BINNENLAND. Frankrijk Spanje. België GEMENGD NIEUWS. Het vergaan van het stoomschip Princess Alice. hun correspondent de opdracht hebben gegeven om eiken zittingsdag telegrafische depêches van zoo noodig, 2000 woorden, omtrent het verhan delde over te seinen. De correspondenten voor de groote Londensche en Weener bladen hebben zich zelfs aan die 2000 woorden niet te houden en mogen nog meer seinen. Men is benieuwd om te vernemen, of het centrum, dat daar alle recht op heeft, in het bu reau der Kamers zal vertegenwoordigd worden. De billijkheid vordert, dat minstens een vice-pre sident van den Rijksdag uit het centrum worde gekozen. Blijkens eene nadere toelichting in de Köln. Zeitung ligt het niet in de bedoeling der Pruisi sche Regeering, tegen 1 April 1879 de belasting op brandewijn, maar die op den verkoop van brandewijn (patentbelasting van tappers, herber giers, slijters enz.) te verhoogen. De Rijksdag is tegen den 9den dezer bijeen geroepen. Naar men zegt, zal in de eerste plaats worden ingediend de wet ter bestrijding van het socialisme. In de Stettiner Zeitung staat de volgende ad vertentie „Mijn trouwring, met het opschrift D. T. 1854, heb ik ergens voor drank verpand. De houder wordt verzocht, mij per brief aan het bureau van dit blad zijn adres op te geven." De man schijnt dus niet eens te weten waar en aan wien hij den ring in pand heeft gegeven. Daar hij volgens het opschrift reeds 24 jaar ge leden is gehuwd, moet hij reeds minstens van middelbaren leeftijd zijn. Te Buir en Remagen (in de Pruisische Rijn provincie) heeft men in den nacht van Maandag op Dinsdag, ten ongeveer 1 ure, weder een kor ten, maar krachtigen aardschok waargenomen. Te Vanves bij Parijs heeft een 12-jarige jon gen op treurige wijze den dood gevonden. Hij speelde met een pakje amorces, waarvan hij een deed ontploffen. Ongelukkig ontbrandde daardoor het geh ele pakje, sn het arme kind kwam door de ontploffing die nu volgde om het leven. Op gezag van reizigers, uit Monaco komende, verhaalt de Messager du Midi, dat men in een hoek van een der speelzalen aldaar, een pak dy namiet geTonden heeft, waaraan een draad met donderpoeder was bevestigd. Een der bedienden bespeurde het pak even voor dat de zalen zou den worden geopend. Een Duitscher en een Franschman werden in hechtenis genomen. Te Parijs is gisteren met zeer veel uiterlijken praal de sterfdag van Thiers herdacht. De dag van den 3n September is gelijk le Soleil zich uitdrukt voor een gedeelte der bevolking een dag van rumoer, van beweging, van agitatie en van vertooning. Maar op den 3n September volgt de 4e en de 4e is de dag die op de ramp van Sedan is gevolgd. Wat treurige wieg voor de Republiek, die bijna haar graf vond in de Com mune van Parijs! Dit zal 't oogenblik zijn om tot inkeer te komen, om tot nadenken te gera ken en vooral om zich met het onwrikbaar be sluit te wapenen, niet meer in de buitensporig heden noch in de dwalingen van het verledene te vervallen! President de Mac-Mahon heeft het verzoek om gratie van Lebiez en Barre afgewezen. Deze misdadigers worden geëxecuteerd. Vrijdag is het stoffelijk overschot der Spaansche oud-koningin Maria Christina met groote plechtig heid op het Escuriaal bijgezet. De overledene hseft haar geheel bezit, dat op fr. 8.000.000 wordt geschat, nagelaten aan de kinderen uit haar huwelijk met den hertog de Rianzares. De ex-koningin Isabella en de hertogin de Montpen- sier kinderen uit haren echt met Ferdinand VII ontvingen reeds vroeger de haar toeko mende erfportiën. Men spreekt te Madrid veel van een nieuw huwelijksplan van den Koning. Er is sprake van prinses Beatrix van Engeland, dié reeds genoemd werd, vóór Koning Alphonsus zijn keuze vestigde op wijlen Dona Mercedes. Ook wordt Prinses Christine, de tweede dochter van den Hertog van Montpensier en zuster van de overleden Koningin, genoemd. De Parijsche Corresp. Havas schrijft, dat deze huwelijksplannen van grond ontbloot zijn. Aan de Bank te Brussel haalde zekere heer B. Maandag een wissel. Hij moest daarvoor 180 franks betalen, gaf een billet van 1000 fr. en moest dus 820 fr, terugontvangen. Voor hem lagen een biljet van 500, drie biljetten van 100 fr. en een goudstuk van 20 fr. Toen hij echter het geld wilde opnemen was het verdwenen. De heer B. beschuldigt iemand die naast hem staat, den heer J. G., een geacht Brussclsch koopman dat deze hem het geld ontfutseld heeft. De heer G. protesteert met groote drift; ook toen de beide personen in een afzonderlijk locaal waren gebracht hield B. zijn beschuldiging vol. Even sterk ontkende G. Bij onderzoek bleek, dat de bedoelde som binnen het loket was blijven lig gen De voorbarige beschuldiger was, zegt men, niet op zijn gemak. In de straat Chateaudun te Brussel was men Vrijdag jl. getuige van een hartverscheurend schouwspel. Zekere dr. Deleau had zijn dochter, een teringlijdster, zien sterven. Gedurende haar langen doodstrijd had hij zich geen oogenblik van haar bed verwijderd, en toen eindelijk alles beslist was, weigerde hij de sterfkamer te verlaten. Met geweld moest men hem van het lijk losrukken. Nog een laatste maal verzocht hij haar te omhelzenhij boog zich over het gelaat der doode, drukte een langen kus op haar voor hoofd en zakte ineen: ook hij was een lijk. Z. M. de Koning heeft 11. Zondag aan het gala diner officiëel zijn aanstaand huwelijk met Prinses Adelaide Emma Wilhelmina Theresia. jongste dochter van den Vorst van Waldeck-Pyrmont, ge boren 2 Aug, 1858, aangekondigd. In Berlijnsche bladen is sprake van een plan, dat bij het Duitsch Gouvernement zou bestaan, om zich de beschikking over het eiland Curacao te verzekeren als maritiem station voor de Duitsche zeemacht. Wp geven voor 't oogenblik het bericht zooals wij 't vinden. Texel, 4 Sept. Gisteren eindigde het leven van een jongeling, ongeveer 20 jaren oud, die tot steun van zijne reeds bejaarde en door arbeid gekromde ouders had kunnen zijn, maar helaas hun dikwijls tot verdriet was, op een treurige wijze. Hij was in een kastanjeboom in het boseh op Hoogeberg (plantsoen der gemeente) geklommen om kastanjes te plukken. De boom is ongeveer 50 voet hoog. Hij had den top bereikt, de tak, waaraan hij zich vastklemde, brak en hij viel op den grond. Inwendig bezeerd kroop hij huis waarts en overleed kort daarop. Botterdam, 4 Sept. Op een dezer avonden waarop het besluit, dat de café's-chantant om 12 uren moeten gesloten worden, in werking trad, was er in de Zandstraat alhier eene groote menschen- massa op de been, waarschijnlijk in de vooron derstelling, dat zulks met eenige ongeregeldheden of moeilijkheden zou gepaard gaan. Dank de woede voorzorgen door de politie genomen, is alles, in spijt van de opgekomen nieuwsgierigen, zonder de minste stoornis afgeloopen. Aan den Goudschen Singel is gisteren-mid dag een beschonken marinier in het water ge sprongen. Eenige omstanders hebben hem ter stond uit het water gered; minder gelukkig waren zij echter met het opvisschen van de sabel, die onze held bij het in het water spingen verloor, deze is verdronken. Heerenveen, 5 Sept. In de arme en dorre gemeente Ooststellingwerf moeten de ingezetenen dit jaar bijna 9 pCt. van hun inkomen aan ge meente- en dorpsbelastingen opbrengen. Vooral voor den middenstand en de ambtenaren is zulks ondragelijk. Amsterdam, 5 September. De Gemeenteraad heeft in zijne jongste zitting besloten om ten be hoeve van den in deze maand alhier te houden nationalen zangwedstrijd een gouden medailje van Gemeentewege beschikbaar te stellen. Heemstede, 3 September. In de heden ge houden Raadsvergadering is besloten, de vernieu wing der brug over de Glippervaart in het open baar aan te besteden. Amsterdam, 4 September. Met ingang van 1 October aanstaande is de toelage voor de mi litaire studenten van de Zeemacht verhoogd met f 100 en alzoo gebracht op f 700 's jaars. Het Bestuur der Rotterdnmsche Vereeniging voor Katholiek onderwijs heeft de onderstaande adressen gericht tot, de Katholieke Leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal AAN DE KATHOLIEKE LEDEN VAN DE EERSTE KAMER 1)ER STATEN-GENERAAL. Mijne Heeren! Het Bestuur der Eotterdamsche Vereeniging voor Katholiek Onderwijs, die uit bijna 1000 leden bestaat en indertijd het petitionnement der Rot- terdamsche Katholieken tegen de onderwijswet van den minister Heemskerk en nu dat tegen de wet van den minister Kappeijne leidde, is de tolk van de leden der Vereeniging, wanneer het U zijnen oprechten dank uitspreekt voor het in drukwekkend protest, door U uitgebracht tegen het ontwerp tot herziening van de wet op het lager onderwijs van den minister Kappeijne. Nadat door U met den meesten ernst de be- zorgheid gadegeslagen was, die liet genoemd ont werp bij de overgroote meerderheid Uwer geloofs- genooten en bij zoovele andersdenkenden gaande gemaakt had, en gij U onderling had afgevraagd, wat U in deze moeilijke en gewichtige omstan digheden als volkvertegenwoordigers te doen stond, hebt Gij eenparig besloten, mijne heeren, geen deel te nemen aan de beraadslagingen maar U te bepalen tot stemming tegen het wetsontwerp. Gij kwaamt tot dit gewichtig besluit, omdat het wetsontwerp het verzoenend karakter miste, dat gij daarin mocht verwachten. Hierdoor, mijne heeren, werd door U op de hatelijke onderwijswet een stigma gedrukt, dat aan den scherpen blik van den minister Kappeijne niet kon ontsnappen en door zijne redevoering, van verba",ing en verlegenheid getuigende, niet kon worden uitgewischt. Even nadrukkelijk als gij thans hebt geprotes teerd tegen de schending onzer heiligste rechten, zult gij, wij zijn er zeker van, in de toekomst met ons blijven strijden voor het herstel daarvan. Is nu agitatie plichtsbetrachting geworden, en moeten wij eene nieuwe periode van strijd ingaan, Gij zult ons steunen door Uw edel voorbeeld, en door den band der heiligste belangen en van den eiscli des gewetens zullen wij onafscheidelijk aan U verbonden blijven. Worden onze beden vervuld, dan schenke God U een heerlijk loon voor hetgeen Gij voor ons deedt, en beziele U met onverwinlijken moed en ijver in de moeilijke dagen, welke wij tegemoet gaan. Het bestuur der Vereeniging voornoemd. Rotterdam. 29 Aug. 1878. AAN DE KATHOLIEKE LEDEN VAN DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GËNERAAL. Mijne Heeren! liet Bestuur der Eotterdamsche Vereeniging voor Katholiek Onderivijs, die uit bijna 1000 leden bestaat en indertijd het petitionnement der Rot- terdamschc Katholieken tegen de Onderwijswet van den minister Heemskerk en nu dat tegen de wet van den minister Kappeijne leidde, is de tolk van de leden der Vereeniging, wanneer het U zijne bewondering uitdrukt over de onverschrok ken en talentvolle bestrijding van het ontwerp tot herziening van de wet op het lager onderwijs van den minister Kappeijne en zijn oprechten dank brengt voor hetgeen Gij voor de Katholieken en ter verdediging hunner rechten gedaan hebt. Uwe taak was moeilijk en ondankbaar, daar Gij wist, dat Gij het recht en de vrijheid hadt te verdedigen tegen eene partij, die vast besloten had hare onrechtvaardige en vrijheiddoodende plannen uit te voeren, en tegen een minister, die eens als Kamerlid de onderdrukking der minder heden in het vaandel der zoogenaamde liberalen schreef. Toch hebt Gij niet geschroomd te spreken, waar spreken plicht was, en te protesteeren, waar het protest een brandmerk kon drukken op de wet tot straf voor hare schending der rechten van de groote meerderheid des Nederlandschen volks. Uwe redevoeringen staan voor tijdgenoot en nakomeling opgeteekend als de uitdrukking Uwer edele gevoelens en leeren met het petitionnement der Katholieken aan Z. M. den Koning, dat de innigste band U verbindt aan ons en al onze ge- loofsgenooten in Nederland. Heeft Uw voorbeeld ons aangemoedigd om met U te doen wat in ons vermogen was, ter afwen ding van het kwaad dat ons dreigde, nu de nationale ramp over ons gekomen is, zal, wij zijn er zeker van, Uw voorbeeld ons een krachtige steun blijven in de moeilijke toekomst. Is nu agitatie plichtsbetrachting geworden, en moeten wij een nieuwe periode van strijd ingaan, Gij zult ons vóórgaan en wij zullen U volgen; un aldus door de heiligste belangen en den eisch des gewetens aan U verbonden, zullen wij één zijn van hart en ziel, en niets zal in staat zijn de Katholieken van hunne edele vertegenwoordigers te scheiden. Worden onze beden vervuld, dan schenke God U een heerlijk loon voor hetgeen Gij voor ons deedt, en beziele U met onverwinlijken moed en ijver in de moeilijken dagen welke wij te gemoet gaan. Het bestuur der Vereeniging voornoemd. Rotterdam, 29 Aug. 1878. De stichters der Amsterdamsche Omnibus maatschappij de heeren Westerman, Schmitz en Schadd, willen te Amsterdam op het voetspoor van Parijs een Panorama oprichten, waarvoor reeds een terrein is aangekocht, en waarvooreen monumentaal gebouw in de Plantage zal worden opgericht. Men verwacht, dat dit een zeer wist- gevende onderneming zal zijn. De llaagsche croniek der Gron. Ct maakt gewag van een protest van meer dan 100 kunst lievende leden en donateurs van Cecilia te 's-llage tegen de miskenning, van den vroegeren direc teur, den heer Hekking, een protest, dat dezer dagen publiek zal worden en waarbij ook de heer .1. Heemskerk Azn., de feestredenaar bij Cecilia's intocht na de overwinning van Parijs, zich heeft aangesloten. Een der laatste Londensche politierappor ten begint met de woorden: t\ ij bemerken met genoegen, dat een groot aantal onzer zakkenrol lers naar de Parijsche tentoonstelling is vertrok ken'', en constateert eene vermindering van 33 pCt. in de diefstallen. In Parijs zal men dat ver schijnsel met minder genoegen opmerken. De Köln. Volksz. bevatte onder de vele berichten omtrent de aardbeving ook het volgen de komische geval, dat zich te Keulen bij die gelegenheid voordeed. Op zekere school stond juist de onderwijzer gereed om aan een ongehoor- zamen scholier een oorveeg toe te dienen en had te dien einde de rechter hand reeds in positie gebracht. Hij boog zich juist met gestrekten arm over de schoolbank heen, toen de schok der aardbeving zich deed gevoelen, hem zijn even wicht deed verliezen en voorover op de bank deed tuimelen. De leerlingen echter lachten niet, wat zij anders onvermijdelijk zonden gedaan heb ben; ook zij waren te zeer verschrokken. Terwijl men gisteren-ochtend bezig was in het huisje van den visscher B. te Avereust a/d, Bedemsvaart een muur weg te breken, viel plot seling een deel daarvan omver, met het gevolg dat het kleinkind van B., een meisje van 5 jaar, er onder geraakte en op de plaats dood bleef. Onder leiding van een inspecteur hebben te Amsterdam, op de Koopmansbeurs, wapen oefeningen plaats van de nieuw aangestelde die naren van politie. Ook wordt daar het politie personeel in de behandeling van den korten stok onderwezen. Eergistereu-namiddag, omstreeks 6 ure, is aan de Westerkade te Rotterdam een man in de Maas gevallen, doch terstond gered door een matroos van het aan genoemde kade liggende Engelsche stoomschip Kestrel die er bijsprong. Eergisteren-namiddag is een 2jarig jongentje aan den Crooswijkschen weg in een sloot geraakt en eenige oogenblikken later levenloos opgehaald. Op het meer van Genève is een vaartuig verongelukt, met het gevolg dat acht personen zijn verdronken. Een zonderlinge ziekte is op de school te Neugonde, een vlek in Hannover, bewoond door arme turfveenders, uitgebroken. De ziekte bestaat hierin, dat de kinderen stuiptrekkingen in handen en voeten krijgen tot zij buiten kennis geraken. Die toestand duurt van 15 minuten tot 2 uren; maar opmerkelijk is 't, dat men den kinderen niets kan aanzien. In genoemd plaatsje zijn 38 meisjes en 2 jongens, van 10 tot 14 jaar, door die ziekte aangetast. De school is gesloten en een geneeskundig onderzoek bevolen, Te Kampen viel een jongen van 10 jaren die met zijn makkers op den Burgwal aan 't spelen was, in den thans vrij diepen Burgel, doch werd er gelukkig door een kloekmoedigen kame raad van 11 jaren uit gered. Eergisteren sprong te Deventer een man, die twist had gehad met zijn huisvrouw, in den IJssel. Dit werd opgemerkt door zekeren Brou wer, die zich terstond te water begaf en het ge noegen smaakte, den drenkeling van een anders wissen dood te redden. Iu de gemeente Ooststellingwerf kon de be noeming van een wethouder niet plaats hebben, omdat in de daarvoor bijeengeroepen vergade ring niemand der 13 raadsleden tegenwoordig was. Heden morgen ten 9 ure is de vijand (ge lukkig geen heusche!) te Katwijk geland en heeft matrozen en mariniers aan wal gezet. Eergisteren-avond is op de rivier de Maas dicht bij Vlaardingen een schuit door een stoom boot in den grond geloopen. De opvarenden, naar men zegt man, vrouw en twee kinderen, zijn daar bij verdonken. Te Dirkshorn is een knaapje van twee jaren in het water gevallen en verdronken. Een slagersknecht, die te Rotterdam in de Rotte was gaan zwemmen zonk in de diepte en verdronk. Een ingezeten van Heerenveen ontnam dezer dagen zijn hond twee harer jongen, en gaf die aan twee verschillende personen ten geschenke. Den daarop volgenden dag begaf de moeder zich op weg en kwam hare jongen zogen, hetgeen op vaste uren van den dag werd herhaald. Maandag-morgen heerschte aan het Rijn- spoorwegstation te Amsterdam eenige drukte, doordien een twintigjarige Duitscher met geweld in een waggon 3e klasse moest worden geduwd. Niet dat hij er niet in wilde, maar hij was dik ker dan het portier wijd was. De knaap woog 210 kilogr. De Princess Alice, een der grootste passagiers booten van de London Steamboat Company, met 600 a 700 personen aan boord, die meerendeel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2