NIEUWE No. 205. Zondag 15 September 1878. 3e Jaargang. sJllSi® Onze Indische Pinantien. Eene gewichtige ontdekking. Niet consequent. De wet ter bestrijding van het socialisme. H44RLMSH1 Ilil litVI. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,8ö Buiten Haarlem franco per post1. Afzonderlijke Nummers 0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. jitmaintilndkai." AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels30 Ctnts. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dingsdag- en Vrijdag- I avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. De Indische begrooting voor 1879 sluit met een te kort van 10 millioen gulden en is volgens de regeering niet anders te dekken dan door eene nieuwe leening. In vroegere jaren waren we in Nederland ge woon jaarlijks de Indische baten in ont vangst te nemen. Thans zijn de wapens verhangen. Het heet nu subsidie door Nederland aan Indie. Zoo ver is het nu gekomenDe ge voelige slag was reeds lang te voor zien. De oorlog met Atjeh door het liberale ministerie Franse van de Putte ons op de schouders gelegd, drukt zwaar, loodzwaar op onze finantiën. Waar zal het einde zijn nu de Minister in de opgemaakte raming verklaart dat voor dezen onzaligen oorlog wederom 10]/s millioen gulden is uitge trokken. De Minister durft niet de stellige verzekering te geven, »dat dit voldoende zal wezen, hij begint al dadelijk met een uitgaaf van ƒ1,250,000 aan te kondigen, die nog eens hij de 101/3 millioen komen zal, en hoopt, dan »dat de uitkomst geen groote teleurstellingen zal veroorzaken.Men weet wat in Indie wordt gezegd op grond van persoonlijk onderzoek; maar men weet nu nog ten overvloede officieelwaaraan men zich te houden heeft, en men onthoude dat reeds met die laatste l1/2 millioen in de begrooting buiten rekening gelaten, het subsidie van 10 millioen door Nederland aan Indië moet worden verhoogd. Dat bedrag zou voorts met de 7 milli oen welke op de oorlogsuitgaven van 1878 te kort komen, zjjn geklommen, ware het niet, dat de verwenschte koffiecultuur al weder de reddingsplank ware geweest. Want dat tekort wordt, toevallig, gedekt primo door de koffie, secundo door de koffe, tertio door de koffe O, die ellendige cultuur! Niet zonder angst zien wij de toekomst onzer finantiën te gemoet. Waar en hoe zal het einde zijn van zulk een ellendig begin! Lief Nederland, hoe gelukkig zijt gij onder het bestuur van een liberaal Ministerie! FE UIL LET ON. GEORGE MORRISS, of DB waarheid gedurende een enkelen dag. Vervolg. In alle gevallen zal onze firma van lo Mei w«£en: White, Brown, Morris» C0., als gij er "iets op tegen hebt. Mijnheer Withe, mjjne erkentelijkheid, Al wel! zeide deze. De anderen willen u daarmede verrassen; verklap dus niet, dat ik het heb gezegd. Heb daarvoor geen vrees, mijnheer, of zij "leesten het mij soms vragen. Zij zullen er niet tegen u over spreken V(J'ór het einde van de maand. Wees nu zoo goed die dames te helpen, die daar staan te wachten. De heer White verwijderde zieh en de jongman "ain als naar gewoonte weder zijne plaats achter "e toonbank in. De Friesehe Courant beeft eene ontdekking- O gedaan. »IJmuiden zoo deelt dat blad mede is. de Friesehe Ct. voegt er zelf bij, dat men dit in Nederland nog lang niet algemeen weet» is een kolonie hoofdzakelijk van ultramontanen Zelfs de havenmeester is Katholiek Het is te bejammeren dat er geen ver- eeniging of maatschappij bestaat die deze ontdekking met eeremetaal kan beloonen. Zelfs de havenmeester is Katholiek. Horrible dictu Als wij uit de even belachelijke als domme en onbestemde mededeeling van de Friesehe Courant eene gevolgtrekking moesten ma ken, dan zouden wij aarzelen tusschen twee öf er een bewijs in te zien, dat godsdienst haat tot monomanie kan voeren, öf dat de Roomsch Katholieke landgenooten onder nemender schijnen te zijn dan hunne me deburgers. Nu de Friesehe Courant tot deze gewich tige ontdekking is gekomen zou het, dunkt ons, voor de snuggere redactie der moeite wel waard zijn te onderzoeken of de ver zanding (dezer dagen zoo druk besproken) ook aan ultramontaanschen invloed is toe te schrijven Burgemeester en Wethouders van Rot terdam hebben een loffelijk besluit uitge vaardigd omtrent het vervroegde sluiten der o O cafés-chantants. Wij voor ons hadden liever gezien dat dergelijke pestholen der moderne maatschap pij totaal onmogelijk werden gemaakt. Wij zijn vijanden van halve maatregelen. Wil het Rotterdarusche stedelijk Bestuur een eind maken aan verregaande kabalen die door dit soort cafés worden gecreëerd, wil de achtbare vroedschap een kolossaal groot getal jongelieden bewaren voor algeheelen ondergang, zjj tastte dan het kwaad in de hartader aan en zorge dat deze soort cafés van de straten der beschaafde steden ver- dwijne. Het besluit van Rotterdam's bestuur zegt -- Zijt gij er zeker van, mijnheer, dat die kleu ren niet zullen verschieten? vroeg eene oude dame aan George, hem op een stuk katoen wijzende. Ik weet, integendeel, zeker, dat ".ij zullen verschieten, antwoordde de bediende. Maar zij zijn geteekend op vaste kleur. Hoe weet gij, dat zij het niet zijn? Omdat eene dame, die er verleden week een kleed van heeft gekocht, er een stukje van heeft gewasschen en zich heeft komen beklagen, dat al de kleuren uitgegaan waren. Zij heeft gelijk gehad; maar gij moest de goederen niet op vaste kleur teekenen, als gij er niet zeker van zijt, dat, zij het zijn. Hetgeen gij zegt, is volkomen waar, me vrouw. Hoe! zijn die etiketten nog niet veranderd? vroeg de heer White, naderbij komende, en het hoog tijd achtende tusschenbeiden te komen. Neem ze er terstond af, mijnheer Morris; voor de stof fen, welke wij voor vaste kleur verkoopen, staan wij ook in. Wat verlangt gij dat men u late zien, mevrouw? ging hij voort, zich tot de dame wendende. dat cafés-chantants en daarmee gelijk ge stelde inrichtingen des avonds om 12 uur gesloten moeten worden. In het Rotterdamsch Nieuwsblad werd dezer dagen zeer terecht verwondering uit gedrukt over de niet-toepassing op de pu blieke huizen van het onlangs verschenen besluit van B. en W. Terwijl cafés-chan tants en dergelijke huizen des middernachts moeten gesloten worden, heeft een inzender in genoemd blad ontdekt, dat een paar be schonken personea tusschen 121/2 en 1 uur des nachts uit een publiek huis werden ge worpen. Dat het besluit niet op deze hui zen wordt toegepast, zal niet anders dan algemeene teleurstelling baren. O O Bij de uitvoering en handhaving van ge nomen besluiten staat de consequentie op den voorgrond. Weldra zal in den Duitschen Rijksdag de wet ter bestrijding van het socialisme worden behandeld. Zij is vergezeld van een memorie yan toelichting reeds ingediend. Deze memorie geeft een overzicht van de geschiedenis van het socialisme en het doel der socialistische beweging. O o Of het der regeering gelukken zal door het uitvaardigen van meer of minder strenge wetten de socialistische woelingen te fnui ken, dit zal de tijd moeten leeren. Veel vertrouwen stellen wij niet in het succes. De regeering erkent thans zelve dat het socialisme ontevredenheid verwekt en in zijne leerstellingen tracht te bewijzen, dat er onder de tegenwoordige inrichting van staat en maatschappij geen mogelijkheid bestaat op verbetering van het lot zijner aanhangers en vereerders. Daartoe wordt haat en nijd tegen de an dersdenkenden gekweekt, alle zedelijke en godsdienstige overtuiging geschokt, eerbied en vroomheid verguisd, het rechtsbegrip bij de menigte verdraaid en alle eerbied voor Goddelijke wetten ter zijde gesteld. Het socialisme vervreemdt de gemoederen meer en meer van den eigen haard en van het vaderland. Zijne voorstellingen van vroe gere revolutionaire gebeurtenissen, zijne verheerlijking van zekere bekende revolu- Niets, ik dank uik zal terug komen, gaf deze ten antwoord en verliet het magazijn. Zoodra zij heengegaan was, veranderde de pa troon geheel van manieren en fronsde de wenk brauwen toen hij zag, dat Morris* bezig was met de etiketten af te scheuren. Laat dat staan! riep hij uit. Hoe zijt gij o]) den inval gekomen om te zeggen, dat die stof fen niet vast van kleur zijn? Het is de waarheid, mijnheer! Mevrouw Ruyser, die er van gekocht had, heeft het terug gebracht; van bruin was het bijna wit gewor den. Dat beboefdet gij niet over te vertellen. Die dame zou het wel gezien hebben, als zij er een kleed van had gekocht. Maar dan zou het te laat geweest zijn, mijnheer! En wat gaat u dat aan?Als men aan iedereen ging zeggen: neem dit niet, neem dat niet, het verschietneem dat niet, het is verbrand enz., zouden wij den winkel wel kun- tie-mannen en van de daden der Parjjsche commune zijn er op berekend om revolu tionaire hartstochten en begeerten op te wekken en de groote menigte tot daden van geweld aan te sporen. Het kwaad heeft in Duitschland reeds te diep wortel geschoten. Menschelijke wet ten zullen het socialisme wellicht beteuge len maar ze zullen niet in staat zijn eene algeheele uitroeing te bewerkstelligen. In een land waar, door de waanwijze regee ring, de Godsdienst aan handen wordt ge legd zullen wetten en besluiten weinig ba ten. Alleen zij, de Godsdienst, is in staat paal en perk te stellen aan de onzalige be roeringen die het trotsche Duitschland tot den ondergang leiden. Nobilings dood zal ongetwijfeld invloed hebben op de in behandeling komende so cialistenwet. De bestrijders dier wet hebben er nieuw terrein door gewonnen en de re geering zal zeker te meer moeite hebben met het doen aannemen van haar voor stellen. Hödel is gevallen door de volbrenging van een vonnis door de menschelijke ge rechtigheid over hem uitgesproken. Nobiling werd uit zijn lijden verlost door den natuurlijken dood. Yoor de partij wel ker werking deze moordenaar was, is diens overlijden niet minder eene uitkomst en in zooverre is deze gebeurtenis voor het publiek belang schade. Men komt thans niet ver der tot de wetenschap van hetgeen met de gepleegde misdaad in verhand staat en tot juiste beoordeeling van hetgeen in het staats belang noodig is mist men nu de duidelijke gegevens. De Rijksdag vaardige wetten en beslui ten uit, de justitie verdubbele haren ijver en haar beleid, maar wellicht vertoonen zich achter al die voorzorgsmaatregelen nog grijn zende gezichten van Hödels en Nobilings die ten spijt der wetgevers zich als marte laren hunner gevloekte partij willen of feren. Ziedaar de gevolgen wanneer men den mensch ontdoet van 't geloof aan een loo- nenden en straffenden God. Het zijn de naweeën van den cultuur strijd, de wrange vruchten van de kerkver volging in Duitschland. nen sluiten. Het verwondert mij, dat gij, die zoo lang bij ons zijt, zoo dom kunt wezen Laat u zoo iets niet meer gebeuren. Arme George! Hij liad nog niet den tijd ge had zich te herstellen en tot adem te komen, toen zijn moed op eene nieuwe proef werd gesteld. Mijnheer, sprak eene dame tot hem, voor de toonbank komende, laat mij eens flanel zien gelijk aan die, welke voor de deur geprijsd staat geheel wol, en tegen een shilling de meter. George hoopte een oogenblik, dat men de fla nel zou nemen zonder verder te vragen en liet een stuk zien. Is dat de zelfde, welke buiten aan de deur ligt? Geheel de zelfde, mevrouw. En is zij geheel wol? N-e-e-n, mevrouw; het iswol en. katoen. Wat! neen? En waarom zet gij er dan op, dat het geheel wol is? Is dat om de menschen beet te nemen? Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1