BUITENLAND. BINNENLAND. Treurige gevolgen. Engeland. Frankrijk Turkije. Duitsehland. Rusland. GEMENGD NIEUWS. eaten die ons land telt, hi] wordt niet ge schorst want dat al, waarvan hij beschul digd is en waarvoor hij strafbaar zou zijn, indien het geschied ware in de school, is gebeurd in eene courant, welke huiten de schoof geschreven, gezet, gecorrigeerd, ge drukt en verkocht wordt, Zoo zal een ander onderwijzer, die zeldzaam geval altoos in de goot ge vonden wordt, in »kennelijken staat van beschonkenheidzich kunnen excuseer en met de opmerking, dat die goot niet tot de school behoort. Hij moge alle vacantie- middagen en alle avonden over de straat zwieren, als hij maar zorgt, dat hij nuchter is in de school. En dat is eene van vele omstandigheden, welke zich bij deze nieuwe wets-uitlegkunde kunnen voordoen. De gemeenten mogen wel goed toezien, eer zij een vriend, een straffeloozen vriend van mr. Kappeyne benoemen. Nu de nieuwe schoolwet door de heide Kamers is aangenomen en door den Koning- is gesanctioneerd, heffen de liberalen klaag liederen aan over de finantiëele gevolgen. De Haagsche correspondent der liberale (oude) Zutphensche Courant schrijft het volgende »Voor de Regeering zal het de grootste zorg baren hoe het geld moet gevonden worden, dat noodig is voor de uitvoering der nieuwe Schoolwet. Men beweert dat aan de Volksvertegenwoordiging hij haar terug komst een schema van belastinghervorming zal worden voorgelegd. De finantiëele vraag zal dus voor het volgende zittingjaar wel het meest op den voorgrond treden. Nieuwe belastingen zullen wel onvermijdelijk zijn; want de schoone vooruitzichten met Atjeh hebben zich nog niet verwezenlijkt. Men rekent er op, dat de kosten dit jaar weêr even groot zullen zijn als het vorig jaar. »Vau hervormingen met betrekking tot defensie zal in den eersten tjjd nog wel weinig komen; want met den gezondheids toestand van den Minister de Roo gaat het nog niet zoo goed als men dat wel zou wenschen. Ondertusscheu blijft de defensie in treurigen staat en vloeien de millioenen weg. Wat moet daarvan het einde zijn?« Het einde daarvan is, zoo als wij reeds lang voorspeld hebben, niet anders dan het sluiten vaa nieuwe leeningen, het verhoo- gen van de bestaande reeds zoo drukkende belastingen en het scheppen van nieuwe bronnen van inkomsten op de manier der succesaie-wet. Het radicalisme is vruchtbaar en vin dingrijk in het ontwerpen van finantiëele maatregelen. Op de Theems in de nabijheid van Horsl ij- down, zag een Schipper die zich aldaar met zijn vaartuig bevond een pak drijven, dat hij opvisclite en in zijne boot nam. Bij onderzoek bleek het een kinderlijkje te bevatten zonder hoofd. I)e ontstelde schipper bezorgde zijn vondst aan het digst bijzijnde politie-bureau te Bermondsey, waar uit een geneeskundig onderzoek bleek, dat het gruwelijk verminkt overschot het lijkje was van eem kind van een maand. Het lichaam vertoon de op verschillende plaatsen brandwonden. In de Hackney-road te Londen zijn Maandag bij een brand twee kinderen in de vlammen om gekomen. Een moedig spuitgast drong door de vlammen heen, om ze te redden. Hij haalde slechts de half verkoolde lijkjes te voorschijn. Kardinaal Manning heeft dezer dagen in Backhill, eene wijk van Londen, eene nieuwe kerk voor de Polen ingewijd. Deze nieuwe kerk was eene behoefte geworden wegens het groote aantal Katholieken van de Poolsche natie te Lon den wonende. Het Engelsch blad The Hornet heeft een pro baat middel tegen spoorwegongelukken uitgedacht; het wil in geval van botsingen, waardoor men- schenlevens verloren gaan, de betrokken stati onschefs. ter dood doen veroordeelen! Het blad beveelt den vriendelijken maatregel ook aan ter bevordering van mutatiën onder het perso neel. De heer Plimsoll deelt mede, dat het dezer dagen door een provinciaal blad verspreid bericht, als zou hij na het sluiten van het Parlement zijn mandaat voor het graafschap Derby neder- leggen, noch door hem zelf, noch door zijn vrien den geautoriseerd is. Een correspondent van den Graphic heeft be rekend wat de 67 kolommen advertentiën gekost hebben van het nummer van de Times dat hij voor zich had, dat van 18 Juni 11. Hij becijfer de het niet onaardige sommetje van ruim f 22000. Ware dit een normaal cijfer, dan zou de Times aan advertentiën een jaarlijksch inkomen hebben van 7 millioen. De New York ITerald geeft sedert eenigen tijd een Zondags-nummer van 120 pag. druks, waar van 80 met advertentiën zijn gevuld. Mag men de Anglo American Times gelooven, dan wordt te New-York alleen jaarlijks meer dan 12 millioen gulden aan advertentiën betaald. „Steward", zegt het blad, „betaalt jaarlijks voor zijne advertentiën l1/* millioen gulden, Lord en Taylor ruim 6 ton, Bonner een half millioen, Arnold en Constable vier ton en de bekende Barnum ten minste een millioen." Volgens bench ten zou de heer Gambetta met mej. Guichard eene nicht van den millionair Da- bochet in 't huwelijk treden. De bruid brengt een bruidschat van 18 millioen „slijk der aarde" mede. De Moniteur deelt een en ander mede aan gaande des maarschalks voornemen om voor zijn tijd af te treden als president der republiek. Het gerucht der ophanden zijnde aftreding- van Mac-Mahon, zegt het blad, grondt zicli op geen enkele ernstige mededeeling van dien aard. Een maand ongeveer geleden had de maarschalk- met Dufaure een langdurig onderhoud naar aan leiding van het plan der radicalen, om de le den van het ministerie van 16 Mei op de bank der beschuldigden te brengen. Dufaure verze kerde den maarschalk dat in geval daartoe over gegaan werd, het hoofd van den Staat toch buiten schot zou blijven. De maarschalk aar zelde niettemin met te verklaren dat hij niet langer president zou blijven, wanneer de Kamers er toe overgingen zijn vroegere ministers in staat van beschuldiging te stellen. De Moniteur voegt er echter bij dat de meer derheid der Kamer niet voor zoo'n uiterste maat regel gestemd is, dat zelfs Gambetta zich tegen elke beraadslaging daarover wil verzetten. Slechts dan dus, wanneer, ondanks Dufaurel ondanks Gambetta, de ministers van 16 Mei voor den Senaat zouden moeten verschijnen, aangeklaagd van verraad aan 's lands belangen gepleegd, zou de maarschalk terstond zijn ont slag nemen. Het is thans zeker, dat de tentoonstelling 1 Nov. zal worden g< sloten. Aan the Daily Telegraph wordt uit Constau- tinopel van 25 Aug. bericht: Een zooeven ont vangen brief uit Adrianopel bevat de volgende bijzonderheden betrekkelijk nieuwe gewelddadig heden tegen de Muzelmannen: „Zondag-nacht overrompelden 300 Bulgaarsche ruiters het nabij Adrianopel gelegen dorp Saritalashan plunderden het en mishandelden de inwoners. De opperpriester werd gedwongen, een lantaarn op te houden, terwijl de booswichten zijn 13-jarige dochter mishandelden; daarna werd hij zelf dood- gegeeseld. Verscheiden dergelijke tooneelen zijn voorgevallen. Dezelfde bende plunderde onlangs een aantal Muzelmansche gehuchten. De onge lukkige inwoners vluchten naar het gebergte. Ieder vraagt, waartoe toch de internationale commissie dient, wanneer geen' gemeenschappe lijke maatregelen genomen worden om leven, eer en eigendom van de ongelukkige Turksche bevolking te beschermen." In het district Novi-Bazar heerscht allerwegen groote opgewondenheid door het bericht dat de Oostenrijkers in aantocht waren. Men maakt zich op een krachtigen tegenstand gereed. Aan de koninklijke ambtenaren te Berlijn is van regeeringswege de wensch kenbaar gemaakt, dat zij, voor zooverre dit nog niet mocht zijn geschied, hun huwelijk kerkelijk zullen laten in zegenen en hun kinderen laten doopen. In het nieuwe paleis van Potsdam werd eenige dagen vóór de feesten een zonderlinge danspartij gegeven. Men wilde de proef nemen, of de groote zaal solide genoeg was om den last van de huwe lijksfeesten te torschen. Daartoe werden eenige dozijnen soldaten van de garde gerequireerd, die order kregen, onder elkander eenige dansen uit, te voeren op het zorgvuldig met een planken vloer overdekt mozaïek- parket. De manschappen stonden in 't eerst wel wat verbluft over dit consigne om te danseu, maar aangemoedigd door de officieren, die hen begeleidden, walsten en polkeerden zij weldra de zaal door, dat het een lust was om te zien. De zaal door stond de:e zware proef uitstekend. Op een aan merking van een der militairen, waarom zij hun meisjes niet hadden mogen meebrengen, luidde het antwoord, dat de proef dan niet solide zou zijn j geweest. Volgens een bericht uit Eulda inde Berlijn- sche bladen zullen de vertegenwoordigers der Pruisische domkapittels binnenkort aldaar bijeen komen om te beraadslagen over de quaestie door welke middelen, aan den kerkelijk-politieken strijd een einde zou kunnen worden gemaakt. De Post verhaalt dat Nobiling naar een krank zinnigengesticht zal worden vervoerd, waar de fun- geerende geneesheeren rapport over zijn toestand zullen moeten uitbrengen. Nu krijgt de vraag nog meer gewicht: Is Nobiling een vrijmetselaar? Uit Berlijn wordt van 24 dezer gemeld dat het klooster der Ursulineu te Breslau op last van de Pruisische regeering met 1 October a. s. opgeheven wordt. De religieusen zijn voornemens zich naar Marseille te begeven en zich daar aan het onderwijs te wijden. Haar klooster bestond te Breslau sedert 1633. De oudste zoon van grootvorst Konstantijn, die drie jaren geleden gedegradeerd werd, om dat hij de diamanten van zijne moeder gestolen en de opbrengst in losbandigheid verkwist had, is thans wederom, wegens verregaande onzedelijk heid, als kolonel den rang dien hij verleden jaar terugkreeg gedegradeerd en voor schelm uit bet, leger gejaagd. Dit geschiedde bij keizer lijke ukaze. Om een staaltje te geven van den toestand, welke in dit land van socialisme heerscht, geeft een correspondent het verslag van de moedwil lige branden, die in de maand van Juli van dit jaar in het rijk plaats hadden. Dit verslag isge- nomen uit een officieele statistiek. In Juli 1878 ontstonden er 2958 branden, waarvan 946 door kwaadwilligheid. De materieele schade wordt ge raamd op 8500000 roebels (ongeveer 12 milli oen gulden.) Dertig door misdadige hand aan gestoken branden per dag! Gelijk reeds gemeld werd, heeft het onderzoek naar den moordenaar van generaal Mesensoff tot de ontdekking geleid van een der daders, zekere Deutsch, dus niet een Duitscher, gelijk de telegraaf door woordengelijkheid berichtte. Hij moet dezelfde man zijn, die den officier der gendarmerie baron Heyling om het leven bracht en uit de centraalgevangenis van Charkoff ont vluchtte. Zondag vond men Deutsch gearresteerd; men vond een bebloede dolk bij hem, waarom trent hij geen voldoende opheldering kon geven. Getuis'en van de misdaad herkenden in hem een der moordenaars. Er zouden reeds 300 arresta- tiëri hebben plaats gehad, doch zonder tot eenig nader resultaat te voeren. Nadat reeds vooreeni- ge dagen een belooning van 50000 roebels was uitgeloofd voor de ontdekking van de beide da ders, werd nog een belangrijke verhooging dier som, door fondsen, welke uit den boezem der burgerij daartoe zullen worden bijeengebracht, te gemoet gezien. Ilct is nu ook geconstateerd, dat de 11 drowsky's, welke in de nabijheid van de plek, waar de moord geschiedde, gestationeerd zijn, door onbekende lieden waren afgehuurd. In het Gouvernement Tambow schijnt het eene fraaie administratie te zijn. In de vier dis tricten Jelatma, Schazk, Borissoglebsk en Spask zijn 17 leden van stedelijke en 29 van dorpsbe sturen, benevens 11 klerken wegens verduistering van gelden uit de openbare kas, afgezet en aan de justitie uitgeleverd; buitendien zijn 196 leden rail plaatselijke besturen cn 60 klerken allen wegens dronkenschap en andere leiten ontslagen. Een veertigtal dames uit de 'residentie zullen aan HH. KK. HH. Prins en Prinses Hen drik een eigenaardig geschenk aanbieden. Het bestaat uit een kamerscherm, dat, zoowel wat conceptie als uitvoering betreft, prachtig mag worden genoemd. Aan de buitenzijde is het op Oostersche wijze geheel zwart gelakt met verguld ornamentwerk en gevogelte, dat zeer smaakvol is gearrangeerd' en uitgevoerd. Het is aangenaam te kunnen melden, dat dit verdienstelijk werk werd vervaardigd in een Nederlandsche fabriek, en wel in die van den heer Franse te Haarlem. De binnenzijde van het kamerscherm levert een even verrassenden als schóonen aanblik op. Elk der vier paneelen bevat een schilderstuk van altisten, die wij in hun genres onder de besten van ons land mogen rekenen; deze paneelen ver tegenwoordigen hoogst eigenaardig een viertal landelijke kleederdrachten, en wel een, van Van Trigt, dat van de provincie Utrecht, (de omstre ken van Amersfoort), een, van Elchanon Verveer, dat van Zeeland (Overflakkee), een van Ten Kate, dat van Noord-Holland (eiland Marken) en last not least een van Sadce, dat van de provincie Z. Holland (een keurig tafereeltje aan het Scheveningsche strand). Onder ds middelste dezer heeft een ander- evenzeer verdienstelijk artist de heer Storten beker de wapens van prins Hendrik en prin ses Maria geschilderd, terwijl op de beide zijpa- neelen de initialen der beide vorstelijke personen in sierlijke letters prijken. Van anti-revolutionnaire zijde wordt in het Kiesdistrict Dokkum voor het lidmaatschap der Tweede Kamer genoemd de heer D. J. baron van Sijtzama, te Driesum. Wonseradeel, 27 Augustus. Bij het onder zoek der gemeenterekening, dienst 1877, trok in de afdeelingen van den Baad de aandacht een post ad f 611.10, wegens het klokluiden ter ge legenheid van het overlijden van H. M. de Ko ningin. De vraag rees n. 1., of dergelijke uit gaat wel ten laste van de gemeente kan worden gebracht. Het betreft hier een uitgaaf voor een maatregel, die van hoogerhand is verordend, en ook in dezen achtte men den regel toepasselijk, dat hij, die last geeft om iets te doen, de tot uitvoering van die lastgeving de noodige uitgaven moet dragen. Men wenschte niet te kort te ko men in hulde aan het koninklijk huis en wilde daarom het verbod der plaatselijke verordening, waarbij het beluiden van overledenen is verbo den, beschouwen als niet geschreven te zijn voor de koninklijke familie; maar met het oog op de toekomst wilde men een besluit van den Raad uitlokken, waarbij het beluiden bij het overlijden van een lid van het koninklijk huis werd toege staan, mits de kosten daarvan niet door de ge meente gedragen worden. Op voorstel van B. en W. is nu besloten in de jongste raadsvergadering, om het advies in te winnen van den Commissaris des Konings, al- voiens ten deze een definitief besluit te nemen. De post zeil werd goedgekeurd; men wenscht in deze alleen eene beslissing voor het vervoR Pannerden2 8 Aug. Heden-morgen omstreeks half tien zijn in onze gemeente op verschillende plaatsen schokken van aardbeving gevoeld, in eenige huizen vlogen zelfs deuren open. IJmuiden29 Aug. Men verneemt flat het Gemeentebestuur plan heeft IJmuiden te bestraten, of althans de wegen te doen harden. Met het bouwen van wnkels en daaraan ver bonden bovenhuizen wordt steeds voortgegaan, ten gevolge waarvan verscheidene dezer te huur hangen. Aan woningen voor den kleinen burger stand en voor de arbeidende klasse is steeds be hoefte. Van opruiming van vuilnis is nog steeds geen sprake. Een gebouw ter berging van de brandspuiten zal tevens dienen tot politiewacht en van een paar cachotten worden voorzien. Een nieuw hotel is aanbesteednaar men verneemt, zal het front zes ramen beslaan, de twee buitenste uitspringende, met een colonnade voor de vier binnenste ramen, en zal het gebouw drie verdiepin gen hoog wordende plaats is zeer doelmatig gekozen aan de westzijde van IJmuiden op het duin, zoodat men een fraai uitzicht bekomen zal- Van de zoo zeer gewenschte school verneemt men nog niets, ofschoon de winter nabij is. Het noordertalud van liet kanaal tusschen de sluizen en de Velserbrug wordt weder 12 meter verbreed; hiermede is men reeds aangevangen. Zaandam27 Aug*. Heden-ochtend vroeg is de molen de Jasper, staande in het Westzijden- veld en belioorende aan de firma van de Stadt en Dellewijn, geheel afgebrand. De oorzaak schijnt onbekend te zijn. 's Gravonhago29 Aug. In de Veenestraat had gister-avond een jongeling, die van zijn werk kwam en een bak met timmermans-gereedschap bij zich had, het ongeluk, op het gladde trottoir te vallen, met het treurig gevolg dat een beitel hem ter zijde in het hoofd drong, 't geen een vrij hevig bloedverlies veroorzaakte. Hij werd voorloo- pig naar het politie-bureau vervoerd, waar terstond heelkundige hulp werd ingeroepen. Zntphen, 27 Aug. Gisteren-nacht had bij een onzer ingezetenen een voorval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Op de kamer waar een der kinderen met de kinderjuffrouw sliep viel een der tegenwichten van het gasornament af, ten gevolge waarvan zooveel gas in de kamer ont snapte, dat men des ochtends juffrouw en kind in bewusteloozen toestand vond. oor levensgevaar bestaat echter- geen vrees. Op de Parijsche tentoonstelling zijn dames hoeden van goud, die 7000 franks kosten- De correspondent van een der bladen zegt: 't Is al meer als voldoende, dat een dameshoed zes maal zooveel kost als een heerenhoed. Bij die zeer juiste opmerking zou men nog deze kun nen voegen: dat de hoed des ondanks het hoofd der dames slechts voor een zesde deel bedekt, dus maar een zesde van den dienst doet. Men leest bij een verboden overgangin den omtrek van Haarlem, op een bord geschilderd, deze bedreiging met moord tegen de wandelaars: „Eigenaars van honden worden gewaarschuwd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2