NIEUWE No. 216. Donderdag 24 October 1878. 3e Jaargang. BUITENLAND. ƒ0,85 1.— 0.06 "(BP Eene loterij-affaire. Von Bismarck's jongste victorie. Misplaatste Humor. Valsche conclusie. Frankrijk HMMMIHE COÜRAIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. ÖSBBSSÏSH AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk D i n g s d a g- en V r ij d a g- avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Dezer dagen kwam de commissie van de welbekende Hamburgscbe loterij bijeen. Er bleek, dat deze loterij tegenwoordig een kolossalen omvang lieeft, en wel dank zij der verlaging van het port. De collecteurs verzonden niet minder dan 16 millioen brieven 's jaarsals de tijd van verzending daar is, richt de post dan ook een afzon derlijk bureau voor het uitzoeken op. Men is er daar in Hamburg ook niet blind voor gebleven, dat buitenaf die lo terij niet in een goeden reuk staat, ook al door de onophoudelijk verzonden bedelbrie ven, er werd zelfs een voorstel gedaan om de geheele loterij op te heffenmaar dat werd niet aangenomen. Wel werd besloten het pachtcontract met de vijf collecteurs niet te vernieuwen en later wordt beslist of eene directie aangesteld zal worden. Yroeger lieten zich de Hamburger col lecteurs, die zich in het buitenland aan overtreding der loterijwetten schuldig maak ten, rustig veroordeelende justitie in Ham burg weigerde toch de straffen, uit te voe ren. Hun rijk zal nu echter toch uit zijn zoodra het nieuwe wetboek wordt inge voerd. Menig zuur verdienden penning is echter door het aanhoudend gebedel en ge schreeuw der Hamburger collecteurs uit ons land naar den vreemde gevlogen. Kan de reseerin» aan dezen kanker der heden- O O daagsche maatschappij geen paal en per ken stellen? Men was immers zoo bezorgd voor de enkele duizend guldens die anno passato voor de noodlijdende Priesters in Duitschland geofferd werden De haan van von Bismarck kraait op nieuw victorie. In een tamelijk korte ochtendzitting bracht de Duitsche Rijksdag de behande ling der artikelen van de wet op de soci aal-democraten bijna zonder bespreking ten einde. Wel spraken nog enkele redenaars van het centrum, de Fortschrittspartij, de socialisten en Sonnemann tegen de aanne ming van verscheidene artikelen, inzonder heid tegen dat betreffende de drukpers, doch zij werden uit den boezem der meer derheid niet beantwoord. Slechts de bonds- FE U1LLETON. GEORGE MORRISS, of DE WAARHEID GEDURENDE EEN ENKELEN DAG. Vervolg. Jaen zoo uwe vooronderstelling ge grond is, verwondert het mij, dat gij gelooft, dat de markiezin mij tot schoondochter zou kunnen begeeren. Misschien zou zulks niet het geval kunnen wezen, als het haren oudsten zoon gold; maar voor lord Vilbraham is het wat anders en uw vermogen zcu uitmuntend te pas komen, om hem uit de verlegenheid te redden, waarin hij zich door zijne dwaze verspillingen heeft gewikkeld. Zelfs in dit geval zou zij verplicht wezen mij bij zich te hebben, mij aan hare tafel, in hare salon te ontvangen Geloof het niet. Gij zoudt voor haar niets anders zijn dan de dochter van haren jongs ten commissaris dr. Friedberg kwam tegen de O O zich telkens herhalende vergelijking van Duitsche met Engelsche toestanden op en hield staande, dat de socialistenwet inder daad niet gezegd kon worden, zelfs in ver gelijking met Engeland, de noodzakelijke grenzen van gestrengheid te overschrijden. De oppositie gaf ten slotte den strijd op, daar 't, zooals de heer Windthorst zeide, toch nuttelooze moeite was tegenover het door de conservatieven en nationaal-libe- ralen gesloten vergelijk, waaraan alle leden dezer partijen zich zonder eenige uitzonde ring hielden. Zoo gebeurde 't, dat in een tijdsverloop van bijna twee uren de 3 tot en met 22 achtereenvolgens konden worden afgedaan en de zitting van 12a/2 tot 2 ure geschorst kon worden. Ten 2]/4 ure heropende de president de vergadering, waaraan niet alleen een bui tengewoon aantal afgevaardigden maar ook de hoogste rijksambtenaren en de meeste leden van den Bondsraad deelnamen. Ter stond werden tot de eindstemming over de socialistenwet overgegaan, welke op verzoek van von Bennigsen en zijne politieke vrienden eene hoofdelijke zou zijn met op roeping der namen. Aan de stemming werd deelgenomen door 370 afgevaardigden en O O O van dezen verklaarden zich alle leden der conservatieve en nationaal-liberale partijen zonder eene enkele uitzondering, benevens de groep-Löwe en eenige weinige wilde liberalen vóór de wet, terwijl centrum, Fort- schritt, Polen, socialisten, Elzassers enz. enz. daartegen stemden. Zij werd aangenomen met 221 tegen 149 stemmen. Naast de hatelijke, onrechtvaardige Mei- wetten, ligt thans de socialistenwet die na dé sanctie des keizers in werking zal treden om de gemoederen der sociaal-democraten nog meer te verbitteren en in gisting te brengen. Wellicht volgen nu de wetten op de Fortschritts-mannen op de wilden en op de andere partijen waarin Duitschlands zonen verdeeld zijn. Zoo zal Bismarck zijn werk voltooien en klaarblijkelijk bewijzen dat de Deutsche Einigheit en Freiheit vol gens zijn begrip niet anders bestaan kan dan in een verfoeilijk despotisch regeerings- stelsel. Arm Duitschland zoon. Gedurende het wintersaizoen als de familie zich in Londen ophield, zou men u naar eenig afgelegen kasteel zenden en zou lord Edward zijn tijd in de club doorbrengen. Wanneer zij daaren tegen buiten waren, zouden zij u een paar malen ten eten verzoeken met den predikant van het kersspel. Hetgeen gij daar zegt, is zeer kwetsend voor mij! Waarom maakt gij mij dergelijke opmerkin gen, mijnheer George Morriss? riep Helena Ly.de uit, wier wangen zich met het rood der veront waardiging kleurden. Eerstens, omdat het de waarheid is! ant woordde Morriss; tweedens, omdat ik u zou wil len. afhouden van een stap, welke u later bitter zou berouwen. Meent gij dan, dat het gevaar zoo dreigend is? Ja, Helena, ik geloof het. Waarom? Omdat uwe manier van handelen tegenover die markiezin en haren losbol van een zoon. juist niet Dezer dagen las men in het liberale Handelsblad het volgende: De circulaire, waarbij de Yereeniging Algemeen Stemrechtte Amsterdam, tot be zoek van haar te houden bijeenkomst aan spoort, bevat ten gunste van kosteloos onderwijs een argument, dat inderdaad door nieuwheid uitmunt. De Grondwet schrijft voor: »Er wordt overal in het Rijk van overheidswege vol doend openbaar lager onderwijs gegeven.* De uitlegging daarvan in de circulaire is deze: dat wil zeggen kosteloos. Het moet worden gegevenniet worden verkocht zooals thans door de overheid wordt gedaan.» Het Handelsblad hierbij eene geestigheid willende voegen, laat op dit bericht on middellijk volgen: Wanneer dus Zondag een der bestuur ders zegt: Jan, geef me een glas bier!« acht hij zich dan niet gehouden het te betalen Het antwoord van de vereeniging Alge- gemeen Stemrecht (met wier strekking wij trouwens niet dweepen) kan dunkt ons ge voegelijk zijn dat voor het genoteue na tuurlijk moet worden betaald maar ook te vens dat men van niemand geld mag af persen voor hetgeen men niet genoten heeft en waarvan men niet belieft gediend te zijn. Dat is logica die men echter allerminst toegepast vindt in de tegenwoordige onder wijswet noch in het Chef d Oeuvre van Kappeyne. Te Pisa is een congres gehouden van Italiaansche doctoren, waarop de wensche- lijklieid werd uitgesproken, dat de dagbla den voortaan de rubriek zelfmoorden* mochten weglaten, wijl te vreezen is dat de beschrijving er van op daartoe geneigde gemoederen aantrekkelijk werken en hen tot zelfmoord drijven zal. Welk eene teedere bezorgdheid van deze Italiaansche Esculapen voor dames en hee- ren-zelfmoordenaars. Men ziet echter in de uitspraak van het medische congres weder om de verkeerde conclusie der zaken. Neen, driemaal neen, het is niet de ver melding der feiten dat aantrekkelijk werkt Wat hebt gij op mijne manier ran hande len aan te merken? Dat zij niet zoo is, als ik van Helena Lysle meende te mogen verwachten. Het is goed. Als zij dan niet zoo is, hoe is zij dan? Ongepast Op mijn woord, dat is te veel! riep Helena uit, terwijl zij opsprong en met een hoogrood ge laat en van gramschap flikkerende oogen met groote schreden de salon op en neder ging. Met een treurig gelaat volgde Morriss haar met de oogen. Ziende aan welk eene ontroering zij ten prooi was, dreigde zijn hart in zijn boezem te barsten. Hij werd doodsbleek en eene ijskoude rilling voer hem door de leden.Hij meende het te besterven. Hij zou dit liever gehad hebben dan Helena Lysle te beleedigen. Ongepast hebt gij gezegd? hernam plotseling het meisje, voor hem staan blijvende. Ja, ik heb gezegd ongepast, antwoordde Morriss, en ik kan dat woord niet terugnemen, rlcwijl het mijne meening juist wedergeeft en ik op de gemoederen van aspirant-zelfmoor- denaars, maar het is de verkondiging en verspreiding van het onzalige, immoreele, godloochenende liberalisme, dat ook door het gros der Italiaansche bladen onder het volk wordt gepredikt en waarvan de toe passing de menschen brengt tot daden die hen tot beneden het redelooze dier ver lagen. Men grijpe het kwaad in zijn oorsprong en zoeke het niet in bijzaken of op om wegen. De Prins van Joinvilleis op een wilde zwij nen. jacht op de goederen van Chautilly aan een groot gevaar ontkomen. Het dier, waarop de Prins jacht maakte stond plotseling stil en viel het paard van den Prins aan. Het ros ontving twee beter, in den nek, maar vóór het viel wist de berijder gelukkig op den grond te springen en zich tegen de woedende aanvallen van het zwijn te beveiligen. Na acht hon den doodgebeten te hebben gelukte het eindelijk het dier af te maken. Een groot aantal personen, welke wegens deel neming aan de commune veroordeeld zijn, maar zich destijds door de vlucht redden, hebben tijdelijk vergunninv gekregen, vrij op Franschen bodem te vertoeven. Die vergunning wordt evenwel slechts bij hooge noodzakelijkheid verleend. Zoo heeft o. a. George Cavalié, die den bijnaam droeg van „Pipe- en-bois," vergunning gekregen, zich gedurende een maand te Parijs onder geneeskundige behandeling te stellen. Hoogstwaarschijnlijk zal die „bandiet," zooals prins von Bisinarck deze lieden te recht noemde, nog voor de expiratie van zijn verloftijd aan de ziekte, waardoor hij is aangetast, bezwijken. Een flesch Chatean Lafitte 1811, komeetwijn, werd gedurende de tentoonstelling te Parijs door den eigenaar, den heer Vignon, ontkurkt en aan een lid der jury gepresenteerd. De heer von Rothschild heeft indertijd den voorraad van den 1811-Chateau-Lafitte-wijn gekocht en wel voor 121 francs de flesch. Onlangs werd de voorraad openlijk weer verkocht voor 310 fr. de flesch. Of de wijn even goed was en even goed smaakte als ze duur is, wordt niet gemeld. De heer Cernuschi, de bekende, invloedrijke Italiaan te Parijs gevestigd, bericht in een aan le Siècle geschreven brief, dat de heer Léon Say, de 'Fransche Minister van Finantiën, voornemens is de Latijnsche Munt-unie voor zes jaren te vernieu wen, doch dat de Fransche Bank bezwaar hierte gen maakt, omdat zij thans meer dan een milliard geen beleefder vind om in de plaatste stellen. Gij hebt mij de waarheid gevraagd, Helena, en ik heb u die gezegdIk heb niet anders kun nen handelenGod zij mij genadig! riep hij op hartverscheurende toon uit. Helena, die eene wijl was blijven stilstaan, be gon weder met groote schreden de salon op en neder te wandelen. Ik heb u diep beleedigd, mejuffrouw sprak George. Ik wil derhalve niet langer hier blijvenEn zijn hoed opnemende ging hij met eene diepe buiging voor Helena naar de deur. VI. Neenblijf! riep Helena Lysle met een gebiedend gebaar. George Morriss bleef roerloos als een standbeeld staan. Helena verkeerde nog steeds onder den invloed van eene geweldige ontroering; haar gelaat bloosde en verbleekte afwisselend. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1