NIEUWE No. 208. Donderdag 26 September 1878. 3e Jaargang. Frankrijks hedendaagschen afgod. Burgemeesters-Spekkoopers. De held van Caprera. Verdrukking en Miskenning. Uit het kwade komt soms het goede. M1RUME I III R A VI. ABONNEMENTSPRIJS Pel- 3 ruaanden voor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post.1. Afzonderlijke Nummers0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels30 Conts. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie n Contant. Advertentiën worden uiterlijk D i n g d a g- en V r ij d a g- avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. BERICHT. Zij, die zich met het aanstaande kwartaal op dit blad wensclien te abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers GRATIS. »Leve de republiek!» Zoo raast het mo derne Frankrijk en het liberty nsche volk schreeuwt zich de longen te barsten nu Gambettade door de radicalen zoo vurig begeerden toekomstigen president, een zege tocht houdt in een gedeelte van Frankrijk. Deze triomfale tocht van den ex-dictator is weer een nieuw bewijs, hoe moeilijk het is, met verstand en bezadigdheid te werk te gaan. Wanneer Gambetta, aan het einde van een lange en roemrijke loopbaan als staatsman, grijs geworden in 's Lands dienst en met de voldoening, Frankrijks roem, grootheid en voorspoed te hebben vermeer derd. een reisje maakte door de provinciën, wat zou men hem dan wel voor een eer moeten bewijzen vergeleken met de tegen woordige ovatiën, die den bekwamen phra- seur» worden gebracht? De triumftocht is nu reeds zoo volledig mogeljjkde prefec ten en de maires, met de gemeenteraden achter zich, wachten hem aan de stations opde straten zijn gedrapeerd; het eene feest maal volgt het andere. De gevierde radicaal ontmoet op zijn weg overal tal van eerbewijzen. Zijn zegetocht gaat onder eerepoorten door en tusschen rijen van vlaggen. Zelfs de »zon van de Republiek» is pre sent en bestraalt dezen zegetocht even goed als de »zon van Austerlitz» opging voor de Fransche legers. De heer Gambetta was in de welkomstspeeches alles te gelijk en van alles het grootste: de grootste kapitein, de grootste burger, de grootste wetgever, de grootste geleerde, de grootste artist, de grootstecharlatan.» Alles is in de weer, zelfs het traditioneele in 't wit gedoschte meisje, dat altijd gereed staat een bouquet aan te bieden, hetzij aan een keizer, aan een koning of aan een republikein, al naar gelang van de tijds omstandigheden, en dat, in ruil voor een met hokkende en bevende stem gestameld complimentje, een doorluchtigen kus ont vangt. Arm meisje! in uw onschuld en eenvoud FE ILL E TON. GEORGE MORRISS, of DE WAARHEID GEDURENDE EEN ENKELEN DAG. Vervolg. Na nog eenige straten doorgewandeld te zijn, ging liij zijne verloofde een bezoek brengen. Louise Brown was een jong meisje van acht tien jaren, met rooskleurige wangen en blauwe oogeu, terwijl zij altijd als de wassen koppen van een kapper gekapt was. Zij hielp hare moeder in het hoedenmaken en had daar goed slag van. Overigens had zij slechts een middelmatig verstand en had eene oppervlakkige opvoeding genoten. Omstreeks een jaar geleden was zij verloofd geworden aan George Morriss, die, in zijne hoe danigheid van erfgenaam van zijn oom en eersten bediende van het aanzienlijke handelshuis White, klack C. door al de meisjes van zijne klasse als eene zeer goede partij werd beschouwd. Hun laat gij u onder alle regeerstelsels en in alle tijden voor het zelfde doel gebruiken Terwijl gij uw bouquet Gambetta aan biedt, herinnert uw moeder zich haar eigen ontroering, toen zij in de lente haars levens de zelfde bouquet aanbood aan een Keizer, zooals haar grootmoeder het deed aan Louis Philippe. Achter u zie ik uw jongste zusje, met de oogeu wijd geopend, alsof zij de toekomst wilde raadplegen, of het zelfde geluk ook haar te beurt zal vallen, wanneer Gambetta vergeten en een nieuwe afgod op zijn voetstuk geplaatst zal zijn. Arm verblind Frankrjk, nauwelijks her steld van de zware wonden die het wanbe leid van een Keizer u geslagen heeft, galmt ge in uwen onzaligen overmoed uwe hulde uit op een man die zich, ten aanhoore van geheel Europa, niet schaamt te verklaren dat hij met Kerk en Godsdienst weinig op heeft. Met proeven van grondwetsherziening zijn we in de laatste dagen overstelpt.'t Is trouwens een onschuldig vermaak zulk eene proeve. Aan de volgende wijziging van art. 139 is nog niet gedacht: al. 2. »De Voorzitter (van den gemeenteraad) wordt door den Koning ook buiten de leden van den raad benoemd en ook door hem ont slagen» al. 3. Deze voorzitter kan des ver kiezende tevens een winkel opzetteii in spek en zegelpapier». Zulk eene wijziging is bepaald voorzien door den Antwerpschen makelaar die per circulaire aan de Nederlandsche burgemees ters aanbiedt Westfaalsche hespjes groot of klein, mager of vet, uit er hand, voorts komende der liquidatie van het huis II. KI. te Munster». Terwijl hij de medewerking- der burgemeesters tot het debiteeren van dat partjtje ham verzoekt, sluit hij zijne circulaire metGelieve hiervan uwe vrien den en kennissen te berichten!» De Antwerpsche makelaar schijnt al een hijzonder gering idee te hebben van onze Edel Achtbare Heeren. Misschien waant hij ze ook ouder de minimum-lijders. In dat geval zou zijn voorstel noch eene philan- tropische strekking hebben. Neen, Antwerpsche makelaar er wordt huwelijk was bepaald op den 3en Mei daaraan volgende. Morriss had zich laten verblinden door de aan valligheid van Louise Brown en zich verbeeld, dat hare blauwe oogen, hare rooskleurige wan gen, haar sierlijke leest het kenmerk waren van eene goede en liefdevolle geaardheid. Hij had het besluit genomen aan haar, zijne be8chei(lene en getrouwe vriendin, zijne verdrie telijkheden en zorgen toe te vertrouwen. Toen Morriss bij Louise binnenkwam, was zij bezig met het namaken van een dameshoed van een Parijsch modeplaatje en er was niemand an ders in het vertrek. Zijt gij daar toch eindelijk zeide zij, zon der op te staan, om hem te verwelkomen. Gij zijt gisterenavond niet hier geweest!Gij waart, ongetwijfeld bij uwe vriendin, mejuffrouw Ro binson! Ik ben in den tempel geweest, antwoordde George, haar met verbazing aanziende; ik wilde den heer Sturm hooren. Ja, en mejuffrouw Robinson ontmoeten door de Voorzitters van vele onzer gemeen teraden dikwerf met spek geschoten maar spekkoopers in optima forma zijn ze tot heden nog niet. Om der wille van de smeer, Likt de kat den kandeleer. Cats. Wij zijn aan 't eind van September. De blaren vallen van de hoornen en Gari baldi is weer druk aan 't schryven van openbare brieven. Zoo heeft hij den llen dezer een brief geschreven aan een der re dacteurs van de Parysche RappelVacquerie. De »drie keizers» worden daarin terecht gezet; den Koning van Savooie» echter de hand boven 't hoofd gehouden. De koning van Italië laat jaarlijks aan »den held van Caprera» een pensioen van f 50000. uitkeeren en dat verandert de zaak. »De drie keizers, zoo luidt het woordelijk in dien brief, hebben ons geleerd wat wij van hen moeten verwachten, en, zoo wij (Italië) u nog niet kunnen volgen Op de baan der republiek, wegens de da nkbaarheid die wij verschuldigd zijn aan het huis van Savooie, wees er desniettemin overtuigd van dat de broederschap onzer beide volkeren (het volk van Garibaldi en het volk van "Victor Hugo) onverbrekelijk is.» Het pensioen gaat echter boven deleer! »De minderheden moeten verdrukt wor den,» zeide Mr. Kappeyne, de leider van ons tegenwoordig gouvernement. En de radicale premier heeft woord ge houden. Uit het verslag van de zitting der Tweede Kamer van Donderdag 11. kan men zien, dat nu niet alleen uitsluitend libera len zijn benoemd tot voorzitters en onder voorzitters der afdeelingen maar ook tot leden der commissien, zoodat de leden der rechterzijde onbarmhartig overal uitgesloten zijn. Ten vorige jare benoemde men ten minste nog anti-liberalen in de commissiën, maar dat is nu ook al gedaan. De radicale partij schijnt hare uitsluitings methode tot liet uiterste te willen drijven, maarde kruik gaat zoo lang te water tot zij breekt enal te strenge meesters regeeren niet lang. Het schijnt dat de winkelbedienden en de kame niers met elkander afgesproken hebben naar (lien buitensporigen prediker te gaan luisteren. Ik begrijp u niet, Louise, de heer Sturm is niet buitensporig en er zijn onder zijne toehoor ders menschen van alle standen: rijken, burgers en armen. Dat neemt niet weg, dat mejuffrouw Ro binson Ziedaar de tweede maal, dat gij dier. naam herhaalt en op zulk eene bijzondere wijze, sprak George, haar in de rede vallende. Daarenboven schijnt gij verstoord op mij. Zoudt gij mij willen zeggen waarom? O! ik ken uwe streken!Ik heb fraaie dingen omtrent u vernomen. Louise!ik ben niet gelukkig Gij doet mij verwijten, welke ik volstrekt niet verdien, en zulks op het oogenblik, dat ik het meest behoefte zou hebben aan vertroostingen! O! zij zullen u niet ontbreken! Zoudt gij, bij geval, met mejuffrouw Robinson in onmin geraakt zijn? Het Wageningsche Weekblad bevat in zyn jongste nommer het volgende lezenswaar dige opstel: »Atchin gaat maar altijd voort onze milloenen te verslinden. Op de ten vorige jare ingediende Indische begrooting werd voor Atchin millioen uitgetrokken. Van Bosse verhoogde het budget tot 7 mil- lioenen. Doch ook deze zijn op lange na niet genoeg. De Gouverneur-Generaal be richtte reeds, dat er wel 10 millioen noodig waren. En sedert is de oorlog opnieuw ernstig begonnen, wat natuurlijk nieuwe millioenen verslinden zal. Wat het einde van deze ellendige historie heilloos ge schenk der onbedachtzaamheid en lucht hartigheid van den heer van de Putte! worden zal weet niemand. Ons uit Atehin terugtrekken, kan ter wille van ons prestige in de Oost moeilijk en vol houden is even bezwaarlijk. Zegen Gods rust er op deze zaak niet. Zou 't zoo vreemd zijn, indien we de in de laatste jaren uit de Oost ge trokken millioenen derwaarts moesten te rugzenden? Toch is aan deze donkerezaak nog eene lichtzijde. De liberalisten kunnen thans tot het ten uitvoerleggen hunner het geloovig deel der natie verdrukkende plan nen geen wissels meer op de Indische schat kist afgeven. Het belastingstelsel zal nu noodzakelijk moeten herzien en de lasten verzwaard worden. En dan zullen we eens zien, of hetden kend» deel der natie bereidwillig zal bevon den worden om ons staatshuishouden op dien weelderigen voet te blijven mainte- neeren, waarop bet thans is en wordt in gericht. De nood der schatkist boe overigens ook te betreuren kan een middel worden, om ons verdrukten althans een weinig ter wille te zijn. Tot zoover het Wageningsclie Weekblad. Geheel in aansluiting aan deze redenee ring lezen we in de Maasbode nog het volgende: Heeft de millioenenspeech, door den minister van finantiën gisteren uitgesproken, hare treurige schaduwzijde men denke maar aan de aangekondigde belasting op Ja. Ziedaar! Ik was er zeker van. Gij hodt in alle gevallen niet behoeven hier te komen en zoudt beter gedaan hebben u met uwe kamenier te gaan verzoenen. Louise, gij bedenkt niet, wat gij zegt! riep Morriss op beleedigden toon en blozende uit. Het jonge meisje begreep, dat zij te ver ge gaan was. Zij geloofde geen woord van het ver haal van mejuffrouw Robinson en zij had geen ander doel gehad dan zich een weinig te verma ken met het plagen van hem, dien zij als haren toekomstigen echtgenoot beschouwde. Zij stak hem de hand toe. Vergeef mij George, sprak zij; zoo ik mij vergist heb, had ik daarvoor goede redenen. Ver beeld u, dat ik die vrouw heden ochtend heb ont moet en zij er zich op beroemd heeft, dat gij haar eene liefdesverklaring hadt gedaan. George vertelde in al zijne bijzonderheden het tooneel, dat tusschen hem en mejuffrouw Robin son had plaats gegrepen. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1