NIEUWE No. 200. Donderdag 20 Augustus 1878. 3e Jaargang. Het dwang-systeem. BUITENLAND. 0,85 1,— 0.06 Engeland. Frankrijk. HMRLEHU Hill!UT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. nOJ5ÏTJEliDJ(4Tr~T»k |il' AGITE MA NON" AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden lierekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk D i n g s d a g- en V r ij d a g- avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUEEÏ. Er is in Europa wel geen staat, zelfs Turkije niet, waar het dwang-systeem op zoo ruime schaal is ingevoerd, zoo onverbidde lijk werkt en met zoodanige gestrengheid wordt gehandhaafd als in Pruisen. In dit gezegendPrinsenland schijnen regeering en beambten alle heil van dit oarhaarsch systeem te verwachten. Dwang hier, dwang daar, dwang overal. Schooldwang, militaire dwang, godsdienstdwang, gisteren, van daag, morgen, dwang als de klok slaat! Men versta ons echter niet verkeerd. Er is tus- schen dwang en dwangeen hemelsbreed verschil. Zoo maken wij groot verschil tusschen redelijken en onredelijken dwang. Tegen den laatsten, den onredelijken dwang, die in Pruisen hoogst betreurenswaardige gevolgen na zich sleept, is het dat wij waarschuwen. Een gouvernement, dat meent door dwang, door onredelijken dwang, het volk tot braafheid, tot goede, trouwe on derdanen te vormen, handelt even onver standig, als vaders en moeders, die wanen het heil hunner kinderen 't best te bevor deren door een streng opvoedings-systeem, 't welk echter, de ondervinding leert het genoeg, even ongelukkige resultaten levert als vertroetelde opvoeding. De uitersten raken elkaar.Te strenge opvoeding kweekt deugnietenvertroetelde opvoeding kweekt deugnieten. Alleen 't bewandelen van den gelukkigen middenweg, het vermijden der uitersten, met één woord, verstandige op voeding, geeft gegronde hoop op deugdzame nakomelingen. Wij laten natuurlijk de uitzonderingen huiten 't spel. Wat nu is een Staat, een Volk, anders dan eene groote familie, één groot huis gezin, waarvan de keizer, de koning, de president der republiek, het hoofd, de vader is? Welnu, wat het beste opvoedings-sys teem voor de huisgezinnen blijkt te wezen, is evenzeer het beste opvoedings-systeem voor geheele volken. Laat de overheid de opvoedingskoorden te slap hangen, het volk zal verwilderen; haalt ze de koorden te vast toe, er zullen ondeugden uit voortko men, en juist die men wilde vermijden. Dwang, onredelijke dwang, kweekt misda digers, en de beroemde Centrumsredenaar FEUILLETON. GEORGE MORRISS, of DE WAARHEID GEDURENDE EEN ENKELEN DAG. Vervolg. Goed! Maar gij moogt niet aan onze ken nissen gaan rondvertellen, dat men mij vragen moet doen, waarop ik verplicht zou zijn onaange name antwoorden te geven. Neen, op mijne eer, hernam Charles. Alles zal eerlijk in zijn werk toegaan en wij zullen er tegen niemand over spreken voor het einde van de week, welke bepaald zal worden voor de proef neming. Van uwe zijde zult gij u nooit mogen verontschuldigen van te antwoorden, onder voor wendsel, dat gij u verbonden hebt niets dan de waarheid te zeggen. Ongetwijfeld. Alles blijft dus zoo bepaald? hield Charles aan. Dr. Windhorst oordeelde juist, toen hij de vrees uitsprak, dat te strenge wetten, te strenge maatregelen, tegen de Sociale-Demo- er aten spoedig door een tweeden moordaan slag op den keizer zouden gevolgd worden. In een huisgezin moet orde heerschen, of 't gaat vroeg of laat te niet. In het groot, het zeer groot huisgezin, den Staat, moet orde heerschen, of hij gaat te gronde. Er is een tijd van opstaan, van bidden, van ontbijten, van werken, van rusten, van middag- en avondmalen, waar ieder lid des gezins op dient te letten, waar ieder zich zooveel mogelijk naar behoort te gedragen en van welken regel, zonder buitengewone omstandigheden, niet mag worden afgewe ken. Men behoeft daarom nog juist geen slaaf van de klok te wezen. Op feestdagen, bij plechtige gelegenheden, laat de vader meermalen de vrouw des huizes eenige af wijking van den gewonen regel toe, tot ver aangenaming van allen. Zoo ook behoort in den Staat alles naar vaste, redelijke voor schriften geregeld zijn. Daar moet de on derdaan zijne plichten kennen en vervullen maar hij heeft ook aanspraak op vrijheden en rechten. Zoo min toch ouders onvoorwaar delijk meester over hunne kinderen zijn, zijn het regeeringsmannen van hunne onderda nen. Er behoort een band tusschen beiden te bestaan, een redelijken band, die liefde en vertrouwen, gehoorzaamheid, en andere deugden wekt, geen onredelijken band, geen onzinnig dwang-systeem, dat slechts wre vel, afgekeerdheid, onrust, verzet en mis daden voortbrengt. Te strenge volksopvoeding is de groote kwaal, die den Pruisischen Staat ondermijnt. Het volk is er door in drie partijen ver deeld geworden1° de partij, die met het gouvernement heult, de verdrukking bevor dert; 2° de partij van lijdzame onderdanen, de Katholieken, die alles geduldig verdraagt en van de onverbiddelijke logica der feiten verandering verwacht; 3° de partij, die, allen eerbied voor Godsdienst en Gezag heeft afgeschud, de staatsfondamenten ondermijnt vijandig en gevaarlijk is voor het gouver nement en mannen onder zich telt die het heil van Staat verwachten van uitroeiug der regeerende Dynastie. »De groote uitbreiding en macht van Jawanneer zullen wij beginnen? Om hoe laat staat gij gewoonlijk op? Om zeven uren. Morgen dus, Vrijdag, den zesden dag van Maart, zult gij zorg dragen niets te zeggen dan de waarheid; en Vrijdag, den dertienden dag van deze maand, voorspel ik u, dat gij te Bedlam zult zitten. Morriss glimlachte ongeloovig, en daar wij juist gekomen waren voor het huis, waar ik was gelogeerd, wenschten wij elkander goeden nacht. Ik sliep in met de gedachtte aan de proef, welke Morriss ging wagen en nam mij stellig voor er nauwkeurig al de wisselingen van te volgen. Tl. George woonde tc Londen bij zijn oom en zij ne tante, broeder en zuster, die nimmer gehuwd waren en de volmaaktste type der lieden van hunne klasse aanboden. Zij waren beiden dik en vet, van een pleizierig humeur, als hun niets het socialisme in Duitschland is een gevolg van het militair systeem en van den de moraliseerenden invloed, dien de Pruisische politiek op de rechtsbegrippen van het volk heeft uitgeoefend»En verder«de sociale moraal is verloren gegaan, omdat de Euro- peesche moraal te niet is. De politicus, die voortdurend las van het overwicht der cijfers en leerde dat macht alleen recht heette, moet vrij natuurlijk zich zei ven af vragen zij n wij werklieden dan niet de talrijksten en de sterksten.Voorts nog: »Als de vrijheid waarop het Duitsche volk tegenover hare Regeering rechtmatige aan spraak heeft, optreedt in de plaats van de thans bestaande leugenachtige grondwet, zal het Duitsche socialisme tot dezelfde on beduidendheid vervallen, waartoe het in Frankrijk veroordeeld is door een gemach tigde republikeinsche regeering. Nieuwe wetten tegen de volksopruiers zullen dezen alleen nieuwe kracht en invloed geven.» Daar is veel van waar! Doch, naar ons inzien, oogst Duitschland, wat het gezaaid heeft. Wij hebben herhaaldelijk op de ge varen gewezen van het Pruisische dwang systeem en voorspeld dat er spoedig we zenlijke staatsgevaarlijken en rijksvijandigen in menigte zouden opdagen. Het Pruisisch gouvernement heeft zich eenvoudig misre kend. De gebeurtenissen wijzen het aan. Zal nu het dwang-systeem plaats maken Voor redelijke vrijheid, voor vrijheid van Godsdienst, enz.? We zullen zienNogtans verwachten we nog niet veel van Staats mannen, die, tegen alle recht en reden in hardnekkig hun dwang-systeem voor het beste hielden tot bevordering van het heil van Vorst en onderdanen. D. G. Hadden sommigen verwacht, dat de herstel ling' der bisschoppelijke hiërarchie in Schotland aanleiding tot ontevredenheid, misschien zelfs tot ongeregeldheden aanleiding zou geven, die verwachting is niet vervuld. Zelfs zijn bij de installatie der nieuwe bisschoppen duizende Protestanten tegenwoordig geweest, die groote belangstelling aan den dag legden bij deze zeld zame plechtigheid. De herstelling der hiërarchie begint zich reeds hinderdezij beminden hun neef, als hij voorko mend voor hen was en zelfs als hij het niet was. Toen George te huis kwam, lag iedereen te bed. Hij ging regelrecht naar zijne kamer en be gaf zich insgelijks ter rust, zonder zich verder te bekommeren om de onaangenaamheden, welke hem den volgenden dag te wachten stonden. Den volgenden ochtend stond hij op het ge- wone uur op, kleedde zich en ging in de eet kamer. Hij vond er zijne tante, die het ontbijt gereed maakte en zijn oom, die de courant zat te lezen* Goeden morgen, tante, goeden morgen, oom? Hoe vaart gij van ochtend? vroeg hij bij het binnenkomen. Goeden dag, GeorgeZeer goed; en gij Zeer goedIk dank u, ging George ant woorden; maar bedenkende, dat hij eenigzins onpasselijk was en zich herinnerde, dat hij be loofd had alle logens te vermijden, zeide hij open hartig Ik ben niet al te wel; ik heb pijn in mijn hoofd. te doen gevoelen. De oprichting van onderschei dene gestichten bn instellingen is reeds in plan genomen. O. a. wil men eene prachtige kathe draal stichten te Dundee; de inschrijving daar voor is reeds geopend. Aan het hoofd der inschrij vingen prijkt de markies Bute met eene gift van 5000 pd. st. C f 60000). Naar the Daily Telegraph uit goede bron ver neemt, is de heer Plimsoll voornemens zijn man daat voor het graafschap Derby neder te leggen. Zijn zwakke gezondheid laat een werkzame poli tieke loopbaan niet langer toe aan den matro- zenvriend. De heer Cameron is voornemens, een reis te doen naar Indië, over Klein-Azië en Perzië. Hij wenscht te onderzoeken of het mogelijk is een spoorweg te leggen van de Middellandsche Zee naar Indië, zonder den loop van den Euphraat te volgen. De predikant Godolphin Osborne te Dunston heeft zijn ambt neergelegd en is tot de R. C. Kerk overgegaan. Een inwoner van Streatham en gewezen koet sier, Jooris Morgen genaamd, is in bovengenoemde stad overleden in den gezegenden ouderdom van 108 jaren. De man werd geboren te Bristol, van ouders welke uit Wallis afkomstig waren en ook den ouderdom van 100 jaren bereikten. Tot zijn laatsten levenstond heeft Morgan het volle bezit al zijner geestvermogens behouden. Hij laat 115 kleinkinderen en achterkleinkinderen na, en zonen, waarvan de jongste 7 8 jaren telt. Den 25en dezer zijn te Annecy de feesten be gonnen ter eere van den h. Eranciscus van Sales. Vijf tien prelaten zijn te Annecy gekomen om de feesten bij te wonen, onder welke de kardinaal-aartsbis schoppen van Lyon en Rouaan. De feestrede werd gehouden door den uit Genéve verbannen bisschop Mgr. Mermillod. Het leger, meldt de Univers, nam o. a. aan de plechtigheid deel. In de maanden Mei, Juni en Juli zijn aan entreegelden voor de tentoonstellingsgebouwen ontvangen 5,059,970 fr., tegen 3,839,699 fr. in dezelfde drie maanden van 1867. Tegenwoordig wordt de tentoonstelling dagelijks gemiddeld door 80,000 personen bezocht. De administrateur der lithografische correspon dentie nTablettes d'un Spectateur" te Parijs heeft zich met spoorweg-obligatiën ter waarde van 110,000 fr. uit de voeten gemaakt, vermoedelijk naar Mexico. Sedert zijn vertrek is men te weten gekomen, dat hij leefde onder een aangenomen naam. Zaterdag 11. reed te Parijs een jonge dame in een omnibus van het Louvre naar de Bastille en werd lastig gevallen door een heer die in diepen Wathebt gij hoofdpijn! op uw leeftijd God vergeve het mij, het ziet er bedroefd uit met de hedendaagsche jongelingschap, merkte de oude Morriss aan. Maar op uwe jaren, mijn jon gen, bemerkte ik alleen, dat ik een hoofd had, als ik mijne haren kamde; en nu nog, zie mij eens aan, hoe goed ik er uitzie! Uitmuntenddit was het woord, hetwelk George op de lippen kwammaar zich zijne gelofte herinnerende, antwoordde hij oprecht: Niet al te goed. Wat! zeide de oom verbaasd. Ik zeg, oom, dat ik vind, gij er in het ge heel niet goed uitziet. Wat wilt gij zeggen? Zie ik er niet goed uitHoe zoo? Omdat gij al te vet zijt, uw hals is te kort, uw aangezicht te rond, enen Ik heb aanleg voor eene beroerte, niet waar Ja, oom. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1