BUITENLAND, BINNENLAND. Duitschland. Engeland. Frankrijk Italië. GEMENGD NIEUWS. De heer Forckenbeck is in den Berlijnschen Gemeenteraad tot eersten burgemeester gekozen, en wel met 85 van de 93 stemmen. Het is ook geen onvoordeelig baantje: 24,000 mark- Maar ook geducht lastig en druk. De Hannoversche Welfen hebben den verjaar dag van den Hertog van Cumberland gevierd. Naar men verneemt, heeft hij, zoo als 't heet hun „toekomstige Koning", bij die gelegendheid een aantal adressen ontvangen, voorzien van duizen- de handteekeningen, terwijl hem ook een aantal verzen, kransen en bouquetten zijn toegezonden. De Kreuzzeitung deelt mede, dat de Keizer het voornemen koestert om nog voor het einde der volgende maand de regsertaak weder te aan vaarden. Bij den jongsten doortocht des keizers te Kas sei was voor het huis van een slachter de vol gende „smaakvolle" spreuk, te midden van ver sieringen aangebracht: Wer nicht will meinen Kaiser achten, Den thue ich schlachten. En een bakker in de Müllergasse had een dito decoratie: W er nicht will unsern Kaiser lieben, Den thue ich in den Backofen schieben. De Berlijner Börs. Cour. meldt, dat de rech terhand van graaf Moltke door prof. Frantz in gips gemodelleerd is. De veldmaarschalk heeft op verlangen van den kunstenaar zijn hand met gips laten bekleeden om een getrouwen afdruk te verkrijgen. De drie eerste vingers van de nu gebeeldhouwde hand dragen een historie-stift, ter wijl de vijfde in de ruimte wijst. De pols is met het borduursel van den mantel versierd. De hand met pols staat op een vierkant pedestal, met opschriften aan iederen kant, en aan de voorzijde: „gr. Moltke" in de letters, zoo als de veldmaarschalk ze gewoonlijk krabbelt, Naar dit model is reeds een „hand van v. Moltke" in maimer besteld door den vrijconservatieven Sile- zischen magnaat, den luitenant-kapitein v. Thiele- Winckler. Straks krijgen we de linkerhand van v. Molt ke, de drie haren op het kale hoofd van von Bis marck, alles in marmer. De Germania verzekert dat Döllinger se dert jaar en dag geen voorlezingen meer houdt omdat geen enkele student meer naar hem komt luisteren. Sedert lang leest hij ook niet meer de H. Mis, wat men onder de gegeven omstandig heden in hem goedkeuren moet. Men leest in de Pall Mall Gazette: Eene vreemde geschiedenis wordt ons gemeld uit Saksen. De Duitsche correspondent van een Fransch militair blad zegt dat bij de jongste herfstmanoeuvres in de buurt van Hainichen, een stadje zoo wat tien uren van Dresden, eenige cavalerieofficieren, uit Hanover afkomstig, van welke, zoo als wel be kend is, velen bij de Saksische troepen staan, de officieren van een ander regiment chargeerden, dat de manschap onder hun kommando hun voorbeeld volgde, en er alzoo eene algemeene mele'e ontstond. De Hanoversche officieren en hunne stamverwanten in het Saksische leger, die met hen sympathiseerden, zijn algemeen bekend als op zeer slechten voet te staan met hunne kameraden, die Pruisen en de Keizerlijke instel lingen bewonderen, en men denkt dat zij deze gelegenheid hebben gekozen om van hunne af wijkende gevoelens te doen blijken. Ook eenige kompagnien fuseliers, doordrongen van sociaal democratische denkbeelden, vuurden op andere kompagnien. Het als spiegelgevecht aangelegde treffen had nu tot resultaat, dat drie officieren sneuvelden en acht minder of meer zwaar gewond werden, 4 onderofficieren en soldaten sneuvelden en 24 werden geblesseerd. Voor de juistheid de zer cijfers wil de correspondent wel niet instaan, maar hij verklaart dat een trein, die te Dresden arriveerde in den namiddag van 5 Sept., de dag na het voorval, meer dan een wagon aanbracht, gevuld met gewonde militairen, die door honder- de lieden werden gezien, welke naar het station waren gestroomd op de geruchten van hetgeen te Hainichen was voorgevallen. Hij voegt er bij, dat hij zelf bij de manoeuvres te Merseburg Saksische soldaten op Pruisische infanterie zag schieten, waarbij één officier en vele soldaten sneuvelden. Een rechterlijk onderzoek is bevolen, maar de gang daarvan wordt volstrekt geheim gehouden, en der pers is ten strengste verboden van de zaak te reppen. Aan de Times wordt uit Calcutta gemeld, dat de toebereidselen tot den veldtocht in Afghanis tan krachtig worden voortgezet. De sterkte van des Emirs strijdkrachten is niet met juistheid be kend. Het neteligste vraagstuk echter betreft de mogelijk vijandige houding der grensstammen, die gemakkelijk een lOO.OOOstrij Iers kunnen bij eenbrengen. De Onderkoning keert niet terug naar Calcutta, doch vertrekt naar Lahore, waar een kamp aangelegd wordt, dat den indruk maakt alsof Lord Lytton geen hoop heeft op het be houd van den vrede. Uit Malta bericht men van den 27n, dat de Bengaalsche Cavalerie zich gereed maakt om scheep te gaan. De transportschepen worden in de a. s. week daar verwacht. Het handelscongres, dat dezer dagen te Parijs zitting houdt, zal hoogstwaarschijnlijk een zeer nuttige uitkomst opleveren, daar het een krach- tigen stoot zal geven aan de doorgraving van de landengte van Panama. Hoe dat plan zal uitge voerd worden, is nog geenszins bepaald, maar men zal de benoeming van een internationaal comité uitlokken, dat op grondige wijze de zaak onderzoeken zal. Ziedaar dus opnieuw een reuzenwerk, waartoe, even als tot de doorgraving te Suez, het initia tief dank zij den invloed der Franschen geno men wordt. Aan de Seine hebben belangrijke proefnemin gen plaats gehad met een nieuw zwemtoestel voor de cavalerie. Het is een groot gordel van met caoutschouk bestreken linnen, die opgebla zen, en om het lichaam van de paarden beves tigd wordt. Een geheel peloton curassiers ia met dien gordel de Seine herhaalde malen overgezwom men, telkens met zeer goeden uitslag. Zoo als reeds werd gemeld, is het bijna zeker dat een groot deel der gebouwen op het Champ de Mars voor de tentoonstelling opgericht, na den afloop niet zal worden gesloopt. Thans is er ook sprake van, om niet alleen de groote voorgevel en de werktuigengalerei in stand te houden, maar ook de reeks der gevels, door de verschillende landen opgericht en die de zooge naamde rue des Nations vormen. Een gerechtelijk onderzoek heeft de moordenaars van consul Perrod doen ontdekken. Verscheidene schuldigen (want er waren er vele) zijn reeds in handen van de justitie. Ziehier hoe hetfschelm- stuk zich moet toegedragen hebben:Een zeke re Omar Bey, van Travnik, had vernomen dat de Italiaansche consul, met eene aanzienlijke geld som onder zijne bewaring, en in gezelschap van slechts één reismakker, den houtkooper Kreut- mayer, van Brod naar Sorajevo reizen zou. Hij vatte terstond met eenige andere Turken het plan op de reizigers te dooden en te plunderen. De roovers legden zich in hinderlaag aan den weg en hun slachtoffers lieten zich niet lang wachten. De consul werd uit het rijtuig getrok ken en met een enkelen sabelhouw onthoofd. De houtkooper wist te ontkomen in een huis, waar hij gedurende den nacht zich schuilhield. Doch de bandieten overvielen hem den volgenden dag, sleepten hem in een bosch, en hieuwen ook hem het hoofd af. Uit Rome maakt de telegraaf gewag van een Pauselijk schrijven aan den staatssecretaris kar dinaal Nina. Leo XIII zegt daarin o. a., dat hij hoopt op een goeden uitslag der met Duitsch land aangeknoopte onderhandelingen tot beëin diging van den Culturkampf Alsmede dat hij een betere toekomst voor de Kerk in het Oosten verwacht. Tegenover de Italiaansche regeering, welker houding zoo ongunstig afsteekt bij die der protestantsche en zelfs ongeloovige mogend heden, zal de Paus het patronato regio (mede voordracht des konings bij de benoeming van bis schoppen) niet kunnen erkennen. Het Wageningsch Weekblad bevat het volgen de lezenswaardige bericht. De Courier des Etats Unit gewaagt den hoogsten lof van de heldhaftigheid der liefdezus ters, welke zich aan de besmetting der gele koorts hebben blootgesteld, om in de Tallei der Mis- sissipi hulp en leniging te brengen in den daar heerschenden nood. Hare zachtzinnigheid wordt door de vele slapelooze nachten en de onafgebro ken zorg, welke zij aan de zieken en stervenden besteden, geen oogenblik verstoord. Niet alleen stellen zij zich niet te vreden met nacht en dag de ongelukkige aangetasten te verplegen maar zij ontsmetten de huizen enz., in een woord het zijn engelen van liefdadigheid. Ook tal van priesters geven treffende bewijzen van dezelfde zelfverlooche ning. Wie eerlijk en oprecht zijn wil, zal moeten erkennen dat in menig opzicht de Boomschen aan de Protestanten een beschamend voorbeeld geven." Het slot van dit bericht, de getuigenis van de Redactie van het anti-revolutionnair weekblad is te belangwekkend om niet aan de vergetelheid te worden ontrukt. De prijzen, uitgeloofd voor de Nederlandsche harddraverijen te Parijs op 1 en 3 Oct.bestaan, voor den wedstrijd van den eersten dag, uit eene keurig bewerkte roomvaas met inscriptie en toe passelijke attributen, gekroond door den Neder- landschen leeuw,'s lands wapen omklemd honden- de, en voor dien van den tweeden dag uit een monumentaal voorwerp, op het voetstuk waarvan insgelijks een opschrift is aangebracht, terwijl op het bovengedeelte eene Hollandsche harddraverij is voorgesteld, geflankeerd door daarop betrek king hebbende attributen. Nederlands wapen en leeuw ontbreken ook hier niet. De vestingbegrooting voor 1879 bedraagt een millioen. Er worden bij art. 2 alleen gelden uit getrokken voor de onderhanden zijnde werken in de Nieuw Hollandsche linie. De koloniale huishoudelijke begrooting voor Cura sao voor 1879 bedraagt in uitgaaf f 532,024.96 en in middelen f 367.896,00, zoodat de bijdrage uit 's Rijks schatkist beloopt f 164,128.96. Even wel wordt van den Gouverneur nog ingewacht een voorstel tot verhooging voor de in 1879 te doene uitgaven tot herstel van de stormschade, aan landsgebouwen en eigendommen in 1877 ge leden. De Staats-Courant van 30 September jl. deelt het volgende mede: Gisteren heeft te Arolsen de verloving plaats gehad van Zijne Majesteit Koning Willem III met Hare Doorluchtige Hoogheid Mevrouw de Prinses Adelaide Emma Wilhelmina Tlierese van Waldeck-Pvrmont, dochter van Zijne Doorluchtige Hoogheid den regeerenden Vorst van Waldeck-Pyr- mont en van Hare Doorluchtige Hoogheid Me vrouw de Prinses Helene, geboren Prinses van Nassau. De Maasbode oppert het vermoeden, dat de „liberalen" in het district Dordrecht den heer Loudon, oud-Gouverneur-Generaal van N.-Indië, naar de Kamer willen zenden, om in de officiëele stukken te gaan zien, welke verwoestingen de Atjeh-oorlog heeft aangericht en de verwijten aan te hooren van die Vertegenwoordigers, bij wie het hart op de rechte plaats zit. Purmerende, 30 September. Zaterdag jl. is alhier een achtjarig meisje spelende in het Nocrd- Hollandsche kanaal gevallen en verdronken. Eeni ge uren later werd haar lijk opgevischt. 'S Gravenhage 1 October. Voor een zg. uit dragerij in de Molenstraat stond dezer dagen een fraaie gemakstoel, blijkbaar uit een rijken inboedel afkomstig; 't meubel had den eigenaar dan ook f 35 gekost. Geen wonder dus, dat er vele begeerige blikken op werden geworpen en menigeen zich naar den prijs informeerde. Don derdag-middag ten 4 ure passeerde er eindelijk iemand, die besloot, den stoel a tout prix den zijne te noemen; zonder naar den prijs te vra gen nam hij hem op de schouders en verwij derde er zich mede. Botterdam, 30 Sept. Terwijl men eer-gister- middag aan het Kralingsche Veer bezig was met het laden van ijzerwerk in een stoomboot op Amsterdam, brak de mast. De machinist die aan de lier stond, sprong ijlings den wal op, maar kwam neder tusschen eenige manden, die fles- schen vitriool inhielden. Een der flesschen brak, waardoor de machinist ernstige wonden bekwam. Hij sprong hierop te water en werd met moeite gered. Hij is later naar Amsterdam vervoerd, waar hij te huis behoort. Leeuwarden, 1 October. De verbindingsdam tusschen het eiland Ameland en den vasten wal is thans voltooid. Bij eene den 23en dezer door den hoofdingenieur van den rijkswaterstaat en de beide arrondissements-ingenieurs gedane opneming van het werk is bevonden, dat de dam ruim vol doet aan de bepalingen der concessie- Op enkele punten was men nog bezig geringe verbeterin gen aan te brengen, die binnen zeev korten tijd zullen zijn voltooid. Amsterdam, 30 September. Zooals leeds ge meld werd, bezocht gisteren eene Commissie van tien personen uit Munchen, onder, welke de hoogleeraar Rancke en de ingenieur Zenettie me delid der voormalige commissie voor de waterver- versching en rioleering alhier) deze stad, met het doel, het Liernurstelsel in de practijk te lee- ren kennen. De geheele dag werd besteed aan het bezoek der verschillende werken in de Marnixkade en straat, de buurt tusschen Utrechtsche- en Wete ringbarrière, gedempte Looiersloot enz. Bij het bezichtigen van perceelen waar het stelsel is in- geroerd, gaven de vreemdelingen meermalen te kennen, dat men redelijkerwijze niet meer ver langen kon, dat das liiichste geleist ivar, enz. Deze Commissie zal ook Hamburg, Parijs en Brussel bezoeken, om bij hare terugkomst over de verschillende afvoerstelsels verslag uit te bren gen. Zaterdag-avond om half tien ure ontstond er brand in eene arbeiderswoning vlak bij het dorp Nunspeet. Het huis en de geheele inboedel (behalve het levende vee) werden in minder dan een uur tijds een prooi der vlammen. Naar men verneemt, was niets verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Volgens de Asser Courant is, sedert de opening van de jacht, in de provincie Drente voor f 15000 wild geschoten. De hazen en pa trijzen worden meest naar België verzonden. Bij den brand in een vuurmakers-en luci fersfabriek van de heeren Koster Co. te Gro ningen, is het geheele gebouw en de voorraad, die zich er in bevond, een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand is hieraan te wijten, dat bij het koken van hars in een stee- nen gebouw, dat op slechts een meter afstand ge legen was, de harspot sprong en de vlam schie lijk oversloeg naar het houten perceel in de na bijheid. Opnieuw zijn te Amsterdam ongeveer hon derd personen beboet wegens nalatigheid in het betalen der hondenbelasting. Het aantal personen, zonder geld of mid del van bestaan, die zich om die reden bij de po litie aangaven, bedroeg te Amsterdam in de laat ste maanden het dubbele getal van vroeger. Te Barneveld heeft dezer dagen een vecht partij plaats gehad. Een der personen, die daar aan deelnamen, een ingezetene van Ede, werd zóó deerlijk mishandeld, dat hij aan de gevolgen is overleden. Eergisteren-nacht is de koetsier J. H. te Rotterdam in de Scheepmakers-haven gevallen en verdronken. De man gaf zich dikwijls over aan misbruik van sterken drank; men vermoedt, dat dit ook nu weder het geval zal zijn geweest. Bij eene ontploffing in de patron enfabriek nabij St. Petersburg, den 21en dezer, zijn zijn 17 menschen gedood en 20 zwaar gekwetst. Eergisteren-avond ten 8l/j ure bij het ne- derlaten van den mast op een aan de Spaansclie- kade te Rotterdam liggend schip, wipte de mast uit zijne pannen, met het ongelukkig gevolg dat hij met het ondereind tegen de beenen van een der opvarenden sloeg, waardoor dezen het rechter been verbrijzeld en het linkerbeen verwond werd. De ongelukkige is onmiddelijk naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. Te Amsterdam heeft een man van hoogst fatsoenlijke afkomst, wiens vader eene aanzienlij ke en vertrouwde betrekking bekleedde, zich schul dig gemaakt aan diefstal van kippen. Hij zelfs werd nl armer en armer en zonk eindelijk zoover, dat hij voor de tweede maal voor de rechtbank zal moeten terechtstaan. Hij had zich naar de Watergraafsmeer begeven en stal daar van een boerenhofstede twee kippen. In de stad gekomen, werd hij aangehouden door twee politiebeambten, aan wie hij, op de daartoe betrekkelijke vraag antwoordde, dat hij kippenkoopman was en de kippen had gekocht, om die met winst te ver- koopen. Bij onderzoek bleek, dat hij gelogen had en de kippen door diefstal had verkregen. De phonograaf zal eindelijk ook hier te lande kunnen worden gezien en gehoord. Maju zal Edison's uitvinding bij het Amsterdamsche publiek introduceeren. Te Denekamp is gisteren-avond de woning van J. G.tapper, tot den grond afgebrand. De oorzaak is onbekend. Alles was geassureerd. Te Docsborgh ontvangen de leden van den Gemeenteraad nog altijd voor elke vergadering, die zij bijwonen, f 1 presentiegeld. Men dringt er nu op aan, deze gewoonte, die aan de gemeen te jaarlijks f 132 kost, af te schaffen. Gladstone heeft thans, naar aanleiding van een hem toegezonden exemplaar van Shuldham's werkje Clergymans sore throatziju gevoelen doen kennen over de wijze, waarop men bij redevoe ringen voor de stem moet zorgen. Het gebruik van sinaasappels in het Parlement, zegt hij, bestaat niet meer. Wanneer hij lang (meer dan een uur achtereen) te spreken heeft, dan bedient hij zich van een ei, geklutst in sherry; hij houdt dit voor een uitstekand middel, maar hecht veel meer aan het ei dan aan de sherry. Het jongetje, eenige dagen geleden te 's Ha- ge als vermist geannonceerd, is teruggovonden, maar, helaas I hoe Uit het water aan de Ilooftskade haalde men heden-ochtend, omstreeks 8 ure, zijn lijkje op. In het handje hield de ar me kleine nog den tol, die, naar men veronder stelt, door hem uit 't water werd gehaald, waar bij hij zich echter te veel voorover gebogen heeft, zoodat hij daarop zelf in de gracht is gegleden en verdronken. Het badsaizoen te Sclieveningen wordt aan staanden Zaterdag den 5 October gesloten. Te Oosterath, een plaatsje niet ver van Dusseldorp, is den 28s'1'" dezer wederom eene aardschudding v aargenomen, die sterk genoeg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2