ketel van twee stoom-ma-aiwerktui- gen gesprongen, waardoor zes menschen letterlijk in stukken vlogen en vier anderen gewond wer den. Men houdt het er voor, dat de veiligheids klep, om stoom te sparen, was vastgezet. Twee jongelieden speelden kaart in een koffie huis te Parijs. Een hunner verloor gestadig; toen hij zij» laatste geld had ingezet, nam hij de kaarten op en zag dat hij ook ditmaal zou ver liezen- «Het geluk dient mij ook nimmer", riep hij wanhopig uit en viel met zijn hoofd voor over op de tafel dood neder. Eene ongewone beweging heerschte Donder dag aan de oevers der Seine. Alle kaden en bruggen waren van 2 ure af door eene dichte menschenmassa bezet. De bekende Engelsche zwemmer Boyton, die Maandag te Nogent-sur- Seine, op 200 kilometer afstand van Parijs, zich te water had begeven, zou, gelijk hij had aan gekondigd, omstreeks 2 ure binnen Parijs en te 4 ure in het tentoonstellingsgebouw komen. Hij kwam inderdaad op den bepaalden tijd. Hij lag, geheel en al gehuld in zijn zwemtoestel enkel het gezicht was vrij, dat purperrood was op den rug in 't water; aan elk zijner voeten was een driekleurige banier gehecht, zoodat men hem reeds van ver kon zien naderen, en in zijne hand had hij een kleinen dubbelen riem, door middel van welken hij zich tamelijk snel op het water voortbeweegt. Een klein, hem toebehoorend stoom jacht, volgde hem en een 20 a 25 tal kleine roei vaartuigen had hij vóór, naast en achter zich. De aan de oevers bijeengekomen menigte en de passagiers op de voorbijvarende stoombooten be groetten hem met daverende vreugdekreten, die hij van tijd tot tijd derwijze beantwoordde, dat hij zijn riem vallen liet, zich in 't water over eind begaf, een der aan zijne voeten bevestigde banieren greep en daarmede driemaal zwaaide. In de tentoonstelling, waar hij tegen 4 ure, wel wat vermoeid, aankwam, werd hij met een ge juich ontvangen, waaraan geen eind scheen te zullen komen. Grootvorst Constanten, die thans hier vertoeft, schijnt een bijzonder belang In de Expositie te stellen- Eiken dag gaat hij daar heen, spreekt als eenvoudig particulier met de exposanten en laat zich alles in de kleinste bijzonderheden door hen uitleggen. Heden is op het Trocadero het internationaal congres van Tuinbouw en Plantkunde geopend. Dtt congres zal een week duren- Gedurende die week zal in de rue de Grenelle een tentoon stelling gehouden worden van grassoorten en tuin- bouwgereedschappen- De «ballon captif" op het plein der Tuileriën maakt nog dagelijks pleizierreisjes heen en terug met tal van liefhebbers, Dezer dagen dacht men te Parijs niet anders dan dat de kabel van den ballon, door 't een of ander ongeluk, gebroken was. Men zag toch een vrij groote ballon met een schuitje, waarin eenige reizigers, van de Tui leriën opstijgen zonder kabel. De consternatie was reeds algemeen, toen al spoedig bleek, dat er een heusche luchtreis plaats had. Don Carlos en diens schoonbroeder, graaf Bardi, die het wel wat kinderachtig vonden om, even als een vlie ger, met een touw naar de wolken te worden op gelaten, hadden met een ervaren luchtschipper plaats genomen in een vrijen ballon. De tocht werd onder gunstige omstandigheden ondernomen. Daar de wind uit het Oosten woei, hadden de reizigers het voornemen opgevat, zich naar Duitsch- land te laten afdrijven en daar ergens neer te dalen. Behalve door don Carlos en graaf Bardi, werd de. reis meegemaakt door graaf Bari, broe der van Prans II, ex-Koning van Napels, en door een oud-ordonnance-officier van Don Car los. Te Eibier-au-Guay (depart. Creux) is een ge heel gezin, bestaande uit man, vrouw en een kindje van 4 jaar, door eenige onbekenden ver moord, die daarna het huis in brand hebben ge stoken. Atkinson, een kunstenmaker, ging te Illinois aan een trapéze hangen, die vastgemaakt was aan een luchtballon. Onderweg krijgt hij kramp in de vingers en valt van eene hoogte van 350 voet op den spoor- wegdijk te pletter. De kinderen schreeuwden, de vrouwen vielen in zwijm, de mannen waren met ontzetting ver vuld Dat verbaast ons. De1 mannen, vrouwen en kinderen, die komen om zulke kunsten te zien, vonden, naar wij meenden, juist het hoogste ge not. Had Atkinson ze aan don rekstok gemaakt een halve meter boven den grond, dan was nie mand er naar komen kijken. Juist het gevaarlij ke van den toer trok de menigte aan, en nu het eens blijkt, dat zij indedaad gevaarlijk was en de kunstemaker zijn hals breekt, nu vallen ze in zwijm en verstijven van schrik. Evenals op generaal Trepow, hoofd der politie te St. Petersburg, is thans op zijn opvolger, ge neraal Mesensoff, een aanslag' gepleegd. Volgens het eene bericht is er op hem geschoten, volgens het andere is hij door een dolkstoot getroffen, volgens een derde is er eerst een revolverschot op hem gelost en is hij daarna met een dolk ge wond. De berichten stemmen daarentegen hierin overeen dat de aanslag des voormiddags op de straat heeft plaats gehad, dat de daders zijn ont snapt en dat de generaal des avonds is over leden. Generaal Makaroff die zijn wapenbroeder op de morgenwandeling vergezelde, deed nog moeite niettegenstaande ook op hem eenige schoten werden gelost om de misdadigers te arresteeren, maar zij wisten te ontsnappen. De Maasbode zegt omtrent de schoolwet liet volgende: Z. M. de Koning heeft Zaterdag 11. de schoolwet bekrachtigd. Wij buigen het hoofd voor 's Konings decisie, laten het oordeel daarover aan God, en beginnen onmiddellijk niet alle wettige middelen den strijd tegen het hatelijke ge wrocht van het despotisch liberalisme. Dat het er in Atchin niet rooskleurig uitziet kan getuigen een brief, voorkomende in het Dagblad waaraan we het volgen de ontleenen: Onlangs werd er 's nachts om een uur alarm geblazen, omdat er een tiental At chineezen gewapend met klewangs, in een hospitaal waren gedrongen. »Vier hunner belasten zich er mede om een ware slachting onder de zieken aan te richten, terwijl de zes anderen bij de deur bleven, om allen die wilden wegloopen neder te hakken, zoodat er, in niet meer dan een kwartier uurs, 39 zwaar gewonden en 6 dooden waren. Slechts twee dier Atchineezen heeft men in handen kunnen krijgen. Ik zag die lieden vervoeren, gebonden als beesten op een ta fel, zwemmende in hun bloed, en terwijl zij als het ware stervende waren, vervloek ten en verwenschten zij nog luidkeels de Hollanders. »De geheele nacht ging voorbij met het verleenen van hulp aan de ongelukkige zieken, die de slachtolfers van den moord lust der Atchineezen waren geworden, maar om 5 uur in den morgen waren er toch al 22 van de 45 dood Slechts 10 Atchineezen drongen door in een hospitaal! getuigt dit niet dat de zie ken slecht bewaakt worden, dan ten min ste blijkt er uit, dat de Atchineezen een hoogen graad van fanatisme en doodsverach ting bezitten. En dan vandie 10 moorde naars heeft men slechts 2 in handen kun nen krijgen! Waarljjk bjj zooveel wilde stoutmoedig heid is men geneigd het slot van genoemd schrijven te beamen, dat het land Atchin moeilijk te nemen is, maar nog moeilijker te houden zal wezen, na genomen te zijn. Zierikzee, 19 Augustus. Alhier heeft een hoog bejaarde juffrouw op treurige wijze het leven verlo ren- Door een petroleumstel is haar kleed in brand geraakt, en zij schijnt door den rook en den schrik zoodanig bevangen te zijn, dat zij na eenige uren van smartelijk lijden is bezweken. Maastricht, 19 Augustus. Gisteren werd dooi de marechaussees van Eijsden een inwoner van het dorp Eckelrade opgespoord en in verzekerde bewaring gebracht, die verdacht wordt zijne wo ning in brand te hebben gestoken uit wraakneming, omdat zijne vrouw, met wie hij in onmin leefde, hem den toegang tot het door haar bewoonde huisje weigerde. Amsterdam, 19 Augustus. De stille politie heeft een kunstig stuk verricht. Zij heeft name lijk een man gevat, die het plan tot stelen ge had heeft doch dit weder had laten varen. Op een goeden morgen vond men namelijk op een der Buitensingels, nabij een houtzagerij, een vreemde kar, gedeeltelijk met hout geladen uit die werkplaats. Die kar bleek elders gestolen te zijn, eveneens het hout, dat er op was. Het is thans gebleken, dat de persoon door de politie voor dit feit gevat, door zulk een vrees overval len werd toen hij bezig was de kar te laden, dat hij op den loop is gegaan en alles in den steek liet. Rotterdam, 19 Augustus. De burgemeester heeft bepaald, dat alle huizen, waarin café-cliantnnt of daarmede gelijkstaande inrichting wordt gehou den, met ingang van 1 September e. k. des mid- dernachts moeten gesloten zijn. Helder, 20 Augustus. Aan de kust is aange spoeld het reeds in verren staat van ontbinding verkeerende lijk van een forsch gebouwd zeeman, oud naar gissing 40 jaar. Het was gekleed in zwart lakensche broek en vest, flanellen hemd en laarzen. Het ondergoed was niet gemerkt. Het droeg een breukband en had behalve een zilveren horloge, eene portemonnaie met omstreeks f 14 geld bij zich. Het lijk is gekist en op het burgerlijk kerk hof begraven. Alphen a/d Rijn, 20 Augustus. Gisteren-na middag gingen alhier drie jongelieden, van welke de oudste 17 jaar telde, schieten op vogels. In eene schouw zittende, stootte een hunner bij het nederleggen van het geweer met de kolf tegen eene plank, waardoor het geweer afging en zijn broeder de lading hagel in het achterhoofd kreeg. Kort daarna overleed deze. Breda, 19 Augustus. In de naburige gemeente Ginneken 'had dezer dagen een treurig voorval plaats. De kinderen van zekeren II. Ulvenhout, speelden bij afwezigheid der ouders, met lucifers Van gevaar onbewust, kwamen zij in de nabijheid van het bedje waarop een twee-jarig kind lag te slapen. Het beddegoed geraakte in brand, en toen de ouders te huis kwamen, vonden zij hun kindje door den rook gestikt. ïn het vorige jaar zijn op de Nederland- sche spoorwegen 23 personen gedood en 23 gewond. Op Texel is eergisteren in den vroegen ochtend eene groote schuur, toebehoorende aan J. Koning, afgebrand, met al water in was, eene massa hooi, benevens boerengereedschappen. De brand is ontstaan door liet inslaan van den blik sem. Niets was geassureerd. Te Zuid-Barge (Drente) is Vrijdag eene be- huizinge door den bliksem in brand geraakt en in korten tijd eene prooi der vlammen geworden. Ook eenig vee, alsmede de inboedel zijn ver brand. De linnenkoopman D. vanHirst werl Vrijdagavond in de nabijheid van Venlo door den bliksem getroffen en was onmiddellijk een lijk. Een kind zijner zuster, dat bij hem was, bleef ongedeerd, maar is tot nog toe sprakeloos. De man laat eene vrouw met zes zeer jeugdige kin deren na. Eergisteren-oclitend is uit de gracht aan den Oostsingel te Delft opgehaald het lijk van een werkman, die aan vallende ziekte leed. Waar schijnlijk is hij gisteren avond, langs de gracht gaande, door een toeral getroffen cn in het wa ter geraakt. Dezer dagen verkocht een Luxemburgsche boer, bij de Pruisische grens woonachtig, eenige varkens aan een Pruisischen veékooper. Deze wilde hem met Duitsch papier betalen. De ander wei gerde «dat gemeene Pruisische goedje" in beta ling aan te nemen en kreeg daarom van den kooper een echte Pruisische oorveeg. Met hebbe den neus liep de Luxemburger de straat op en maakte zijn beklag hij een paar gendarmes, die den Pruis arresteerden. Een dezer manschappen bracht hem regelrecht naar het cachot, opende de deur en wilde hem naar binnen doen stappen toen de arrestant plotseling den gendarme zulk een stomp gaf dat deze zelf naar binnen tuimel de. Eluks trok de Pruis de deur dicht, draaide het slot om, wierp den sleutel weg, ging op den loop, stapte eerst in den voorbijkomenden tram wagen, vervolgens in een vigelante, liet zich ovel de grenzen brengen, en.... weg wa§ hij. De Eselsiviese, een der meest gelezen couran ten in Dresden bevatte in de dagen der herstem ming niet minder dan 3 pagina's verkiezings-ad- vertentië s, waaronder ook deze; «Huisvrouwen van Dresden! Waarschuwt uwe mannen van toch niet op v. Friesen (den ministerkandidaat) te stemmen. Hij wil ons onze koffie duurder en slechter maken. Hij wil overal meer belasting op leggen, ook op de manufacturen. En is het bonte goed al niet duur genoeg! Vele spaarzame huisvrouwen." Eene juffrouw te Amsterdam, die haar vriendin nen getracteerd had op bitter, kreeg met een barer verschil van gevoelen en, ofschoon nog wel de visite bij haar aan huis was, ranselde zij de buur dame, die het niet met haar eens was, met een koekepan zoodanig af, dat het menscli hevig ver wond van de bittervisite huiswaarts keerde- Een andere juffrouw, die haar echtgenoot gaarne een geschenk vereeren wilde, ging naar den Fransclien Bazar en stal daar een paar pantoffels en twee portemonnaies. Nog- vóór zij haar man met een en ander had kunnen verrassen, werd zij door de politie ven-ast. Te Botterdam heeft zich in het Huis van Arrest een persoon van het leven trachten te be- rooven door zich met een mes in de richting van het hart te stooten, doch het mes stootte op de ribben af, waardoor de wond niet doodelijk is. In de gemeente Sloten (Noord-Holland) zijn enkele varkens aan de varkensziekte bezweken en in de gemeente Hedel heeft de ziekte zulke uit gebreidheid gekregen dat bijna de helft reeds ge slacht of gestorven is. Men verneemt dat de Minister van Water staat gunstig heeft beschikt op het verzoek om eenige bekwame werklieden in de gelegenheid te stellen, op 's Bijks kosten de Parijsche tentoon stelling te bezoeken. Ter gelegenheid van de tentoonstelling, door de IIoil. Maatschappij van Landbouw op 18,19, 20 en 21 September a. s. te Delft te houden, zullen door een Deensche boerin proeven worden geleverd in het bereiden van boter volgens de Deensche methode. Te Oran had hei volgende koddige voorval plaats, dat evenwel ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een jonggehuwd paar had met 18 brui loftsgasten rondom den, in een benedenvertrek van hun huis no. 8 in de rue St. Esprit aangerich te n feestdisch plaats genomen. Nauwelijks was men gezeten, of de vloer, voor welke die kostbare last pe zwaar bleek, zonk eensklaps, zmicr het mins

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2