büTtWland; BINNENLAND. Frankrijk DuitscRland. Engeland. Rusland. Italië. Amerika. Turkij GEMENGD NIEUWS. stad kanonnen geplaatst. De militaire atta chés van al de gezantschappen zijn naar Adrianopel vertrokken om zich van de voortrekkende beweging der Russen te verge- DO D wissen. Zou Rusland de onbeschaamdheid hebben op nieuw een tractraat aan flarden te scheu ren en het eenvoudig de Mogendheden in O O 't aangezicht te werpen? De verhouding tusschen Oosten rijk en de Porte is blijkbaar zóó gespannen dat men vreest dat het bezetten" van Bosnië, eerlang een formeelen oorlog tegen Turkije ten gevolge zal hebben. De Oostenrijksche regeering is zelfs on voorzichtig genoeg geweest in een harer officieuse organen (de MontageRevue) een zeer bitsen en hooghartigen toon aan te O O slaan op 't oogenblik, dat de diplomatie te Konstantinopel ijverig in de weer is om te trachten een middenterm te vinden, welke de uitvoering van het tractaat, wat het militair gedeelte betreft, haar geregelden loop zou geven, maar de politieke vraag zou reserveeren. Ook zonder die bemiddeling schijnt Oos tenrijk echter, blijkens het zoo even ver meld artikel, niet voornemens het stellen der militaire faits accomplis te.stuiten, en het komt ons voor, dat eenmaal de militaire toestand gevestigd zooals Oostenrijk dit wil, de politieke quaestie" weinig voor Turkije overlaat. Aan the Standard wordt uit Berlijn ge meld: „De Turksche nota-circulaire, betrek kelijk de door Oostenrijk in Bosnië gepleegde gruweldaden, heeft overal groot misnoegen teweeg gebracht. Naar men zegt, heeft lord Beaconsfield den Oostenrijkschen chargé d'affaires gemachtigd, aan zijn regeering mede te deelen, dat Engeland de door de Porte uitgesproken weusch bepaald zal weigeren. Men verwacht, dat ook de andere Mogendheden in dien zin zullen antwoorden. Yolgens de dagbladen van het departement du Gard, is de droogte in die door de zon verbrande streken zoo groot, dat de vrouwen van het platte land inde omstreken van Nimes, 12 a 16 kilo meter in het rond, genoodzaakt zijn naar de stad te gaan, om haar goed te wasschen. Eenige jaren geleden, was het nog erger. Toen had ook de stad geen water, tengevolge van een langdurige droogte, en moest de spoorwegmaatschappij speciale treinen voor rekening der stad laten loopen, om de wasch- vrouwen en huismoeders naar Beaucaire te ver voeren en haar in staat te stellen het goed in de Bhöne te wasschen. Twee honderd Trappisten zullen eerlang uit Frankrijk naar Pensylvanië verhuizen, waar de oversten hunner orde een groot stuk woesten grond verworven hebben, welke door de vlijtige en als pionniers van den landbouw beroemde monnikken zal vruchtbaar worden gemaakt. Dinsdag werd te Kamerijk op het kasteel de l'Ermitage het huwelijk voltrokken tusschen den aartshertog Frederik van Oostenrijk, broeder van de Koningin, en de Prinses Isabella de Croy. Yolgens den weusch der bloedverwanten van de gehuwden, zou het huwelijk zonder feestelijkheden plaats hebben, en de genoodigden dadelijk na de plechtigheden vertrekken. De aartshertog ontving bij die gelegenheid het grootkruis van Legioen van Eer. Te Bourges is op twee dagen een vergadering van Katholieke rechtsgeleerden gehouden, onder voorzitterschap van den heer Lucien Brun en onder bescherming van den aartsbisschop van Bourges en van Mgr. Mermillod, die de bijeenkomsten ook bijwoonden. Een 40tal leden waren tegenwoordig niet alleen uit Frankrijk, maar ook uit Spanje en Italië; en de vergaderingen hadden ten doel de middelen te beramen „tot keering van de gevaren, die de gods dienst-belangen bedreigen." De nota in het Regeeringsblad maakt het resul taat bekend van de expeditie in' Senegal tegen den hoofdman Niamody, die sedert eenigen tijd openlijk vijandig tegen de Koning van Khasso, een bond genoot van Frankrijk, optrad. Die expeditie, den lOen Sept. uit St. Louis vertrokken onder bevel van den luit. kolonel Reybaud, heeft zich den 22en meester gemaakt van de residentie van Niamody, en aldus het haar aangewezen doel bereikt. Z. D. H. Mgr. Dupanloup aartsbisschop van Orleans is overleden. De Frausehe bladen wijden aan zijn nagedachtenis hoogst vereerendc artikelen, zelfs zijn heftigste tegenstanders spreken met ach ting over hem. Le Journal des Débats o. a. verneemt met leedwezen den dood van den doorluehtigen prelaat. Mgr. Dupanloup is bijna altijd onze politieke te genstander geweest, zegt het blad; maar wij heb ben steeds den oprechten zin en den waren adel in die ontstuimige natuur weten te waarderen. Door zijn welsprekendheid en niet minder door zijn verheven en waarlijk vrijzinnig karakter was Mgr. Dupanloup de roem van het Fransche epis copaat, waarin zijn dood een moeielijk aan te vullen leemte achterlaat. Niet alleen de Kerk maar ook Frankrijk verliest in Mgr. Dupanloup wat Duitschland eenigen tijd geleden in Mgr. von Ketteler verloor. Evenals deze prins der Kerk stond ook de Bis schop van Orleans steeds op de bres gereed, het zij om te spreken hetzij om te schrijven. Zijn scherpe pen was het die Frankrijk spaarde voor den smaad van een officieel Yoltaire feest. Mgr. Dupanloup stierf te Lancey, in den ouderdom van 7 6 jaren in het volle bezit zijner vermogens en om zoo te zeggen zonder doodstrijd. Op verzoek van eenige brand-assurantie-maat- schappijen zal in Stuttgart een cursus gehouden wor den in het behandelen der brandbluschmiddelen. Die cursus voor onderwijzers aan de lagere scholen zal 10 a 12 dagen duren, de deelnemers hebben vrij vervoer op de spoorwegen en bovendien een billijk daggeld. Een nieuwe betrekking dus voor de onderwijzers! De Neue Freie Presse verhaalt, dat een knaapje van nog geen vijf jaren, de zoon van een kleeder maker uit het Hongaarsche dorp Fiinfkirchen, onlangs door zijn vader op haar bureau gebracht werd om proeven te geven van zijn merkwaardig rekentalent. De grootste getallen wist hij ui het hoofd met elkaar te vermenigvuldigen of in elkaar te deelen, en alleen bij uitzondering kon men be speuren, dat hem dit eenige inspanning kostte. Toevallig was zijn aanleg aan den dag gekomen. Zijne moeder had hem naar den kruidenier ge zonden om voor een kreutzer suiker te halen, maar hij moest lang wachten, want de winkel was vol klanten, die alle geholpsn werden eer het ventje met zijne bescheiden boodschap eene beurt kreeg. En ook toen nog maakte de winkelier geen haast, maar zeide„Wel, laat ik eens zien, wat ik nu ontvangen heb." „Dat zal ik u wel zeggen,'' antwoordde het knaapje„zooveel kreutzer van die juffrouw en zooveel van dien man", enz. Het geheele bedrag was meer dan honderd gulden en sloot volkomen met de berekening van den win kelier, die natuurlijk in stomme verbazing stond. Toen de kleine Maurits Frankcl zoo heet het knaapje het bureau der N. F. Presse verliet, was hij zeer verlangend ie weten, „of hij nu in de krant zou komen." Nieuwste uitvinding in de wijnfabricatie. Een hotelhouder te Mainz kondigt in een der Mainzer bladen aan voortreffelijke Hochheimer wijn van het jaar 1878, terwijl men in Hochlieim nog bezig is de druiven van dezen oogst te lezen. Tegen baron Ernest Linden, kamerheer van den koning van Beieren, is een bevel tot inhechtenis neming uitgevaardigd wegens verspreiding van een voor den Koning beleedigend vlugschrift, dat tot titel draagt: „De wedergeboorte van het Duitsche Rijk." Blijkens nadere berichten omtrent de ramp in den schouwburg te Liverpool is deze ver oorzaakt door twee personen in het parterre, die twist kregen. Plotseling klonk tusschen het rumoer de valsche kreet: "brand!" Met onge looflijke snelheid stortte de geheele menschen- massa zich naar den hoofduitgang, die ongelukkig gedeeltelijk door een boom was afgesloten. Wat daar voorviel gaat alle beschrijving te boven. Niet als msnschen, doch als wilde beesten stort ten de lieden zich op en over elkaar, en toen eindelijk de zaal ledig was, werden niet minder dan 39 dooden gevonden. Van brand was geen spoor te bemerken. 't Is bekend, dat de. Menchikoffs, wat hun oor sprong betreft, niet behooren tot den Russischen adel. Hun stamvader was een pasteibakkersjongen te St. Petersburg, die eens een mand taarten, voor den Czaar zelf bestemd, naar het hof moest brengen. Onderweg werd hij door twee heeren aangesproken, die zich vergewisten over den inhoud der mand. Een paar pas verder had een hond hem een dertaarten ontroofd. Maar het dier.viel dadelijk dood en de snuggere pasteibakkersjongen dacht dadelijk aan een samenzwering. Aan het paleis gekomen vertelde hij al het gebeurde. Peter de Groote gaf hem een betrekking aan bet, Hof en hij steeg tot de waardigheid van kanselier. Peter II verhandde hem naar Siberiemaar keizerin Anna herstelde zijn familie in haar vorigen luister. Uit Warschau komt het bericht, dat prof. Golowgioff, van de universiteit aldaar, in hechtenis is genomen wegens verstandhouding met de soci alisten. De prefect van politie aldaar heeft een circulaire verzonden, waarin de werkgevers worden gewaarschuwd om geen werklieden uit het buiten land aan te nemen, en vooral niet uit Duitschland, omdat deze in den laatsten tijd zeer hebben bijge dragen tot uitbreiding van de socialistische partij te Warschau. In de handelsbank te Odessa is een tekort van 65 000 roebels ontdekt. De eerste kassier heeft bekend zich die som en eeu part van 90 000 roebels toegeëigend te hebben. Het publiek eischte toen 't bekend werd, op stormachtige wijze de depositos terug, zoodat op een enkelen voormiddag 2 millioen roebels waren teruggehaald. De politie te Rome heeft, volgens de Tribüne, dezer dagen de hand gelegd op een bijzouder goed georganiseerde dievenbende, waartoe verscheiden aanzienlijke burgers der eeuwige stad behoorden en die in een prachtig huis op de Via Flaminia haar zetel had. De bende had een raad van beheer twee directeurs, vier onderdirecteurs en een kassier. De raad van beheer beraadslaagde steeds over de beste wijze van inbreken, stelen en het gestolene van de hand doen, en van alles werd behoorlijk boek gehouden. Elke directeur had een vast in komen van 12,000, een onderdirecteur van 6000 en eon secretaris van 3000 francs. Het oudste lid der bende fungeerde in de vergaderingen steeds als voorzitter. Het bestuur had steeds de beschik-v king over twee koetsen en vier paarden. Tot het africhten van jeugdige leden hield de bende er een afzonderlijken instructeur op na en aan oude en gebrekkige leden werden geregeld pensioe nen uitbetaald Yolgens den Osservatore Romauo heeft Bismarck een zeer hartelijk schrijven aan Z. H. den Paus gezonden, om hem te danken voor diens bewij zen van deelneming bij gelegenheid van de moord aanslagen op den Keizer. De kommandeur Bruzzo, neef van den minis ter van oorlog, senator en staatsraad, is te Rome overleden, na de IIH. Sacramenten ontvangen hebben, en kerkelijk begraven, In zijn testament schreef hij, in den schoot der Katholieke Kerk te willen sterven. Kort geleden is te Californie overleden in diepe armoede een man, Mc. Nulty, die niet min der dan 20 malen van rijkdom tot armoede was vervallen. Hij schijnt den slag te hebben gemist het verkregen fortuin te behouden. Hoe het te verkrijgen, dit wist hij zeer goed. Vijfentwintig jaren geleden leefde hij te Sacramento en verloor door een brand, die een groot deel der stad ver woestte, zijn vermogen. Toen hij zijn eigendom men zag verbranden, treurde hij niet over het verlies, maar haastte zich een flink paard te hu ren, waarmede hij den ganschen nacht doorreed om 's ochtends voor 9 uur den geheelen te Grass Valley en Nevada city aanwezigen voorraad hout en alle zaagmolens te hebben aangekocht. Ilij won het viervoud van zijn verloren vermogen door deze echt-Amerikaansclie voortvarendheid. De Gouverneur van Caledonië telegrapheert dat de opstand nog slechts bestaat in het arrondis sement Bourail, welks stammen verscheidene ko lonisten gedood hebben en de vestigingen aan vielen. De opstandelingen werden met grcot verlies afgeslagen. Overigens heerscht in de ko lonie rust. De Gouverneur hoopt, dat de weldra verwachte versterkingen voldoende zullen zijn om de rust overal te herstellen. De Ameiikaansche afschaffers zijn uiterst ver bolgen op den president Ilayes, omdat hij tijdens zijn verblijf te Milwaukee in een biertuin is ge weest en aldaar een glas bier gedronken heeft. De Engelsche en Fransche gezanten hebben aan Safvet-Pacha den raad gegeven om, ter ver mijding van een conflict, eene militaire overeen komst met Oostenrijk te sluiten en het sluiten eener politieke overeenkomst uit te stellen. De Sultan heeft het doodvonnis bevestigd, dat tegen verscheidene beys en Kurden is uitgespro ken wegens het plegen van gruwelen. Naar gemeld wordt heeft Engeland aangedron gen op de uitvoering van het tractaat van Ber lijn ten opzichte der bepalingen aangaande Rume- lie. De andere commissarissen steunen Engeland. De Russische commissarissen hebben een voor stel gedaan betreffende artikel 23 van het trac taat. De vreemde commissarissen zullen over een tiental dagen vertrekken. De Hoofdcommissie der Vereeniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs heeft zich tot alle voorstanders van eene school met den Bijbel gewend, om voor haar doel hunne gelde lijke ondersteuning in te roepen. In die circulaire wordt medegedeeld, dat, ter wijl het smeekschrift om eene school met den Bijbel meer dan 301.000 onderteekeningen droeg de Vereeniging slechts 3900 leden telt. Amsterdam, 14 October. Een ingezetene de zer stad vermiste reeds sedert eenigen tijd ver schillende zaken van geringe waarde, waarvan hij een jeugdig dienstmeisje verdacht, en niet ten onrechte zooals bleek. Hij onderhield haar eens ernstig, en in de hoop dat zij zich beteren zou hield hij haar in dienst. Deze week ontwaarde hij echter tot zijn ontsteltenis, dat zijne secretaire geopend was en een kistje met bankpapier, dat daarin stond, met geweld was geopend. Aan bank papier bleek hem 200 te zijn ontstolen. Nu stelde hij de politie in kennis met het geval en het meisje werd gearresteerd. Na eenigen tijd werd de jonge dienstbode echter ontslagen, omdat er geen termen voor gevangenhouding aanwezig schenen. Den dag na hare invrijheidstelling bevond zij zich weder in dienst van haren meester. Deze nam haar nog eens ernstig onderhanden, en wat bleek nu? Het meisje beleed den diefstal wel gepleegd te hebben, maar uit vrees voor ontdek king had zij de bankbiljetten in een petroleum- kooktoestel geworpen, waarin dan ook bij onder zoek nog eenige verkoolde stukken van het kost baar papier werden gevonden. Met een sleutel, die in haar bezit was, had zij de secretaire geopend en het geldkistje verder met een schroevendraaier opengebroken. Na deze bekentenis werd zij opnieuw maar thans voorgoed, gearresteerd. Appeldoorn, 14 October. Dezer dagen zal alhier een vergadering van dames worden gehou den, om te beraadslagen over de aanbieding van een huldeblijk aan de aanstaande Koningin bij haar komst op het Loo. Bergen-op-Zoom, 14 October. Op het eiland Tholen heerschen de mazelen epidemisch. In de stad Tholen neemt het getal lijders meer en meer toe; de scholen aldaar zullen waarschijnlijk deze week gesloten worden. Amsterdam, 14 October. De vereeniging Recht voor allen heeft tot candidaat gesteld; voor het lidmaatschap der Provinciale Staten vnn Noord Holland den heer mr. P. A. Brugmnns, voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad den heer P. J. H. Cuypers. Men deelt ons mede, dat bij een landbou wer onder Oud-Beierland eene aanzienlijke partij bankpapier door muizen is vernield. Een schipper, uit Meppel afkomstig, is op jammerlijke wijze om het leven gekomen. Uit de ürentsche veenen van Nieuw Amsterdam ko mende, brak, bij 't voortstuwen van zijn met turf geladen vaartuig, de boomstok, waardoor hij voorover in het water viel. De knecht bemerkte het niet dadelijk, en toen hij 't zag, was het reeds te laat De schipper was onder 't vaartuig geraakt en werd kort daarna levenloos opge haald. Te Steenwijk is in den afgeloopen nacht on der de vreeselijkste benauwdheden een kroeg houder enz. overleden, die zóódanig aan den drank verslaafd was, dat hij dagelijks meer dan een kan jenever dronk. De groote Berlijnsche Tramwaymaatschap- pij heeft besloten om voortaan de rails, als zij met ijs en sneeuw bedekt zijn, met zout te be strooien, om zoodoende het ijs op te lossen. Hier toe heeft zij een grooten wagen aangewend, waar aan zich een blikken bus bevindt, die door eene kleine beweging het zont juist op de rails werpt. Reeds zijn hiermede vroeger proeven genomen, die volkomen slaagden. De ondervinding heeft geleerd dat bij sterke vorst het begieten met ko kend water niets hielp, integendeel nog meer ijs op de rails aanbracht. De heeren J. Fngel en W. N. van der Zwalm, te Rotterdam besloten dezer dagen eens het doorslaand bewijs te leveren, dat de zg. mag netiseurs en somnambules bedriegers zijn, die slechts speculeeren op de beurs der goedgeloovi- gen, en dit dan in het algemeen belang openbaar maken. „Zij verhalen nu hun wedervaren als volgt in de „Rotterd. Ct„Te dien einde namen wij een mansslaapmuts en legden die vijf dagen in het nest eener kat. Met dit document gingen wij naar mej. de wed. F. C. v. d. E.slaapster te Rotterdam, met het voorgeven, dat het voor onzen zwager wns. „De clair-voyante (helder-zien- de) merkte niets van het bedrog en zeide, dat de lijder een ophooping van slijm onder de borat had, die zich van tijd tot tijd losliet, de lever erg gezwollen, de maag zeer ongeregeld en vier wormen tusschen buikholte en borst. „Wat een kat al schelen kan „Na een recept tegen de kwaal opgegeven te hebben, zeide ze nog, dat hij geen azijn en peper (twee zaken die een kat niet lust) en vooral geen gekookte visch mocht eten. „Na slaapmuts en doek terug ontvangen en 1 gulden in de hand van den magnetiseur gestopt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2