NIEUWE No. 199. Zondag 25 Augustus 18T8. 3e Jaargang. BUITENLAND. Driftige menschen. feuilleton. GEORGE MORRISS, Een welverdiende hulde. Frankrijk. HiARUME (I01IRAIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1,— 0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERD A G. STMAWTJESPiUfr-v», BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dingsdag- en Vrijdag- avond ingewacht. Uitgevers K UPPERS L A U RE Met driftige lieden redeneeren, staat ge lijk met roeien in een door den wind op gezweepte zee. Het is vechten tegen de bierkaaizooals de volkstaal dat noemt; alle redeneeringen, overtuigingsoewijzen en zelfs de grootste zeggingskracht, ze haten niets want driftige lieden slaan door als blinde vinkenen zijn niet vatbaar voor overtuiging dan, wellicht, wanneer hunne driftkoorts heeft uitgeraasd en zij tot hun normalen toestand gekomen zijn. Inderdaad zijn ze te beklagen de driftige menschen want de grootste straf van een opvliegend karakter is, dat het hen dik wijls als een heul doet doorgaan waar zij inderdaad slachtoffers zijn. Van de andere zijde beschouwd is hun gedrag onedel. De mensch is een redelijk wezen en alzoo be gaafd inet verstand dat hij moet gebruiken en aanwenden ook om zijne hartstochten te bedwingen. Het gaat niet aan driftigheid als een verzachtende omstandigheid aan te voeren. De beleediging in een oogenblik van op vliegendheid aangedaan is volstrekt met minder smartelijk naar de mate van de hartstochten der beleedigende partij. Er is een zeker soort menschen die zelf gulweg erkennen dat ze wat driftig zijn, maar ze voegen er als in een adem bij, dat zij ook onmiddellijk weêr goed ge humeurd zijn als de driftige bui voorbij is. Dwaze redeneering. Waarom niet liever de bonne humeur gebleven 'wanneer zij reeds van te voren weten dat die aangename ge moedstoestand na eenige oogenblikken van hartstochtelijke opwelling zal wederkeeren. De driftige mensch maakt zich belache lijk in het oog van anderen. Hij verliest zijn zedelijk overwicht over zijne onderge schikten, over zijne huisgenooten; want om geëerbiedigd te worden moet men zich eer biedwaardig maken. Men zal den omgang met hem mijden of men zal nu en dan zijn gezelschap slechts zoeken om hilariteit te Verwekken door zijn opvliegend karakter aan te hitsen en hem zoo doende tot het point de mire van een lachlustig gezelschap te maken. Driftige menschen vergeten dat men, om of DE WAAIUIEID GEDURENDE EEN ENKELEN DAG. Vervolg. Het zou eene nlgemeene verwarring en wanorde V'ezen, waarvan de gevolgen onberekenbaar zon den zijn. Davyik zal nooit gelooven, dat de wereld zoo sleelit is; neen, nooit! De bijbel bevestigt het nochtans en hij voegt ''r hij, dat als hot licht op de wereld zal schijnen, bet oordeel nabij zal wezen, omdat de aarde niet meer bewoonbaar zal zijn. Dat doet er niet toe, Charles. Gij verkon digt daar eene leer, welke ik niet kan aannemen. Welnu! mijn waarde Morriss, waarom "eemt gij er dan niet zelf de proef van, zonder buiten den kring van uwe zaken te gaan! Ver bind u om niets dan de waarheid te zeggen ge in de wereld rustig te kunnen le zen, zich moet aanwennen dikwijls te zwijgen daar waar het gevoel wenscht te spreken. Zon der nadenken vallen zij als bezetenen uit zoodra hunne oogen of ooren iets gewaar worden wat op hunne opinie stuit. Met een vloed van onaangename woorden, bijtend en schelklinkend toegesnauwd zijn ze ten allen tijde gereed om hun prooi aan te vallen. In stede eerst te beproeven of zij verontschuldigen kunnen alvorens zij be rispen, vieren zij hun hartstocht hot en eerst na een stroom van grievende gezeg den, waarover zij later meestal berouw ge voelen, komt hun sanguinisch temperament tot bedaren om hij de eerstvolgende gele genheid als een spuwende krater wederom uit te barsten. Er bestaat nog een soort driftige men schen die hun hartstocht trachten te be dekken onder het kleed der openhartigheid. Zij hebben zoo hun eigen principes,zeg gen ze, »en wat er op hun gemoed ligt moet er af, zij maken van hun hart geen smoorkuil.» Fraaie theorie,;maar zij moes ten ook bedenken dat openhartigheid, op zich zelf eene deugd, nooit mag ontaarden in onbeschoftheid. Driftige menschen zijn doorgaans trotsch, inhumaan en onbeschaafd. Zij spreken, voor al tegen over hunne minderen, altijd met een terngstootende gebiedende stem. Trotsch- lieid tegenover minderen is een zeker teeken van onbeschaafdheid want hij die werkelijk ontwikkeld is zal altijd humaan in zijne handelingen zijn. Niet zoo de driftige mensch hij bekommert zich niet om God of gebod. Vrij laat hij de teugels zijner hartstochten vieren en rent in vliegende vaart op de baan der inhumaniteit. Zijne ziel is als in een altijddurenden opstand. Valt het den driftigen mensch moeilijk zich van zijn kwaal te genezen, onmogelijk is het niet. Het zal hem echter vrij wat wilskracht kosten alvorens hij eene passie overwonnen heeft die hij, zij 't ook onwe tend aankleefde ten koste zijner zielsrust ten koste zijner gezondheid. Evenwel geen overwinning zonder strijd. Ziedaar het de vies waaronder de driftige mensch den kamp moet wagen ten einde zekerheid te hebben eenmaal verlost te worden van een harts- diirende eene geheele week, of zelfs een enkelen dag, en gij zult zien, hoedanig uw wedervaren zijn zal. Wat zou mij kunnen wedervaren? Dat kan ik u voorzeggen zonder een pro feet te wezen: indien gij, George Morriss, neef en erfgenaam van den voormaligeu koopman John Morriss, verloofde van Louise Brown, het volmaakt ste meisje van geheel Groot-Brittanje, en be diende in de magazijnen van de heeren White, Black Cie. gedurende een geheelen dag de waarheid durft te zeggen, zult gij door uwe ver loofde bedankt en door uw oom onterfd worden. En als gij de proefneming nog langer wilt voort zetten, zult gij als een krankzinnige aangezien worden, te gevaarlijk om in vrijheid te blijven rondloopen en men zal li in een gekkenhuis op sluiten. Meent gij dan, Davy, dat ik de genegenheid van mijn oom, de liefde van Louise en het ver trouwen, waarmede mijne patroons mij vereeren, alleen aan de valsclilieid te danken heb? En zoudt gij willen beweren, dat ik al die voordcelen, tocht die hem en zijne medebroeders zoo veel leed heeft veroorzaakt. De Pius-Vereeniging te Amsterdam een blijk willende geven vaii hare ingenomen heid met de redevoeringen door de Katho lieke volksvertegenwoordigers gehouden ge- O OCT O durende de behandeling der onzalige school wet, heeft aan de Katholieke Leden der Tweede Kamer eene circulaire gezonden, wier inhoud wij hier laten volgen AAN DE KATHOLIEKE LEDEN VAN DE TWEEDE KAMER DER STA TEN-GENERA AI. Mijne Heeren. De PIUS-VEREENIGING te Amster dam, een gezelschap voor Katholieken uit den middenstand, die de overtuiging koesteren en zoo veel mogelijk in hunne daden uitspreken dat de Godsdienst het zuurdeesem is, dat de geheele Maatschappij moet doordringen, en niet slechts eene toespijs, waarmede het buiten gods- dienstigen invloed gewonnen voedsel eenigzins gekruid kan wordenlieeft met belangstel ling en bewondering kennis genomen van de redevoeringen, door U als vertegenwoordigers van het Nederlandsche Volk in de Staten- Generaal uitgesproken, naar aanleiding van het sedert, door de beide Kamers, helaas, aangenomen en door het hoofd van den Staat bekrachtigd nieuwe Ontwerp van Wet op het Lager Onderwijs. Uwe geheele houding in dien strijd maakt het der PIUS-VEREE NIGING tot een behoefte U ter dier zake hare warmste en eerbiedigste hulde op te dragen. De PIUS-VEREENIGING is geen staatkundig lichaam; maar even min als het Onderwijs buiten den Godsdienst staat, even min ontbreekt liet aan aanrakingspunten tus- schen het maatschappelijk en gezellig leven en streven onzer Vereeniging en de aan zienlijke sfeer waarin Gij, Mijne Heeren, uwe edelste krach ten wijdt aan de beveiliging der katholieke beginselen, aan de verdediging van de redden der Katholieken in den Nederlandsdien Staat. Uit dien hoofde vermeet de PIUS-VER- EENÏGING zich U toe te juichen, en zal zij hare gebeden Hemelwaarts zenden, opdat welke ik zoo even heb opgenoemd, zou verliezen door gedurende een enkele week oprecht te we zen? Ja, juist, dat is mijn gevoelen. Ik heb wel lust u eene goede les te geven, Davy. jVelnulaat zien, en opdat de proefneming belangwekkender zij, verbind ik mij, hoewel ik niet rijk hen, om u, als gij mij uw woord van eer geeft om de waarheid te zeggen gedurende eene geheele week, en gij het een ganschen dag uithoudt zonder de voordeelen te verliezen, waar van ik zoo even sprak, of wel zoo men u, op liet einde van de week niet opgesloten heeft in een gekkenhuis, om u, zeg ik, na verloop van dien termijn tiftn pond uit te betalen als schade loosstelling voor alles, wat gij zult geleden heb ben. Ik heb uwe tien pond niet noodig, ant woordde Morriss. Of, zoo ik gelijk heb gehad, zult gij mij koopwaren geven voor een gelijk bedrag. Er is evenmin sprake van koopwaren. recht en waarheid zegevieren, of althans recht, en waarheid in ons dierbaar Vaderland nooit bedreigd worden, zonder dat de stem der goede trouw en van het talent zich ver heffe, om onze bestrijders te doen weten, dat wij ons onze bevoegdheden en onze krachten bewust zijnen dat wij de herinneringen van ons eigen roemrijk verleden zullen weten te doen eerbiedigen. De PIUS-VEREENIGING voornoemd w. g. J. A. Alberdingk Thijm, Eere- Voorzitter. Amsterdam, 19 Augustus 1878. Het zal onze Katholieke volksvertegen woordigers zeker hoogst welgevallig zijn te vernemen dat hunne zorgen, moeite en zeg gingskracht op zulk eene aangename en nette wijze en van zoo achtbare zijde wor den geapprecieerd. Eere aan de Pius- Vereeniging die getoond heeft ware verdiensten op prijs te stellen en die acte doet van de dankbare gevoe lens welke haar bezielen ten aanzien van onze katholieke kampioenen ter Tweede Kamer der Staten-Generaal. Wij hechten onze volle adhaesie aan de welverdiende hulde door de Pius-Vereeni ging gebracht aan de katholieke afgevaar digden maar betuigen ook tevens onzen o o innigen dank aan genoemde vereeniging voor het initiatief dat zij op meesterljjke wjjze in deze handeling heeft genomen. De zeldzaamheid van het feit verdient reeds bewondering. Dezer dagen keerde een jongmensch te Marseille des nachts van een verjarings-partij bij zijn tante naar zijn huis terug. Terwijl hij met half gesloten oogen over den boulevard National voortliep, en zich den vrolijk doorgebrachten avond herinnerde, werd hij plotseling bij de borst gegrepen en door de woorden„je geld of je lerenuit zijn droomen wakker geschud. De jongman had geen wapenen bij zich, maar toch tastte hij instinctmatig in den zak en voeldeeen voetzoeker de eenig overgeblevene van het vuurwerk dat hij des avonds had afgestoken. Plotseling krijgt hij een ingeving, brengt zijn brandende sigaar aan den voetzoeker, die terstond vuur vat en duwt dit vuurspuwend wapen den Indien gij dan niet wilt ontvangen of ge ven, heb ik u iets anders voor te stellen. In ruiling van uw woord, beloof ik u niet meer aan Louise Brown te zullen denken, als alleen om haar een bruidsgeschenk aan te bieden op den dag van uw huwelijk- Ditmaal neem ik het aan, antwoordde Mor riss, hem de hand toestekende. Is de koop gesloten? Ja: maar het spreekt van zelf, dat ik, zwe rende de waarheid te zeggen gedurende een dag of eene week, niet gehouden zal wezen aan ieder een zijne gebreken of bespottelijke gewoonten on der het oog te brengen. Dat is natuurlijk, antwoordde Davy. Gij zult slechts oprecht behoeven te antwoorden op al de vragen en de aanmerkingen, welke u ge maakt zullen worden, hetzij door de kalanten, hetzij door de menschen, met wie gij gewoon lijk omgaat. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1