BUITENLAND. BINNENLAND. Frankrijk Engeland. Duitschland. Italië. België Rusland Oostenrijk-Hongarije. Uit Senegal meldt men dd. 23 Aug., dat ook daar de gele koorts woedt- Ze is in Gorea 't eerst uitgebroken. Eeeds 6 a 7 hospitaalzusters van Cluny, 6 geneesbeeren en 2 geestelijken be zweken. De hoofdstad St. Louis was nog vrij. Uit Bordeaux wordt gemeld, dat een 4tal zusters naar de kolonie van de Senegal zijn ver- trokkan om haar die onder de slagen der vree- selijke koorts gevallen zijn te vervangen. De Patrie merkt te dien aanzien op, dat die vier ongetwij feld verzocht hebben om de gunst 't eerst „het vuur in te mogen gaan." Tegenover zulke hel dendaden, zegt het blad, is de liberale bluf niets; wij wachten nog altoos op de eerste liberale vrouw, die iets dergelijks onderneemt. Te Lyon heeft opnieuw een vreeselijke mis daad plaats gehad. In de rue Boileau woonde een 29-jarige vrouw, Caroline Caldet, wier echt genoot in een krankzinnigen-gesticht is. Vrijdag middag kwam zij met Gonon, haar knecht, uit Villefranche terug waar zij een wagen wijn had afgeleverd. Des avonds ging Gonon, die den geheelen middag onder een glaasje had doorgebracht, dron ken naar huis en zonder iets te gebruiken regel recht naar bed. Den volgenden ochtend ten 3 ure stond hij op en ging zijn paarden verzorgen, praatte toen even met een buurvrouw en ging daarop naar de kamer van Caroline. Terstond keerde hij echter terug, met de kre ten: „hulp hulp, kom spoedig zien!" De buur vrouw snelde toe en zag daar Caroline levenloos te bed liggen, met een vreeselijke wonde aan het hoofd, terwijl het moordwerktuig, een zware ijzeren staaf, naast haar lag. Terstond werden de politie en de rechterlijke macht gewaarschuwd en Gonon in verhoor ge nomen. Deze antwoordde zeer kalm, dat hij niets wist van den moord en er geheel onschuldig aan is. Ondanks deze verklaring is hij echter voorloopig in verzekerde bewaring genomen. De onverschrokken daad van Grootvorst Con- stantijn, die met eigen levensgevaar de hollende paarden van het rijtuig, waarin de Maarschalk en diens gemalin gezeten waren, greep en tot staan bracht, en daardoor naar alle rekening een groot onheil voorkwam, wekt de algemeene be wondering. De 65 jarige pastoor van Ardon, de abt Lera- idde, is 's morgens te 7 uur, op den weg naar Leuillij, waar Z. Eerw. de II. Mis ging lezen vermoord gevonden. De pastoor woonde eenige jaren te Ardon en was zeer geacht. Gisteren-middag werd aan het wisselkantoor der heeren Monteaux in de galerie-Montpensier (Palais Koyal) een brutale diefstal gepleegd. Met één slag werd een groote glasruit ingeslagen en een pak bankbiljettten weggenomen. Door de voorbijgangers achtervolgd, ijlde de dief naar den naast het wisselkantoor gelegen schouwburg en poogde de deur te openen. Dit mislukte hem echter, en in dien tijd waren twee bedienden van het kantoor toegesneld. Door krachtige ar men gegrepen, werd den dief de vlucht onmo gelijk gemaakt. Terwijl men zijn zakken door zocht, haalde hij een revolver voor den dag, doch gélukkig werd deze gegrepen vóór hij er gebruik van kon maken. Aan het bureau van politie ondervraagd, gaf hij zijn naam en de redenen voor zijn diefstal gebrek aan de noodigste levensbehoeften voor zich en zijn vrouw op, en verklaarde daarbij dat hij den revolver had medegenomen om een einde te maken aan zijn ellende als hij bij eenige vrienden gean hulp mogt krijgen. Bij het pas seren van het kantoor werd hij verblind door de daar uitgestalde schatten en beging den diefstal. De suikerbakker Dennison, wiens huisgenooten onlangs bij den brand te Birmingham in de vlam men omkwamen, heeft zichzelf in handen gesteld van de politie. Hij bekent den brand gesticht te hebben, om een moord te verbergen dien hij op zijne dienstbode begaan had. De Pall Mall Gazette, die aan militaire zaken bijzondere aandacht pleegt te wijden, maakte in haar nummer van 9 dezer met waardeering mel ding van de pas uitgevoerde manoeuvres langs de Hollandsche kust. Zij meent dat dergelijke oefe ningen met voordeel ook ia Engeland zouden kunnen plaats hebben. In het September-nummer van de Nineteenth Century komt een artikel voor van Sir W. Med- hurst over „de Chineezen als kolonistenDaarin wordt aanbevolen het stelsel, door de Nederlanders in hunne Oostindische bezittingen gevolgd, om de Chineezen te doen besturen door Chineesche ma gistraten („kapiteins"), die door de Europees'che overheid worden aangesteld en met haar in be trekking staan. Het achterschip van de Princess Alice werd Maandag op het droge gebracht. De verwachting, dat er vele lijken in de kajuit zouden gevonden worden, bleek echter ijdel. Het aantal opgevisclite dooden is thans reeds tot bij de 600 geklommen. Zeer vele, door niemand opgeeischt of herkend, zijn als „onbekend" begraven moeten worden. De Londensche Stoomboot-maatschappij heeft tegen de eigenaars van de Bywell Castle (de heeren Hall te Newcastle) eene vordering ingesteld van ps. 20,000 als schadevergoeding. De Koningin lieeft 100 guinjes bijgedragen tot het hulpfonds, dat gisteren reeds ps. 5000 beliep. In een kolenmijn bij Abercarne in de buurt van Newport in Monmouthshire heeft een ontplof fing plaats gehad37 0 werklieden bevonden zich in de mijn; 80 zijn gered; men vreest dat de ove rigen zijn verongelukt. Gisteren-voormiddag bedroeg het aantal gevonden en aangespoelde lijken van het drama op de Theems 601. De bootslieden van de Theems, die gewoon lijk den spijker nog al op den kop slaan, zijn overtuigd, dat er zeker meer dan 1000 personen aan boord van de Princess Alice waren. Onder de gevonden lijken is ook dat van den kapitein. Sedert den dag van het ongeluk bij Sittingbourne verliep bijna geen dag, dat er niet een of andere ramp te vermelden viel. Thans weder een spoor wegongeluk op de Cork- en Macroom-lijn, waarbij 4 personen gedood en 30 min of meer ernstig verwond werden. Terwijl de trein zeer snel liep, brak nabij het station Curraheen een as van de locomotief, waardoor deze omstortte en 4 wagens in zijn val medesleepte. De machinist en diens •zoon, benevens een passagier, werden terstond gedood. De stoker werd zoodanig verwond, dat hij kort daarna overleed. Onder de dienstboden te Sonthmolton is, naai de Exeter Gazette meldt, eene werkstaking in aan tocht, omdat zij niet langer witte mutsjes willen dragen, zooals tot nu toe daar algemeen gebrui kelijk is geweest. 't Is al akeligheid, wat men tegenwoordig uit Engeland verneemt, nu weder lezen wijOnder de passagiers aan boord van de stoomboot Cupid was Dinsdag een drie-en-twintig-jarig jonkman, Alfred Barnes, die met zijne twee-en-twintig-jarige zuster van Londen naar Woolwich reisde, om zoo mogelijk de lijken te vinden van eene moeder, twee zusters en een broeder allen bij het ver ongelukken der Priness Alice omgekomen. Barnes leunde achterwaarts tegen het ijzeren hekwerk rondom de machine. Op eens verloor hij het even wicht, en viel tusschen de wentelende massa's metaal, die hem in een oogwenk verscheurd en vermalen hadden. De rampzalige zuster is thans de éénig overgeblevene uit een kortelings nog gelukkig gezin van zes. De Keizer is thans in zoover hersteld, dat Lij aanstaanden Zaterdag uit Gastein naar Kassei op reis gaat en de groote manoeuvres wil bijwonen, die den 20 dezer beginnen. De oud-katholieke Deutsche Mei-leur meldt, dat de vicaris-generaal, prof. Reusch, den 19denJuli bij bisschop Reinkens aanzegging heeft gedaan, dat hij zich niet meer rekent te behooren tot de geestelijken, onder de jurisdictie van den oud katholieken bisschop fungeerende als zielzorgers. Naar men beweert, is prof. Reusch tot dien stap overgegaan wegens het besluit der oud-ka tholieke synode tot de afschaffing van het ver plicht priesterlijk celibaat. Laastleden Zaterdag-middag zagen eenige per sonen op de werf en de zweminrichting bij Dtis- seldorl', dat aan de overzijde van den Rijn, bij het Pappelwald, een man een meisje aangreep, het wegsleepte, in de rivier wierp, op het krib- bewerk ging staan en het kind met het hoofd onder water hield. Dadelijk gingen eenige perso nen er op af, maar konden niet spoedig er bij komen, zoodat (1e man tijd had om zich uit de voeten te maken. Van het meisje bemerkte men niets. Eerst tegen den avond nadat haar vader (een vischkoopcr) haar vermist en vruchteloos onderzoek gedaan had, vond hij zelf eindelijk het lijk tusschen de kribben. Het meisje was bijna 14 jaar oud. Wie de moordenaar was, bleef nog een raadsel. De Rijksdag heeft den heer Staffenberg (nati- onaal-liberaal) tot eersten ondervoorzitter gekozen, tot tweeden ondervoorzitter prins Hohenlohe Lon genburg. Een bierbrouwer te Frankfort a/M, gaf aan een verdrijver van ongedierte opdracht om de rat ten uit zijn gemetselden kelder te verdrijven. De ze legde het rattenkruid, waarvan hij 't geheim bezat, in den kelder neder, en tevens nog op an dere plaatsen, ook buitenshuis; en zie, reeds den volgenden dag kon de eigenaar des huizes het wonderlijk effect van het onbetaalbaar middel constnteeren: op het binnenplein lagen (lood: ze ven eenden, vijf duiven en twee katten. Voor den Rijksdag, is te Langensalza de zoon van den Rijkskanselier, Graaf Wilhelm von Bismarck verkozen. De Katholieken hebben hunne stemmen op den graaf uitgebracht. Te Tegernsee, in Opper-Bcieren hebben Maandag 11. de zeventigjarige ouders der Keize rin van Oostenrijk, Hertog Maximiliaan van Beie ren en zijne gemalin Louise, Prinses van Beieren, hun gouden huwelijksfeest gevierd. Tegen tien uur des ochtends begaf zich het vorstelijk echt paar met de tot het feest samengekomen familie leden naar de slotkapel om aldaar, waar vijf tig jaren geleden hun huwelijk gesloten werd, de stille II. Mis bij te wonen. Van alle Hoven waren brieven en telegrammen van gelukwenschingen ontvangen. Te Rinteln, in Neder-Hessen, had voor eenige tijd de Gemeenteraad een algemeen slachthuis doen oprichten en den slagers der plaats verboden elders te slachten op eene boete van 60 mark voor elke overtreding. Den lsten 'dezer trad (1e ver ordening in werking en den eigen dag staakten de slagers den arbeid. Sedert moesten de eerzame burgers zich met visch en eieren behelpen. Toen den 3den dezer het gerucht ging, dat er van bui ten af vleesch zou worden ingevoerd, maakten zich de slagers als één man met knuppels en ander wapentuig op en het vleesch bleef weg. De generaal Avezzana, die Minister van oorlog was onder de Romeinsche Republiek van 1849, heeft te Torremaggiore, in de provincie Foggia, in eene bijeenkomst van arbeiders het woord ge voerd. Ik heb geen woorden genoeg, zeide hij, om mijne vreugde er over uit te drukken, dat ik zoo vele jonge mannen bereid zie in de bres te sprin gen voor verdediging huns lands en (1e handhaving zijner rechten. Ik beveel u aan te handelen, zooals men Zondag jl. te Napels gehandeld heeft. Oefent u, zonder onderscheid van partyen, in het schieten. Gij weet allen, wat er te Berlijn gebeurd is. Gij weet allen, wat de gevolgen hiervan zijn zullen en dat deze onvermijdelijk zijn. Wij zullen in een bloedigen oorlog gewikkeld worden. Derhalve, maakt u gereed, en ik, die oud van jaren ben, maar nog jong van hart en in de liefde tot mijn land, ik verbind mij in uw midden te zullen zijn en naast u te zullen marcheeren, zoolang mijne krachten het toelaten. De vergadering ging uiteen onder den kreet Leven Triest en Trente Uit de Romagna, waar men voor wanordelijk heden beducht was van wege Italia irredenta, wordt gemeld, dat Garibaldi er aan zijne vrienden den raad heeft gegeven, elke beweging over (lie zaak uit te stellen tot het eerstvolgend voor jaar. Aan the Standard wordt uit Rome van 9 Sep tember gemeld: Volgens bij 't Vnticaan ontvan gen depêches, zijn prins von Bismarck en de Minister Falk het eens geworden over sommige punten voor een regeling. De Meiwetten zullen naar den geest en de letter van (1e Pruisische Grondwet van 1850 uitgevoerd worden. Het Va- ticaan neemt deze punten aan en houdt zich thans bezig met het onderzoek van de voorwaar den betrekkelijk de verbunnen bisschoppen. Zoo dra de kardinalen-congregatie deze taak zal vol bracht hebben, zullen de onderhandelingen voort gezet worden. Wij deelen dit bericht natuurlijk onder reserve mede. Bij voortduring zwerven Larzarettisten rondom de begraafplaats bij Grosseto, in de verwachting dat hun profeet uit den doode zal opstaan. La Flandre liberale, van Gent, die sedert het optreden van den heer Rolin Jacquemyns in officieuse betrekking staat tot den Minister van Binnenlandsche .Zaken, betoogt de nood zakelijkheid van de definitive terugroeping van den Belgischen gezant bij het Vaticaau en van de intrekking van het tot dat einde op de be grooting van Buitenlandsche Zaken uitgetrokken crediet. Dat dit artikel van het Gentsche blad zijn beteekenis heeft in onze dagen niet is te ontkennen, maar men kan gelooven, dat de heer Frère-Orban dat alles laat zeggen en schrijven, zonder dat hij ernstig van plan is de Belgische legatie bij het Vaticaan op te heffen. De naaste toekomst zal het leeren. Naar men verneemt is de effectenhandelaar De Bel, die te Mechelen een onbeperkt vertrouwen genoot, en zich uit de voeten maakte met ach terlating van een tekort van een millioen, te Lon den gearresteerd. De Russische administratie heeft aan verschei den dames in het gouvernement van Novgorod de uitoefening van de geneeskunst verboden, of schoon zij daartoe door hun met succes volbrach te en met wettelijke diploma's bekroonde studiën aan het militaire hospitaal te St. Petersburg vol komen bevoegd waren. Volgens de Golos kan die maatregel geen ander doel hebben dan aan de vrouwelijke doctoren elk recht tot uitoefening van haar beroep te ontnemen. Naar men weet, staan die dames in Rusland bij de administratie onder even sterke verdenking als de studenten, wier politieke gevoelens zij over 't algemeen deelen. Het Russische blad Siberia maakt gewag van een vreeselijken brand te Verkniuclendensk in het Trans-baekal district, waardoor 175 huizen een prooi der vlammen werden. Juist bij het uit breken van den brand woei een hevige stormwind, die de vlammen met vreeselijke snelheid ver spreidde en een paniek veroorzaakte. Nadat het vuur was gebluscht, werden 35 personen van onder de puinhoopen gehaald en een nagenoeg even groot aantal werd nog gemist. Een stad in Hongarije, Niskolez, is door een vreeselijk onweer totaal vernield. Meer dan 400 lijken werden onder de puinhoopen gehaald en nog 200 personen worden gemist. Ook de stad Erlau werd verwoest. Door de overstrooming wer den vele huizen vernield en een groot aantal per sonen verloor bij de ramp het leven. Priedor, Novi Kezarac en Kastamca zijn zon der verzet door de Oostenrijkers bezet. De inwo ners zijn ontwapend. De opstand in de Herzego- wina wordt door de bezetting van Trebinje als gebroken beschouwd. Een Hongaarsch soldaat van het regiment Mollinary schreef dezer dagen aan zijn familie: „Na de gevechten is het plunderen van de door (1e bewoners verlaten huizen veroorloofd. De meeste soldaten hebben hun fourage-zak dan ook vol met allerlei buitgemaakte voorwerpen. Eerst gre pen wij naar Turksche patronen, thans kijken wij het eerst naar eetwaar en vervolgens naar voor werpen van nut en waarde. Eenige soldaten hebben reeds ringen en horloges buitgemaakt. „In de begripsverwarring betrekkelijk het „mijn" en „dijn" staan wij thans vrijwel op de zelfde hoogte als de Bosniers. Het mooist zag ik dit te Visoka. Toen wij de Turken verdreven hadden, vielen de Bosniers op (le huizen aan en sleepten met eksterachtige vlugheid alles wat waarde had weg. Als een zwerm sprinkhanen vie len zij aan op de werkplaats van een lederhan delaar en in minder dan geen tijd was al het leder verdwenen. Waarlijk, wij Hongaren zijn hier in een fijn gezelschap geraakt.'' In plaats van den heer Verniers van dor Loeft'is door de liberale kiesvereeniging Burgerplicht te Rotterdam voor de Tweede Kamer candidaat ge steld de heer mr. I. van Gennep, wethouder al daar. De heer Kerdijk had pertinent verklaard voor Rotterdam geen candidaat meer te willen zijn!! Na het onlangs geleden échec is de weigering van (lezen liberalen heer zeer begrijpelijk. Naar men verneemt, zal de opening van den spoorweg Giadbach—Roermond waarschijnlijk 1 Jan. 1879 en van de hoofdlijn Antwerpen Giadbach in Mei e. k. plaats hebben. Op het laatst dezer maand zal in de streek, ge legen aan gene zijde van den IJsel, tusschen den Riju en de Berkel, eene cavalerie—oefeningsreis worden gehouden onder de leiding van den ma joor W. K. L.Van Helden van den generale staf- Aan dezen oefeningstocht zullen deelnemen de luitenants der infanterie C. P. De Veer en J. T. Oosterman, gedetacheerd aan de Krijgsschool voor officieren, de ritmeester J. I. Sprenger en F. C. W.Joekema vanBurmaniabaron Rengers, en delui- tenants der cavalerie E. I. H. Ringeling, D. Blaauw, W. C. G. Van Weideren baron Rengers eri W. J. Kips. Iiunteren, 10 Sept. Een boerderij, vroeger door de tegenwoordige bewoonsters gekocht voor 5000, heeft gisteren in publieke verknoping 24,600 opgebracht; wel een bewijs dat ook op de Veluwe de landerijen steeds hooger worden in prijs. Leiden, 13 Sept. In een alhier in den Nieuwen Rijn liggend sehip is eergisteren-namiddag een niet onbelangrijke diefstal gepleegd. Men heeft den toegang naar het vooronder weten te vinden op een oogenblik dat het schip geheel onbeheerd lag vervolgens aldaar een kastje verbroken en eene som van 200 aan specie benevens een paar gouden oor bellen en dito vingerring ontvreemd. Niettegen staande onmiddellijk door de politie alle maatre gelen zijn genomen om den dader op het spoor te komen, is dit niet gelukt; men zegt evenwel dat de politie nader eenig licht in deze duistere zaak zou hebben gekregen. Veghel, 12 Sept. Voor een paar dagen werd in een slootje het lijk gevonden van een bejaard man, die verpleegd wordt in het liefdegesticht. De ongelukkige was uitgegaan om een boodschap te verrichten. Waarschijnlijk is hij onderweg door duizeligheid, waaraan hij dikwijls leed, overval len. Lith, 12 Sept. Dat het leven van den menseh aan een zijden draadje hangt, ondervond op eene treffende wijze zeker ingezeten te Oijen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2