BINNENLAND. Engeland. Duitschland. Amerika. GEMENGD NIEUWS. Het electrisch licht. aan zilver in voorraad heeft, waarvan 300 milli- oen in vreemde munt, welke zij zeer gaarne zon van de hand zetten. Het gerucht schijnt wel degelijk gegrond te zijn, dat de Duitsche regeering ongevraagd de gelegen heid gezocht heeft, om hetgeen aan v. Bismarck in het vuur zijner improvisatie onlangs nopens het Fransche gouvernement ontsnapt is, te verklaren op een wijze, die daaraan alle kwade bedoeling- ontneemt. He Duitsche gezant heeft onmiddellijk na de rede van v. Bismarck de minister Wadding- ton zoeken te spreken, en hij heeft hem in den loop van het gesprek medegedeeld, dat men de rede van den Duitschen kanselier niet geheel naar de letter moest opvatten. Dezer dagen heeft in de machinegalerij der ten toonstelling te Parijs een afgrijselijk ongeluk plaats gehad. Een bediende, die eene machine in werking moest brengen, wilde daartoe een drijfriem aan leggen, waartoe hij de hulp van een zijner kame raden inriep. Deze, die in eene chocolade-uitstal ling bezig was, schoot toe en vergat zijn voorschoot af te doen. De machine zette zich in beweging. Plotseling weergalmde een hartverscheurende kreet en eenige oogenblikken daarna vielen een arm, een hand, een been den ontzetten toeschouwers voor de voeten. De arme knaap, nauwelijks twintig jaren oud, was meegesleurd en letterlijk aan stukken gemalen. In het Crystal Palace te Londen is deze week de tiende nationale katten-tentoonstelling geopend. Er zijn 223 katten van de beide seksen aanwe zig. Zij zijn verdeeld in 49 klassen, en de ten toonstelling bewijst, volgens de Times, dat de be langstelling in de veredeling van het kattenras toeneemt. De kroon der tentoonstelling is Mistletoe eene Angorakat, toebehoorende aan miss Weight- man, die trouwens dan ook in acht jaar tijds 28 prijzen behaald heeft. De zwaarste kat is Tabby, die 163A Engelsche ponden weegt. Zij evenaart geenszins Eoyal Tom, die eenige jaren geleden 22V2 pond bleek te wegen. Maar Koyal Tom is dood. Uit Melbourne (.Victoria) wordt omtrent het plan eener internationale nijverheids-tentoonstel ling, in 1880 daar te houden, nader gemeld, dat men eerstdaags de volledige lijst van de le den der hoofdcommissie te gemoet kan zien. Het huwelijk van den Plertog van Connaught met een dochter van Prins Karei van Pruisen (zuster van H. K. H. Prinses Hendrik der Ne derlanden) zal medio-Februari e- k. in de St. George-kapel van het kasteel van Windsor vol trokken worden. Op den avond van 17 October jl. werden op de sleepboot Deutscliland, tijdens de vaart van de boot van Itónnebeck naar de stad Bremen, proeven gedaan met electrische verlichting. Over het geheel slaagden de proeven naar wensch en men mag er uit opmaken, dat na verbetering van eenige leemten, die nog in de toestellen bestaan, het electrische licht alleszins geschikt is, om ook '8 nachts de scheepvaart op rivieren enz. gemak kelijk en zeker te maken. De N- D. Allg. Zeit. heeft den heer Carl Mayer te Stuttgart beschuldigd van in landsver- raderlijke betrekkingen met Frankrijk te staan. Hiervoor zal die heer genoemd blad wegens las ter voor den rechter dagen. De officieuse Prov. Cor, verzekert, dat de Kei zer, wiens gezondheidstoestand uitnemend is, nog deze maand met de Keizerin naar Coblentz en van daar naar Wiesbaden denkt te gaan om hier tot in het laatst van November te blijven. In de eerste week van December zal hij naar Berlijn terugkeeren. De Bisschop van Breslau vierde in de afgeloo- pen week zijn 25jarig bisschopsjubilé. Men verzekert dat de laatste redevoering van prins v. Bismarck tegen den heer Sonneinann hoo- ge politieke bedoelingen had en moest dienen om een koude waterstraal tegen de politiek van Gambetta te richten, die een Fransch-Italiaansch en eventueel ook een Oostenrijksch-Fransch ver bond op het oog heeft. De vice-admiraal Werner heeft nu het be richt ontvangen, dat zijn verzoek om ontslag, bij Kabinets-order, is ingewilligd. Thans is het dus officieel, dat de chef der Admiraliteit, generaal von Stosch, het veld behouden heeft. Te Osnabriick heeft zich een comité gevormd voor den aanleg van een locaalspoorweg van Mep pen naar Quakenbrück. De bedoeling is, de lijn door te trekken oostwaarts naar den Hannover- schen spoorweg, tusschen Bremen en Wunsdorff, westwaarts naar Nederland in de richting naar Zwolle. In verband met het laatste plan, worden te Zwolle Duitsche ingenieurs en andere belang hebbenden verwacht. Luidens een besluit van het Keiz. Duitsche Patentambt, dd. 2 October 187 8, komt de priori teit van de uitvinding van den mikrophoon niet toe aan den Engelschman Hughes, noch aan den Amerikaan Edison, maar aan den Duitscher dr. Lüdtge, te Berlijn, die nl. reeds in het begin van Ja nuari 1878 een octrooi verkreeg voor zijn Uni versal Teleplion die met den mikrophoon in be ginsel geheel overeenkomt. Te Dusseldorf zal in 18 SO eene nijverheids-ten toonstelling worden gehouden voor de Bijnpro- vincie, Westfalen en naburige districten, in ver- eeniging met eene algemeene Duitsche tentoon stelling van kunst. De Commissie te dier zake verklaart in eene oproeping aan belanghebbenden dat het buitenland ongetwijfeld aan dit plan volle aandacht zal schenken. Voor de industrieelen, zegt zij, komt het er op aan, te toonen dat niet de vrees voor eene nederlaag hen heeft teruggehou den van deelneming aan de tentoonstelling te Pa rijs en dat Duitschland in den vredelievenden wedstrijd op het gebied van kunst en nijverheid niet bij zijne mededingers ten achter staat. Graaf Ledochowski, gewezen aartsbisschop van Posen is gisteren door de rechtbank te Birn- brum veroordeeld, wegens herhaalde overtredin gen der kerkelijk-politieke wetten tot verschillende boeten, te zamen van 15,000 mark, of twee jaar gevangenisstraf; wegens beleediging tegen de Be geering tot twee maanden gevangenisstraf. Het drama van den Culturkampf is nog lang niet afgespeeld, Men telegrafeert uit Kingston (Jamaica) van den 4n October, dat de neger-opstandelingen te Santa- Cruz alle huizen in brand steken. De tweede stad van het eiland, Fredericksstadt, is in de asch gelegd en verscheiden rijke planters zijn vermoord. De Gou verneur is uit St. Thomas aangekomen. Op 't eiland zijn slechts 50 soldaten in staat de wapenen te dragen. Bij een gevecht zijn 200 negers gedood. Men ver wacht met ongeduld Fransche en Engelsche oorlog schepen. De Begeering der Yereenigde Staten heeft order gegeven om uit de Antillen dadelijk een schip naar het eiland te zenden. Te Wateiproof, in Louisiana, is mede een ne- ger-opsta«d uitgebroken. Er heeft reeds een botsing plaats gehad, waarbij verscheiden negers gedood werden. In de laatste dagen zijn door de ambtenaren bij 's Bijks directe belastingen eenige processen- verbaal opgemaakt tegen schippers, wier patent het aantal tonnen vermeldde „volgens eigen aan gifte", doch welk getal minder was dan hun vaar tuigen, volgens de door den scheepsmeter verrichte meting, bleken te hebben. Het schijnt dat de Ad ministratieeen onderzoek over het geheele land heett bevolen. De heer J. G. Yan Gendt civiel-ingenieur te Utrecht, zal zich naar Japan begeven, ten einde aldaar bij den aanleg van spoorwegen de leiding dier werken op zich te nemen. In deze week is te Utrecht op het Meteorolo gisch Instituut het permanente Comité voor me teorologie vergaderd geweest, om de werkzaam heden te bespreken en voor te bereiden voor het aanstaande congres te Bome. IJmuxdeii, 21 October. De stoomschepen der Maatschappij „Nederland" zullen, tot 1 April e. k. van Nieuwediep vertrekken en aldaar binnen komen. Na dien tijd zullen zij van hier uitgaan en zal de dienst zoodanig worden geregeld dat elke 14 dagen in plaats van om de drie weken een schip van en naarlndie vertrekt. Amsterdam, 22 October. B. en W. hebben dezer dagen een besluit genomen in het belang eener spoedige brandblussching. Volgens een plan, door den kommandant der brandweer ingediend, zullen namelijk in de nieuwe wijken een aantal brandkranen worden aangebracht, die met de duin waterleiding in verbinding gesteld worden. Oud-Appelscha21 October. Gisteren ge raakten eenige hoopen turf van de beste qualiteit, staande in 't Appelschaster veld, in l'chte laaie vlam. Aan blusschen viel niet te denken, omdat er zich geen water in de nabijheid bevond. De brand kan niet anders dan door boos opzet ont staan zijn. 's Hertogenbosch, 22 October. Nabij de Honderdelsche brug is de trein van 8.35 ure in aanraking gekomen met een os; de trein stopte onmiddellijk en het doode beest, dat zich onder den tender bevond, was spoedig verwijderd, zoodat de trein met betrekkelijk weinig oponthoud de reis kon vervolgen. De os was bij den overweg van het fort Isabella weggeloopen hiit een kudde, die door een Brabantsch veehandelaar naar Tilburg werd gedreven. Amsterdam, 22 October. In de vorige week is met groote geestdrift van de talrijke aanwezigen, zoowel leden als genoodigden, het gebouw D' Geel vink, opgericht door de „Katholieke Vereeniging," te Amsterdam plechtig geopend. De zoogenaamde student, die eenige dagen geleden zekere juffrouw S. te Leiden heeft opge licht, is thans aangehouden. Hij is kleermaker van beroep en eerst sedert een paar maanden uit de gevangenis ontslagen, waar hij, mede ter zake van eene oplichting, straf moet ondergaan hebben. Men schrijft uit Amsterdam. Nog steeds vérkeeren vele menschen in het ongelukkige denk beeld, dat men een drenkeling geen hulp mag verleenen vóór en aleer de politie daarbij tegen woordig is. Dit heeft gisteren-avond vermoedelijk weder het leven gekost van een reeds bejaard man, die, door de duisternis misleid, op de Baan gracht in het water geraakte. De omstanders slaagden er na veel moeite in den man op het drooge te brengen, maar nu moest men de komst van de bevoegde macht afwachten, en toen deze kwam opdagen, had de man reeds opgehouden te leven. Drie ossen en een jongbeest van de wed. W. Wiertsema te Spijkster buitendijks (Groningen) zijn naar de verklaring der rijksveeartsen in de weide vergiftigd. Twee andere dieren lijden mede aan vergiftiging, 't Vleesch is voor 't gebruik afgekeurd en begraven. Eenige weken geleden vernam men te Gorredijk met algemeene verontwaardiging, dat aan een paard van den heer J. Postuma, een fraai dier, dat nog onlangs bij een keuring van paarden te Beetsterzwaag den prijs behaald had, des nachts de manen waren afgesneden. Alle na sporingen van de politie, om den bedrijver dezer daad te ontdekken bleven vruchteloos. Thans is men hem (of liever haar) op het spoor. Dezer dagen namelijk vond men eene roodbonte koe, die met het paard in de weide liep, zich vergas tende aan den staaj't van het arme dier, die ge heel door de koe was afgeknaagd. Bij eene trouwplechtigheid in eene neger- kerk te Lynchburg, in Yirginie, op 11. Woens dag, viel een stuk pleister van de zoldering neer, waarop een gedrang ontstond, in hetwelk tien personen omkwamen en 30 gewond werden. Eergisteren-namiddag heeft zich ts Utrecht een meisje, de dochter van een horlogemaker in de Zadelstraat, bij het verrichten van eenige be zigheid op de kamer van een inwonenden, doch op dat oogenblik afwezigen student, met een re volver, dien zij niet vermoedde dat geladen was, doodelijk aan het hoofd gewond. - Uit Venloo wordt van 19 October ge meld: Gisteren-avond ten ll'/i ure kwam de heer A. W., graanhandelaar te Tegelen, één uur van hier gelegen, met den Berg. Mark. trein van Pruisen alhier aan. Geene aansluiting meer hebbende, besloot hij dezen weg te voet af te leggen. Onderweg echter werd hij door eenige personen, tot nog toe onbekend, aangevallen, die hem eene snede in 't gezicht en over de borst toebrachten en hem beroofden van al het geld, dat hij bij zich had, zijnde f 3600. De justitie doet onderzoek. De bekende industrieel te Groningen, de heer W. A. Scholten, heeft voor den aanstaanden winter weer een som van f 1000 beschikbaar gesteld voor de commissie tot bevordering van getrouw schoolbezoek, 0111 met die som warm voedsel aan arme kinderen te verstrekken. Eergisteren-avond is te Overschie een man dood op den zolder zijnsr woning gevonden. Waarschijnlijk is hij aan een jeneverberoerte ge storven. Naar men verneemt zal de beproeving van de Willemsbrug over de Maas te Botterdam in de volgende week plaats hebben, door middel van bespannen, zwaar geladen sleperswagens. Gedurende den nacht van 11, Zaterdag op Zondag is er diefstal gepleegd ten nadeele van het seminarie te Bolduc. Uit het slachthuis zijn van buiten door een circa 4 meter hoog, open staand, doch met ijzeren tralies voorzien raam ontvreemd geworden een 18 of 20 stukken rund- vleesch. Ook zijn dien nacht va.a de binnenplaats circa 30 a 40 kilogr. aardappelen gestolen. De spoorwegdieven zijn nette menschen; zij dragen ook handschoenen wellicht om zich de handen niet te besmetten ais zij hun vuil handwerk uitoefenen en ontvreemdden dan ook 5 paar glacé's uit een pak, terwijl dat Dinsdag mit België via Botterdam naar Middelburg werd vervoerd. In een logement nabij het station van den Staatsspoorweg te Antwerpen is een stoute dief stal gepleegd. Aan een Nederlandsch koopman in diamanten, die sedert eenige dagen in dat hotel logeerde, is een som van fr. 11 000 in goud ontstolen. Dat geld lag in een koffer die niet te best sloot. Toen de handelaar gisteren eenige goud- stukkeu uit dien koffer wilde nemen om betalin gen te doen, ontdekte hij den diefstal. Zware vermoedens rusten op iemand, die plotseling uit het hotel verdwenen is. Te Amsterdam is eene reeds bejaarde jvrouw en te Overschie een man overleden ten gevolge van misbruik van sterken drank. De Najaars-veemarkt te Beverwijk zal dit jaar gehouden worden op Zaterdag den 2 No vember a. s. Te Ylissingen is een ambtenaar van het ha venstation in hechtenis genomen onder verden king van verduistering van toevertrouwde gelden en van knevelarij tegenover de werklieden ge pleegd, door hen onder bedreiging van ontslag te laten teekenen voor hun volle weekloonen, ofschoon zij inderdaad minder van hem ontvin gen. Deze zaak heeft veel sensatie gemaakt, om dat de verdachte zeer gezien was en onbeperkt vertrouwen genoot. Te Banjermasin zoo wordt in de In dische mailbladen gemeld kon dezer dagen de uitreiking van een eereteeken voor meegemaakte veldtochten aan een Europeesch fuselier, toen de officiers en troepen reeds op het paradeplein vereenigd waren, niet doorgaan, omdat de held van den dag stom dronken was. Binnen eene week zijn in Hollandsche- veld twee personen verdronken, een jongetje van 6 jaar en eene oude gehuwde vrouw van 70 jaren. De laatste was dronken toen zij van een vonder in 't water viel. Te Jauer in Silezië is een bakkertje gear resteerd, dat een zijner collega's een leelijke poets had gebakken. Om hem in zijn nering te bena- deelen, had hij nl. een zak met pakjes vergiftigde suiker en dito zout in den winkel van zijn con current doen neerleggen. Deze vond die waren en toen zich niemand opdeed om ze te reclameeren, gebruikte hij ze in de bakkerij en veroorzaakte zoodoende onwillekeurig talrijke vergiftigingen. Het wordt meer en meer ernst met 't elec trisch licht. Beeds is door den Metropolitan Board een voorstel aangenomen van de commissie voor openbare werken uit haar midden, om langs de geheele Thames-kade eene proef te nemen met de zoogenaamde Jablochkofsche kaars. Men heeft daartoe 600 p. s. beschikbaar gesteld. Dat dan ook het electrisch licht allengs het gaslicht op straten en pleinen verdringen zal, schijnt niet twijfelachtig en vermoedelijk zul len er slechts weinigen loochenen, dat dit uit het oogpunt van verlichting ook zeer wenschelijk is. De groote vraag is echter, wat er waar is van het bericht uit Amerika: dat professor Edison, het wonderbaarst inventief vernuft van onzen tijd, het middel gevonden heeft om het lichtgevend vermogen, door electriciteit verkregen, zoodanig aan te wenden, dat het ook in winkel, kantoor en huiskamer het gas vervangen kunne, met voor deel voor oogen, longen en beurs. Wat is er van deze bewering, die (omdat zij van een wonderman als Edison uitging) zulk eene pa niek onder de belanghebbenden bij de gas-indus- trie veroorzaakt heeft Is zij slechts eene snoeverij van een overmoedig genie? Of een sen satie-bericht, in de wereld gezonden door specu lanten Vermoedelijk noch het een noch het ander. Althans, in de Londensehe bladen van gisteren komt een schrijven voor van den heer James Adams, assistent van professor Edison, brengende ter kennis van het publiek, dat „er geen twijfel is, of Edison heeft de uitvinding in quaestie ge daan." Het wachten, om er mee voor den dag te komen, is slechts, op octrooi. Ook van andere zijde werd de mogelijkheid gestaafd tot verdeeling van het electrisch licht dat is, tot zoodanige verspreiding en aanwending van den stroom uit een enkel toestel, dat op hon derden punten, en in de vereischte sterkte naar gelang van doel en plaatsruimte, dit licht ontsto ken kan worden. De heer J. Berger Spence schreef aan de Daily News, dat hij, vóór Edison van zijne uitvinding melding maakte, reeds den industrieel II. Werdermatin had zien werken met tien lichten uit ééne bron. Dit nieuws zal natuurlijk niet strekken om de houders van aandeelen in gasfabrieken kalmer te stemmen zelfs niet al laat Edison hun den schralen troost, dat ook bij zijne electrische ver lichting de gaspijpen dienst zullen kunnen blijven doen. Aan den anderen kant ontbreekt het echter niet aan wenken tot bemoediging van de vooral in Engeland zoo tallooze kapitalisten, die hunne middelen van bestaan in gas-maatschappijen heb ben belegd, en sinds jaren juist déze kapitaal belegging zoo zeker achtten als geld in de En gelsche Bank. Er wordt op gewezen, dat er nog altoos veel onzekers is in de voorgewende uit vindingen vooral wat de kosten betreft; dat het gasverbruik zelf nog in zijne kindsheid verkeert, daar het nog telkens nieuwe toepassingen vindt tot verwarming en bij de industrie; dat lichtgas bereiding en electrisch licht dus zeer wel kun nen samengaan; en eindelijk, dat de gas-maat-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2