NIEUWE Mo. 212. Donderdag 10 October 1878. 3e Jaargang. Het ijdel streven der Socialisten. BUITENLAND, Duitschland. M4RLIME fOllRAlT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0>85 Buiten Haarlem franco per post1. Afzonderlijke Nummers 0.06 Dit Wad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BU BE AU: St. Jansstraat Haarlem. MS'TIËMWI AGITE MA NON" AGITATE. PBIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsmimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertenticn worden uiterlijk D i n g s d a g- en V r ij d a g- avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Iu een vorig artikel hebben wij de leerin gen, het programma der eischen en wen- schen van het socialisme besproken. Het komt ons thans niet ondienstig voor het streven dezer onzalige partij nader te be spreken. Men moet zich eenigen tijd met de socialistische leer hebben bezig gehou den en zich met de door hen begeerde maatschappelijke inrichting vertrouwd heb ben gemaakt, wil men zich daarvan eene duidelijke voorstelling kunnen maken. Maar welke moeite wij ook doen, wij kunnen ons maar niet voorstellen dat een maatschap pij, waarin al het werk, behoudens enkele uitzonderingen van ondergeschikt belang, van staatswege werd geregeld, het mensch- dom tot grooter beschaving en ontwikke ling zou leiden. Die regeling is onuitvoer baar. Die taak is voor eiken staat, voor el ke maatschappelijke samenleving te zwaar, behalve, misschien, wanneer de geheele als één gezin of één volksstam door eenige onver antwoordelijke patriarchen met onbeperkte macht werd bestuurd, waarin iedereen een volkomen onbegrensd vertrouwen stelde. En zoo die regeling uitvoerbaar was, zouden die patriarchen met meer dan menschelijke wijsheid, kennis en rechtvaardigheid bedeeld moeten zijn om zich van hunne taak op eenigszins voldoende wijze te kwijten. Hoe zou het ooit mogelijk zijn, de tallooze ar beidskrachten zoo te regelen, dat ieder de plaats inneemt waar hij het best gebruikt kan worden, waar hij den nuttigsten ar beid voor het algemeen kan verrichten Wie zal ieders arbeid naar zijn juiste waarde met billijkheid kunnen schatten, opdat hij in staat worde gesteld die middelen tot zijn levensonderhoud en genot te verkrij gen waarop hij, in verhouding tot den door hem geleverden arbeid aanspraak heeft Zal niet ieder die soort van werk begeeren die hem het gemakkelijkst en het aangenaamst toeschjjnt En wie zal tevreden zijn met de schatting van zijn arbeid? En nu be denke men, dat die socialisten allerminst droomen van een patriarchaal bestuur. Voor de zegepraal hunner beginselen bou- FE U1LLETON. GEORGE MORRISS, of DE WAAKHEID GEDURENDE EEN ENKELEN DAG. Vervolg. Maar Louise trok hare hand terug en wierp den ring het raam uit. Neen, zeide zij, ik begeer geen hart, dat mij slechts ten halve zou toebehooren. Ga uwen onvergelijkelijken afgod opzoeken; gij behoeft hier niet terug te komen. Ik wist reeds, dat gij niet veel waart en nu weet ik, dat gij hoegenaamd niets zijt. Verneem tevens, dat ik u nooit bemind beb, eti thans verfoei en veracht ik uIk koop, dat ik niemand zal behoeven te roepen °'n u het huis te doen ruimen? De bedrogen eerzucht en de gekrenkte eigen liefde hadden een voornaam deel in den toorn van Louise Brown; maar hare woorden en hare blikken drukten zoo veel boosaardigheid en scherpte uit, wen zij hunne hoop op een steeds toene mende, ten eenen male ontevredene en alle autoriteitsgeloof verwerpende arbeiders-be volking. De socialistische staat moet tevens een zuiver democratische staat zijn. Wie kan zich in zulk een staat een regeling en een schatting van den arbeid voorstel len Dwaze redeneering, ijdel streven van het socialisme Maar de verdeeling en de waardebepa ling van den arbeid zouden ook op ande re wijze kunnen geschieden. Men zou elke soort van arbeid kunnen schatten en de vergoeding daarvan kunnen bepalen, zoo dat elk uur arbeids een verschillende waar de verkreeg naar gelang van den arbeid die er in verricht werd. Zoo zou iemand den arbeid kunnen kie zen, waarvoor hij zich bekwaam achtte, met het oog op de daaraan verbonden ver goeding. De lastigste arbeid zou b. v. het meest beloond worden. Maar nog eens, hoe zou het immer mogelijk zijn, dien arbeid en den tijd die er aan besteed werd te con troleeren En wie zou uitmaken, of iemand voor zekere soort van arbeid, waarvoor hij beweerde zich bekwaam gemaakt te heb ben, inderdaad geschikt was Het geheele menschdom zou geëxamineerd moeten wor den, en het drukkendste gildewezen zou zijn looden last aan de gansche maatschap pij doen volgen. Die last zou haar dood drukken, want de onmisbare prikkel tot den arbeid, de vrijheid van eigen keuze, de vrijheid van beweging, de persoonlijke ondernemingsgeest, het persoonlijk belang zou haar ontbreken. Het individueel belang, het egoïsme, zie daar twee factoren waarmede het socialisme geen rekening heeft gehouden. Maar is het dan inderdaad zoo treurig met de menschheid gesteld wordt gevraagd, dat het eigenbelang aller onmisbare drijf veer moet zijn, en bij gebreke daarvan het maatschappelijk raderwerk zou stilstaan? Zijn wij dan niet anders dan egoïsten en wordt de wereld door het egoïsme alleen geregeerd? Neen, is het antwoord, wij worden ook nog door andere invloeden dan het eigenbelang beheerscht, maar waar het den maatschappelijken arbeid, waar het onze dat George niet meer den minsten twijfel behield betreffende haar waar karakter. Zijne oogen gin gen daaromtrent plotseling openHij stond met waardigheid op en zeide koel: Vaarwel, mejuffrouw, gij zijt de Louise niet, welke ik mij had gedroomd.Ik ben evenwel bedrogen als gij beweert het te zijn. Goddank! het is nog niet te laat. Het is eene bittere les welke ik ontvang, maar ik betreur die niet en ik dank u daarvoor. Eindelijk ben ik dan toch van hem ont slagen, sprak mejuffrouw Brown bij zich zelve, toen zij alleen was. Wat zou ik met hem doen, nu hij onterfd is door zijn oom en weggejaagd door zijne patroons? Indien ik de dwaasheid had hem te huwen, zou ik hem nog daarbij den kost moeten geven! Hij moet maar zien. hoe hij er zich uit redt. Ik zal van mijne zijde zorgdra gen, dat Charles Davy spoedig verneme, wat er is voorgevallen, want deze is de beste van de twee. Nog geheel van stuk door de ontdekking van Louise's inhalig en boosaardig karakter, liep beroepsbezigheden, ons gewoon dagelijksch werk, het werk in het zweet des aanschijns of de vermoeienis des geestes betreft, ja daar is werkelijk het eigenbelang, het voor uitzicht op de vruchten, op het loon van den arbeid van zoo overwegenden invloed, dat alle andere beweegredenen daarbij van geringe beteekenis zijn; daar is het eigen belang regel, en elke andere drijfveer zoo zeldzame uitzondering, dat haar invloed op den algemeenen gang van zaken nauwelijks is te bespeuren. Men moge dat betreuren of niet, het is nu eenmaal niet anders. Trouwens bij de ontevredene, alle auto riteitsgeloof verwerpende arbeidersbevolking, waarvan men eenmaal de vestiging der so cialistische maatschappij hoopt, is zeker geen minder egoïsme te wachten. Wat zal de burgers in den socialistisch en Staat aanwakkeren tot ijver, tot vlijt, tot het woekeren met den tijd, tot zuinigen arbeid, zoodat van de gemeenschappelijke grondstoffen niets worde verspild en in alle afdeelingen met gebruik van de eenvoudigste middelen het meest en het best worde voortgebracht, de grondstoffen te rechter tijd en bij de beste gelegenheid worden ver nieuwd of aangevuld, en elke werkman medewerke tot het verkrijgen van de ruim ste inkomsten? Men heeft beweerd, dat immers ieder bur ger er persoonlijk belang bij zou hebben, dat alle anderen, in de verschillende soor ten van bedrijfstakken werkzaam, hun ar beid met het meeste overleg en de meeste vlijt verrichten, en men alzoo elkander voortdurend zou controleeren. In hetgeen door aller gemeenschappelijken arbeid werd voortgebracht zou hij toch het hem toeko mend aandeel bekomen, en hoe grooter het gemeenschappelijk product zou worden, des te grooter zou ook zijn aandeel zijn. Maar men begrijpt, dat dit besef niet voldoende is. Als 100000 menschen op deze wijze voor gezamenlijke rekening arbeiden, zou ieder voor zich door bijzonder vlijtig te zijn slechts een honderdduizendste deel van de opbrengst dier bijzondere vlijt verwerven, en daarentegen zou hij door lui te zijn of zijn tijd geheel te verspillen zijn eigen aan deel niet merkbaar benadeelen, wanneer slechts de 99999 andere vlijtig bleven door- George Morriss met haastige schreden voort. In zijn drift liep hij tegen een heer aan, die hem tegenkwam. Let toch op, George! sprak deze. Zoudt gij werkelijk zoo krankzinnig zijn als men zegt, en zoo als het gerucht door de gansche wijk loopt? Kijk! zijt gij het, Davy? Gij hebt mij zoo hard tegen het lijf geloo- pen, dat ik nog naar mijn adem snak. Waar denkt gij toch aan? Spreek er niet vanDe dag is pas half om en reeds. Ik had het u voorzegd en ik moet u waar schuwen, dat gij, als gij niet op uwe hoede zijt, eer het twee uren verder is, als krankzinnig zijt opgesloten. Uwe arme tante zoekt u overal en hetgeen op uw magazijn is voorgevallen, is niet geschikt, om haar gerust te stellen. Zij houdt zich overtuigd en het is haar gelukt iedereen die meening te doen deelen, dat gij het verstand hebt verloren. Men kan uw gehouden gedrag sedert heden ochtend niet anders verklaren. Men is be ducht, dat gij een ongeluk begaat. werken. De onderlinge controle zou dus hierop neerkomen dat ieder voor zich zoo weinig mogelijk zou Willen doen, maar zooveel mogelijk door anderen zou vrenschen gedaan te zien. Tot nog toe zijn de socialisten er niet in geslaagd voor het samengestelde raderwerk hunner maatschappelijke inrichting een veer te vinden, die het in beweging brengt en regelmatig onderhoudt. Behalve vele ande re, gewichtige, ja in de eerste eeuwen on overkomelijke bezwaren, die wij hier niet alle kunnen bespreken, is dit alleen reeds voldoende om hunne leer te verwerpen, ook al waren hunne gedragingen niet van dien aard, dat wij, zelfs al ware hunne leer aannemelijk, in elk geval zouden moeten blijven volhouden, dat zij althans de ware apostelen niet zijn. Hunne leeringen, hunne eischen, hunne wenschen, het ideaal van de door hen gevraag de maatschappelijke inrichting, alles is geba seerd op valsche grondslagen en de woelin gen der socialistische party zullen steeds zijn een ijdel streven naar een onmogelijk doel. Eenige dagen geleden is te Berlijn uitspraak gedaan in de zaak van baron von Loë, gewezen secretaris van legatie, beschuldigd van beleedi- ging in openbaar geschrift tegen prins von Bismarck. Het betrof vijf gevallen, onder anderen de bekende verklaring van den beschuldigde, dat von Bismarck in 1873 in een rapport aan den Keizer onwaarheid had gesproken, met te verklaren dat de Britsche Regeering had geprotesteerd tegen de benoeming van graaf Arnim lot Duitsch gezant te Londen. Gelijk bekendis, had vonBismarck indertijd op grond van drie wetsartikelen geweigerd, in de zaak als getuige te worden gehoord. De verdedigers van den beschuldigde drongen nu gisteren wel er op aan, dat desniettegenstaande zijn getuigenis zou worden ingeroepen; doch het Gerechtshof meende dien eisch te moeten afwijzen. Na verder pleidooi werd het vonnis in eerste en tweede instantie gewezen (gevangenisstraf voor den tijd van een jaar), bekrachtigd. Naar het heet, hebben de socialisten voor het debat ia den Rijksdag eene nieuwe reeks onthul lingen gereed gemaakt, waarmede Bebel, onder steund door Liebknecht, alsdan succes hoopt te behalen. Ik kan mij hun angst zeer goed verklaren, Charles; want ik geloof niet, dat eenig mensch zich ooit zoo veel nadeel heeft berokkend als ik mij zeiven sedert de zes of zeven uren, dat ik de waarheid spreek. Dat verwondert mij volstrekt niet. Maar wat gaat gij beginnen, als gij de proefneming wilt doorzetten? De tijding, dat gij plotseling krank zinnig zijt geworden, heeft de geheele wijk in opschudding gebracht, en het zal u moeielijk zijn u aan de nasporingen te onttrekken, welke men in het werk stelt, om u meester te worden en u aan het onderzoek der geneesheeren te onderwerpen. Daar gij u nu verbonden hebt, om geene ophel dering van uw gedrag te geven vóór het einde van de week, blijft u niets anders over dan de keuze, om óf terstond de wijk te verlaten, of u in Bedlam te laten opsluiten. Er moge van komen, wat er wil, sprak George met een wanhopig gelaat. Ik ga in alle gevallen naar Streatharnwaar ik nog iets te doen heb. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1