BUITENLAND. BINNENLAND. Engeland. Rusland. Duitschland. Frankrijk Italië. Amerika. Oostenrij k-Hongarij e. GEMENGD NIEUWS. zielen en hunner toekomst wachten zich aaneensluiten tot een machtig heïr. in Gods kracht in staat, als een geestelijk Israël, de legerbenden der moderne Philistijnen te Terslaan. D. M. De Iersche rechter Keogh, berucht sinds zijn vonnis in zake de verkiezingen te Galway, waar hij, als liberaal-katholiek, de priesters van onge oorloofde verkiezings-practijken beschuldigde en aldus een pluimpje verwierf bij de ettelijke pro- testantsehe onderdrukkers, is dezer dagen tijdens een reisje op het vasteland, waanzinnig geworden; de ongelukkige was plotseling stapel gek gewor den en zijn verstands-verbijstering eindigde met den dood. Keogh, zoo wordt nader uit Bonn, waar hij overleed, gemeld, erlangde voor zijn dood het gebruik van zijn verstand terug en ontving op verlangen, reeds eenige weken voor zijn afsterven de H. Sacramenten der stervenden. Het Ministerie van Oorlog heeft bevel gegeven, een aantal transportschepen gereed te maken voor het vervoer van troepen en materieel, bestemd voor de Afghanistan-expeditie, De met verlof in Europa zijnde officieren van het Britsch-Indisch leger zullen teruggeroepen worden. Te Bolten zijn de meeste katoenspinnerijen ge sloten, terwijl andere haar werkuren verminderd hebben. Sedert den katöennood gedurende den Amerikaanschen burgeroorlog heeft men zulk een treurigen toestand niet beleefd. Een correspondent te Srinugger meent, dat men te Punjap maar al te weinig beseft, hoe ernstig de hongersnood in Kashmere was en nog is. Volgens globale berekeningen is in het westelijk gedeelte van het dal 25 a 50 pCt. van de bevolking ge storven. „Is dit bericht juist --- zegt een te Bombay verschijnend blad dan wordt het lioog tijd, dat de Britsche Eegeering de overlevenden te hulp kome, en wel door zoo spoedig mogelijk een proviand-expeditie af te zenden, met een aantal arbeiders voor den aanleg van wegén. Aan den Standard werd gisteren uit Allaha bad bericht, dat, tengevolge van hel opdagen van eene talrijke Afghaansche strijdmacht, het gar nizoen van Jamroed versterkt is met zeven regi menten en drie. batterijen. De kommandant ver wacht nog meer versterking, ten einde niet d'. geringste kans te loopen van een échec. Tot durver heeft nog nergens aan de grenzen eene botsing met de Afghanen plaats gehad. Ook ligt nog geen onmiddellijke aanval op AÏimusjid in 't plan der legerhoofden. Behalve omvangrijke toebereidselen is er nog niets gedaan; alle berichten van tegenovergestelden aard in de bladen moeten slechts met de noodige reserve worden aangenomen. Thans wordt weer uit Crovdon bericht van het uitbreken van een locale epidemie van typhoïde koorts, ten gevolge van slechte, verontreinigde melk, afkomstig van ééne hoeve. De zaak had plaats in Augustus van dit jaar. Het rap port daaromtrent van dr. Philpot, dd: 17 Sept. ji., komt o. a. voor in the Sanitary Record, van 27 September. Generaal Drentelen is tot chef van dc 3e af deeling- (geheime politie) in 's Keizers kanselarij, in plaats van den onlangs vermoorden generaal Mesentzotf, benoemd. Generaal Dreutelen is een onbesproken en on omkoopbaar man, want gedurende zijn geheele werkzaamheid in Rumanië waar hij een soort van militaire dictatuur heeft uitgeoefend zijn nooit be schuldigingen tegen hem ingebracht, hoewel hij meer dan iemand gelegenheid had gehad, een kolossaal vermogen bijeen te brengen als hij voor omkooping vatbaar ware geweest. En dit zegt heel wat in Rusland. Dc Keizer zal de regeering hervatten indien het wetsontwerp tegen de sociaal-tjemocrntie kracht van wet heeft vrekregen. De aartsbisschop van Bamberg is met verschei dene andere geestelijken naar Rome vertokken. I). ze reis wordt met de onderhandelingen tns- sehen Duitschland en het Vaticaan in verband gebracht. In dc Pat sage te Berlijn zij n laastleden Zondag twee zakkenrollers en eene zakkenrolster op hecter- daad betrapt. De laatstgenoemde, als een deftige dame gekleed, werd aangehouden op het oogen- blik dat zij een heer zijn porte-monnaie ontfut selde. Den politiebeambte, die haar arresteerde, trachtte zij voor 1000 thaler om te koopen om I a r te laten loopen. Bij Ale visitatie vond men bij haar elf porte-monnai.es, die zij dien namiddag had lmit gemaakt. Hare kleederen schenen er op ingericht te zijn om behendig gestolen voorwer- pen te kunnen wegstoppen, zoodat zij des noods hare zakken kon uithalen zonder dat men er iets in zou vinden. Zij bezat een spaarboekje met eene inschrijving van 1000 thaler. Het zakken rollen wordt tegenwoordig te Berlijn op ruime schaal gedreven. Onder anderen is de regeerings- raad von Herzberg, gewezen president van politie, onderweg een brieventasck met eene waarde van 1400 mark kwijt geraakt, onder zoodanige om standigheden dat zij hem bepaaldelijk door een zakkenroller moet zijn ontvreemd. De Ministerraad heeft beslist dat dc tentoon stelling den lOen November zal gesloten worden. Uit Domremy wordt gemeld dat de on der- pre fokt van Neuf-chateau de kronen, zinnebeel den en schilden, welke het inwendige van de nog bewaard gebleven woning van Jeanne d'Arc aldaar, versierden, heeft laten opruimen. Vervolg zuchtig liberalisme tot in de geringste kleinig heden Op 16 Oct., zal te Parijs een Congres begin nen van de „Societc Prancaise de l'industrie lai- tière", m. a. w. ren melkcongres. Alles wat op melk en dc bereiding daaruit van boter en kaas betrekking heeft, zal breedvoerig worden bespro ken. De Opinione behelst een artikel ten betooge, dat eene ministerieeie crisis in Italië onvermijdelijk is, en dat de crisis waarschijnlijk aan den dag zal komen door de terugtreding van graaf Corti, mi nister van buitenlandsche Zaken, en generaal Ilruzzo, minister van oorlog. Mislukte leeningen, ministerieeie crisissen, woe lingen der partijen, rooverijen, geldcrisis zie daar het lot van Italië Vereenigd koninkrijk wat zijt gij onder het beheer en den invloed van het radicalisme gelukkig Een extratrein, uit 20 wagens, bestaande, welke de bezoekers van den roeiwedstrijd van Silverlake terugbracht, stiet op een goederentrein, met het gevolg dat 25 personen gedood en 15 gekwetst werden. De republikeinen zegevierden bij de verkiezingen in Ohio en Jowa, de democraten in Indiana en West-Virginie. Treffende bewijzen van zelfopoffering bij het lieerschcn der geele koorts te Memphis steken bij veler lage winzucht af. Weten apothekers en doodgravers hoopen geld te verdienen, anderen ontzien eigen leven niet, om medemetischen te redden. Dr. White, een grijsaard van 82 jaar, van zwakke gezondheid, legt onafgebroken zie kenbezoeken af. Aan wie hem vermaant, zijn le ven niet op te offeren, antwoordt hij glimlachend: „Wel, gij moet mij toch toegeven dat iemand van mijn jaren niet veel meer op te offeren heeft". De „zusters van liefdadigheid", van wie 21 te Memphis gestorven zijn, doen haaf naam alle eer aan. Het zijn engelen in. menschengedaantsn. Onverschrokken blijven ook de telegrafisten, van wie de een voor, de ander na bezwijkt, op hun post. Dr. Hodgas.te Vipksburg zond zijn geheele familie weg, bezocht dagelijks 100 lijders en is zelf ten slotte in een verlaten woning bezweken, zonder dat iemand naar hem omzag. Te Pest werd Maandag, bij gelegenheid van den grooten verzoendag, in de nieuwe synagoge loos brandalarm gemaakt, waardoor een vreese- lijke verwarring ontstond, vooral onder de trou wen op de galerij, die. in haren angst elkaar op de trap zoodanig verdrongen, dat de leuning be zweek en velen haver op den steenen vloer neer vielen. Verscheidene personen, bijna alleen vrou wen, werden zwaar gewond. Generaal Reinlander bereikte den 7(len na een klein gerecht Pecien den 8en Pccki Gora. De ontwapening van Peci en omgeving liep geregeld ai'. De verliezen op den 7en waren gering; den 6en bedroegen zij 47 dooden en 1S4 gewonden. Heden marcheert Reinlander op Podzwica en don lOen op Nernograc aan. Ook in deze streek hoopt hij spoedig de rust te herstellen. Dat de militaire moeielijkheden voor Oostenrijk nog niet uit den weg geruimd zijn, kan men uit bovenstaand be richt nagaan. De opstand die als geëindigd was verklaard, is in het noordwesten van Bosnië nog niet overwonnen, waar het belangrijkst succes aan vankelijk schijnt te zijn geweest een betrekkelijk niet al te groot verlies voor de Oostenrijksche troepen. Bij de verkiezing voor leden der Tweede Ka mer der Staten-Generaal zijn gekozen: de heer mr. J. van (Hennep te Rotterdam en mr. M. G- van der Linden te Dordrecht. Naar wij vernemen, is door den Minister van bnnenlandsche zaken afwijzend beschikt op het adres van eenige Israëlieten, ingezetenen der ge meente Eindhoven, strekkende dat worde vernie tigd of gewijzigd art. 12a der plaatselijke veror dening, waarbij is bevolen, dat dr goten cn stra ten op Zaterdag moeten worden gereinigd en schoongemaakt. De beschikking van den Minister rust op de overweging, dat de bij do verordening aan alle bewoners van gebouwen en erven opgelegde ver plichting geen inbreuk maakt op de bij art. 164 der grondwet aan ieder gewaarborgde vrijheid tot belijdenis zijner godsdienstige meeningen, en dat die bepaling evenmin te kort doet aan de gelijke bescherming, bij art. 165 der grondwet aan alle kerkgenootschappen toegezegd. Onder de „Varia" van het Maandblad van den heer H. Pierson leest men o. a. het volgende; „De studentenwereld tegenover het café-chan- tant. Eenigen tijd geleden was onder de studenten in Nederland eene verblijdende beweging tegen deze inrichtingen te bespeuren. Te Leiden werd op de vergadering en in de studentenbladen krach tig en edel hare toelating op de sociëteit bestre den vooral met het oog op de ongelukkige vrou wen, die aldus geëxploiteerd woldén. Te Utrecht werd een besluit genomen door deleden der Stu denten- Sociëteit, waarbij op den gedenkdag van de stichting der Hoogeschool geen café-chantant in hare loealen zal plaats hebben. Ook te Gro ningen gingen dergelijke stemmen op. Moge na de vacantie onder de studeerenden deze beweging aan uitbreiding en kracht blijken gewonnen te hebben. Het wetsontwerp tot goedkeuring der huwe lijksverbintenis van Z. M. den Koning der Ne derlanden werd eergisteren in tegenwoordigheid van al de waarnemende Ministers, zonder eenige be raadslaging met algemeene stemmen aangenomen. Het gebruik van sterken drank neemt in ons land op onrustbarende wijze toe. In 1875 bracht de akcijns op het gedistilleerd ruim 18 millioen op, en sedert klom hij met ongeveer 2 millioen ieder jaar. Naar dien maatstaf worden nu jaar lijks ruim drie honderd tonnen gouds aan den jene ver verspild, eeu schat, die in tal van levensbe hoeften aan het volk ten goede komqn kon. Rotterdam, 11 October. De concessionarissen voor de tramwegen alhier, de heeren W. D. Van Mourik Dz. en K. B. J. De Bruijn Go., hebben besloten eene proef te. nemen met een stelsel van spoorlegging, dat nog alleen te Metz en Keulen is toegepast. Volgens dat systeem rusten de rails op geen_ houten onderwerk, maar van meter tot meter op ijzeren kussens. Het kwam nu in de eerste plaats er op aan, te doen zien in hoever een pa-trdenspoor op zulk een grondslag hier bruikbaar en tegen zware drukking bestand is. Ten dien einde hebben de concessionarissen met vergunning van Burgemeester en Wethouders een eind spoor ter lengte van 50' meters volgens die constructie doen aanleggen op het plein vóór het, station bij dc Benrs, en, wel juist op dat gedeel te waar voortdurend allerlei rijtuigen, zoowel als ledige, en zwaarbeladen sleperswagens elkaar in verschillende richtingen kruisen. .Op een punt met zulk een druk verkeer zal hét, naar men Vertrouwtbinnen een betrekkelijk korten tijd blijken of het stelsel ook in onze stad zou kun nen voldoen. 's Gravenhage, 10 October. Omstreeks 1 ure heden-nacht is een hevige brand uitgebarsten in een manufactuurwinkel in de Koningstraat al hier. In weinige oogenblikken stond het geheele winkelhuis geheel in vlam, die natuurlijk door de zeer brandbare winkelgoederen niet weinig gevoed werd. Het duurde vrij lang eer men in staat was, de Waterleiding als middel tot blussching aan te wenden, daar men moest wachten tot de be voegde personen aanwezig waren. Inmiddels tracht te men met een extincteur het vuur te stuiten. Toen eindelijk brandweer en personeel van de Waterleiding verschenen en men den breeden wa terstraal in de vlammen bracht, waren dezen als in een oogwenk gebluscht,weder een sterk be wijs voor het nut van de Waterleiding bij brand gevaar. Breda, 10 October. I)en len October jl. is op het oude buitengoed De Groote Ypelaar, nabij Ginneken, de tweede afdeeling geopend van het bisschoppelijk Seminarie, tot dusver te Oudenboseh geplaatst, en waarvan de eerste afdeeling (liet groot Seminarie) te Hoeven gevestigd is. Deze afdee ling van het bisschoppelijk Seminarie, het klein Seminarie genoemd, is thans gevestigd op het fraai en uitgestrekt landgoed, indertijd door een vrome dame aan Breda 's bisdom ten geschenke gegeven. Boxtel, 8 October. Een aanvallig knaapje van 7a8jaren spelde hier Zaterdag in de weide, toen eensklaps een varken, hetwelk uit een kooi schijnt losgebroken tc zijn, woedend op het kind aanviel en 't het vleesch uit het lichaam scheurde. Op het hulpgeschrei van het kind, schoten de buren toe, die liet woedende dier na veel moeite afmaakten; maar de kleine bevindt zich in een bcdenkelijken toestand en men vreest zeer voor het behoud van zijn leven- s Bosch, 8 October. De moorden volgen el kaar op. Gisteren-avond heeft onder Rosmalen zekere S. zijn buurman D. doodgeschoten. Beide personen, echte drinkebroers, waren zamen uitge weest en hadden toen ruzie gekregen. Toen S. reeds te bed lag, kwam D. weer bij hem, waarop S. dreigde hem neer te schieten. D. scheen zich aan die bedreiging weinig te storen, maar werke lijk greep S. zijn geweer en loéte een schot. In het hart getroffen viel 1). neder. Dóór de politie zich van S. verzekerde, was deze in den vroegen morgen nog uit geweest om een Voer hooi in te halen. S. staat bekend om zijn ruwheid; ook D. was der justitie geen onbekende. Als een bewijs dat in de omstreken van Borculoo nog al wild is, mag gelden, dat een Utrechtsch heer in 12 dagen 96 patrijzen heeft geschoten. Maandag-avond is dcor twee personen op eene bovenkamer te Dordrecht het lijk gevonden van een vrouwspersoon, die geheel alleen woon de. Uit een onmiddellijk ingesteld onderzoek door de politie is gebleken, dat het lijk voorover op den grond lag, terwijl een stoel in de onmiddel lijke nabijheid van het lijk omgevallen 'was; dat de. vrouw, die algemeen bekend stond als iemand die veel misbruik van sterken drank maakte, Zondag namiddag het laatst in beschonken toe stand gezien is, in welken toestand zij, op hare kamér zijnde door een kind nog meer jenever heeft laten halen, waarvan nog een gedeelte op de kamer is gevonden. Waarschijnlijk is de vrouw door hare dronkenschap van den stoel gevallen, op de wijze zoonis zij gevonden werd in voorover gebogen houding, en aldus gestikt. Te Nieuw-Beerta is 11. Dinsdag, terwijl men bezig was met het gebruiken van de stoom- dorschraachine. brand onstaan in de kapitale bouwschuur van mejuffrouw de wed. Busschei" In een oogenblik stond de gansche schuur 'in vlam. De geheele aanwezige oogst werd vernield en twee kalveren en drie varkens kwamen om. Het woonhuis bleef echter gespaard, dank de voortreffelijke maatregelen van de brandweer. De knaap te Velp, die gisteren door zijn vader met een mes in den buik werd gewond, is heden nacht aan de gevolgen overleden. Aan het station Bergen op Zoom zijn eergisteren eén personen- cn een goederentrein tegen el kander gereden; Er hebben daarbij geen persoon lijke ongelukken plaats gehad; doch er is veel materieele schade aangericht. Tusschen Aken en Maastricht is dezer da gen, door het gloeiend loopen van een as, een dei- wagens van een goederentrein in brand geraakt. Hoewel de rook hoog opsteeg, scheen dc machi nist niets van den brand te bemerken, terwijl de bremser in de onmogelijkheid was het sein van gevaar te geven. Toen men den trein voorbij Valkenburg zag snellen, telegrapheerde men van daar naar Mcerssen om het signaal tot stilhou den te geven. Te Hintham nabij 's-Hartogenboseh werd gisteren-avond een moord gepleegd onder de vol gende omstandigheden: Twee personen kregen, naar aanleiding eetier reeds van vroeger tusschen hen bestaande oneenigheid,een hevigen twist. Toen een hunner zich verwijderde en zich naar zijne woning begaf, werd hij weldra achtervolgd door zijn tegenstander, die, na het verbrijzelen vati eenige glasruiten, de woning dreigde binnen te dringen. De aangevallene nam daarop zijn ge weer en schoot den ander dood. In den nacht van 6 op 7 dezer ontvlucht ten uit het gesticht Ommerschans VV. Tennissen en J. A. Wissing. De eerste is bekend als een gevaarlijk sujet, terwijl de tweede zich uitgeeft voor een „wonderdoder*', die met petroleum alles geneest,. Op hunne aanhouding wordt zeer prijs gesteld. Op de Eransche lijn ran Chagny, die s nachts te 2 uren Nevers verlaat, derailleerde de trein bij het station Deeize. Zes personen waggons werden beschadigd en de reizigers, die geen letsel hadden bekomen, konden met een anderen trein, die gear rangeerd werd, eenige uren later naar hun bestem ming vertrekken. Toen begon men de wagens van den gederailleerde trein te licht, n en op te ruimen. Op eenmaal verschijnt een mannenhoofd uit het portier van een der wagens en een pieperig stem metje informeerde zeer leuk:-of hier nu niet het station Au tutu was. Men kan begrijpen hoe alge meen de hilariteit, was. De man had slapende naar de andere wereld kunnen vertrekken. Een paar maanden geleden had een schrijn werker te Kassei zijn tienjarig zoontje wegens ongehoorzaamheid op een zolderkamertje opgesloten- Een paar uren later hem wéder in vrijheid willende stellen, bemerkte hij, dat de knaap door ecu dak venster ontsnapt was. Alle nasporingen bleven vruchteloos, tot eindelijk, nu een paar dagen'g> li-den, een buurman op zijn vliering, in een groote kist- het lijk van den vluchteling vond. Voor zoover men kan nagaan, moet de knaap bij het inklim men, in de kist zijn terechtgekomen, die men lift'' opengezet om uit te luchten, en toen het zware deksel zijn dichtgevallen. In Amerika wordt jaarlijks circa driehonderd millioen dollars aan ndvertentiën uitgegeven. Te Opheusden is een tweejarig meisje leven-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2