BINNENLAND, Duitschland. België Italië. Turkijë. GEMENGD NIEUWS. stond op de salon op den uitkijk, toen ik plot seling de Bywell Castle op ongeveer 300 yards afstand» midden in de rivier zag aankomen. „De Bywell Castle legde het roer aan bakboord. De Princess Alice stoomde eerst met het roer aan stuurboord, doch stopte, toen de kapitein het gevaar begreep. De kapitein riep de boot aan, welke met groene en witte lichten bleef doorstoo- men. Daarna riep hij de boot toe, dat zij stoppen moest, doch even daarna kreeg de Princess Alice een hevigcn stoot aan stuurboord zijde. Twee minuten later zonk onze boot. De kapitein van de Princess Alice had, daar de vaste stuurman afwezig was, een vreemdeling, genaamd Eyres, gehuurd en deze stond tijdens het ongeluk aan het roer. Kort voor de botsing was de Prin cess Alice uitgeweken voor een andere stoomboot. „Hadden de beide booten gestopt, op het oogen- blik dat zij elkaêr zagen, dan zou er geen botsing hebben plaats gehad." Nadat nog genoemde Eyres gehoord was, werden de debatten verdaagd. Naar aanleiding van het besluit der Oud-ka tholieke Synode om voortaan ook gehuwde pries ters tot de uitoefening van geestelijke functiën toe te laten, heeft de oud-katholieke bisschop Reinkens zich tot verschillende Bondsregeeringen gewend, om te vernemen welk standpunt zij ten opzichte van den gehuwden staat der priesters innemen. In antwoord hierop heeft de Badensche Regeering verklaard, dat met de afschaffing van het pries terlijk celibaat door eene kerkelijke autoriteit het van staatswege bestaande huwelijksrecht onaange roerd blijft, en dat ook op geen ander gebied van het burgerlijk recht de afschaffing van den verplichten ongehuwden staat in strijd is met de wet; zoodat wanneer een geestelijke in het huwe lijk treedt, daaruit voor hem geen burgerrechte lijke nadeelen kunnen voortvloeien. De Regeering beschouwt de handhaving of afschaffing van ge noemd celibaat als eene zaak van zuiver kerk- kelijken aard. Het spreekt echter van zelf dat de opvatting der Regeering niet verbindend is voor den rechter in afzonderlijke gevallen, betreffende de rechtsgevolgen van een huwelijk. Het Pruisische Ministerie heeft een gelijklui dend antwoord gegeven. Daarentegen heelt het Gouvernement van het groothertogdom blessen bezwaar tegen de zaak. Een en ander besluit der Duitsche Regeerin gen was te voorzien. Uit Darmstadt wordt bericht: Men is een nieuwe, hoofdzakelijk in Amerika bedreven, ver- valsching van tabak op het spoor gekomen. Geel stroopapier wordt met een extract van <le Kentucky-tabaksplant gedrenkt, weer gedroogd en bij het. sigarenmaken gebruikt. De verval- schine is niet te onderscheiden; sigaren welke dit papier bevatten, branden licht en met witte asch. Maandag 11. is in den Rijksdag de eerste le zing aangevangen van de wet tegen de socialis ten. De plaatsvervanger van von Bismarck, graaf Stolberg, verklaarde, dat de regeering er verre van is, de voorgestelde maatregelen te beschouwen als toereikend. Ook op ander gebied is arbeid noodig. Naast den Staat moeten vrije vereenigin- gen, corporaties en particulieren zorgen, dat gods vrucht, vaderlandsliefde, spaarzaamheid en eerlijk heid in handel en wandel terugkeeren, dat de sociaaldemocratie geen vasten grond wint, en dat de hersenschimmen, op welke zij berust verdwij nen. Met het voorgelegde wetsontwerp wordt be oogd, aan de sociaaldemocratische agitatie eiken schijn van wettigheid te ontnemen. Geeft ons, sprak de minister, scherpe en bruikbare wapenen. Met halve maatregelen wordt meer kwaad dan goed uitgericht. De persoon, die onlangs een veertienjarig meis je in den Rhijn, nabij Dusseldorf, heeft verdron ken is gearresteerd, en heeft zijne misdaad be kend. Het is een arbeider, die, ofschoon eerst op achttienjarigen leeftijd, reeds wegens diefstal en brandstichting veroordeeld is geweest. Er is sprake van een groote premieleening ten bedrage van 100 millioen, die eerlang door de stad Brussel zou worden gesloten. Al de bankiers spitsen de ooren. Maar er zal in elk geval niets gebeuren vóór de gemeente-verkiezingen, die den 29n October moeten plaats hebben ter voorzi ning in de periodieke aftreding en ter vervulling van de nieuwe zetels, die bij de pas aangenomen wet zijn opgericht. Dadelijk na die verkiezingen zal Burgemeester Anspach, wiens gezondheid zeer geschokt is, zich voor geruimen tijd naar Italië begeven. Mevrouw de weduwe Renard, eene Belgische dame, 94 jaar oud, is in gezelschap van haren zoon, 68 jaar oud, naar Parijs geweest heeft daar tien dagen vertoefd en, door haren zoon begeleid, tweemaal de tentoonstelling bezocht, en is van hare reis teruggekeerd zonder van eenige ver moeienis blijk te geven. Een jammerlijk ongeluk heeft heden plaats ge had in het kasteel te Laken. Eene stelling, in de in opbouw zijnde orangerie, is ingestort, drie werklieden in haren val meeslepende. Een der werklieden werd met twee gebroken armen op genomen. De Koningin, die aanstonds verwittigd werd, begaf zich met Dr. Wimmer ter plaatse van het onheil en deed de eerste zorgen aan de ongelukkige werklieden toedienen. Zij hielp den geneesheer de twee armen ineen zetten, als ook een kleinen knaap uit het puin ophalen. Het kind, dat men eerst dacht dood te zijn, was gelukkig- slechts licht gekwetst. Al de aanwezige personen hebben de koelbloedigheid en de zelfopoffering der Koningin bewonderd. Alle punten, waarop de Pauselijke Stoel voor nemens is aan Rusland concession te doen, zijn tusschen den Paus en de prelaten Nina en Jaco- bini vastgesteld. Mgr. Jacobini is belast met het voeren van de nadere onderhandelingen, zoo die noodig moch ten zijn, en vertrekt naar men zegt, naar St. Pe tersburg. Zoo althans meldt een Reuters telegram. De hertog van Aoste heeft dezer dagen in het paleis Riccardi te Florence het congres der Oriënta listen geopend, waarop een aantal ongeloovigen uit verschillende natiën tegenwoordig zijn. o. a, Renan. Die arme hertog van Aoste heeft reeds allerlei postjes bekleed constitutioneel koning van Spanje, kluizenaar te Turin en te San Remo, admiraal in de Middellandsche Zee, overbrenger van den degen en den helm zijns vaders naar het gemeentebestuur van Turin, voorzitter van de Italiaansche afdeeling der tentoonstelling te Parijs, president van eene menigte congressen enz. De Sultan zal weldra Musurus Pacha ontvan gen. Het Engelsche ontwerp betreffende de her vorming in Azie is aangenomen- De ontruiming door de Russen wordt met grooten ijver voort gezet. Ten aanzien van de Bosnische qunestie heeft zich een wending voorgedaan, die hoop geeft op een vriendschappelijke schikking, waarbij het ontwerp-Andrassy ten grondslag zal worden genomen. De Albaneezen trekken zich in grooten getale samen bij Uskub. De Regeering heeft het voornemen de domei nen in Bulgarije te verkoopen, alsmede den voor raad wapenen en kanonnen, geschat op een waarde van twee a drie millioen. Bij de plaats gehad hebbende verkiezing van een lid der T weede Kamer te Dock urn is gekozen Jhr, mr. J. II. F. K. van Swinderen met 1058 stemmen. De heer Th. a Th. van der Hoop van Slochteren had 821 stemmen op zich vercenigd, de heer van Panhuys 3 en mr. A. Kerdijk 2. De N. li. Ct. verhaalt het volgende, „De pastoor in de gemeente Saint-Eranc, de partement Savooie, hield dezer dagen een sermoen aan zijne kudde, waarin hij het volgende zcide „Gij hebt het vorige jaar eeu afgevaardigde en een lid van den gewestelijken Raad en dit jaar de leden van uwen gemeenteraad gekozen. Wat doen zij? En wat zullen zij doen? Niets! (lij hebt niets verkregen van hetgeen u beloofd isTrou wens, als bet gemeen aan het bestuur is, kan men er niets van verwachten. Indien ik ongelijk heb, dat men opsta en het mij z"gge." „Niemand stond op om den priester tegen te spreken." Het is in onze kerken geen gewoonte, of liever het geschiedt nimmer, dat de priester het volk oproept om getuigenis af te leggen van de waar heid zijner woorden. Het verhaal van de N. R. Ct. is dus weer een. leugen. Doch ware het juist, dan is het beschamend voor de roode vrienden van dat blad; immers al de aanwezigen verklaarden met den priester, dat de gekozenen tot het „gemeen" behoorden en hun plicht niet vervulden. Men had hier een soort van algemeen stemrecht dat hei ligdom der rooden, en dat verklaarde zich tegsn hen. Deventer, 18 September. Het kindje van den heer v. E- speelde gisteren met een teekendoos, waarin eenige stukjes verf lagen. Kort daarna werd het ernstig ongesteld en weldra bleek, dat het een stukje groene verf had binnengekregen. Men riep spoedig geneeskundige hulp in en het is daaraan te danken, dat het kindje behouden is gebleven; bij onderzoek werd toch bevonden, dat de verf veel arsenic bevatte. Leeuwarden, 19 September, Het Koninklijk paleis is thans vrij wat gerestaureerd en heeft voor het uiterlijk een bet?r aanzien verkregen. Er is een geheel nieuwe kap op geplaatst, er zijn nieuwe moderne ramen aangebracht en het gebouw is met Portland-cement bepleisterd. Voorts zijn er enkele versieringen bijgevoegd, terwijl ook van binnen eenige noodige herstellingen zijn uitgevoerd. Om het paleis echter geschikt te doen zijn tot vorstelijk verblijf, zal inwendig nog vrij wat moeten worden gedaan. Amsterdam, '19 September. De Crediet-Ver- eeniging alhier is voor een som van zeventien duizend gulden bestolen. Voor een dag of veertien gaf de directie een harer bedienden, die tijdelijk kassier was, verlof tot het maken van een reisje naar de Parijsche tentoonstelling. Toen de tijd van het verlof verstreken was, keerde de bedien de niet terug. Men onderzocht en vond dat hij de som van zeventien duizend gulden uit' de kas had meegenomen. Vrouw en kinderen liet hij achter. Politie en Justitie zijn in de weer. Rotterdam, 20 September. Een door zijne vergedreven gierigheid vrij algemeen bekend man, zekere J. H. v. d. PI., is dezer dagen alhier op hoogen leeftijd overleden. De man had vroeger eene fabriek van breikatoen gedreven en hield later een garen-en-bandwinkel in de Sint-Jacobs- straat. Nadat die zaak vcrloopen was, leefde hij ofschoon vermogend, in de bekrompenste om standigheden, alleen bedacht op het bijeenschra pen van geld. Daarvoor getroostte hij zich alle ontberingen. Hij had den naam een woekeraar van de ergste soort te zijn, en gaf door zijne wijze van leven en zijn armelijk voorkomen aan velen aanstoot niet het minst aan de straatjeugd in de buurt waar hij woonde, die zich veroorloofde liet den ouden vrek op allerlei wijze lastig te maken. In zijne woning was na genoeg geen ruit heel, en daar de man te gierig was om nieuwe te laten inzetten, vergenoegde hij zich met planken voor zijne vensters te spijkeren. Ook die planken echter bezweken dikwijls voor de kracht der straatsteenen. Bij den dood van den man moet een aanzienlijke nalatenschap gevonden zijn, voor eene groot deel in baar geld. Voor het overige echter bood zijne woning een tooneel aan van de grootste ellende en onzindelijkheid. Niet alleen, dat hij geen bed had om op te rusten (volgens het publiek gerucht sliep hij op zijne geld zakken!), maar men vond zelfs geen laken om er zijn lijk in te wikkelen. Zandvoort, 20 September. In de gisteren-avond gehouden Raadsvergadering is .benoemd tot ge meente-ontvanger de heer II. van der Mije Jz. Amsterdam, 19 September. In de jongste zitting van de Kamer van Koophandel heeft de heer Cordes de vraag gedaan of de Kamer zich over de Kanaalzaak zal uitlaten. Ingeval van ja, wenscht hij dat zij haar leedwezen uitspreke over de onverantwoordelijke wijs, waarop bij IJmuiden gehandeld is. De Voorzitter geeft een geruststel lend antwoord. De haven is nog niet bedorven. Ingenieurs en zeevaarders zien het gevaar niet in, en vinden al het leven, dat er over gemaakt is, overbodig. Vooral door de wijze waarop het Nieuws v. d. Dag er over gesproken heeft, komt de haven zelve onnoodig in opspraak. Het schrijven van den Minister van waterstaat aan den Raad der gemeente zal zeer geruststellend zijn. Een waar schuwing van den Minister van marine aan de scheepvaart ten opzichte van het gebruik van het kanaal, is dan ook niet verschenen. Veghel, 19 September. Dóór het bestuur dezer gemeente is met het bestuur der R. K. kerkge meente eene overeenkomst getroffen omtrent de inrichting eener gelegenheid tot afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. Volgens die overeenkomst zal het gebouw door de burgerlijke gemeente worden gebouwd en daarna in vollen eigendom aan de kerkgemeente overgaan, die het verder zal onderhouden en van de vereischte bedden, meubelen en verdere benoo- digdheden voorzien. De kerkgemeente is verder verplicht daarin op te nemen alle lijders aan be smettelijke ziekten, zonder onderscheid van gods dienst, tegen ""betaling door de burg. gemeente van f 1 per dag en per lijder voor het eerste vijftal verpleegde», en van 50 ct. per dag voor iederen lijder boven dat vijftal. Kerkdienaren en godsdienstleeraren van alle gezindten hebben steeds toegang tot het gesticht en de daarin verpleegd wordende, zieken. 's Gravenhage 20 September. Naar wij ver nemen heeft de familie Dunkier aan onzen stadge noot, de beeldhouwer P. L. C. Smeele, vergund een afgietsel in gips te nemen van het aangezieht van den bekenden ontslapene, en zulks ten einde een buste van den overleden kunstenaar te kunnen vervaardigen. 't Is bekend dat de kikvorsch zich nit voor liefde in klavervelden ophoudt, doch de reden daarvan is minder bekend. De bijen azen voor namelijk op de zeer konigrijke witte klaver, om die weder te verlaten als zij den noocligen honig vergaard hebben. Vele dezer werkzame arbeid sters zien echter hare honigbergplaats nooit we der en worden een lekkeren buit van den kik vorsch. Met begeerige, wijd opengespalkte oogen als een tijger in miniatuur, volgt hij oplettend zijn gekozen offer, totdat hij het op het gunstige oogenblik, als de hij haar voorlichaam diep in den stengel heeft gedrukt, met een zekeren sprong grijpt, zonder acht te slaan op de talrijke prik ken die de gerangene hem geeft, want hij is eeti „koudbloedige. In de maag van esn gedooden kikvorsch heeft men niet zelden een dozijn bij enlijken gevonden. Voor een kikvorsch een zeer aardige portie! Uit Zwolle wordt bericht, dat een der in woners dier stad, jonkli. A. S. Sandberg te Schevcningen bij liet nemen van een bad is ver dronken Do heer J. C. Van der Veer, ontvanger der loodsgelden, opzichter van bakens en vuren, enz., te Harlingen, die onlangs getroffen werd door een omvallend havenlicht, dat men bezig was te verplaatsen, is ten gevolge van de beko men kwetsuren overleden. Hoewel de genezing der beenbreuk ongetwijfeld een geregeld beloop zou hebben gehad, is eene verwonding aan bet hootd Zondag-morgen nog onverwacht de aanlei ding tot 's mans overlijden geweest. De Gravin Esterhazy is op het familieslot te Totis door een aap, die in een boom zat waaraan hij met een ketting verbonden was, aan gevallen en deerlijk mishandeld. Toen de Gravin in een open rijtuig onder den boom door reed, sprong de aap in het rijtuig en greep haar aan- In een oogwenk was de hoed en haardos der gravin vernield en klemde het wilde dier zijn scherpe nagels in de huid en beet haar. De graaf, die te paard een kondei d pas vooruit reed, schoot op haar hulpgeschrei toe en ontzette haar. Het beest werd dood geschoten. Men heeft in den laatsten tijd gerucht n verspreid alsof de etablissementen van Krupp in kwijnenden toestand zouden verkeeren. Ter we derlegging daarvan wordt uit Essen gemeld, dat die inrichtingen integendeel zoodanig vooruitgaan, dat de heer Krupp in onderhandeling is getreden met grondeigenaren te Kettwig bij Werden om 100 morgen land in de nabijheid dier stad aan te koopen, ten einde ook aldaar helaas! wapen fabrieken op te richten. Tc Wijckel is Maandag-avond een 16-jarige jongeling van een paard gevallen, in de leidsels verward geraakt en een eind medegesleurd. Den volgenden morgen is hij aan de gevolgen over leden. Uit Kiel-Windeweer wordt van 15 Septem ber gemeld: Een treurig ongeval bracht heden namiddag een familie alhier in diepen rouw. Het 3 a 4jarig kind van den predikant Karsten, over een der draaien der inwijken willende gaan, waar langs een groot,er zusje haar was voorgegaan, stortte van de draai af in 't diepe vaarwater. Hulpgeschrei deed alras den vader van 't kind toesnellen, die, schoon zich dadelijk in radeloozen angst bij 't knul in 't water werpende, helaas er niet in mocht slagen zijn lieveling te redden. Was niet aanstonds ook voor hem hulp gekomen, zeer zeker zou ook hij zelf bij zijn wanhopige pogingen bezweken zijn. Evenals te Ealkenstein zijn ook op andere plaatsen Zaterdag-avond tusschen 11 en 12 ure weder aardschokken gevoeld. In een benedenhuis aan de Louisestraat te Wiesbaden was de schud ding van dien aard, dat de bewoners de handen aan den muur sloegen om steun te hebben. In twae andere straten begonnen de deurschellen te luiden en kwamen kleine voorwerpen in bewe ging, zóodat vele menschen verschrikt naar bui ten snelden. Ook in andere wijken werden der gelijke verschijnselen waargenomen. Evenals daar, hoorde men te Epstein bij de dreuning een on- deraardseh gerommel. Te Idstein voelde men twee korte, maar heftige schokken, negen minuten na elkander en had het onderaardsch geluid veel overeenkomst met een zwaren donderslag. Te Königstein heeft men slechts een lichten schok gevoeld. Eene firma te Amsterdam heeft Chineesehe oranjeappelen, gewas 1878, aangevoerd, die eerst einde Juli in China zijn geplukt, per mailboot naar Europa zijn verzonden, en gisteren, dus nauwelijks zes weken later, in Nederland konden aangevoerd worden. Eene 30jarige dienstbode te Zwolle heeft zich, om in de behoeften van hare tweeling-kin deren te voorzien, schuldig gemaakt aan diefstal van eene menigte manufacturen en kledingstuk ken, ten nadeelc va" haren meester. Zij is in hechtenis genomen. Twee Engelschen, de heeren Oolgrove en Cawod, hebben het waagstuk ondernomen en ge lukkig ten uitvoer gebracht om den Mont-Blanc te beklimmen zonder gidsen. Den 2n Sept. te middernacht begaven zij zich, voorzien van een lantaarn, naar het groote plateau. Na een gevaar- vollen tocht van 3 uren bereikten zij het. "On derweg werden zij door een zeer snerpende koude overvallen, die zelfs hun voorraad wijn deed be vriezen. Ten yVa ure des ochtends bereikten zij den top van den berg, van waar zij bij een oü- bewo-lkten hemel, het verrukkelijk vergezicht kon den genieten. Tot dusver hadden slechts twee

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2