BUITENLAND. BINNENLAND, Engeland. Duitschland. België Frankrijk GEMENGD NIEUWS. blijkbaar willen beschouwd hebben als een formaliteit, waardoor 's Konings eindoordeel over de wetten niet gebonden werd. Als dat aanhangig maken der wetten bij ko ninklijke boodschap moest worden opgevat als een bewijs van instemming met den inhoud der wetsvoordraehten dan zou de Koning niet langer staan boven de partijen, maar beurtelings de overtuiging van alle partijen, die afwisselend aan het bewind komen, persoonlijk moeten deelen. De eigen redeneering van den heer van Houten doet de noodzakelijkheid, of liever nog: het gezegende voor de handhaving der rechten en vrijheden der Natie, van dat onbeperkt recht des Konings, hem bij arti kel 114 der constitutie verleend, duidelijk zien. Ook de heer van Houten toch schijnt te meenen dat, onder de tegenwoordige kies wet, de meerderheid der volksvertegenwoor diging niet uitdrukt den geest van het Ne- O (J O derlandsche Volk, althans hij dringt, ook in zijn aangehaald advies, ten slotte aan op de herziening van de kieswet. Welnu, bestond dan niet juist hier het geval, dat het koninklijk veto de invoering bon beletten van een wet, welke door een Regeering, aan het roer gekomen door het drijven der meerderheid in de volksverte genwoordiging, welke (als gevolg eener ge brekkige kieswet) niet uitdrukt de meeuing der Natie, was doorgedreven, geholpen door die anti-nationale parlementaire majoriteit? Het schijnt ons toe dat artikel 114 der Grondwet als het ware voor toestanden, als waarin wij thans verkeeren gemaakt is. Maar zelfs die quaestie daargelaten, draagt de theorie van den heer van Houten een hoogst gevaarlijk revolutionair karakter. Zijn theorie van verzwakking van het koninklijk gezag behoort tot die ziektever schijnselen in ons staatkundig leven, waar op wij in den aanvang van ons betoog doelden. Ook tegenover die heillooze afdwaling moet uitkomst gezocht worden in het te- rugkeeren tot die eeuwige beginselen van waarheid en recht, in welker handhaving mannen als een van Nispen ons zoo ge lukkig voorgaan. D. M. O O Het OOSTEN. De Oostenrijksche troepen hebben in de laatste dagen belangrijke overwinningen op de opstandelingen behaald, dat zij echter voor het grootste gedeelte ten onder gebracht zijn vindt weinig geloof, door het bericht uit Weenen aan the Daily News waarin wordt medegedeeld, dat de Oostenrijkers voor en aleer zij het laatste bolwerk zullen aantasten nieuwe krachten moeten verga ren en de operatiën tegen Novi-Bazar tot het voorjaar denken uit te stellen. Uit Belgrado verneemt men dat de op standelingen van Tuzla teruggetrokken zijn en zich met een groote macht te Zwornik hebben samengetrokken. De Oostenrijkers hebben hun marsch der waarts den 25en 's morgens begonnen en hebben reeds belangrijke gevechten tusschen Tuzla en Zwornik geleverd. De insiirgenten-chefs in de Posawina hebben onderhands de overgave van dat district aan Servië aangeboden, onder voor waarde dat hun eigendommen beschermd zullen worden. Een nieuw contingent Alba- neezeu heeft zich op weg begeve.i naar Novi-Bazar, om zich bij de opstandelingen aan te sluiten. Volgens de Politisrhe Correspondent is de Russische regeering voornemens om de bezetting van Bulgarije en Oost-Rumelie in plaats van op 60,000 man, gelijk het tractaat van Berlijn voorschrijft, op 120,000 man te brengen. De door het congres vast gestelde getalsterkte, wordt in de Russische militaire kringen algemeen geheel onvol doende genoemd en de bezetting van Bosnië en de Herzegowiua door Oostenrjjksch- Hougaarsche troepen zal de regeering te St. Petersburg, gelijk in die kriugen ver wacht wordt, waarschijnlijk als motief aan voeren. waarorp zij, in plaats van twee, vier legerkorpsen bezuiden den Donau zal moeten houden. Men meldt uit Rome, dat de onderhandelingen tusschen de regeering te Londen en het Vatikaan zoo ver gevorderd zijn, dat er ernstig sprake is van de benoeming van een nuntius te Londen. Is eenmaal een nuntius te Londen benoemd, dan wordt allicht, tengevolge der wederkeerigheid, een Engelsch gezant bij den H. Stoel geaccrediteerd. Gelijktijdig verneemt men, dat de stand van zaken tusschen Berlijn en Rome ongeveer op den zelfden voet staat. Een geheel andere strooming openbaart zich dus in de Europeesche staatkunde. De beide nu conservatieve groote rijken, Engeland en Duitschland, vriendschappelijk met den H. Stoel raadplegende over het welzijn hunner onderdanen, 't Is op deze merkwaardige strooming, dat ook de bisschop van Angers in zijn brief aan Gambetta wijst. Voor de Engelsche wet zijn kinderen, hoe jong ook, strafbaar. Onlangs nu stond voor het vier mannen gerecht een knaapje van vijfjaar, Mieliaël Durant, terecht, onder aanklacht een hek bescha digd te hebben. De klager, een welgestelde boer, verklaarde, dat hem daardoor een schade was toegebracht van 6 pence (30 centen)ook had hij gezien dat de aangeklaagde met zijn broeder steenen naar zijne appelboomen had geworpen. Het Hooge Gerechtshof veroordeelde den jeugdigen aange klaagde tot. eene boete van 6 pence, die door zijne moeder, een arme vrouw, betaald werd, anders had de kleine Michaël drie dagen in de gevangenis moeten zitten. Een hoog ernstig bericht komt uit Britsch- Indië. Het Engelsch gezantschap is gedwongen geworden aan de grenzen van Afghanistan terug te keeren. Dat Engeland hierin niet kan berusten, spreekt van zelf en het is te vreezen, dat in den strijd der Russische en Engelsche belangen in Midden- Azië de kanonnen aan het woord zullen komen. Het gerucht loopt, dat het Kabinet onmiddellijk zal bijeenkomen om over de Afghanistan-quaestie te beraadslagen. De pers is het er over eens, dat het gedrag van Shir Ali een onverwijlde tuchti ging eischt, zonder Rusland in het conflict te be trekken. The Times gelooft, dat de veldtocht niet vóór de lente zal beginnen. Engeland kan wachten en den Emir tijd geven om van gevoelen te veran deren. Blijkens depêche uit Simla aan the Standard is bevel gegeven van een groote strijdmacht aan de grenzen van Afghanistan bijeen te trekken. Reeds zijn 12000 man opgerukt. Prins von Bismarck is weder hersteld van de aandoening van koorts, waaraan hij na zijn optre den in den Rijksdag weder lijdende was. Men wil, d*t hij zich bij die gelegenheid te veel had ingespannende koorts wordt echter en dat schijnt niet overeen te brengen met de bedoelde onderstelling in verband gebracht met een roosachtigen uitslag, die zich op nieuw hij den Rijkskanselier vertoonde. Prins von Bismarck heeft weder in het gebouw van den Rijksdag een conferentie gehad met den heer v. Bcnningsen, de invloedrijke leider der nationaal-liberale partij. Van de eene zijde wordt beweerd, dat het gesprek enkel liep over de socia listen-wet, bij welke gelegenheid de heer v. Benningsen zich zeer tegemoetkomend zou heb ben uitgelaten. Anderen gelooven, dat het onder houd een verdere strekking had en dat de Rijks kanselier de alliantie met de nationaal-liberalen, welke niet wéinig verkoeld was, weder hernieuwde. De houding der nationaal-liberalen in de commissie voor de socialisten-wet schijnt echter niet van een volkomen entente-cordial te getuigen. Tegen de begrafenis van Nobiling door de familie, geheel op de gewone wijze en als ware hij onder gewone omstandigheden gestorven, is van de zijde der Regeering geen bezwaar gemaakt. Door de Duitsche bladen wordt thans echter als nadere bijzonderheid medegedeeld, dat aan zijn móéder wel volle vrijheid gegeven is om het graf geheel te doen bedekken zoo als zij zal goed vinden, maar dat op geeuerlei wijze de naam van hem die daar rust mag worden vermeld of aan geduid. De eenige dochter van Prins von Bismark, gra vin Marie, is verloofd met graaf Cuno Rantzou, een jeugdig edelman uit Sleeswijk-llolstein, se cretaris bij de Rijkskanselarij. Aan den door het liberaal Gouvernement om zijn tegenovergestelde politieke gevoelens aan den dijk gezette gouverneur van Oost-Vlaanderen werd Zondag jl. te Brugge een banket aangeboden door diens geestverwanten bij welke gelegenheid hem door zijn gastheeren en door de bevolking schitte rende bewijzen van sympathie zijn geschonken, welke de liberale hulép. niet schijnt te kunnen verduwen en die zij daaiom in een belachelijk licht poogt te stellen. Men herinnert zich niet dat het blad ook gelachen heeft over veel markt geschreeuw, dat op meetings en feestbanketten is aangeheven eenige maanden geleden toen de mi- nisterieële celebriteiten aan het Bewind kwamen. Het déraillement, dat Zondag-ochtend plaats had op den spoorweg Grand Central Beige bij het station Etten, is te wijten aan den verkeerden stand van een wissel. Deze werd bediend door het achtjarig dochtertje van den wissel wachter dat meisje had geen kracht om de excentriek over te halen. Het ongeval is zeer gelukkig afgeloopen, doordien de trein, die in het station moest stop pen, reeds aanmerkelijk zijn snelheid had vermin derd ware het een trein geweest, die het station voorbij moest rijden, dan zouden de gevolgen niet te overzien zijn geweest. Le Moniteur Beige behelst heden-ochtend het Koninklijk besluit, waarbij de buitengewone Par- lementszitting gesloten wordt verklaard. Het offi- ciëele blad laat onmiddellijk hierop volgen de wet tot wijziging van de Kieswet, thans door Z. M. bekrachtigd. De politiek heeft hiermede weer haar opwachting gemaakt.. Het wonder is gebeurd, dat men hier acht dagen lang van de politiek niets hoegenaamd heeft willen weten, haar geheel bui ten heeft gesloten, uit vrees dat zij een wanklank zou brengen in de harmonieuse feest-accoordcn. Thans zijn de feesten voorbij en met vernieuwde kracht herneemt de politiek, dit element van het sociale leven, haar rechten. Te Antwerpen is een vrouw op een gruwelijke wijze vermoord gevonden op het oude Kasteelplein een uitgestrekte vlakte, die nog maar weinig be woond is. Het Handelsblad van Antwerpen zegt dat die vrouw letterlijk verscheurd is, alsof zij onder de klauwen van een wild dier gevallen was, alsof zij onder de tanden van een hyena had ge legen. 's Morgens 4 uur ontdekte een werkman aldaar het lijk van die vrouw. De buik der vrouw was opengescheurd, de ingewanden waren uit het lichaam getrokken en lagen rechts en links ver spreid. De politie werd er dadeiijk van ver wittigd, en mpn herkende in het slachtoffer ze kere Catharina v. Schoor, oud 51 jaar, gehuwd met een schrijnwerker, van wien zij gescheiden was. Zij gaf zich dikwijls aan dronkenschap over. De moordenaar is aangehouden. Hij noemt zich Etienne Tenneau, milicien bij het 6e reg. artillerie, in garnizoen op het fort 1112 te Wilrijk. Hij is geboren te Philippeville, 24 jaar oud, gedegradeerd brigadier, die zich overgaf aan den drank en in andere gevallen ook een slecht gedrag had. Zijn diensttijd liep ten einde in de toekomende maand. De zaak is in handen van den militairen auditeur, en de misdadiger is in de celgevangenis opgesloten. De sluiting der tentoonstelling is tot 20 No vember uitgesteld. Men rekent nu reeds op een tekort van 30 millioen; de tentoonstelling van 1867 gaf een voordeelig sail) van 12 millioen. Die leelijke tegenstelling van keizerrijk en repu bliek zal de republikeinen geducht hinderen. Te Ranelagh heeft zich een jongman van aan zienlijke familie wegens speelschulden van het le ven beroofd, In den St. Gothard-tunnel zijn eergisteren drie tonnen mijnkruid gesprongen. Tien werklie den zijn op de plaats gedood en een groot aan tal gewond. De kiesvereeniging Nederland en Oranje te Ridderkerk heeft, voor de aanstaande verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdis trict Dordrecht, candidaat gesteld den heer jhr. mr. A. F. De Savornin Loliman. Bekrachtiging door de wet is gevraagd voor de heffing van provinciale belastingen. Worden de met dat doel voorgestelde ontwerpen tot wet ver heven, dan zal over 1879 in de verschillende provinciën, behalve in Overijsel, een gelijk aantal opcenten als voor het loopende jaar worden ge heven. Voor Ov.rijsel wordt het getal opcenten op de grondbelasting er. dat op de personeele be lasting beide met één verminderd, omdat tot dek king der uitgave niet meer wordt gevorderd. De Winsch. Ct. verneemt dat de heer A. H. Van Bergen, te Heiligerlee, door wien op de we reldtentoonstelling te Parijs brandspuiten uit zijne fabriek afkomstig zijn geëxposeerd, een opdracht heeft onvangen van <Un Minister van Marine in Frankrijk tot levering van brandspuiten ten behoe ve van (1e Fransche Marine. De beroemde bouwkundige, de lieer Cuypers, te Amsterdam, is te Parijs bekroond als bouw meester en ontwerper van gebouwen. De Inter nationale Jurv heeft hem toegekend: „la lre mé daille d' or, avec la plus grande distinction," o. a. voor zijn teekeningan van liet Museum dat te Amsterdam wordt opgericht Een maand of drie geleden werd een ambte naar van den Ned. Centraal-Spoorweg vermist. Aanvankelijk bleek zijn kas in orde te zijn doch later heeft men eerst ontdekt, dat er wat aan haperde, en is het nu eindelijk een publiek geheim geworden, dat er 33-a 34-duizend gulden in de kas te kort komen. Om dit te weten te komen heeft men drie maanden moeten zoeken! De commissie van obligatiehcuilers die benoemd is om na te gaan waarom den obligatiehouders niets wordt uitgekeerd, moet zegt het Roti- Nbl. als de geruchten waar zijn, en er be staat veel grond om het te gelooven, met haar onderzoek gereed zijn, doch kan het resultaat daarvan nog niet aan de obligatiehouders mede- deelen, omdat zij nog eenige inlichtingen ver wacht van de Directie die niet al te spoedig komen. Aan het Zuiden, meldt men: In zekere gemeente van Zeeland woont een handhaver der wet, die twee jongens verboden heeft om voor hunne ouders de straat te wieden, omdat ze nog geen twaalf jaar waren. Toen een meisje van zes jaar met een doof pot liep, om voor een buurvrouw gedoofde kolen te halen, dreigde deze dienaar (meester?) der wet, met een proces-verbaal, indien dit vergrijp werd herhaald." Als het dien weg op moet, zegt de inzender, mogen onze kinderen eerlang niet meer zelf hun schoenen aantrekken en zal ook dat kinder-ar- heid heeten! IJmuiden, 26 September, De onrustbarende geruchten omtrent de kunstmatige verzanding voor de haven alhier blijken, om met den voor zitter van de Amsterdamsche Kamer van koop handel te spreken, op een storm in een glas. De gisteren door de ambtenaren van den waterstaat, het loodswezen en de kanaalmaatschappij bij zeer stille zee vóór de haven van IJmuiden gedane peilingen hebben het bewijs geleverd, dat de ver wachte slechting van de verzanding door storm weder bewaarheid is. In het begin dezer maand was boven de bank, die op een Engelsche mijl van den mond der haven licht, bij laag water nog een diepte van 8 meter. Deze diepte werd gisteren bevonden met 2 tot 3 dicimeter ver meerderd te zijn, terwijl de oppervlakte der bank die voor de jongste stormen 400 meter lang en 95 meter breed was, tot 300 meter lengte en 70 meter breedte verminderde en onmiddellijk daar bezijden 8.50 meter diepte onder laag water ge peild werd. De stormen hebben dus de oppervlakte der bank belangrijk verminderd en de diepte doen toenemen. Monnickendam, 20 Sept. De lijken der drie den 15n Sept. op de Zuiderzee verongelukten zijn in de nabijheid van Volendam en Warder gevonden. Lith, 26 Sept. Zatenlag-avond had een acht jarig knaapje alhier het ongeluk al spelende zijn been te breken. Erger was het geval, dat zich den afgeloopen nacht heeft voorgedaan te Kessel Een 25-jarig jongeling, van de kermis huiswaarts keerende, had het ongeluk nabij zijn woning in een wiel te vallen en te verdrinken. De toegescho ten hulp in den persoon van den knecht van den bakker Pompen, die zich onmiddellijk -te water begaf, mocht niet meer baten. Te Sloterdijk had gisteren een jonge knaap, die bij een rietdekker in dienst was, het ongeluk boven van de kap van een in aanbouw zijnden korenmolen te vallen. Hij was oogeublikkelijk een lijk. Uit Drachten wordt gemeld: Gisteren och tend is in de Ureterpervaart het lijk gevonden van eene diestmeid. Zij was Zondag-middag uit Drachten gegaan, om hare moeder te bezoeken, en schijnt op hare terugreis, door de duisternis misleid, in het water te zijn gevallen. Dat in dezen slechten tijd in de industrie (ook buiten het maken van kanonnen en gewe ren) nog wel wat te verdienen is, kan blijken uit het bericht van de Berlijnsche Börsen-Cour ter, dat de regeling der erfenis van den onlangs over leden fabrikant Borsig nu zoo ver is gevorderd, dat men zijn nagelaten vermogen eenigszins kon nagaan: het bedraagt in staatspapieren en comp' tanten (in ronde som) drie-en-dertig millioen mark, waarin 18 millioen aan de weduwe en 1® millio, n aan de kinderen toekomen. Daarbij zij" niet gerekend de groote fabrieken der firma 1" Berlijn en in Opper-Silezie. Men meldt ons uit Dalfseri: Ook hier s" in de omstreken zijn door Engelsche firma's va" verdacht allooi listige pogingen in liet werk ge' steld om verschillende landbouwproducten op be stelling te bekomen. Voor zoover bekend is, zij" zij hier nergens geslaagd. Men heeft er vroeg"1' reeds leergeld van betaald. Gisteren-middag ten half vijf ure brak ef een hevige brand uit ten huize van J. Jacob Heegeman, winkelier in porselein en aardewerk op de markt te Grave- Door de in allerijl to"' gesnelde brandweer en de krachtdadige hulp v"n het garnizoen was men omstreeks half zes '»e

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2