BUITENBAND, BINNENLAND. Engeland. België Duitschland. Frankrijk Italië. Spanje. het kapitaal in portefeuille en op de goe deren in de doode hand zij heeft ook een lichtpunt; de wet op het lager onder wijs wordt nl. dit jaar niet uitgevoerd. Een jaar uitstel van executie wil heel wat zeg gen; er kan veel gebeuren in een jaar tijds. De rechterlijke organisatie van den minis ter Godefroi, in 1861 aangenomen, is tot heden nog niet uitgevoerd. Mocht het spreekwoord van uitstel komt afstel bewaarheid worden. Het OOSTEN. Treurig is de toestand in het Oosten. Het Congres heeft weinig heil gebracht en al stegen aanvankelijk de fondsen, spoe dig kwam er weder daling, door dat de zaak niet te vertrouwen was. En zeker niet ten onrechte. Wat gebeurt in Bosnië en in de Herzegowina De Turken onder den naam van opstandelingen verdedigen daar hun geboortegrond tegenover den indringer zij willen liever sterven, dan hun geboor tegrond prijs geven om elders een kwij nend bestaan te leiden; ze voelen dat Europa het op hun ondergang toelegt en de zg. bezetting van Bosnië en de Herzegowina niets anders is dan een berooving van hun land ten hunnen koste. Al moeten ue Mohammedanen ten laatste het onderspit delven toch zullen zij hun nederlaag prachtig gewroken hebben. Yolgens Daily News verloren de Oosten rijkers van 4 tot 9 September ruim 100 officieren en 3000 minderen. Te Tuzla en Groot-Zwornik hebben de opstandelingen hun stellingen volgeus de regelen der krijgskunst versterkt, naar de wijze van Plewna, elk met een garnizoen van 12000 tot 13000 man, zij kunnen dus een langdurig beleg doorstaan. OokteJoca richten zij een versterkt legerkamp op en ongeveer 12,000 Mohammedanen hebben O 7 zich ter versterking van de Bosnische op standelingen op weg begeven. Yolgens een telegraphisch bericht uit Weenen heeft de eerste legerdivisie die den 19e uit Serajewo oprukte, om de in de li nie Senkövics-Bandiu-Ogiak bijeengekomen opstandelingen uiteen te drijven, zich na een heet gevecht van verscheidene versterk te hoogten meester gemaakt. De Oosten rijkers verloren daarbij ongeveer 400 man aan dooden en gekwetsten. Het verlies der opstandelingen is veel aanzienlijker. Gis teren te 21/2 uur is generaal Budich Bjelina binnengerukt, alwaar terstond tot de ont wapening der bevolking werd overgegaan, terwijl de bezetting versterkt werd. Een beslissend gevecht zal vermoedelijk plaats hebben tusschen Bjelina en Zwornik. Na een hevigen strijd hebben de Oosten rijkers de sterke stelling ten Oosten van Serajewo genomen. Onder bevel van den veldmaarschalk Vecsey rukten den 20n 9 bataljons bergbatterij en een afdeeling cavalerie naar Ogiak en Senhovic, waar zij den 21n ten 7 ure 's morgens aankwa men. De colonne van overste König viel de vijandelijke schansen dapper aan en ver overde deze, de colonne van overste Pittel wierp zich op het vijandelijk centrum en drong dit terug. Daarna stortte overste Rakasovitch zich met zijn colonne op den linkervleugel van den vijand. Ten 2 uur was de strijd geëindigd en namen de opstandelingen de vlucht, zij gaven en namen geen pardon en leden ontzaglijke* verliezen. De Oostenrijkers ver loren 500 man waaronder 400 gewonden; 4 officieren zijn gesneuveld en 6 gekwetst. Een officieel bericht uit Cyprus meldt, dat er onder de Engelsche troepen opnieuw eene epidemie van koorts is uitgebroken. Van de 2622 man liggen er 400 in het hospitaal. Reeds 21 bezweken er aan de landkoorts. De toestand is dus inderdaad zorgwekkend, en wordt nog verergerd door het ontbreken van be hoorlijke tenten en andere benoodigdheden. Er was wel is waar veel regen gevallen; doch de vraag is, of de gezondheidstoestand daardoor ver beteren zal. Het nut, dat Engeland ooit uit Cyprus trek ken zal, is hoogst problematiek. Daarentegen zijn de offers, die het er voor zal moeten brengen, reeds zeer voelbaar. Wie intusschen bij de verandering van meesters wel varen, zijn de Grieksche bezitters van onroe rende goederen op het eiland. Zóó sterk is het vertrouwen in de zegeningen van het1 Britsche bewind, dat de waarde van land en huizen er verzevenvoudigd is. Slimme speculanten hebben daarmede hun voordeel gedaan. Een bankier te Konstantinopel, de heer Zarify, vroeger dan an deren van de komende dingen onderricht, kocht op Cyprus voor p. s. 40,000 grond en huizen, die hij thans voor p. s. 800,000 van de hand kan zetten. Eene even opmerkelijke stijging van waarde moet te Batum hebben plaats gehad se dert die stad in Russische handen overging. Het electrisch licht heeft dezen zomer in En geland eene eigenaardige toepassing gevonden. Een schatrijk Anglikaansch geestelijke, de heer Bagot, rector van Athy, heeft het op zijne uitgestrekte bezit tingen aangewend om de werkzaamheden, die aan den oogst waren verbonden, ook des nachts te kunnen voortzetten. Een beroemd tijgerjager, Franschman van ge boorte, die er zich op beroemt 500 tijgers ver slagen te hebben, heeft nu met de regeering van de Straits Settlements eene overeenkomst aange gaan, volgens welke hij 10 p. st. voor het doo den van iederen tijger in haar gebied ontvangen zal. Het Hof van Assises van Brussel heeft heden een vrij belangrijke beslissing genomen. De zaak is deze: Op verzoek van het Duitsche Gouver nement was bij verstek een vervolging ingesteld tegen een Franschman, genaamd Claudel, die in een dqor hem uitgegeven geschrift beleedi- gingen had geplaatst tegen den Keizer van Duitsch- land- De vraag deed zich nu voor, of, bij ont stentenis van den schrijver, de drukker in het geding moest betrokken worden. Het Hof beant woordde die vraag bevestigend en het rechtsge ding zal nu voortgang hebben. Het geïncrimineerd gedrukt stuk draagt ten opschrift: „Naar aanleiding van de zaak-Nobi- ling", en de titel luidt: Het lot dat aan Keizers en Koningen beschoren is. Het feit, dat de schrijver op de vlucht is, kan een ware ramp voor den drukker worden, tenzij de jury zoo lankmoedig is, om iemand niet ver antwoordelijk te stellen voor een geschrift, dat hij misschien gedrukt heeft zonder het te hebben gelezen. Maar de wet is onverbiddelijker dan de streng ste rechter. Yooral op dit punt is zij zoo ondub belzinnig mogelijk. En daar het eerste gedeelte van het wetboek zegt: „ieder wordt geacht de wet te kennen", geldt dit ook voor den druk ker, die in dit geval gevaar loopt, voor zijn on voorzichtigheid geducht te boeten. De berichten dat de Belgische expeditie naar Centraal Afrika vermoord zou zij, heeft zich niet bevestigd; er is tijding gekomen uit Alpwapwa dd. 9 Augustus dat do heeren Wautier en Du- treux gezond waren maar een groot gedeelte der dragers hadden lien in den steek gelaten en ver scheidene pakken ruilgoederen waren hun ontsto len. De karavaan was daardoor geheel in wanor de geraakt. Het gerucht, dat de zaak van het verongeluk ken van de Grosser Kurfürs't voor een krijgs raad gebracht zal worden, wordt door de Nord- deutsche Allgemeine Zeitung tegengesproken. Om trent deze zaak kan slechts dit als zeker worden medegedeeld, dat het rapport van den auditeur- generaal aan den Keizer is ingediend, doch eene beslissing is er nog niet genomen en allerminst is reeds de zaak naar den krijgsraad van een bepaald legerkorps verwezen. De werkzaamheden tot lichting van het be doelde pantserschip zullen, met 't oog op het uanstaande ongunstige jaargetijde, van October tot Mei gestaakt worden en dientengevolge is aan de Lordey en Boreas, welke voor 't toezicht op de werkzaamheden in Engeland gestationeerd zijn, bevel gezonden terug te keeren. De admi raliteit is overigens gaarne bereid het werk dei- lichting van het schip aan anderen te gunnen; zij laat althans bekendmaken dat aanbiedingen, welke aannemelijk schijnen en het vooruitzicht op succes openen, door haar in overweging ge nomen zullen worden. Uit Oldenburg vernemen wij, dat in den laat- sten tijd te Brake in zeer groote hoeveelheid twee Amerikaansche marktproducten worden geïmpor teerd, namelijk boter en pekelvleesch. De boter smaakt voortreffelijk en kost slechts 60 tot 70 penning f 0.36 tot f 0.42 Nederl.) het halve kilo. Yolgens de National Zeitung heeft het zich bevestigd, dat admiraal Werner zijn ontslag heeft aangevraagd. Bij het bureau der Berliner Freie Presse zijn thans een aantal socialistische geschriften tegen verminderde prijzen verkrijgbaar gesteld, ten einde zij verspreid kunnen zijn, alvorens op grond der socialistenwet te kunnen worden verboden. De Beckumer Ztg. bevat de volgende bekend making: Bij Stromberg is het lijk van een on bekend manspersoon gevonden, 35 a 40 jaar oud, 5 voet 7 duim lang, donkerblonde baard, blau we oogen, blond haar, gebogen neus, zeer lang werpig gelaat en spreekt sterk door den neus." De Duitsche socialisten hebben, volgens hun orgaan, de Vorwarts, 150,000 mark gecollecteerd voor de jongste verkiezingen. Van die som zond Belgie 1144 mark, Zwitserland 1050, Engeland 936, Parijs 262, Denemarken 85 en Amerika 3860. Het centrale kiescomité te Lyon heeft de can- didatuur van burger Rochefort ingetrokken, onder voorwaarde, dat de door Gambetta aanbevolen caudidaat zich formeel verbinde betreffende de quaestie der amnestie. De prefect had het radicale dagblad „Mirabeau„ 't welk een manifest van Ro chefort had aangekondigd, gewaarschuwd met een herinnering aan de wet, welke het openbaarma ken van stukken verbiedt, welke door personen geteekend zijn die hun burgerrecht verloren heb ben. Den talrijken Engelschen heeren van het zak- waarnemersvak, die „voor zaken" dezen zomer het Kanaal komen oversteken en vooral op de ten toonstelling bij zwermen te vinden zijn, hoe slim en bij de hand zij gewoonlijk ook zijn mogen, is de vorige week toch een rijke buit aan hunne aandacht ontsnapt. Op zekeren morgen, toen een bediende van een Franschen juwelier ruim een uur na de opening der tentoonstelling, bij zijne vitrine kwam, vond hij op een tafeltje daarnaast een etui liggen met een collier van brillanten, ter waarde van niet minder dan 40 duizend francs. Hij herinnerde zich dit kostbare kleinood den vo- rigen avond, toen hij zijne vitrine van binnen had schoongemaakt, vergeten te hebben weer op zijn plaats te leggen. Het had dus een geruimen tijd voor het grijpen gelegen, voor iedereen die het maar pakken wilde. De heeren pickpockets moe ten zich de haren wel uit het hoofd hebben ge trokken toen zij vernamen welk buitenkansje hun argusoogen ontsnapt was. Te Parijs viel eergisteren eene dame van 22 jaar, die voor een rijtuig wilde uitwijken en haar 2 jarig zoontje op den arm had, op de straat, en kwam met het volle gewicht van haar lichaam op het jongske neêr, dat dadelijk dood was. De moe der kreeg een aanval van krankzinnigheid. Op verschillende plaatsen van Italië hebben zware overstroomingen, groote verwoestingen aan gericht. De Paus heeft naar de getroffen streken belangrijke liefdegiften gezonden. Nadat de rechtbank de benoeming van Mgr. Ruffo tot aartsbisschop van Chieti als van nul en geener waarde had verklaard, heeft de geheele geestelijkheid van het aartsbisdom een adres van on voorwaardelijke gehoorzaamheid aan den prelaat gezonden. Uit Rome wordt van gisteren gemeld, dat het Vaticaan besloten heeft een apostolischen gedele geerde of zaakgelastigde naar Londen,te zenden, zonder echter officiëele betrekkingen met de En gelsche regeering aan te knoopen. Het voorstel daartoe zal eerlang aan de Engelsche regeering gedaan worden. Men herinnert zich, dat reeds voor eenige maanden sprake was van de aanknooping van officieuse relatiën tusschen het Vaticaan en het Londensche kal^net. Volgens de Osservatore romano heeft Mgr. Ja- cobini, nuntius te Weenen, den II. Vader de grondslagen voorgelegd van een overeenkomst tusschen het Vaticaan en het hot' van St. Pe tersburg. De „Fanfulla" houdt vol, dat Egypte door een Engelsch-Turksch verdrag aan Engeland is afge staan. Engeland wendt, volgens genoemd blad, pogingen aan, om de toestemming van Frankrijk voor den afstand te verwerven. De toestemming wordt verwacht- De lepra heerscht in hooge mate in eenige dorpen van Alicante. De overheden zijn er op bedacht, een speciaal gasthuis voor de lijders in te richten. Een van de beschuldigden in zake den moord op generaal Prim, die reeds meermalen had aan geboden belangrijke onthullingen te doen, als men hem genoegzame zek rheid gaf tegen eiken aan slag op zijn leven, is in zijn gevangenis het slacht offer geworden van een poging tot moord. Een van zijn makkers, die met hem de gevangenschap deelt, bracht hem twee messteken toe in den linkerarm, waarschijnlijk uit wraak wegens zijn verraad Wij lezen in de Zwolsche Courant het volgende: De Premiebank ouder de firma Carl Brück te Amsterdam begint haar zaken ook hier ter stede te drijven. Heden werd ons vertoond een bewijs van aandeel in genoemde bank, dat behoorlijk van 's rijks zegelstempel, een allegorische voor stelling aan het hoofd en onderscheiden sterk sprekende letters en cijfers voorzien, al het uiter lijke van een zeer gewichtig effect of certificaat heeft. Ook vindt men er een stel coupons bij. Het bewuste aandeel wordt overgegeven tegen een storting van f 15. Die storting is de eerste van nog een-en-dertig verdere maaiulelijksche stortingen tot gelijk bedrag, zoodat de houder na verloop van 2lA jaar betaald heeft f 480. plus de rente, a 4 pet. f 38, alzoo te zamen f 515. Zijn stel coupons geeft hem inmiddels het recht om op vijftien verschillende termijnen telkens één gulden te ontvangen; alzoo betaalt hij eigen lijk maar f 498. Eerst na 2'A jaar, als hij aan Carl Briick die geheele som van f 498 betaald heeft, ontvangt hij met nog 49 mede-aandeelhou ders, die elk ook f 498 geofferd hebben: 1. een aandeel Ainsterdamsche premieleening, ter beurswaarde van f103 48 lot 1864, circa 140 2. een aandeel Antwerpsche premieleening waarde p. m. 3. een Oostenrijksch Samen f 291 en bovendien in combinatie met zijn 49 confra ters 5/5 of één geheel Oostenrijksch lot 1839 ter waarde van f 800, makende voor elk 1/50 aan deel f 16- Men betaalt dus f 498 en ontvangt na twee en een halfjaar en waarde van f307. Ieder wachte zich voor schade. Door het bestuur der Maatschappij tot bevoi- dering der bouwkunst zijn uitgeschreven de vol gende drie prijsvragen: Eerste: Zes woonhuizen op paalfundeering voor den deftiger! stand; ter mededinging worden uit- genoodigd alle Nederlandsche bouwkundigen. Prijs f 300. Tweede: Eene verhandeling over den scholen bouw of eenig onderdeel daarvan, voor scholen van lager onderwijs; ook daarvoor woiden uitge- noodigd alle Nederlandsche bouwkundigen. Prijs f 150. Derde: De beide gevels van een hoekgebouw op een ruim plein met aanduiding der plan-ver deeling. Deze is alleen voor leden der Maatschap pij. Prijs f 50. De antwoorden worden ingewacht vóór of op 1 November 1879. Hoorn, 23 September. Naar men verneemt, zal de Gemeente in rechten optreden tegen het R. Katholieke' kerkbestuur, wegens een geschil over de vergoeding van de kerk, die in bruik leen was afgestaan en onlangs door brand is ver nield. Kampen, 23 September. Gisteren-avond had hier een treurig ongeval plaats. De schippersknecht Harm Scheurs, nauwelijks van Amsterdam ko mende en even naar zijn woning willende gaan om daarna een andere reis te maken, zakte aan den Buitenkant plotseling in een en was onmid dellijk dood. De ongelukkige telde 45 jaren, was zeer oppassend en laat een weduwe met 4 kinde ren na. Meppol, 24 September. In den laatsten tijd en zelfs heden op klaarlichten dag, werden hier groote partijen bedorven vleesch in beslag geno men en dus aan de fabrikatie van worst ont trokken. Boxtel, 22 September. Toen Maandag-ochtend de spoortrein uit Boxtel voor het station te Uden stilstond, stapte de machinist van de locomotief om die te smeren. Op het sein om te vertrekken werd daarop door een machinist-leerling de machine in beweging gebracht, met het gevolg dat den machinist den rechter voorarm werd afgeslagen. De man werd te Uden in het liefdegesticht opge nomen, waar de arm geamputeerd is. Amsterdam, 23 September. Een commissio nair in effecten, ook al voor pleizier naar Parijs, laat zich door zijn crediteuren alhier te vergeefs wachten. Hij heeft onderscheiden slachtof fers gemaakt door speculatie in loten, de z. g. „loten-liefhebberijen daaronder be vindt zich één persoon, die voor f 5000 is beet genomen. De commissionair was eertijds barbier en aanspreker en toen reeds loten-debitant. Hij verwisselde de zeepbak en kwast tegen notitie boekje en potlood, toen het lotendebiet zooveel winst begon te g.ven dat de barbierszaak over bodig werd. Roermond, 22 September. Van de 10 per sonen die bij de ongeregeldheden van Zondag jl* door de maréchausées zijn gevangen genomen i9 er een ontslagen, voorloopig- zullen de overigen in hechtenis blijven. Amsterdam, 24 September. Aan de heden door de hier gevestigde afdeeling der Holl. Maat-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2