NIEUWE No. 210. Donderdag 2 October 1878. 3e Jaargang. Wat zijn Socialisten? HAARLMSHII (OlIRAAT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1. Afzonderlijke Nummers0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. MKT-Ixap AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk D i n g s d a g- en V r ij d a g- avond ingewacht- Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Men zou meenen nu de Duitsche Regee- ring zich bezig houdt eene wet uit te vaar digen tegen de woelingen van het socialis me dat er althans een artikel in die wet zou voorkomen dat eene omschrjjving bevat van hetgeen men eigenlijk onder het woord j,Socialist heeft te verstaan. Die verklaring echter is achterwege gebleven. De wet geeft geen omschrijving van het socialisme en is daarom doodelijk voor haar zelve, om dat nu de goeden groot gevaar loopen met de kwaden te worden getroffen. En werke lijk met deze wet is niemand veilig en zelfs beweert men dat de Katholieken in Duitsch- land met de wet op de socialisten vervolgd kunnen worden. Het komt ons niet onbelangrijk voor eene nadere omschrijving te geven van het doel en de eischeu der socialisten, vooral nu zich in ons vaderland ook socialistische clubs hebben geconstitueerd die, met het Duitsche programma in de hand, hunne onza lige, verderfelijke leer trachten te verspreiden. Niets is meer algemeen dan de bewering dat de socialisten alle goederen gemeen willen maken en eiken bijzonderen eigen dom veroordeelen als diefstal ten nadeele van het algemeen. Toch is deze bewering onjuist. Even onjuist is het te zeggen, dat de socialisten van tijd tot tijd, bjj voor beeld elk jaar, alle goederen geljjkeljjk on der de menschen willen verdeelen, zoodat de tragen met de vlijtigen, de ongeschikte arbeiders met de bekwame, de verkwisters met de spaarzamen gelijk zullen staan. Dit is zoo niet. Het socialisme wil gemeen ma ken de zoogenaamde productie-middelen,* dat is de middelen om te werken, om iets voort te brengen, te maken of te bearbeiden, niet de vruchten van den arbeid. Het wenscht den bijzonderen eigendom op te heffen ten aanzien van alle zaken die noodig zijn om eenig bedrijf uit te oefenen, om het land te bebouwen, vee te teelen, mijnen te ont ginnen en alles te vervaardigen wat onze fabrieken en groote en kleine werkplaatsen opleveren. De grond zou gemeen zijn en altjjd gemeen blijven. Niemand zou er ooit een stuk van in eigendom bezitten. Hij zou aan den Staat behooren en onvervreemd- FE U1LLETON. GEORGE MORRISS, of DE WAARHEID GEDURENDE EEN ENKELEN DAG. Vervolg. Het ziet er fraai met u uit!Gij hebt bepaald uw verstond verloren! antwoordde het jonge meisje, woedend over zijne dubbele dwaas heid. Niet alleen, dat gij uwe patroons schade berokkent, ging zij voort; maar wie verzekert mij, dat zij het recht niet hebben u te vervolgen en schadevergoeding van u te eischen?M at gaat gij nu beginnen? Ik weet het niet. Ik weet wel iets, mijnheer; namelijk, dat zon gij voor mij de minste genegenheid hadt ge voed, gij niet gehandeld zoudt hebben op eene, wijze, welke ons in armoede dompelt eene maand voor ons huwelijk. baar zijn. Hetzelfde zou geschieden met alle fabrieken, werkplaatsen, machines, met alles in één woord wat noodig is om iets voort te brengen, te maken of te bearbeiden. De arbeid van allen zou door den Staat gere geld worden. Alles wat door den arbeid werd voortgebracht, levensmiddelen, klee- ren, meubelen enz. zou onder alle arbeiders verdeeld worden, naar mate van den ar beidstijd door ieder besteed. De bestuurders, de leeraars, rechters en alle verdere open bare ambtenaren en bedienden allen die niet medewerken om iets voort te brengen of te bearbeiden, maar bun diensten be wijzen in bet algemeen belang, zouden evenzeer hun aandeel in de gemeenschap pelijke opbrengst ontvangen in evenredig heid van den door hen besteden tijd. Al leen de geneesheeren, bijzondere onderwij zers, advocaten en allen die persoonlijke diensten bewijzen, waarvoor geen kapitaal noodig is, zouden ongeveer op de thans be staande wijze aan de concurrentie kunnen worden overgelaten. Op deze wijze, zeggen de aanhangers der socialistische leer, zou de groote ongelijkheid tusschen de menschen uit de wereld verdwij nen. Het dwaze van deze veronderstelling be hoeft, dunkt ons, geen commentaar. De socialistische leer bouwt luchtkas- teelen en beeldt zich in dat door hare be ginselen de rijkdom van weinigen en de armoede van velen een einde zoude nemen. Met de concurrentie, met den eindeloo- zen strijd om vooruit te komen, waarbij men elkander verdringt en omverloopt, waarbij enkelen groot en machtig, rijk en vermogend worden, maar duizenden wor den vertreden en om hun treurig bestaan te rekken, de slaven dier enkele voorspoe- digen worden, zou het gedaan zijn. De aarde zou door allen in gemeenschappelij- ken, verstandig geregelden arbeid produc tief worden gemaakt in aller belang, tot aller genot, in evenredigheid van ieders deel aan het gemeenschappelijk werk. Ter wijl bjj de tegenwoordige inrichting der maatschappij de onvermijdelijke concurrentie ieder ondernemer, die zich op den duur wil staande houden, noodzaakt om een belang rijk deel van de opbrengst zijner onderne ming af te zonderen tot vermeerdering van Keurt gij het dan af, dat ik de waarheid heb gezegd? O! de waarheid! zeide Louise, met min achting hare schouders ophalendeJa, ik keur het af. Het is dwaasheid om de waarheid te zeggen aan onze kalanten, en ik geloof niet, dat Zij die van ons moeten ver wachten. Als ik hun die moest zeggen, kon ik morgen wel uitscheiden. De waarheid!zie daar een hoed, welken ik maak en dien ik voor den dubbelen prijs zal verkoopen. zeggende, dat hij van Parijs komtWelk nadeel zal dat aan mijne kalandisie doen?Is hij, wel beschouwd, niet even mooi en even goed gemaakt, alsof hij werkelijk uit de handen van eene Parijsche mo diste kwam? Als gij zaken wilt doen, of u een weg door de wereld wilt banen, moet gij niet zoo nauwgezet wezen. Het is bedroevend! antwoordde George. Werkelijk, waarheidlievende mijnheer, ik verwonder mij over die nauwgezetheid van ge weten, welke zich zoo eensklaps Lij u geopen baard heeft. God weet, hoe dikwijls gij mij voor- van zijn kapitaal en dat deel te korten op het loon der werklieden, zou in den socia- listischen Staat ieder bezoldigd worden overeenkomstig den door hem verrichten arbeid. Yan de gemeenschappelijke op brengst van den gezamenlijken arbeid zou eerst worden afgetrokken wat noodig zou zijn tot instandhouding, verbetering of uit breiding van de productie-middelen, name lijk van den bebouwbaren grond, de fabrie ken, werktuigen enz. en van de openbare gebouwen, scholen, voorraadschuren en wer ken van openhaar nut, waarvan de kosten thans uit de belastingen worden betaald. Alle middelen van verkeer, spoorwegen, stoombooten etc. zouden openbaar zijn, de handel zou vervallen, want de producten zouden van staatswege, naar gelang van de behoeften in verschillende streken, naar de openbare voorraadschuren worden over gebracht, om van daar te worden uitgege ven aan elk naar gelang van den door hem verrichten arbeid. Men moet erkennen het zijn fraaie theo- riën, maar niettegenstaande de woelingen en den strijd der sociaal-democraten zullen hunne leeringen steeds tot de onoptelos- sen problemen blijven behooren. Nog bespottelijker zijn hunne beschou wingen over het kapitaal en den arbeid. Men oordeele: Het kapitaal komt als gemeen goed, hjj de waardebepaling niet in aanmerking. Voorts zou ieders afzonderlijke arbeid ge schat worden, en hem daarvan bewijzen worden uitgereikt, waarvoor hij zich aan de openbare magazijnen de goederen die hij wenscht, eet- en drinkwaren, kleederen, meubelen, boeken enz. kan doen afgeven. Het geld zou overbodig worden. De ar beidsdag» zou de waardemaat zijn. Voor den gevoerden arbeid zou men bons ontvan gen van heele en gedeeltelijke arbeidsdagen, en daarvoor in ruil kunnen verkrijgen de goederen uit de magazijnen, waarvan de waarde evenzeer in arbeidsdagen» is geschat. Ten slotte is de eisch der socialisten dat de Staat in de behoeften aan woningen zou voorzien in de nabijheid van de plaatsen waar gearbeid moest worden. Zoo doende zouden er geen paleizen zijn, maar ook geen hutten. De weelde zou verdwenen gelogen hebt! Ik! ik zou u voorgelogen hebben? ging Morriss uitroepen. Maar bet schoot hem eensklaps te binnen, dat bij dikwijls, in bet vuur van zij ne bewondering, om zijne liefde uit te drukken, woorden had gebruikt, welke, voorzeker, overdre ven waren. Hij had haar „mijn engel,mijn levenmijne ziel" genoemd en zij was niets van dat alles- Zij was voor hem slechts een schoon meisje, dat hij evenwel oprecht meende te bemin nen. Hij zag zich dus verplicht te antwoorden: Het is zoo, Louise, ik heb u logens ge zegd; maar ik zal het niet meer doen. Op mijn woord! riep het jonge meisje met verontwaardiging uitik weet zeker, dal gij ook looart, toen gij zeidet, dat gij mij bemin- det!Het is goed, ik neem er nota van. Neen, Louise, het was de waarheid Zoo! bemint gij mij! Ik ben u daarvoor zeer verplicht Wat bedoelt gij dan, toen gij mij bekendet, dat gij mij voorgelogen hadt. zijn maar ook evenzeer het gebrek. Men ziet het de geheele socialistische leer is niet anders dan een streven tot om verwerping der bestaande maatschappelijke orde en een ijdel streven naar een onbe reikbaar doel. Wij willen niet hoopen dat het drijven der Nederlandsche socialisten onze regee ring aanleiding zal geven het voorbeeld van Duitschland te volgen in zake de wet op het socialisme. Liever zagen we dat de enkele heethoofden die zich aan de spits gesteld hebben tot inkeer komen. 't Radicalisme brengt reeds genoeg onheil in den lande! De Hemel beware ons voor het socialisme! Het OOSTEN. Gaandeweg geraken de Oostenrijkers in het bezit van Bosnië en de Herzegowina. De eene stad wordt na de andere den op standelingen ontnomen, en zjj worden in hunne bergen teruggedrongen of nemen na met groote dapperheid weerstand geboden te hebben, de vlucht over de Montenegrijn- sche grenzen. De bergvesting Klobuk, het brandpunt van verzet, is na een wanhopigeu tegenstand en ten gevolge van een heftig bombarde ment gedurende vijf dagen, door de Kei zerlijke troepen bezet. Zoo als blijkt laten de opstandelingen menigen vijand in het stof hijten. Den 18en werd bij Jasen de hinderlaag ontdekt waarin 1200 opstandelingen zich aan den weg van Bilek naar Trebinje gelegd had den. Die ontdekking kwam den Oostenrij kers duur te staaneene compagnie infan terie, welke de achterhoede vormde, werd plotseling in den rug beschoten en verloor daarbij 80 man. De Oostenrijkers waren in de laatste dagen overigens zeer gelukkig, zelfs meenen zij nu, om nog voor 't barre jaargetijde invalt, de zaak in 't reine te kunnen brengen. De Russen trekken terug en hebben de omstreken van Konstantinopel met een tot weerziensverlaten. Ook de Britsche vloot is naar de baai van Artaki vertrok ken. Voor het afzeilen is het admiraalschip naar de Pointe du Serail gestevend, om de Ottomanische banier te salueeren. Ik heb gezegd: dat gij het schoonste schep sel van de wereld waart, en dat is niet waar. Goed! Verder? Ik heb u een engel genoemdhetgeen niet waar is. Hm! Is er nog iets anders? Mijn levenmijne zielen gij zijt dat alles niet, beste Louise. En toen gij mij zeidet, dat gij het zoudt besterven, als ik er niet in toestemde u te huwen. was het waarschijnlijk even valsch als het ove rige? Ja, Louise. Na die bekentenis, hoop ik, dat gij uw hoed nemen en mij verlaten zult? Neen, beste Louise, ik zal niet heengaan. Hoewel gij noch een engel, noch een model van schoonheid zijt, zijt gij niettemin een goed en mooi meisje, en hoewel mijn leven nLt van uwe standvas tigheid en uwe getrouwheid afhangt, neemt dit niet weg, dat ik u werkelijk liefheb en het mij zeer zou spijten, als ik van u moest afzien, zeide Morriss wel gemeend. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1