NIEUWE No. 204. Donderdag 12 September 1878. 3e Jaargang. Russische Toestanden. ÏÜJIT N LANd! feuilleton. GEORGE MORRISS, Duitschland. HAAR111M1! 1MRAIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Haarlem0,85 Bniten Haarlem franco per post. 1 Afzonderlijke Nummers 0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. KTIENDfUf PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 30 Cents. AGITE MA NON AGITATE. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk D i n g s d a g- en V r ij d a g- avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Het land der O/aren, van den knoet, van de kerkvervolging en van de nihilisten verkeert in eene niet benijdenswaardige po sitie. Bijna de geheele maatschappij met het gouvernement incluis verkeert in een ellendigen toestand. Keizer Alexander ver staat de kunst niet dezen grooten staat als alleenheerscher te regeerendaartoe behoort een meer despotisch karakter, dat paal en perk weet te stellen aan den overmoed dei- ambtenaren en dat aan het volk het gevoel eener zekere en vertrouwbare vrees en een moreelen invloed weet in te boezemen. Thans echter is de Russische staat een prooi van slechte en ontaarde ambtenaren geworden. De gruwelen door deze hoog- en minder- hooggeplaatste heeren wedijveren met hunne hebzucht en dieverijen. In alle oorlogen welke de Czaren in deze eeuw gevoerd heb ben, moest het Russische leger honger en gebrek lijden, niettegenstaande uit de Staats kas aanzienlijke sommen vloeiden voor de voeding en het onderhoud der strijdende zonen des vaderlands. Het geld echter bleef in de handen der ambtenaren en intendan ten. De laatste oorlog heeft wederom op nieuw bewezen hoe het mogelijk kan zijn dat leveranciers in korten tijd millionairs kunnen worden. Greueralen en korpschefs ontzien zich niet gemeene zaak te maken met de leveranciers. Tot zelfs de genees middelen, die aan de veldapotheken werden verstrekt, heeft men vervalscht. Het schan daal werd zoo slim dat zelfs de gevoellooze Alexander gedwongen werd eene commissie van onderzoek te coustitueeren en de voor naamste schurken dezer zwendelarijen uit hunne functiën te ontslaan. Dergelijke ge beurtenissen bleven natuurlijk niet verbor gen voor de oogeu van het volk dat zijne beminde zonen zag lijden en sterven en door gebrek aan voedsel en door vervalsching der geneesmiddelen. Kan het wonder baren dat ten gevolge van dergelijke treurige toe standen de algemeene ontevredenheid haar toppunt nadert. Uit het ongeloof, uit de moderne beschouwingen der nihilisten ver hief zich een spookachtige, vreesaanjagende verschijning. Een nationaal-revolutionair Co mité heeft zijn zetel gevestigd te St. Peters- of DE WAARHEID GEDURENDE EEN ENKELEN DAG. Vervolg. III George Morriss ging zijn magazijn binnen. Mijnheer Morriss, zeide een zijner patroons, hem te gemoet komende, gij komt laat; maar de wijl zulks uwe gewoonte niet is, zal ik het dooi de vingers zienZiedaar, ging hij voort, eenige zijden goederen, welke gij zorgvuldig moet inpakken. Gij moet ze tegen den avond laten bezorgen bij mejuffrouw Lysle, om haar te doen uitkiezen; evenwel zou ik u zeer verplicht wezen, indien gij ze haar in persoon wildet brengen. Ik Weet wel, dat bet uwe taak niet is; maar ik ver bouw niet gaarne goederen van zulk eene aan- zienlijke waarde toe aan den loopknecht, dien wij eerst sedert eenige dagen in dienst hebben. Daar- burg. Zijne vertakkingen breiden zich meer en meer over het gansche Czarenrijk uit. Het regeert met kracht en klem over zijne leden, over zijne aanhangers en over zijne vereerders. Het lacht met de machteloos heid van den alleenheerscher in naam en drijft zelfs zijne brutaliteit zoo ver dat het dezer dagen eene gedrukte proclamatie toe zond aan de dagbladen en aan vele hoog geplaatste personen, waarin wordt gecon stateerd dat generaal Mensensow door het Comité veroordeeld en op last van het Co mité vermoord is geworden. De maat zijner zonden» staat er verder liep over; zijn dood alleen kon voorloopig als een ver zoening worden beschouwd en was slechts een waarschuwing voor anderen, die insge lijks rijp zijn om in handen onzer recht bank te vallen. Wij willen op den eenmaal ingeslagen weg niet stilstaan, tenzij aan onze rechtmatige eischen worde voldaan, de door ons aangewezen personen uit de Staatsdienst worden ontslagen, de geheime politie worde afgeschaft en eene goede con stitutie worde ingevoerd. Wil men dit alles niet, dan zullen wij onzen plicht doen en Rusland van zijn verdrukkers bevrijden, desnoods met openbaar geweldwant daar toe gevoelen wij ons sterk genoeg. Onze wegen en middelen zijn van dien aard, dat wij voor ontdekking of vervolging niet heb ben te vreezen. Alzoo revolutie is het eenige parool van dit nationaal-revolutionair comité. Het heeft zijne wegen en middelen. Het maakt deze niet bekend, 't Is genoeg dat men O o hun bestaan weet. De gevolgen zullen zich helaas weldra nog sterker en treuriger doen gevoelen. Geheel onder den indruk van de vreeselijke toestanden in het Russische Rijk roept de Czaar: »Ik moet mijne garde hier hebben, ik wil ze hier hebben om een ein de te maken aan al die moordenarijen." De garde moest en zou komen. En de gar de komt. Maar de bedorven maatschappij lacht en toont den grijnslach van haar ge laat aan hem die meent alles met bajon- netten te kunnen dwingen. De garde ko- me maar zij zal het voorgespiegelde doel niet bereiken. De wegen en middelen van het nationaal revolutionair comité zijn van dien aard dat zij voor ontdekking bij is mejuffrouw Lysle een van onze beste klan ten en zij zal gevoelig wezen voor deze oplettend heid. Hare kamenier is ons hare orders komen brengen en als bet u niet te veel moeite is, zal ik u daarvoor zeer verplicht wezen. Ik zal het met genoegen doen, mijnheer, antwoordde George, blijde een antwoord te kun nen geven, dat tegelijk oprecht en beleefd was. De arme jongen 1 Het was reeds zoo ver met hem gekomen, dat bij den mond niet meer durf de te openen zonder te vreezen eene beleediging te zeggen of zieh een vijand te maken. Daarbij zal bet mejuffrouw Lysle niet spij ten u op hare villa te zien, hernam de patroon. Ik heb opgemerkt, dat zij, hier komende, zich altijd tot u wendt en als iemand onzer nadert om haar te bedienen, stottert zij, en eindigt althoos met been te gaan, zeggende, dat zij terug zal komen. Ach 1 jong inensch, wat is het pleizierig vijf en twintig jaren oud te wezen, een fraaien krullebol en nette knevels te hebben! zuchtte de heer White, met de hand over zijn kalen schedel strijkende. of vervolging niet hebben te vreezen. c5 o Maar het zijn niet alleen de inwendige beroeringen eener ontevredene volkspartij die het land van den knoet met ondergang bedreigen ook de finantiëele crisis waarin liet groote rijk zich bevindt draagt er toe bij den toestand bijna onhoudbaar te ma ken. De Russische regeering wendt zich zon- O O der succès dan hier dan daar en tracht eene kolossale leening te sluiten. Zij zond haren vertegenwoordiger de heer Bleichrö- o O der naar Nederland en zal trachten hier geld te verkrijgen. Bleichröder heeft thans, nu het getij in Duitschland verloopen is, geen beter land kunnen opzoeken naar zijn meening, dan het rijke Nederland, het land der coupon knippers, het land der papieren Amerika nen, Turken enz., het land dat alle arme groote en kleine mogendheden in staat stelt verwoestende oorlogen te voeren, 't Handels blad, het orgaan der groote bankiers is al druk in de weer. 't Zou de eerste maal niet zijn dat dit blad de openbare geldhebbende mee ning zóó voorlichtte, dat de Nederlandsclie rijksdaalders zonder licht uit de kassen dei- fondsenhouders verhuisden heel naar den vreemde, zelfs naar andere werelddeel en, om nimmer weer terug te keeren en zelfs taal noch teeken weer van zich te laten hooren. De vrienden van het Handelsbl. en dergelijke bladen, die de verhuizing bewerk stelligden, ontvingen van de dankbare re- geeringen en maatschappijen een aanzien lijk makelaarsloon en hoeveel ontvingen onze liberale bladen wel van die makelaars, aan provisie voor de inlichting van het publiek omtrent zijne materiëele belangen? Vooral waarschuwen wij de oude rente- uiersters en douairières, de oude rijke tan tes, die zich gewoonlijk door andereu la ten raden en beetnemenwij verzoeken haar om toch deze Russische leening te helpen doen mislukken. Nederland bezit reeds genoeg buitenlandsch gezegeld, gestempeld en getaloneerd scheurpapier. Rushtnd, het eenmaal machtige Czaren rijk staat op den rand des verderfs. De resreerinsi is radeloos. Dan eens handelt zij O O alsof met de politie en met het krijgsrecht al les te dwingen is, ontslaat beambten, die niet Het bloed steeg Geoige Morriss naar de wangen terwijl hij openhartig antwoordde Dat is waar, mijnheer. Bij dat antwoord keek de patroon hem met verbazing aan. Welke eene inbeelding! Zou hij zoo met zich zeiven ingenomen wezen? O neen, dat is on mogelijk, ik heb hem doen blozen alleen door tot hem te zeggen, dat eene jonge rijke, en schoone vrouw hem naar haren zin vond; ik moet mij vergist hebben. Ik heb u iets te zeggen, Morriss, hernam de patroon overluid;bet is nog een geheim kom hierheen. De jongman volgde zijn patroon in een hoek van het magazijn, achter een stapel ellegoede- ran. Ik wil de eerste zijn, die het u zegt, ging White voort, en daar ik heden ochtend uit moet, zou ik geen andere gelegenheid meer vinden. George zag zijn patroon met nieuwsgierigheid aan. Deze wierp een blik. om zich heen, genoegzaam energiek zijn geweest en stelt op hunne plaats de vrienden van den knoet. Dan weder schijnt het als of de regeering zich herinnert dat het ondoenlijk is dag en nacht naast eiken burger een gendarm te plaatsen en de officiëele Reg eer ing sbode wendt zich nu tot de bevolking en spoort haar aan ten strijde te trekken tegen het ni hilisme. Vergeefsche moeite! Een volk dat zijne dierbare zonen ziet lijden en sterven door de hand van hooggeplaatste beulen die goud vergaren uit het bloed der slachtoffers, een volk dat ontzenuwd is, gegeeseld en gesla gen wordt, is niet in staat de roede te kus sen die door zijne verdrukkers wordt toe gestoken. Arm Rusland, uw hoogmoed komt vree- selijk ten val Gisteren is in den vollen Bondsraad de Memorie van Toelichting tot de socialisten-wet overwogen. Men verwachtte de goedkeuring van het opstel, dat de Pruisische Ministers ontwierpen. De lichamelijke en geestestoestand van Nobiling is van dien aard geworden, de beterschap nam zooveel toe, dat men gelooft, hem in de tweede helft der maand in ernstig verhoor te kunnen nemen. Hij loochent pertinent, het voornemen te hebben gehad zich te dooden met het scheermes, dat men bij hem gevonden heeft. Men hoopt nog altijd door zijn bekentenissen op het spoor van medeplichtigen te komen. Vele blijven meenen, dat hij geheel geïsoleerd heeft gehandeld. Volgens den berichtgever der „Kölnische Zei- tung'' wordt briefwisseling betreffende de onder handelingen met de Curie thans rechtstreeks tns- scben den Rijkskanselier en den Kardinaal-staats secretaris Nina gevoerd onder goedkeuring van den Kroonprins eenerzijds en den Paus anderzijds. De onderhandelingen, zegt de bedoelde correspon dent verder, zijn thans de phase der bijzondere regelingen ingetreden en deze zal waarschijnlijk lang duren. Te Langenzalza heeft zich een Centrumscomité gevormd, dat aan graaf van Bismarck en den heer Reuleaux zal vragen hoe zij over den Cultuurkamp denken en dienaangaande handelen zullen, zoo zij in den Rijksdag gebracht worden. Van bun ant woord hangt hun lot af, want de 2000 Katho lieken te Langensalza beslissen over den uitslag der herstemming. om zich te verzekeren, dat niemand hem kon hooren en zeide toen: Zaterdagavond hebben mijne vennooten en ik in de restauratie The golden Sun gesoupeerd, en toevallig werd uw naam in den loop van het gesprek genoemd- Daarop hebben wij gesproken over uwe schranderheid, uwe werkzaamheid om kort te gaan, wij hebben gemeend, dat het eene goede zaak voor ons zou wezen u in ons huis op te nemen, door u een aandeel in de winsten te geven. O mijnheer! riep George in eene opwelling van dankbaarheid. Het is goed, het is goed! sprak de patroon, hem in de rede vallende. Pas op, dat men u niet hoort en houd u alsof gij niets wist. Het maga zijn vult zieh met menscken, laat ons dus eindigen. Gij weet, dat de heer Black uit de za ken gaat en ik dus het oudste hoofd van het huis zal wezen? Moogt gij het nog lang blijven, hernam George. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1