BINNENLAND, België. Frankrijk Engeland. Italië. Turkijë. Rusland. Oostenrijk. Koloniën. GEMENGD NIEUWS. In do Fransche pers schrijft een der bla den wordt de discussie over de jongste rede van prins von Bismarck, voor zoover Frankrijk daarin genoemd werd, nog altijd voortgezet. Men zal niet gelooven, dat het den Rijkskanselier enkel te doen is geweest om voor de Frankfurter Zeitung een reclame te leveren bij allen, voor wie het een aanbeveling is, dat zij zulke goede relatiën heeft te Parijs. Omtrent de inzichten, welke prins von Bismarck geleid hebben bij zijn uitval tegen Son- nemann, loopen de gevoelens zeer uiteen. Sommigen meenen, dat hij beoogdede Fransche Regeering reeds vooruit te waarschuwen, dat zij, na de in voering der socialisten-wet, niet zou toelaten, dat de Duitsclie sociaal-democraten van Frankrijk uit aan de Rijksregeering nieuwe moeilijkheden zouden in den weg leggen. Anderen beweren, dat de onverholen wijze, waarop prins von Bismarck zijn gevoelen uitte over de Fransche Regeering, als een teeken moet worden beschouwd, dat hel tusschen Parijs en Berlijn niet is zooals het behoort te wezen en dat verschillen bestaan of in wording zijn. Welke opvatting de ware is, is niet met bepaald heid te zeggen. Moet aan des prinsen rede eon algemeene politieke beteekenis gegeven worden, dan schijnt de eerste opvatting de ware te zijn. Graaf von Bismarck, een neef van den Duitschen Rijkskanselier heeft zich te Vcnetie doodgeschoten De toestand dsr gemeentefinantiën van Brus- el is alles behalve geruststellend. Iedereen klaagt sover dezen toestand, maar met de tegenwoordige bevolking van Brussel zal hij niet verbeteren. De Brusselsche radicalen zien liever het bankroet der stad dan een Katholiek in den Gemeenteraad. Nochtans zou eene Katholieke lijst bij de aan staande verkiezingen misschien de meerderheid kunnen verkrijgen, omdat de algemeene onte vredenheid den liberalen drijvers den mond zal stoppen. De minister van onderwijs heeft ook groote plannen. Hij vraagt slechts 20 millioe i om in ieder kanton eene school voor middelbaar onder wijs te stichten, zoodat het getal 50 tot 155 zal klimmen. Deze scholen zijn nutteloos, want de bestaande verliezen dag aan dag hunne leerlingen; maar wat kan dit den minister schelen, die de orders, door de loge gegeven, moet uitvoeren In vele dorpen hebben de gemeenteraden de school gebouwen aan geestelijke zusters verhuurd of af gestaan. Dit wordt door den minister verboden als in strijd met de gemeentewet. Men ziet het, de toestand der Katholieken in België is onder het liberale bewind verre van roos kleurig. Le National verklaart, dat het bericht nopens het bijeentrekken van de vloot te Toulon valsch is, en voegt er bij: „Admiraal Dompierre arri veerde met 6 pantserschepen vóór Toulon, doch 3 vertrokken terstond weder naar Cherbourg." De heer Greig, de Russische Minister van Fi- nantiën, wordt hier verwacht. De een verzekert dat hij voor de Tentoonstelling komt, de ander meent dat hij wil trachten een leening geplaatst te krijgen. Waarschijnlijk zijn beide lezingen waar; maar zooveel is zeker, dat een Russische leening nog niet zoo dicht op handen is. De finantiëele toestand is volstrekt niet gunstig voor zulk een belangrijke operatie aan de geldmarkt. Het lijk van Mgr. Dupanloup zal, na gebal semd te zijn, naar Orleans gevoerd en daar be graven worden. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs, Mgr. Guibert, zal daar, vermoedelijk Maan dag a. s., den plechtigen lijkdienst houden. Mgr. Dupanloup heeft in zijn testament zijn verlangen uitgesproken, dat geen lijkrede zal gehouden wor den. Zijn coadjutor, ten vorigenjare benoemd, heeft reeds bezit genomen van den bisschoppelijken zetel van Orleans. Volgens een correspondent van the Daily Neivs zou de Keizer van Rusland, door zijn gezant schap, den Emir van Kabul prachtige geschenken hebben doen aanbieden, onder welke een met brillanten voorziene sabel, oorlogs-materieel en CircaSsische kunst-voorwerpen voor het serail van Shere-Ali. Uit Bombay wordt aan the Standard gemeld: Het gerucht loopt dat Yakub Khan op zijn weg naar Ali Musjid een hooggeplaatst officier dood gestoken heeft, die tot zijne escorte behoorde. Dientengevolge zou hij als gevangene naar Kabul zijn teruggevoerd. De doofstommen zijn in hun vereenigingslocaal bijeengekomen om over de Afghanistanquaestie te spreken. Na een zeer levendig en stil debat, verklaarde de meeting zich voor den oorlog. Te Glasgow werd gisteren gesproken van nieuwe faillissementen, in verband met de City-Bank, In den loop van den dag deelde de firma T. D. Tinluy Cie, per circulaire mede, dat zij zich, uithoofde van de plaats gehad hebbende faillis sementen, genoodzaakt ziet tot het aanvragen van failliet-verklaring. De eigenaars van de scheepstimmerwerven aan de Clyde hebben hun arbeiders een loonvermin- dering van 7'/a pCt. aangezegd, welke den 21 n a. s. zal intreden. Op het stoomschip „Europa", dat dezer dagen uit I.a Plata te Genua aankwam, werd door de douane een kist aangehouden; die niet onder de lading vermeld stond. Bij het openen vond men de overblijfselen van een half verbrand lijk, ge deeltelijk bedekt met drie zakken en een oude jas. Een tweede onderzoek, in tegenwoordigheid van den rechter van instructie en een geneesheer, bracht eenige Spaansche dagbladen te voorschijn, die geheel met bloed bevlekt waren. Het lijk is naar de anatomiezaal vervoerd om verder onderzocht te worden. Alles doet denken, dat men hier te doen heeft met een moord, in Amerika begaan, en waarvan men op deze wijze alle spooren meende te vernietigen. Eene Russische prinses, Helena Demidoft ge- heeten, heeft een schoon bewijs van philanthropic gegeven, door te Florence op hare kosten een keuken op te richten, waar de armen uit die stad voor zeer geringe prijzen goed voedsel kunnen bekomen. De instelling, die den naam der Prinses zal dragen, wordt reeds in de eerste dagen van November geopend, en men zal er de behoeftige Florentijners 500 gram brood, 160 gram vleesch en 90 gram soep uitreiken, alles te zamen voor 20 centimes, The Daily Telegraph bevat een depêche uit Constantinopel, welke bericht, dat tusschen Tur kije en Rusland een volledige schikking is getrof fen nopsns de Rhodope-districten. De Russen zullen nl. de districten bezetten, die aan Nieuw - Bulgarije behooren, terwijl Turkije het andere ge deelte zal bewaken. De Russische gezant prins Labanoff is naar Adri- anopel vertrokken, waar hij met generaal Todle- ben zal beraadslagen over de maatregelen, welke moeten genomen worden ten aanzien van de Christen-vluchtelingen, die het aftrekkend Russi sche leger volgen. In diplomatieke kringen wordt echter verzekerd, dat die reis een veel ernstiger doel heeft. Men verzekert hier, dat de Porte er geenszins van afgezien heeft, een eigen hervor- mings-ontwerp voor de1 Aziatische bezittingen in te dienen. De grondslagen daarvan zouden reeds aan sir Layard zijn medegedeeld, en wel kans op goedkeuring hebben. Een dergelijk ontwerp wordt voor Oost-Rumelië voorbereid. Officieus wordt geschreven: „De Minister van Fi- nanticn, de heer Greigh, die over Berlijn naar Parijs reist, zal daar drie weken vertoeven, om de Tentoonstelling te bezoeken. Het is natuurlijk, dat men andere gronden voor dien tocht heeft genoemd en hem met het sluiten van een nieuwe leening in verband brengt. Goed ingelichte per sonen meenen, dat van een leening eerst over eenigen tijd sprake zal komen en dat bij den Mi nister van Finanticn het plan tot het ondernemen van deze reis alleen werd gewekt door den wensch, om vroegere bekenden uit de geldwereld terug te zien, vriendschappelijke betrekkingen weder te verlevendigen en de opvattingen hem van die zij de mede te deelen, ad referendum te nemen. Blijkens een telegram uit YVeenen aan the Stan dard is graaf Andrassy belast met het ontwerpen van een antwoord op de Turksche nota-circulaire. Daarin zal hij alle aanklachten tegen de Oosten- rijksche bezettingstroepen wederleggen. Graaf An drassy is van oordeel, dat de onderhandelingen over een conventie alleen dienden tot ondersteu ning van Oost.enrijk's militaire maatregelen; hij bestrijdt echter de bewering, dat oostenrijk door eenig verdrag tot het sluiten van een conventie zou verplicht zijn. Wat Novi-Bazar betreft meent graaf Andrassy, dat nu de tijd gekomen is om deze quaestie in orde te brengen, hetzij door een conventie in den geest van 't Berlijnsch verdrag hetzij zonder een conventie. Graaf Harry v. Arnim heeft te Weenen een brochure uitgegeven: „De nuntius komt" zijnde een veroordecling van den Culturkampf en Bis- marcks trage onderhandelingen met Rome. Paramaribo, 21 September. De uitvoer van het alhier gevonden goud met de stoombooten van de Compagnie Générale Transatlantique is in de laatste maanden iets minder, waarschijnlijk ten gevolge van den zeer hoogcn waterstand in de bovenlanden. Gedurende het eerste halfjaar 1878 werd voor eene aange geven waarde van f 183,396 uitgevoerd. Te za men werd reeds in 9 maanden in 1878 voor f 314,720 als uitgevoerd aangegeven, tegen f 293,880 in 1877 en f 49,900 in 1876, Behalve met deze gelegenheid wordt nog meer stofgoud, waarvan geen opgaaf wordt gedaan, het zij met Nedcr- landsche hetzij Noord-Amerikaansche schepen uitgevoerd, terwijl het bekend is, dat een gedeelte van het goud in de kolonie blijft, om aldaar bewaard of in den handel gebracht te worden. Schiedam, 18 October. Yoor eenige dagen viel het vijfjarig zoontje van J. Tettelaar in de Brnersveldgracht, hetgeen werd opgemerkt door den 16-jarigen J Suisse, werkzaam bij den zeilmaker W. Mak, die terstond ter hulp snelde, zich gekleed te water begaf en het geluk had, het kind, dat reeds gezonken was boven water te brengen en in het leven te behouden. De aardappelenschuit van schipper van Zwieten, waarop deze zich bevond met zijn vrouw en drie kinderen, is heden-nacht in de Korte Haven ge zonken. De vrouw ontdekte het gevaar, waarin zij met haar gezin verkeerde, nog tijdig genoeg om er aan te ontkomen, ofschoon dit niet zonder moeite geschiedde. Ook de aardappelen, die in eenige zakken op de schuit stonden, konden er nog tijdig van verwijderd worden. 's G-ravenhage17 October. In de heden gehouden Raadszitting is met 21 tegen 11 stemmen een voorstel aangenomen van de heeren Eijssell, Ilodon en de Vries, om het, verzoek van de heeren P. Crans c. s. om subsidie voor het havenplan, aan een voorafgaand onderzoek in de sectiën te onderwerpen, evenals dat bij de Gemeente-begroo ting geschiedt. "Wageningen, 18 October. Er hebben zich hier onder het rundvee enkele gevallen van tong- blaar voorgedaan, overgebracht door koeien die aangekocht waren op de Utrechtsche markt. Zwolle, 17 October. Eergisteren-avond is buiten de Diezerpoort een flinke boerderij, met vee en boerengereedschap, in korten tijd geheel in de aseh gelegd. Te Maastricht is gevankelijk binnengebracht een vrouw uit Mheer, beschuldigd van poging tot brandstichting. Uit Nieuw-Zeeland wordt gemeld, dat vijf Weslevaansche zendelingen door boschwilden zijn vermoord en opgegeten. Tachtig wilden zijn, tot wraak, door de blanken gedood. De nieuwe remtoestel van Westinghouse, die gisteren op trein 15 van Amsterdam naar Em merik op den Rijnspoorweg voor het eerst hier te lande in gebruik gekomen is, voldoet uitste kend, voor zoover men na het kortstondig gebruik er van daarover mag oordeelen. Zoowel gisteren als heden waren op het perron van het station te Utrecht tal van belangstellenden aanwezig, om van de aankomst van den met dezen remtoestel voorzienen trein getuige te zijn; en het was in derdaad zeer belangwekkend te zien, hoe de trein, die in volle vaart het station binnenreed, op het eerste signaal als het ware plotseling stopte. Dat de reizigers daarbij een kleinen schok gevoelden is natuurlijk onvermijdelijk, maar dit kleine on gerief, dat trouwens alleen voorkomt bij een al te plotseling remmen van den trein, wordt ruim schoots vergoed door het bewustzijn van eene veiligheid, die ook bij de meeste opmerkzaam heid der beambten op andere wijze niet te ver krijgen is. De Nederlandsche Rijnspoorweg-maat schappij verdient allen lof voor de spoedige toe passing van dezen algemeen als hoogst doelmatig erkenden, doch zelfs in andere landen nog weinig gebruikten remtoestel. De moeder van het kind, waarvan op een weiland te Dussen het lijkje gewonden werd, is door de politie opgespoord. Zij diende als meid op eene nabijgelegen hoeve, en heeft reeds be kend het kind om 't leven te hebben gebracht. Zij is gevankelijk naar Den Bosch gebracht. Het goederenstation van den Oosterspoor weg aan de Nieuwe Vaart te Amsterdam zal eerstdaags met de zg. electrisclie kaarsen (systeem Jablonokoff) worden verlicht, even als de Avenue de l'Opéra en andere plaatsen van Parijs. Aan de firma Jan Heukensfeldt, te Delft, is de eer te beurt gevallen, dat de commissie voor de verloting, verbonden aan de Wereldten toonstelling, het imitatie-Smirna-tapijt, 't welk genoemde firma te Parijs exposeert, voor de ver loting heeft aangekocht. De eerste trein, die van Leiden zou ver trekken langs de lijn Leiden Woerden, is ont spoord. De draaischijf was niet zuiver gesteld en sloot daardoor niet aan de rails aan; dientenge volge liep (1e locomotief een paar meters in het zand. Het déraillement liep daarmede af, want er vloeide zelfs geen oponthoud uit voort. Evenals vele groote talenten in achterhoe ken of achterbuurten verborgen waren, tot zij slechts door eeu toeval werden ontdekt en tot roem en grootheid gebracht, zoo ook de beroemde harddraver Prinses Niegel. Prinses die toen na tuurlijk maar Mie heette begon haar carrière als... diligencepaard. Toevallig werden haar ver diensten erkend en werd zij voor f 300 verkocht en daarna voor f 1000 aan den tegenwoordigen ei genaar, den heer P. Smit, te Slikkerveer, die er nu van baron von Rothschild 20 000 frs. voor krijgen kan, maar 30 000 frs, eischt. De Amsterdamsche politie heeft de hand ge legd op twee hoteldieven, met zeer fashionable uiterlijk, waarvan een reeds een gevangenisstraf van vijf jaren achter den rug heeft. I)ie lieden namen ge woonlijk intrek in een goed hotel en stalen van hunne mede-logés al wat ze machtig konden wor den. In den laatsten tijd was Amsterdam het ter rein hunner operatiën. Eergisteren vielen op Urk twee jonge kin deren in de haven; de moeder van een der klei nen sprong zonder beraad in 't water en redde beide kinderen. De Churaa Times'maakt melding van eene onderneming om naar eene som van zes mil- lioen dollars te zoeken, welke vele jaren gele den op de kust van Venezuela met het Spaansche schip San Pedro de Alcantara gezonken is. Kat. Tollingsby van New-York, de ontwerper der ex peditie, heeft met het Gouvernement van Vene zuela eene overeenkomst getroffen, waardoor aan hem voor zes jaren met uitsluiting van alle an deren het recht is gegeven om naar het wrak te zoeken. Daarentegen ontvangt het Gouvernement Van hem vijf percent van het te vinden geld. Eeu schoener, groot honderd ton, genaamd Peter Mitchell, is aangekocht en wordt te New-York voor deze onderneming uitgerust. Te Dordrecht is het 3jarig zoontje van H. B., wonende aan de Toulonsche laan aldaar, spe lende in een vrij diepe sloot gevallen. Ofschoon spoedig opgemerkt zijnde en door Joh. Zoek, die zich gekleed te water begaf, van den grond opge haald, bleek het kind reeds te zijn overleden. In eene herberg op den Zeedijk te Amster dam heeft gisteren-avond, bij een twist tusschen twee vrouwen, (1e eene hare tegenpartij schier het geheele oor afgebeten en voor (1e oogen der om standers verslonden. Zij is kort daarna door de politie in hechtenis genomen. Men meldt uit Blokzijl dd. 17 October: De Rijks- en gemeenteveldwachter van Vollenhove, sedert gisteren-avond op surveillance, is heden avond vermoord gevonden- STEDELIJK NIEUWS. Haarlem. Met genoegen kunnen wij aan de leden der R. K. Leesvereeniging mededeelen, dat de Hooggeleerde Heer J. A. Alberdingk Thijin, Professor in de Aesthetica te Amsterdam, in het begin der maand November de rei der lezingen, welke gedurende dezen winter zullen worden we- O O houden, zal openen. Onnoodig zal het zijn de leden tot eene trouwe opkomst aan te manen, ieder hun ner begrijpt dat het de beste belooning is en voor den genoemden spreker en voor het ijverig bestuur. Bij de aanbesteding van de le vering van haver en paardenboonen ten behoeve van de paarden der gemeente reiniging, gedurende het tijdvak van 1 No vember 1878 tot 30 April 1879 door bur gemeester en wethouders gisteren gedaan, is gegund: fijne haver, wegende 52 KG. per HL., voor f 9.75 de 100 KG,, aan A. Bijleveld 4' Zoon; en paswdenboonen aan E. Aithoffvoor f 8 per IIL. In de laatste zitting van den Gemeen teraad werd door den voorzitter, den burgemeester Jordens, een woord van hulde gesproken ter nagedachtenis van den heer W. van der Breggen, die sedert de invoering van de gemeentewet, tot voor weinige dagen, zich steeds een even werk zaam als verdienstelijk raadslid had betoond en in den afgeloopen nacht, na langdurige ongesteldheid, was overleden. De heer W. J. Wisse, te 's Hage, heeft ook aan het Gemeentebestuur alhier conces sie verzocht voor de stedelijke verlichting met electro-magnetisch licht. De Gemeenteraad heeft afwijzend beschikt op het ingediend verzoek om afschaffing van de kermis. Dr. C. Ekema is tot gemeente-geneesheer benoemd. Als lid der commissie van toezicht op het stedelijk Museum is de heer Dr. C. Ekemaen als lid der commissie van toezicht op de Gymnastiek- Scherm- en Dansschool is de heer S. I. graaf van Limburg Stirurn herbe noemd. Tot lid der commissie van financiën, tei vervulling van de vacature, W. van dn'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2