BINNENLAND. Frankrijk Engeland. Italië. Rusland Zwitserland. Spanj e. GEMENGD NIEUWS. tung gemeld dat de socialist Hasselmann, welke den 15 Juni werd aangehouden wegens aanslag op de openbare orde, den 10 dezer maand in vrijheid is gesteld. Hij kan dus nu zitting in den Rijksdag nemeu. Voorstanders van groente-eten, te gelijk tegen standers van vleesch eten, bestaan hier en daar als clubs, in Engeland zelfs als een sekte: de vegeterians. Gustaaf Scblichysen, ook een voor stander van het absolute groente eten, heeft te Berlijn onder den titel: «Ooft en brood" eene wetenschappelijke brochure uitgegeven, waarin hij het geen vleesch etende vegeterianisme weten schappelijk poogt te verdedigen. In dit kapitale werk komt o. a. de volgende kapitale zin voor: «Niet de van biefstuk houdende Engelschen zijn het die vijandelijke volkeren onder het juk weten te brengen; maar het koren-verbouwende beginsel van het Germanisme is het, dat de we reld verovert." Deze groenten-eter, zoo merkt het Stuttgar- ter D. Vdksbl. op, kent zijn landgenooten, de Germanen, niet te best. Hij moest maar eens naar 't Oberland overkomen en daar aanschou wen, hoe gretig een Germaansche boerenfami lie aldaar het varkensvleesch met zuurkool en nog andere zaken, die niet als de zuurkool tot de groenten behooren, verorbert, of hij moest eens een uitstapje doen naar Pommerei en daar aanschouwen, hoe de Pommeraan bij zijn jene ver zijn spek weet te gebruiken, en zijn eer bied voor het koren-verbouwend Germaansche beginsel zou niet anders dan kunnen toenemen. Een merkwaardige kerkdienst heeft te Berlijn plaats gehad, toen nl. 1400 doofstommen, waar onder 1070 vreemden, een plechtigen dienst in de Dorotheakerk bijwoonden, waarbij de doof- stommenpredikant Scliönberner voorging en eene leerrede voordroeg, die blijkbaar met evenveel belangstelling als aandacht werd gevolgd. Een kiesvereening te Lyon heeft besloten, Ro- chefort voor de vacature-Durand candidaat te stellen voor de Kamer van Afgevaardigden. Som migen zien hierin een middel om den bij verstek veroordeelden communard naar Parijs te lokken, wamr men nog een appeltje met hem te schillen heeft. Te Chartres zijn thans de voornaamste leden van het katholiek genootschap ten behoeve van den werkmansstand vereenigd. Het congres werd geopend cloor een geestige causerie van Mgr. de Ségur, en de helden van den dag, wat hunne kennis aan staathuishoudkunde en welsprekende redevoeringen betreft, zijn professor Charles Pcrin uit Leuven en graaf De Mun. De heer von Bulow, ex-militair attaché bij de Duitsche ambassade te Parijs, die de er dagen een duel heeft gehad met majoor van Humbrecht, adjudant van den prins van Schwarzburg Rudol- stadt, is Zaterdag aan de gevolgen van een daarbij bekomen wonde overleden. In Algerië heeft zich een zonderling verschijnsel voorgedaan. Acht dagen geleden voelde men eenige schokken van aardbeving en daarbij viel een ont zaglijke groote rotsblok van den berg nabij het dorp Clauzel. Weldra waagden zich eenige dorps bewoners in de daardoor gevormde grot. Na eenigen afstand doorloopeu te hebben, stonden zij plotseling voor een onderaardsch meer, waarvan zp noch lengte noch diepte konden meten. Het water is zeer koud, op sommige plaatsen zelfs bevroren. Van uit de verte liocrt men echter het ruischen van een waterval. Van de ramp in Monmouthshire valt verder weinig mee te deelen. Men blijft water pompen in de brandende mijn. Er zijn boven den grond 13, en er onder, volgens de jongste schatting, 265 dooden. Voor het vuur gebluscht en de mijn weer leeggepompt zal zijn, moeten minstens acht dagen verloopen. Met pogingen tot het terugvinden der dooden zal men zóó lang moeten wachten. De verslagenheid te Abercarne is algemeen. Uit vele gezinnen zijn vier of vijf leden weggerukt allen kostwinners. De naald van Cleopatra, onder alle obelisken zeker wel de hardst beproefde in de school van wederwaardigheden, werd Donderdag te Londen op haar voetstuk getild, 't Was een zwaar stuk werkmaar het werd voortreffelijk geleid, en liep in korten tijd volkomen naar wensch af. Feeste lijk vertoon heeft men er wijselijk maar bij ach terwege gelaten, 't Is al wèl, dat de steen, die de Pharao's aanschouwde in al hunne pracht, vervolgens eenige eeuwen plat lag in 't Egyptisch zand, en daarna eenige weken verloren ronddob berde op de Biscaysche wateren, thans weer met het hoofd in de lucht staat al is 't dan aan den oever van de Theems. Prins Albert Victor, de oudste zoon van den Prins van Wallis, die tlirtns met zijn jongeren broeder Prins George een dienstcursus aan boord van het oelëuingsschip Brittannia doorloopt, zal binnenkort als kadet aan de Academie te Wool wich komen, om zich voor den dienst te lande te bekwamen. Prins George blijft zich aan den zee dienst wijden. De groote katoen-spinnerij der heeren Hope- wond and Sons te Nova Scotia, Blakburne, werd den 12n jl. door een hevigen brand verwoest. De schade bedraagt 70 000 pd. st., doch is grooten- deels door assurantiën gedekt; door den brand zijn echter 400 arbeiders broodeloos geworden. De Italië meldt, dat men bij de lijkscliouwing- van den profeet David Lazzaretti ontdekt heeft, dat een zijner doodelijke wonden veroorzaakt was door twee kogels, door een stalen ketting-je aan elkaar verbonden. Dat geeft veel te denken, want dergelijke kogels worden niet door de Italiaan- sehe gewapende macht gebruikt. Het blad bericht voorts, dat Lazzaretti een staat en zedekundig en godsdienstig wetboek had ontworpen. Hij wilde zeven «eeuwige steden" stichten, daar hij aan ééne, aan Home, niet ge noeg had. Een der nieuwe steden zou Turpino- polis lieeten, naar zijn zoon Turpin. Een verschrikkelijke storm heeft in de om streken van Napels eene bijna onberekenbare schade aangericht. Te Afragolina zijn ongeveer twintig huizen ingestort, en hunne bewoners wer den onder de puinen begraven. De lijken zijn nog niet weergevonden. Een rijtuig, zeven per sonen bevattende, werd in het water geworpen en is niet meer teruggezien. Zich als aansluitende bij Benevento, heeft nu ook Palermo zijn zonderlinge bandieten-affaire. Den 5n dezer zonden 14 leden van de roover- bende van Leone voor de rechtbank verschijnen en 2 aan 2 reden dezfe veertien in den cellen- wagen uit de gevangenis naar het Hof. Aan de Via Lungarini gekomen, braken acht hunner vier deuren open, liepen de begeleidende karabiniers, 3 in getal, 't onderste boven en stelden zich zei ven verder op vrije voeten. Daar begon nu de jacht. Een zekere Giglio kreeg van een pakke- drager een slag met een hefboom en werd weer gevat. Bottindari geraakte handgemeen met den rechter van instructie, die zoolang in een hevige vechtpartij met hem over den grond rolde, tot dat hulp opdaagde. Buitendien werden nog drie vluchtelingen ingehaald; doch Bandazzo, Passa- fiume en de beruchte Salpietra waren nergens meer te zien; zij zullen intusschen wel spoedig weer van zich laten hooren. Giglio had voor 't gerecht nog de onbeschaamdheid te klagen over de behandeling, van de karabiniers ondervonden; dat hij had willen ontvluchten ontkende hij per tinent. Het Russische Kabinet deed te Belgrado en te Cettinje de vertrouwelijke medt deeling, dat Re bezetting van Bosnië en de Herzegowina door Oostenrijksch-Hongaarsche troepen krachtens het tractaat van Berlijn een provisioneel karakter zal blijven dragen en dat eene annexatie dezer pro vinciën in strijd zou zijn met het internationale recht. Het Russische Kabinet spoorde daarom Servië en Montenegro aan de strikste neutraliteit in acht te nemen. Een depêche uit St. Petersburg aan de Morning Postmeldt dat de patrouilles kozakken te paard de straten der Russische hoofdstad doorkruisen Niet minder dan 100 studenten, beschuldigd van nihilisme, zijn in arrest genomen. Eerlang zal door het Zwitsersche volk ge stemd moeten worden over eene wet tot herziening van de wet op het Protestantsche kerkgenootschap. Daarin komt o. a. de bepaling voor, dat ieder kerk bestuur verplicht is, wanneer het een orthodoxen predikant heeft, geregeld om de vier weken een liberalen predikant te laten prediken. Men meent dat vele orthodoxe predikanten hun ontslag zullen nemen, daar zij zich aan deze be paling niet kunnen onderwerpen. Dan zal het liberale element voor goed de Protestantsche ker ken in Zwitserland innemen Te Se villa is een samenzwering van socialis ten ontdekt, tot vestiging der republiek. Vele ar- restatiën en in beslag nemingen van «belangrijke papieren," volgens de Diario, waren er 't ge volg van. Naar aanleiding van het ongeluk op de Theems schrijft iemand aan de Engelsche dagbladen: «Het blijkt niet algemeen bekend te zijn, dat een gov,-one manslioed een drenkeling het leven redden kan. Men lioude den hoed slechts met beide handen stevig vast aan den rand en druk ke hem omlaag totdat de kin op den bol rusten kan. De drenkeling blijft dan gemakkelijk met het hoofd boven water en kan, zelfs als hij maar zeer weinig van het zwemmen verstaat, door beweging der beenen zich begeven in de richting van waar hulp nadert. Van zelf spreekt, dat de hoed met lucht gevuld moet zijn." Aan een particulier schrijven uit Amsterdam van 12 September 11. ontleent de Arnh. Ct. het volgende: P. N.*Muller heeft dan ook volkomen recht, waar hij zegt; «Wanneer dringend noodi- ge zaken uitgesteld moeten worden en hoogere rechten gevorderd van de seheepvaart, welke men juist door de opening van allerlei kostbare nieuwe kanalen wil lokken, omdat dat de uitgaven an ders onmogelijk te bestrijden zijn, waarom dan die uitgaven onnoodig uitgezet en tonnen gouds besteed voor eene geheel overbodige vierde uni versiteit en verder: En welk een te hoogen eisch men aan ons klein landje stelt om zoovele hoogleeraren te leve ren, bewijst de moeilijkheid om de leerstoelen te bezetten." Dat de woorden van den bekwamen schrijver behartigenswaard zijn, bewijzen de feiten het best. In navolging der eerste Rijksuniversiteit, moes ten wij ook onze hoogleeraren in de Indische taal-, letter-, land-en volkenkunde, enz. hebben. Nu, wij hadden er verleden jaar twee, maar geen enkele student. En voortdurend worden pogingen aangewend om de in dat opzicht voornaamste plaats, den ze tel van een hoogleeraar in de Javaausche enMa- leische talen te bezetten. Alles te vergeefs. Ben ik wel ingelicht, dan werd zelfs nog zeer onlangs een échec geleden, de welbekende indoloog, de heer G.K.Niemann, hoogleeraar aan de instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indie te Delft, gepolst over het even tueel aanvaarden eener benoeming tot gewoon hoogleeraar in de taal- en letterkunde van den Indischen Archipel, verzocht daarvoor niet te wor den in aanmerking gebracht Een treurig voorval heeft te Roermond plaats gehad. Een piocessie van St. Jans Klooster werd door de gewapende macht bemoeilijkt op haren weg. Eenige mannen verzetten zich tegen de maréchaussees, waardoor de brigade onder bevel van den luitenantA/ZarcZistoegeschotenen de hoofd schuldigen zegge.tien bedevaartgangers arresteerden, ook moeten verscheiden bedevaartgangers zijn gewond geworden. De geestelijke zoo lezen wij in de oprechte Ilaarlemsclie Courant is de hoofdoor zaak van dit betreurenswaardige geval. Wij meenen de Oprechte te moeten opmerken, dat de geestelijke er weinig aan kon doen, dat het bloed van eenige mannen begon te koken over de dwingelandij die zij moesten verduren van maréchausseés die jacht maken op niets kwaad ver moedende processieën en onder dezelfde wetten elders zendingsfeesten beschermen. O heerlijke consequentie Men schrijft uit Arnhem aan de Stand.-. Als een bijzonderheid mag ik u berichten, dat bij de commissie voor de bijzondere school voor christelijk onderwijs, is ontvangen de som van f25.van een liberaaldie voor het open baar onderwijs is, maar die de wet Kappeijne afkeurt als onrechtvaardig, en de christelijke school wil steunen, daar zij door die wet in gel- delijken nood zal worden gebracht. Middelburg, 16 September. Sedert eenigen tijd bestonden er telken* oneenigheden onder het korps muzikanten der dienstdoend: schutterij al hier, die zoover liepen, dat aan de bevelen van den luitenant-directeur geen gehoor meer werd gegeven. Ten gevolge hiervan is tegen drie hun ner eene klacht bij den schuttersraad ingediend Bij een door dien Raad uitgesproken vonnis, is een der hoofdschuldigen veroordeeld tot betaling van drie geldboeten, te zameu bedragende 28, benevens in de kosten, terwijl de twee anderen met eene mindere boete zijn gestraft. Of nu bij dit muziekkorps de harmonie zal hersteld wor den? Meppol, 15 September. Dat hier ter stede een massa sterken drank verbruikt wordt, is bekend. Doch dat er kroegen worden aangetroffen, waar soms op één Zondag meer dan 20 flesscher. jene ver worden geschonken, zal nog niet bekend zijn Vrouwen zoowel als mannen drinken om 't hardst mede, en ook jongens en meisjes krijgen in rui me mate hun deel. Winschoten, 15 September. Heden middag begaf zich de heer Smid, eigenaar van de uitspan ning Concordia, mid zijn zwager en twee andere personen, naar de nabij gelegen zwemplaats in de Pelcel-A. Op eenigen afstand van zijne makkers verwijderd, zonk hij plotseling weg in het diepe vaarwater, zonder dat het een der aanwezigen gelukte hem te helpen. Tot laat in den avond heeft men te vergeefs naar zijn lijk gezocht. Amsterdam, 17 Sept. Onder een grooten toeloop van menschen trokken Zaterdag-ochtend 11. de verschillende gezelschappen, dia het twintigjarig bestaan van Kunst en Vriendschap te Am sterdam door het houden van een wedstrijd kwa men vieren, van den Dam naar het Park. Zij waren 19 in getal, te zamen ruim 700 zangers. De prachtige, banieren, welke zij in den optocht met zich voerden, voorafgegaan door dc muziek van het zevende regiment infanterie, gaven aan het geheel een feestelijk uiterlijk. In 't Park werden zij verwelkomd door het Bestuur der Koninklijke liedertafel, die lien had uitgenoodigd. Op de gebruikelijke wijs werd de eerewijn aan geboden. De wedstrijd ving ten twee ure aan. Bij den wedstrijd der le afdeeling werden de prijzen behaald: de le door Oefening Baart Kennis, de 2e door Apollo, beide van Amsterdam; 3e door de Ilarpe Davids van Rotterdam. Bij der wedstrijd der 2e afdeeling werd de eerste prijs behaald door Crescendo van Haarlem, de tweede door Schie dams, Mannenkoor, de derde door Kunstmin te Dordrecht, de vierde door Sappho te Hoorn en de vijfde door het Alkmaarder Mannenkoor (Orion). De liedertafel hang en Vriendschap uit Haarlem werd door de jury van de mededinging buitenge sloten, omdat zij krachten van eene andere lie dertafel had geleend. Amsterdam, 17 September. Een sinds lange jaren ongekende slapte van werkzaamheden vindt men tegenwoordig in onze hoofdstad. In schier alle vakken is dit merkbaar, 't Meest in 't oog loopend is het in de vakken van scheepstimme- ren, optuigen en laden. Wat het eerstgenoemde vak aanbetreft, zijn van de 600 a 700 werklie den die van de Kon. Ned. Marine er buiten gerekend geen honderd man meer aan't werk. Op de grootste werven is tot zelfs de laatste kom- mandenr bedankt. Op de fabrieken waar do tim merlieden aan de ijzeren scheepsbouw werken, worden ze bij ploegen van omstreeks 30 man aan den dijk gezet. Moor een Engelsch schip, dat dezer dagen in 't drooge dok is gehaald, om ge- kalafaterd te worden, waren 50 il 60 man noodigener stonden moer dan 400 op de kaai om naar het werk te dingen. De toestand is hopeloos en de vooruitzichten zijn in dit jaargetijde voor duizen den niet bemoedigend. 's Hage, 16 September. Heden middag ten 3 ure overleed, na een ernstige ongestel Ihcid van slechts weinige dagen, hier ter stede dc heer F. Dunkier de verdienstelijke kapitein-directeur van de Koninklijke Militaire Kapel van het regiment grenadiers en jagers. De overledene was versierd met de ridderkruizen van de 3e kl. van den Gou den Leeuw van Nassau, van de Eikenkroon, van de Belgische Leopoldsorde, met het kommandeurs- kruis der Adolfsorde van Nassau, met het ridderkruis der orde van Wasa van Zweden, der orde van de waakzaamheid of van den Witten kalk van Saksen-Weimar-Eisenach en der 4e kl. van den Nichan Iftihar van Tunis. Leimuiden, 14 September. Het mond- of klauwzeer onder het rundvee heerscht hier vrij algemeen. De regen in Augustus heeft ongunstig op de weilanden gewerkt, zoodat men voorspelt dat de boter a. s. winter prijzig zal zijn, In de afgeloopen week zijn door de keur meesters van vleesch te Rotterdam ontdekt en aangehouden: 2 partijen varkensvleesch, 1 partij rundvleesch, 1 partij paanlenvleesch, alles onge schikt voor de consumptie, benevens eene partij van elders aangeroerde bedorven worst. Al het aangehoudene is vernietigd. In de Schie, onder degemeente Hof van Delft, is drijvende gevonden het lijkje van een pasge boren kind van het vrouwelijk geslacht. De jus titie doet onderzoek. Donderdag-avond heeft in de nabijln.id van Roermond een treurig ongeval plaats gehad. Toen de locomotief, die dagelijks tot het virvoe- ren van kiezel voor den in aanbouw zijnden spoorweg Antwerpen Gladbach met eenige waggons tot op zekeren afstand heen en weer rijdt, te Roermond was aangekomen, werd het vuur, dat zich onder den stoomketel bevond, uitgehaald door een der werklieden. Terwijl hij nog daarmede bezig was, sprong een der klep pen van den ketel met groot geweld los, en het daaruit ontsnappende kokende water daalde als een forsche regenstroom op den man neer, met het treurige gevolg dat hij over het geheele li chaam ernstige brandwonden bekwam en thai.» nog in zorgwekkenden toestand verkeert. Een zevenjarig knaapje, in de kermisweek te Workum naar school gezonden, kwam na schooltijd niet te huis en werd door zijne ouders te vergeefs op de markt gezocht. Het was op ile terugreis nabij du ouderlijke woning van een vonder gevallen en verdronken. Kort nadat dit ongeluk moet gebeurd zijn, zag een melkboer twee klompen drijven, zonder er notitie van te nemen. Later verontschuldigde hij zich met de woorden «'t hut sa weze matte." Te Rmteln is de vrede hersteld, en wel veel gemakkelijker dan men naar het bericht der Westfal. Prov. Zeitung had kunnen verwachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2