buitenland! BINNENLAND. Frankrijk Engeland. Duitschland. GEMENGD NIEUWS. te zetten. Men heeft er echter iets op uit gevonden, waardoor het doel toch kan wor den bereikt. Een winkelier til. koopt quasi al de goederen en laat rechts en links publiceeren, dat dit en dat bij hem per el, tegen veel verminderden prijs te bekomen is, en in een paar dagen is het boeltje tegen een goeden prijs uitverkocht. Wij gunnen onze ambtenaren der belas tingen gaarne de geldelijke voordeelen welke aan hun dienstijver verbonden zijn en tot zoover is hunne handelwijze te billijken. Het zal echter niemand verwonderen dat dergelijke praktijken de ontevredenheid van de belastingbetalende manufacturiers in hooge mate gaande maken. Yoor het belang van velen moest, dunkt ons, het belang van enkelen worden opgeofferd. Het volgende is zeker een der vreeselijkste van de gedurende den jongsten opstand in Nieuw- Caledonië plaats gehad hebbende drama's. De heer Lecas zat met zijn vrouw, zijn twee kinderen en een gast, zekere Henderson, aan tafel, toen er een Kanak binnentrad, na zijn wapenen in de veranda gelegd te hebben. Hij groette de aanwezigen, nam van Leeas een stuk tabak aan en zeide dat hij weer wat ging wandelen. Lecas, die dezen inboorling wegens diens mach tige bloedverwanten zeer beleefd behandelde, deed hem tot aan de deur uitgeleide- Daar gekomen ziet hij op het platform een troep gewapende Kanaks, die niet veel goeds in den zin schenen te hebben. Terstond ijlt hij terug naar de zaal waar de wachters zitten en beveelt hun, zich naar de z. g. wapenzaal te begeven, doch waar schuwt hen, niet langs de troep Kanaks te gaan. Hij zelf loopt daarop het gebouw om, en ziet daar de beide wachters reeds door de inboorlin gen vermoord. Hij ijlt naar de wapenzaal, schiet den Kanak neder, die met opgeheven bijl voor de deur staat, en treedt binnen. Een vreeselijk schouwspel ontrolt zich voor zijn oogen. Zijn gast, zijn vrouw en zijn kinderen liggen badende in hun bloed, gevallen onder de bijlen van drie Kanaks. De radelooze smart bezielt hem met een vree- selijken moed. Van de eene deur ijlt hij naar de andere, lost zijn revolvers met verwonderlijke juisthuid en de 151 Kanaks deinsden terug voor den leeuwenmoed van dien éénen man. Weldra keerden zij echter terug en staken het huis in brand. Nog blijft hij vuren, doch einde lijk, door vuur en rook half bedwelmd, werpt hij de deur open en ijlt naar buiten steeds links en luchts vurende, enook treffende. Zoo trekt hij terug; weldra staken de Kanaks de vervolging en Lecas bereikte eenige uren later Tomo. Te Marseille heeft de intocht van den nieu wen bisschop plaats gehad. Hij is, slechts door twee bisschoppen vergezeld, per rijtuig naar de kerk van St. Martin gereden. Zoodra hij het Godsgebouw binnentrad werd het Te Deum aan geheven. Na het voorlezen van de benoemings- acte hadden de voorstellingen en de inwijding plaats. Na afloop van de plechtigheid reed de bisschop naar zijn ambts-woning, met geestdrift door een talrijke menigte begroet. Een interessant schouwspel werd gisteren door duizenden genoten in de groote ruimte van de Tuileriën, waar, zooals men weet, de „ballon captif" dagelijks opstijgt. Met den ballon l' Eole zouden de „ascensions de comparaison", die men van tijd tot tijd wil houden, ingewijd worden. De ballon, van een volumen van ongeveer 222 kub. meters, het 100e gedeelte van zijn reusachtigen „confrère captif', trok vooral de aandacht om zijn levendige kleuren, die in het schitterend zonlicht een schoon effect maakten. Bij het opstijgen, toen de kleine ballon zijn schaduw wierp op den grooten, kon men zich een levendige voorstelling maken van het verschijn sel der verduistering, die onze Wachter veroor zaakt wanneer hij zich plaatst tusschen de Aarde en de Zon. Ten 5 u. 20 min. begon l'Eole op te stijgen en meer dan twintig minuten lang kon men den ballon al kleiner en kleiner zien worden tot hij achter een groote wolk in de richting, van de Wereldtentoonstelling verdween. Een vrouw te Vigneul moest een erfenis gaan ontvangen. Zij was arm en had het geld noodig. Maar haar eenig zoontje was ziek en zij had nie mand om het op te passen. Wat te doen? Zij neemt het besluit om op reis te gaan: misschien kon zij, bij haar terugkomst, het kind door een goede verpleging nog redden- Zij keert terug; het kind was dood! Men kan zich de wanhoop van do moeder voorstellen. Maar men kan zich ook van de uitbundige vreugde dier vrouw een denkbeeld maken, toen zij, des nachts in een aanval van koorts opstaande om het lijkje te aan schouwen, het knaapje levend terugvond. Het glimlachte haar toe en reikte haar een der schoonste bloemen over, die men op het bedje had gelegd. Men had met een geval van verdoovenden slaap te doen gehad. Yan 16 tot 25 September zijn er 17817 vreem delingen te Parijs aangekomen. Onder deze zijn 5419 Engelschen, 2939 Belgen. 2102 Dnitschers, 1251 Italianen, 1016 Amerikanen, 1005 Spanjaarden, 863 Zwitsers, 588 Oostenrijkers, 606 Hollanders, 525 Russen 176 Zweden en Noorwegers, 138 Denen, 117 Portugeezen, 71 Turken, enz. Aan den Standard wordt uit Bombay gemeld, dat, luidens berichten uit Simla, aan Shere Ali de gelegenheid is gegeven om wegens zijne han delwijze z'ch te verontschuldigen. Markies van Lome, die, naar men weet, on langs tot Gouverneur van Canada is benoemd, heeft jl. Dinsdag afscheid genomen van zijn kie zers te Inverarv. Bij die gelegenheid hield hij een redevoering, waarin hij herinnerde aan zijn motiën ten behoeve van de uitbreiding van het stemrecht en ten behoeve van het verplicht onder wijs en de scheiding van Kerk en Staat in Ierland- Daarna wees hij op de voordeelen van Canada als land van emigratie en raadde hij allen, die de ploeg hanteeren kunnen, aan, zich in die ko lonie te gaan vestigen en er een tweede Enge land te vestigen, even groot en even schoon als het moederland. Een geweldige brand is dezer dagen te Lon den in de groote was-fabriek uitgebarsten, die naast de bureaux van the Standard staat. Het gevaar was zeer dreigend, doch de brand is be perkt gebleven tot de fabriek. In Southwark is mede een felle brand ontstaan. Te Blackburn is het Star-Theatre verbrand. De brand werd zeer vroeg in den ochtend ont dekt en had reeds snelle vorderingen gemaakt, toen men er in slaagde het woedend element te bedwingen. Met groote moeite werden de aan grenzende huizen gered. Een belendend koets huis en een stal werden mede vernield. Oorzaak onbekend. Het gebouw was niet verzekerd. Te Glasgow heerscht groote spanning tengevol ge van de staking der betalingen door de City of Glasgow-Bank. Men schat het passief op 8 a 10 millioen pond sterling. Uit Posen wordt gemeld, dat de runderpest in Russisch Polen zich uitbreidt en thans ook te Warschau is uitgebroken. Aldaar zijn reeds eenige gevallen geconstateerd. Dientengevolge zullen de maatregelen der Pruisische Regeering langs het geheele grensgebied aan den kant van Polen worden uitgebreid. Uit Barmen wordt gemeld dat te Rittershausen een bejaard man onder een locomotief van een spoortrein is geraakt, met het gevolg dat het hoofd hem letterlijk werd afgescheurd. Te Crefeld, Neuss en Osterade hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag weder aardschok ken plaats gehad. Te Neuss duurde een schok met de daarmede gepaard gaande dreuning ruim twaalf seconden. De Commissie voor de socialistenwet heeft de wet in tweede lezing aangenomen. Wat de hoofd zaak betreft in dezelfde gedaante als bij de eerste lezing. Ook de bepaling, dat zij gelden zal voor den termijn van 2'/i jaar is ondanks de bezwaren des ministers van binnenlandsche zaken gehand haafd. De Pruisische fabrieks-inspecteurs hebben aan den Minister van koophandel voorgesteld, de fa brieken van pliospkorische lucifers te verbieden, op grond dat dit werk voor de gezondheid te gevaarlijk is. In een brief uit Dresden wordt deze reden als geldig erkend, maar tevens gevraagd of er dan geen onderscheid moet worden gemaakt tusschen fabrieken waar alles nog op den ouden voet gaat en die waar alle mogelijke maatregelen in het belang van de gezondheid der werklieden zijn genomen. Daar de gade van den heer v. Windthorst, uit Hannover, herstellende is van de gevaarlijke ziekte waaraan zij leed en die haar echtgenoot verhinderde de eerste lezing van de socialisten-wet bij te wonen, zoo bestaat er hoop, dat de heer v. Windhorst bij de tweede lezing van die wet in den Rijksdag zal kunnen tegenwoordig zijn. Een deputatie uit Breslau heeft zich bij den heer v. Forckenbeck vervoegd, om hem te bewegen, de benoeming tot Burgemeester van Berlijn niet te aanvaarden, echter te vergeefs. Volgens het Berliner Tageblatt zou de bekende correspondent van de Times, de heer von Blowitz, begiftigd zijn met de Orde der Kroon 3e klasse. De meeste andere bladen zwijgen er van. De Börsenzeitung acht het wel niet geheel onmogelijk, maar wil het toch nog niet zoo gaafweg aannemen. De Ger mania gaat in dit opzicht verder. Met het oog op de polemiek der officieuse organen tegen zijne onthullingen en op Bismarck's uitval in den Rijksdag „als de heer Bebel die constructie van waarheid en onwaarheid zelf had uitgedacht, zou hij het talent bezitten om hier correspondent van de Times te worden," met het oog op die polemiek en die woorden acht de Germania het bericht ten eenemale ongelooflijk. Eenigen tijd ga-leden kwamen twee reizigers uit Kehl te Straatsburg aan. Beiden waren nog al door drank verhit. Toen zij uit den wagen stapten, riep een hunner, „dat hij Wilhelm Keizer van Duitsch land zou vermoorden." Deswege door de politie ondervraagd, eisclite hij het recht om zich van kant te maken. Dit nl. had hij bedoeld. Hij heet „Wilhelm Kaiser" en was uit Duitschland. Ergomaar de grap heeft hem 2 maanden gevangenis gekost. Bij den triumftocht, welken de herstelde keizer dezer dagen in de Rijnstreken hield te Keulen werd een standbeeld van zijn vader onthuld; hij is nu naar Baden vertrokken werd te Bonn een ambachtsman gearresteerd - wegens vermoedelijke poging tot moordaanslag. Het geval had echter ge lukkig een kluchtig verloop. Toen de keizer Don derdag op zijn terugreis naar Koblenz het station te Bonn passeerde, stond onder de juichende me nigte ook een pompenmaker, die, onder het roepen van hoezee, met een voorwerp zwaaide, dat voor een revolver werd aangezien. De man werd ter stond in hechtenis genomen; doch al spoedig bleek, dat hij, bij gebrek aan zakdoek, met een houten hamer gewuifd had. Hij kwam weer op vrije voeten. l)at onze tapijtnijverheid in het buitenland nog wel eens wordt gewaardeerd, kan blijken uit het feit, dat een fraai tapijt, 't welk dezer dagen in de Kalverstaat te Amsterdam in den winkel der heeren J ansen te zien was en te Delft in de fa briek der heeren A. G. Garjeanne is vervaardigd, voor een der vertrekken van het nieuwe Kunst museum te New-York is bestemd. Mochten de voorspellingen van hen, die nog aan auspicia waarde hechten, uitkomen, dan staat ons een strenge winter voor de deur, daar gisteren te Sassenheim door een jachtliefhebber reeds drie wilde ganzen geschoten zijn. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op Woensdag den 16c» October aanstaande, des voormiddags ten elj ure, aan het Departement van Marine te 's Graven- hage bij enkele inschrijving zal worden aan besteed: Het lossen, ineenzetten, klinken, afwerken en in gebruik brengen van een drijvend IJze ren Droogdok voor den dienst van de Marine in Nederlandsch Oost-Indie voor rekening van het Departement van Koloniën. De bestekken met teekening liggen ter visie aan eerstgenoemd Departement, bij de Directiën der Marine te Amsterdam, Willemsoord en Ilel- levoetsluis, op de Griffiën der onderscheidene pro vinciën en aan de raadhuizen der gemeenten Bot terdam en Dordrecht. 's Gravenhage, 4 October. Naar men ons mededeelt, heeft zich een combinatie gevormd, die, mocht de aanleg van een zeehaven voor 's Gra venhage enz. tot stand komen, zich ten doel zal stellen de gemeente, in verband met dien aanleg, uit te breiden. Die uitbreiding zou voor de ge meente het verleeneu van de aangevraagde sub sidie ad 2 millioen minder bezwarend maken. Binnen korten tijd zullen nadere inlichtingen hier omtrent worden openbaar gemaakt. Schiedam, 4 October. Tot lid der Provincia le Staten, in plaats van den heer L. Knappert, is gekozen de heer P. J. Van Dijk van Matenes- se, burgemeester dezer gemeente, met 268 stem men. De heer J. B. Nolet bekwam 216 stem men. Gisteren-namiddag werd C. de Jong, de 2e meesterknecht in de branderij van den heer G. J. Bertels, deerlijk aan beide beenen gebrand, doordien plotseling de bodem van den ruwketel brak en de kokend lieete spoeling zijn beenen overdekte, nadat hij bij vergissing, op aanraden van den eersten meesterknecht K. van Kampen, ook de deur van het vuurwerk onder dien ketel had opengezet. De Vee en Paardenmarkt te Haarlemmer meer zal gehouden worden op Woensdag den 16 October a. s. Gisteren-ochtend heeft op de spoorweglijn Leiden Woerden nabij Leiden een 26-jarig arbeider een stuk ijzer vin ongeveer 75 kilo's op de borst gekregen, tijdens hij met het afla den daarvan bezig was. I lij is ter verpleging naar het academisch ziekenhuis overgebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondag barstte te Susteren in een onbewoond, doeh ge meubileerd huis een hevige brand uit. Alles werd een prooi der vlammen; alleen een gedeelte der muren bleef staan. De eigenaar van het huis, zekere J. V., te Sittard woonachtig, was nog den dag te voren in het huis geweest- Alles was te gen brandschade verzekeid. De justitie uit Middelburg heeft te Krui- ningen een onderzoek in loco ingesteld naar eene aldaar ontdekte spoorwegdieverij. De uitslag van het onderzoek is nog niet bekend, maar wel weet men dat eenige kussensloopen, een zakdoek en een hoeveelheid zeep, als vermoedelijk van diefstal afkomstig, in beslag zijn genomen. Maandag-avond is door de politie te Gro ningen aangehouden en 17jarige Duitsche han delsbediende, die zich te Breinen ten nadeele van zijne patroons had schuldig gemaakt aan diefstal van eene belangrijke geldsom. Bij zijne komst in een hotel te Groningen werd hij gearresteerd en in 't bezit gevonden van het grootste deel van het ontvreemde. Het ontbrekende was door hem besteed aan een stel nieuwe kleêren, waar mee hij zijne opsporing had getracht moeilijk te maken. - Als een bijzonderheid wordt uit Lisse ge meld, dat in de tuinen van den heer M. Veld huizen van Zanten, op Klein- Veenenburg, te Lisse, de aardbeziën thans voorde tweedemaal van dit jaar in vollen bloei staan. Vele zijn reeds rijp of beginnen te kleuren. Indien wij nog evnige dagen gunstig weder houden, kan zich het zeld zame verschijnsel voordoen, dat in October nog aardbeziën aan de markten te Amsterdam en Haarlem aangevoerd worden. Maandag-avond viel te 's-Hertogenbosch een dienstmeid met een brandende petroleum lamp in de hand van de trappen. In een oog wenk stonden haar kleederen in lichtelaaie vlam. Onder hulpgeschreeuw liep zij de straat op, waar een heer de tegenwoordigheid van geest had zich onmiddellijk van zijn jas te ontdoen en daarmede de vlam te smoren. De meid is in deeruiswaar- digen toestand naar het gasthuis vervoerd. Door de Amsterdamsche Omnibusmaat- scliappij werden gedurende het 3de kwartaal 1878 vervoerd 1,905,437 personen tegen 1,639,071 in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Woensdag-ochtend is te Rotterdam een vrouw gearresteerd die een kind te vondeling had gelegd, in de Schoolstraat aldaar. Gedurende de maand September zijn te IJ- muiden geschut: naar zee 324 schepen, inhouden de 47,708 ton; uit zee 313 schepen, inhoudende 55,597 ton. Gedurende September 1877 werden geschut: naar zee 161 schepen inhoudende 73,021 ton; uit zee 174 schepen inhoudende 71,252 ton Door het kanaal is reeds een schip opgegaan met 67 dM. diepgang. Woensdag-namiddag wilde de heer Testade uit Huissen, den spoorweg nabij Halfweg Amster dam oversteken. Juist kwam van Haarlem en uit Amsterdam een trein aanrijden. De man voor den eenen uitwijkende, werd door de locomotief van den anderen gevat en vreeselijk verminkt op een afstand weggeworpen; kort daarop gaf hij den geest. Hij laat eene zwangere vrouw en 5 kin deren na- Dezer dagen beviel te Kuilenburg de vrouw van een armen braven werkman van drie welge schapen kinderen een jongen en twee meisjes. Moe der en kinderen zijn welvarend. Het vorige jaar beviel de vrouw van tweelingen. De zegen is wel wat groot. Zondag-avond werden te Utrecht twee bui tenlieden, dl- kaartjes voor den 3n rang genomen hadden, om de voorstelling in het circus Corty bij te wonen, de dupe van een brutale kwajon genstreek; terwijl zij de trappen opgingen, welke toegang tot de circus verleenen, zei hun een jon gen „kaartjes heeren." De beide buitenlieden geen kwaad vermoedende en denkende dat deze jongen daartoe bevoegd was, gaven hun kaartjes af, doch merkten toen zij boven kwamen, waar hun nog maals en nu door den echten persoon hun kaart jes werd afgevraagd, dat zij bedrogen waren. De jongen had zich inmiddels uit de voeten gemaakt. Ten einde raad besloten zij andere kaartjes te ne men. Dat goeden raad evenwel duur is, werd ook toen bewaarheid, daar er geen kaartjes voor den 3n rang meer te krijgen waren. Zij hadden het er echter op gezet de voorstelling bij te wo nen, er schoot dus niet anders voor hen over, dan zich van een kaartje 2e rang te voorzien. Bij de serie-trekking van loten van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zijn uitge komen: serie 142 342 1039 2247 2457 3080 3814 en 3938. De iV. Rott. Courant verhaalt het volgende omtrent een dienstbode. Geruimen tijd geleden stierf te Parijs de legitimist P.; hij wilde zijn vermogen van 1,100,000 fr. aan den graaf van Chambord nalaten, maar vreezende dat men zijn testament niet zou uitvoeren, vermaakte hij alles aan een oude dienstmaagd, mad. Conord, die hij in het geheim belastte het geld aan den graal' te brengen. Mad. Conord deed zooals haar gelast was, weigerde de gift van 100,000 frs., die de graaf haar wilde schenken en ging weer in een anderen dienst. Dezer dagen overleed zij, 80.000 frs. nalatende. Haar familie wilde de erlenis aan vaarden, maar men vond een testament, inhou dende, dat de graaf van Chambord de overledene tegen haar zin jaarlijks 6000 frs. had gezonden en dat hetgeen zij naliet derhalve aan den graat moest worden teruggegeven. STEDELIJK NIEUWS. De heeren Einrik en Binger, alhier, ZB11 ter arijsche tentoonstelling voor hunne

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2