BINNENLAND» Duitschland. België Turkije. Rusland. Italië. GEMENGD NIEUWS. slaap scheen en haren schouder voor peluw ge bruikte. Herhaaldelijk had zij hem reeds wegge- stooten, maar telkens liet hij zich weder tegen haar aanvallen. Ten einde van haar geduld, stond hst meisje op om van plaats te verwisselen, toen de onbekende van de bank gleed en op den bodem van het rijtuig plofte. Het bleek, dat hij onder het rijden aan eene hartkwaal overleden was. Dezer dagen van een reis naar Spanje terug- keerende, had de heer Raoul-Duval een valiesje in den trein vergeten, waarin een pakje met dia manten, sieraden en andere waarden. Bij onderzoek was het pakje verdwenen- Weinige dagen later kwam het echter terechtiemand die bij den pastoor van St. Esprit te biecht was gegaan, had den diefstal beleden en de waarden teruggegeven. Zoo kwamen zij in handen van den commissaris van politie, die ze den rechtmatigen eigenaar weêrgaf. De Post spreekt in wanne bewoordingen over het huwelijksfeest te Potsdam. Met het oog op de nieuwe familiebetrekking tusschen de Huizen van Oranje en Hohenzollern, zegt het blad: on willekeurig zijn op dit oogenblik de gemoederen bij de volken levendig doordrongen van oude his torische herinneringen, en gevoelen zij welk een band door afkomst en geschiedenis tusschen hen is geknoopt, een band die wel tijdelijk door eenig misverstand losser, maar mooit verbroken kon worden. Moge de nieuwe familiebetrekking, hier en in Nederland met zooveel vreugde, begroet, een waarborg zijn dat ook de betrekkingen tus schen de beide Staten en volken haar vriendschap pelijk karakter zullen behouden en bij de nako melingschap bewaard zullen blijven. Te Pforzheim, in Baden, zoo schrijft men aan de Frankf. Ztg, zag een reiziger dezer dagen het rijks-ontvangerskantoor met bloemen en guirlandes behangen en met het luisterrijke op schrift: Welkom." Hij informeerde, wat daar te doen mocht zijn en vernam, dat de bevolking een nieuw benoemden rijksontvanger der belas tingen met gejubel en feestelijkheden had inge haald. Poëtische toestanden aldaar, roept het blad uit. De Nat. lib. Corr. verneemd uit Dresden, dat aan de militaire academie aldaar de portretten van Keizer Wilhelm, van den Duitschen Kroon prins en andere Duitsche Vorsten (dat van den Koning van Saksen uitgezonderd) verwijderd zijn, omdat sommige kadetten, meer in het bijzonder die uit Hannover, die afbeeldingen niet konden uitstaan. En te Grimma, in Saksen, zou de ko lonel van het 15e reg. hussaren (een voormalig Hannoversch officier) voor een levensgroot portret van den Duitschen Kroonprins, een gordijn hebben doen hangen, onder voorwendsel, dat het portret, wijl het in olieverf is, door de tabakslucht zou kunnen lijden! Verscheiden gemeenten in de Rijnprovincie weigeren dit jaar fondsen beschikbaar te stellen om den slag van Sedan feestelijk te herdenken. Omstreeks 2 jaren geleden nam een jonkman bij de Duitsche artillerie te Wezel als vrijwilliger dienst. Een halfjaar later deserteerde hij, trok naar Nederland en van daar naar Indië. Het rei zen moede, verscheen hij dezer dagen plotseling voor zijn verbaasden kompagnieschet', wien hij zijn jonge echtgenoote, een Indisch meisje, voorstelde. Natuurlijk werd de deserteur naar de militaire gevangenis overgebracht en tot aan de deur door zijn vrouwtje gevolgd, waar zij recht hartelijk afscheid namen.Waarschijnlijk voor langen tijd. Volgens telegraphische berichten zijn -Maandag ochtend te Elberfeld, Keulen, Osnabruck en Barmen hevige aardbevingen gevoeld. Inzonderheid in laatst genoemde plaats waren de schokken hevig. Aan de huizen werd een golvende beweging waarge nomen de gevels werden heen en weer bewogen; tafels, lessenaars enz. waggelden, en van de in winkelkasten tentoongestelde voorwerpen vielen vele omver. Na 11 uur werden te Elberfeld, Bonn, Dusseldorp en Keulen wederom schokken van aardbeving gevoeld. Bij koninklijk besluit is bij gelegenheid dei- feesten in de koninklijke familie remissie van straf verleend aan militairen, die wegens eenige in het besluit genoemde delicten door den mili tairen rechter zijn veroordeeld. De in Nederland gevestigde Belgen hebben een hunner, den heer Marion, afgevaardigd om den Koning en de Koningin een brief van ge- lukwensching aan te bieden, Die brief was ge schreven in zilveren letters op blauw satijn. Maandag-ochtend is te Luik een schok van aardbeving gevoeld. In verscheidene huizen wer den de deuren en vensters vrij sterk geschud en bewogen stoelen en fauteuils. Te Ostende had dezer dagen een treurig onge luk plaats. Eene vereeniging was aan het duiven- schieten een jongeling legde aan, schoot en in plaats van eene duif te schieten, trof hij een knaap van 15 jaren, die op den slag dood viel De Porte heeft de ontruiming van Batum uit gesteld tot 12 September, ten einde de inwoners tot kalmte te brengen en een botsing te voor komen. Uit Pera wordt aan the Daily Telegraph bericht: „Groote verbittering heerscht hier tegen de Oostenrijkers, daar zij Serajewo, een open stad, hebben gebombardeerd. Blijkens een bij de Porte ontvangen depêche, verzochten de inwoners van Serajewo één dag wapenstilstand om hun vrouwen en kinderen in veiligheid te brengen, doch dit werd hun door de Oostenrijkers geweigerd. De stad is door htt bombardement zeer geteisterd. Sommige wijken zijn geheel uitgebrand.'' In Rusland wordt beweerd, dat in den jong- sten oorlog 120,000 soldaten zijn omgekomen tengevolge van corruptie, die de plaag is van het leger. Er zijn meer troepen omgekomen door ziekte, koude, honger en andere ellende, dan door het vijandelijk lood. En meestal had men die ellende door behoorlijke zorg kunnen voor komen. Zelfs toen de Russen overwinnend waren en voeding, kleeding en geneesmiddelen in over vloed konden aangevoerd worden, ontbrak het den troepen aan het noodigste, terwijl enorme sommen voor dat doel uit de schatkist vloei den. De Studenten van Triest, Istria, Trente, Gra- disca en Göritz hebben Garibaldi een album aangeboden, photografiën cn andere gedachtenis sen bevattend» aan den terugtocht der Rood- hemden uit de bovenvallei der Adige, op 4 Aug. 1866. In zijne schriftelijke dankbetuiging geeft hij hun den raad, zich te oefenen in den wapen handel, „aangezien het lot, dat nog altijd zwaar op de menschheid drukt, het ijdel maakt op ge rechtigheid te hopan, tenzij uit den mond der karabijnen." Eraaie theorien! Het ondersoheidingsteeken, Z. M. den Koning te Potsdam namens den Duitschen Keizer aan geboden, zal, naar men ons thans medededeelt, de keten der orde van den Zwarten Adelaar zijn- In de Wallrafsche bibliotheek te Keulen is, in een handschrift uit het begin der 16de eeuw, eene tot nu toe onbekende bijzonderheid bekend geworden betreffende den dood van den uitvinder der boekdrukkunst Joh. Gutenberg. Te midden van een aantal Latijnsche gedichten van Joh. Butzbach, uit Miltenberg, een man die goed onderricht kon wezen, komt een uit 1514 gedagteekende dichterlijke brief voor: De differen tia et quantitate stile, en daarin verhaalt Butzbach dat de beroemde uitvinder tijdens een volksoploop uit zijne woning gesleept, op een kar geworpen en buiten de stad omgebracht is. Kondum, 25 Augustus. De mazelen, die hier sedert eenigen tijd epidemisch heerschen, nemen zoodanig toe, dat de scholen bijna ledig staan. Reeds zijn onderscheidene sterfgevallen voorge komen. Deventer, 26 Augustus. De politie heeft we der een paar personen aangehouden, die heime lijk varkensvleesch vervoerden, hetwelk bij on derzoek bleek voor de consumptie afgekeurd te moeten worden. Merkwaardig is de bijzonderheid, dat de aan gehoudenen knechts waren van twee spekslagers aldaar, medeonderteekenaars der advertentie in Het Advertentieblad voor Deventer en omstreken waarin verklaard werd, dat de onderteekenaars voorloopig geen varkens zouden ontvangen dan nadat die door een bevoegden keurmeester ge keurd waren. Amsterdam, 26 Augustus. Twee schuiten voerdersknechts zijn naar de gevangenis gebracht, omdat zij circa 300 oude ponden suiker, ter waarde van circa f 150, hebben gestolen. Juist op het oogenblik dat zij de suiker aan een Lier handelaar wilden verkoopen, werden, zij door de dienaren-rechercheurs Cotius en Freese aangehou den en naar het politiebureau gebracht. Rotterdam, 26 Augustus. Eergisteren viel een matroos van de stoomboot Johan de Witt T, op de reis van Dordrecht naar Rotterdam, door het uitwerpen der lijn aan de veerboot, station Kinderdijk, over boord, met het noodlottig ge volg dat hij verdronk; zijn lijk is nog niet ge- vischt. Schiedam, 25 Aug. Op voorstel van de com missie voor de stedelijke gasfabriek, is door den Raad met algemeene stemmen de heer 11. A: M. Roelants nam aan de stemming geen deel besloten, een gratificatie van f 300 te schenken aan den directeur, den heer .T. JRoelants, we gens dienst buitengewone werkzaamheden ter be reiding van ammoniaczout, waardoor de inkom sten der fabriek belangrijk zijn gebaat. Overveen, 25 Augustus. De door de Vereeni ging tot verhooging van 's Lands Weerbaarheid „Voor Vaderland en Koning" te Haarlem uitge schreven schietwetstrijd op 200 passen, ter ge legenheid van het huwelijk van Z. K. 11. Prins Hendrik, eere-lid der Vereeniging, had heden ochtend in de duinen plaats. De 5 zeer fraaie prijzen, waarvan 3 uitgeloofd door den voorzitter der Vereeniging, 1 door den oud-voorzitter en 1 door de leden van het bestuur, werden behaald als volgt: wedstrijd a.1ste prijs, een zilveren vischlepel en vork in étui, H. S. P. Robin-, 2de prijs, een stel gouden overhemdsknoopen, door W. C, van Vliet-, 3de prijs een cachet, met zilver gemonteerd, door IT. Kensen; wedstrijd b. -. lste prijs, twee schoorsteenbeelden, door D. Buse. en 2de prijs, een photographie-album, door P. de Klerk. Na den afloop van den wedstrijd reikte de voorzitter onder een hartelijke toespraak de prijzen aan de overwinnaars uit. Deventer, 26 Augustus. Gisteren-avond is hier weder een persoon door den laatst van Zutphen komenden trein overreden.. De ongeluk kige was onmiddellijk een lijk. Sloten, 24 Augustus. Sedert eenigen tijd heerscht bij twee landbouwers aan den Uitweg het miltvuur onder het vee. Dertien koeien en 3 paarden zijn daaraan reeds bezweken. Maastricht, 26 Augustus. Heden-ochtend ten 9 ure zijn hier hevige aardbevingschokken waar genomen. De duur was 15 seconden. Vele gebou wen wankelden. Persoonlijke ongelukken zijn, voor zoover mij bekend is, niet voorgevallen. Te Bodegraven geraakte gisteren een spoor- werker onder een in beweging komenden zand- trein, met het gevolg, dat zijn rechtervoet ver brijzeld werd. Het been is hem boven de knie afgezet, Heden-namiddag heeft te Wageningen een hevige hagelslag belangrijke schade aan de te veld staande tabak toegebracht. Te Zuidvelde is een landbouwer, wiens paard op hol was gegaan, dientengevolge onder den wagen geraakt en weinige oogenblikken daarna overleden. Een beschonken persoon te Arnhemdie gisteren-avond de deur van de woning zijner moe der gesloten vond, wilde zich d.jn toegang door een der ramen verschaffen, doch sneed zich bij het stukslaan der ruiten den rechter pols af. Bij Kollum zijn dezer dagen 14 keeten van de daar aanwezige polderwerkers afgebrand, waarbij ook al hun kleeding en huisraad is vernield. De brand zou zijn ontstaan door het omvallen van een petroleumlamp. Door de opbrengst eener collecte in de gemeente Kollumerland en Nieuw- Kruisland kon veel van de schade worden vergoed. Zondag-avond stonden drie vrouwen aan de Wouwpoort te BergenopZoom bijeen. Een lmssaar, met een nieuw slachtersmes gewapend joeg de vrouwen, die dit zagen, schrik aan, waarop een daarvan wegliep. De hussaar liep haar achterna en bracht haar aan den linkerpols eene wond toe, ter lengte van circa een centimeter, die hevig bloedverlies tengevolge had. Zoo spoedig mogelijk werd geneeskundige hulp verleend. De dader zal voor den krijgsraad terechtstaan. Bij een te Harlingen gehouden réunic van Metalen Kruisridders, is een der oud-strijders bij het diner door eene beroerte getroffen en kort daarna in het verplegingsgesticht overleden. Eene reizende koopvrouw in lucifers kwam den 24en dezer te Lunteren in een huis en vond de bewoners afwezig en den sleutfel in de kast steken. Zij opende de kast en ontvreemdde daar uit twee rijksdaalders. De bewoner trad zijn huis weer binnen, toen de vrouw het juist verlaten had, kreeg dadelijk kwaad vermoeden, zag dat zijn geld verdwenen was en zette de vrouw na, die door den inmiddels geroepen veldwachter ter stond in verzekerde bewaring genomen en opge bracht werd naar Ede. Met 't gunstigste gevolg had gisteren nabij de Koog op Texel de beproeving plaats der aldaar gestationeerde reddingsboot en van het vuurpijl toestel. Een en ander bleek in goeden staat te verkeeren. Ook de reddingsmiddelen in het Eierland, vóór oen paar dagen opnieuw beproefd, waren uitstekend in orde. Tegen ongeveer honderd personen is te Amsterdam proces-verbaal opgemaakt, omdat zij aan hunne verplichting om de belasting voor hun hond te betalen niet hebben voldaan. De cellulaire gevangenis te Amsterdam is thans weder geheel bevolkt. Donderdag-avond werd op de Maas bij Brielle een jonge zwarte ooievaar fciconia nigra), man netje, geschoten door den jager Hendrik Vermeer van Pernis. Twee andere voorwerpen van deze hier zoo zeldzaam voorkomende vogelsoort werden door hem aangeschoten, doch gingen weder op de wieken, daar de hagel te fijn was. Ook on der de gemeente Rosmalen, nabij 's-llertogen- boschis deze week een zwarte ooievaar ge schoten. Eergisteren-avond is te Amsterdam op de Kattenburgergracht brand ontstaan in een pak huis, waarin tabak en hout was geborgen. Met behulp van drie hand- en eene stoomspuit slaagde men er in den brand meester te worden; het pakhuis is van binnen uitgebrand. Twee nachtwachtsfiguren, die bij den Am sterdammer onbekend dreigen te worden, hebben bewezen dat er toch nog koren onder het kaf schuilt. Door hunne waakzaamheid ontdekten ze een kerel, die bezig was in eene tapperij aan den Haarlemmerweg in te breken. Ze zetten hem na, totdat de man in angst in de Haarlemmervaart sprong. De nachtwachts haalden hem er uit en togen met hun natten gevangene naar het politie bureau, Vanwaar hij naar de gevangenis werd overgebracht. Te Louisiana (Amerika) duurt de sterfte aan de geele koorts nog altijd voort. Afgrijse lijke tooneelen leveren de ellende en het lijden der bevolking op- Te Nieuw-Orleans alleen zijn in de vorige week 295 personen aan de ziekte gestorven. Een polderwerker, werkzaam aan den spoor weg Leiden Woerden, had Donderdag het ongeluk onder een der zandtreinen te geraken, waardoor hem een der beenen werd verbrijzeld, zoodat men tot amputatie is moeten overgaan. In de gemeente Kralingen hebben zicli ge vallen van varkensziekte voorgedaan; ook te De venter blijft de ziekte voortdurend heerschen, en aan den Zaankant openbaart zij zich in vrij sterke mate. Het 5 jarig zoontje van P. v. d. B. te Brielle is door een ongelukkig toeval in den re genbak gevallen en niet-tegenstaande alle moge lijke hulp er levenloos uitgehaald. Zekere V. gepensioneerd O. I. militair is te Brielle na ruim een dag door zijn vrouw ver mist te zijn levenloos uit de Stadsgracht gehaald. Vrijdag-middag had op de Groote Koop mansbeurs te Amsterdam weder eens een erger lijk schandaal plaats. Nog altijd bestaat in den „Effectenhoek" de gewoonte, sommige personen te plagen door ze op den rug te „tikken". Ze kere bediende van een der koopmanskantoren, vaak het voorwerp van de kinderachtige speelsch- heid, waarmede men in dien hoek het spelen met fondsen afwisselt, vóóral wanneer het „slap" is, werd weder nu en dan op den rug geklopt, zon der dat iemand scheen te weten wie het deed. Toen het hem nu weêr gebeurde, draaide hij zich om en gaf in zijn drift het jongmensch, dat vlak achter hem stond, een klinkenden klap in liet gezicht. Direct een hevig lawaai. De persoon, die den kaakslag ontving, trapte hem die dien uitdeelde tegen den grond, en de heele „hoek" was zoo verontwaardigd over den man, die zich niet wilde laten plagen, dat hij onder slagen, stompen en een opengekrabbeld aangezicht de wijk nemen moest van de groote Amsterdamsche Koopmansbeurs. Een oogenblik te voren waren een paar nieuwsgierige vreemdelingen, die zich wat te dicht bij den „hoek" hadden gewaagd, op dezelfde wijze geplaagd en boos weggegaan, tot. groot vermaak van den „hoek." Een loodgieter, die bezig was het dak der Halles Oentrales te Parijs te herstellen, stuikelde en viel van een hoogte van veertig meter. Hij kwam terecht op eene groote mand, gedekt met oen linnen doek. De verschrikte omstanders, die den man in de mand zagen verdwijnen, dachten natuurlijk dat hij dood was. Tot aller verrassing echter zag men hem eensklaps weder verschijnen van top tot teen in boter gehuld en zonder eenig letsel. Ilij had niet zachter kunnen vallen dan in deze groote boterben. Natuurlijk ontstond thans algemeen gelach, vooral toen de eigenares van de boterben kwam toeschieten, uitroepende: „Wacht eens mannetje! laat ik u eerst wat afschrapen gc zoudt te veel meenemen!" Donderdag-morgen liep te Nieuwediep aan de hoofdgracht een praatje, dat zich een matroos had verdronken; men had aan dan waterkant ge vonden: een broek, wollen hemd, zijden halsdas, 6 sigaren, een kwartje en vijf centen, Janmaat was echter, na zich van dien ballast te hebben ontdaan, niet te water, maar dood bedaard naar boord gewandeld, alwaar hem in zijn haute-né- gligé, voor die aardigheid een dertigtal slagen met een „eindje'' werden toegediend. Dat het voeren van processen over klei nigheden de hartstochten van beide partijen sterk kan prikkelen is van algemeene bekendheid; zeldzaam zijn echter de voorbeelden dat zij der mate opgewekt worden, dat overigens zeer kalme en goede burgers er door tot misdaad gebracht worden. Dit geschiedde onlangs in Hongarije. Twee buren, die jaren lang als goede vrienden met elkander geleefd hadden, kregen verschil over

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2