NIEUWE No. 218, Donderdag 31 October 1878. 3e Jaargang. BUITENLAND. SaBT Een gek geval. Hoe dom. Een niet gewilde professor. F E BILLET OM GEORGE MORRISS, De Oud-Katholieken in Duitschland. Een andere koningsmoordenaar. Moderne Advertentie-stijl. Frankrijk HMRLEMI I III R UT. O.Ofi ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franeo per post Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. iy Vilp. - v;4~ M«L\'TIEKI> AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk D i n g s d a g- en V r ij d a g- avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Men zal zich wellicht herinneren het dwaze figuur dat de Jury eener internationale tentoonstelling maakte die een Nederlandsch fabrikant van verduurzaamde levensmidde len met het eeremetaal bekroonde doch hij monde van wien later bleek dat lij) in 't geheel niet had geëxposeerd, 't Was hier de Jury die een gek figuur sloeg. Op de Parjjsche tentoonstelling van Anno 1878 maakt een inzender eu nog wel onze Mi nister van Binnenlandsche Zaken de Heer Kappeyne van de Coppello een allerzotst figuur. Zie hier hoe onze premier er in is geloopen. Z. E. heeft namelijk aan zijn departement voor eenige maanden de afdee- ling statistiek afgeschaft. En wat wil nu het geval? Die juist af geschafte en opgehevene afdeeling wordt te Parjjs bekroond met de gouden medaille! Mosterd na den maaltjjd, een bekroning en geen bekroonde, hazepeper zonder haas 't Geval 'kan dunkt ons niet gekker. De N. Rott. Courant, van 23 October 1.1. bevat de volgende advertentie. Aan Dageraadstnannen Br. V.M.Ien aan alle weldenkende Lichtvrienden! Een uwer geestverwanten en oudstrijder voor waarheid en recht is in nood en roept uwe hulp in, omdat hijvan de Duisternis niets te hopen heeft. Toont u uioer waardig geeft allen iets. Met dank zal het in ont vangst genomen worden hij de Boekhan delaars enz. enz. Ergo: Als deze oud-strijder voor waar heid iets van de duisternis te hopen had dan zou hij zijn geestverwanten en licht vrienden niet lastig vallen. Geen wonder dat de dageraadsmaunen en de logegasten dezen wonderlijken geestverwant gebrek laten lijden! De studenten in de theologie aan de hoogeschool te Utrecht zijn geen katjes om zonder handschoenen am te pakken; zij hebben onlangs een Theologenbond opge richt, die in eeue vergadering der vorige week het besluit heeft genomen, om overwegen de dat de leden met goede consciëntie pro- of DE WAARHEID GEDUR.ENDE EEN ENKELEN DAG. Vervolg. Helena Lysle was zoo ontroerd, dat zij geen woord kon uiten. liet gelukte haar evenwel eindelijk zich in zoo verre te herstellen, dat zij met erne nauw verstaanbare stem kon uit brengen; Ongetwijfeld een kleine twist, welke wel we der bijgelegd zal worden. Nooit! Helenanooit! riep George met nadruk uit. Och! gij spreekt zoo, omdat gij onder don invloed van den toorn verkeert; gij ziet er zeer mistroostig uit en moet dit ook werkelijk wezen. En mejuffrouw Louise Brown moet zich op dit oogenblik ook wel diep ongelukkig gevoelen. Het is, integendeel, meer waarschijnlijk, dat fossor Cannegieter niet welkom kunnen heeten, de complimenteering na te laten®. Het studentenblad Minervawaarin deze vijandelijke demonstratie tegen den pasbe noemden kerkdijken hoogleeraar wordt ver meld, voogt er bij: »dc minderheid, die tegenstemde, deed dit voor het meerendeel niet omdat zij met' de keuze der Synode was ingenomen, maar omdat zij in eene zoo koel mogelijke comph'menteering geen blijk van sympathie erkende.* Het Wageningsche Weekblad dat voorval besprekende zegt: »We hebben een afkeer van alle onop rechtheid. Ook wij zouden niet in staat zijn professor Cannegieter met zijn nieuwen werkkring geluk te wenschen. Toch zouden O we ons in 't bovenbedoeld geval bij de minderheid gevoegd hebben. Men had met bescheiden vrijmoedigheid aan professor Cannegieter kunnen zeggen, dat men met zijn komst onmogelijk inge nomen zijn kon, maar hem desniettemin toewenschte, dat hij met rijken zegen voor het Godsrijk arbeiden mocht. Zoo iets mag men toebiddeu zelfs aan besliste tegenstan ders. Overigens toont dit geval te meer dat de synode een onrechtvaardigheid eu een dwaasheid begon, met den heer Cannegieter tot kerkdijken hoogleeraar te Utrecht te be noemen. Hij zal daar niet op rozen wan delen. Uit een en ander blijkt dat de heer Can negieter door de synode aan de Utrechtsche hoogeschool is opgedrongen. Onbegrijpelijk! En dan durft men nog te bazelen van priesterdwang en o verheer selling hij de Roomsch Katholieken Na een vrij lang reces heeft de zooge naamde bisschop Reinkeus zijn kleine kudde nogmaals bij elkaar geroepen. Was het te wijten aan de geringe opkomst van Rein- kens' volgelingen of aan de zich steeds meer vertoonende lauwheid der Oud-Katholieken dat er zoo weinig op deze conferentie werd behandeld? Of wel zullen de verdoolde scha pen eindelijk beginnen in te zien dat hun rijk spoedig tot de geschiedenis zal behoo- ren? Wij meenen dit laatste te moeten zij buiten zich zelve is van blijdschap zieh ontsla gen te hebben vaa eene verbindtenis, welke haar niet aanstond. Geloof het niet, mijn vriend, hernam Helena. Komaan, ging zij voort, laat mij, George, mij, uwe oude vriendin, den vrede tusschen u beiden herstellen. Voor al de schatten van de wereld niet! Ik kan mij niet genoeg gelukwenschen, dut het tus schen ons geduan is. Op de vragen en opmerkingen van Helena Lysle antwoordende, zag George zich gedrongen achter eenvolgens te verhalen, hoe hij door zijn oom ont erfd en aan de deur gezet was; hoe hij zijne betrekking had verloren en hoe eindelijk Louise Brown hem had verzocht nimmer weder een voet bij haar over den drempel te zetten. Hieruit ziet gij, Helena, aldus besloot hij, hoe zelfzuchtig, boosaardig en hartvochtig zij is Mijne oogen zijn plotseling opengegaan en het heeft mij zeer verwonderd te zien, welke ondiepe wortelen die genegenheid in mijn hart had gescho ten. In plaats dus van mij te beklagen, Helena, gelooven. Het feit dat in de laatste dagen wederom twee Oud-Katholieke geestelijken in Baden openlijk tot de Roomsch Katho lieke kerk zijn teruggekeerd bewjstdathet rijk dezer scheurmakers spoedig zal zjn vernield. Maar, zoo denkt Reinkens, ik moet voor mijne 16000 Mark die von Bismarck mj uit de Staatsruif jaarljks laat uitbeta len van tijd tot t jd iets van mj doen hoo- ren en van daar de gehouden vergadering der Oud-Katholieken in Westfalen en de Rjnprovincie. De commissie belast met de be werking eener Mis in het Duitsch heeft haar ontwerp op die bjeenkomst rondgedeeld. Op grond eener vroegere synodale resolutie werd besloten, dit stuk aan de oud-katho lieke gemeenten en vereenigingen te zenden, ten einde op grond der daarop uit te bren gen adviezen de zaak het volgende jaar in behandeling te nemen. Verschillende spre kers waren van oordeel, dat er thans, na de afschaffing van het verplicht priesterljk celibaat, voorloopig met verdere hervor mingen moest worden gewacht, totdat de agitatie, door het synodaal besluit ter af schaffing van genoemd celibaat teweeg ge bracht, geheel bedaard zou zjn. Of die oud-katholieke kerk ook op vaste voeten staat Iutusschen kan de heer Reinkens met zjn pseudo vicaris-generaal zich in rustige rust terugtrekken en geduldig afwachten tot de beroering: onder de kudde tot kalmte is gekomen. En zoo'n man durft zich dan nog wel bisschop® laten noemen. 't Is om te lachen! Een Spaansche Model of Nobiling heeft gemeend ^en heldendaad te plegen door op den jeugdigen koning van Spanje te schie ten. De moordenaar, volgens eigen verkla ring een lid der internationale, is in zjn boosaardig voornemen niet geslaagd, doch onmiddelljk onschadeljkgeinaakt. In Frank rijk of in Rusland zou men hem misschien in volle statie hebben rondgedragen. En in Duitschland zweert men, dat de commune- mannen, de leden der internationale, de socialisten of hoe zj ook heeten mogen, geen koningsmoordenaars zjn. moogt gij mij geluk wenschen. Even als gij ben ik vrij en. huw waarschijnlijk nimmer. Er ontstond tussclien lien eene stilte van eenige minuten; daarop richtten zij gelijktijdig het hoofd op en hunne blikken ontmoetten elkander: het was als eene plotselinge openbaring. George, lispelde Helena, gij hebt mij beloofd mij altijd de waarheid te zullen zeggenZult gij woord honden? Altijd, Helena. Welnunoem mij den naam van die vrouw waarover gij tot mejuffrouw Brown spraakt en aan wie gij zulk een schoonen troon in uw hart hebt opgericht. van die vrouw, welke gij, zonder het u zeiven bekend te hebben, zulk een innige ge negenheid toedraagt. Bij die vraag voelde Morriss al den moed ont zinken. Ach! Helena, mompelde hij, zij, van wie ik sprak, is zoo ver boven mij geplaatst, en door hare hoedanigheden, en door hare fortuin dat ik nimmer heb durven hopen, dat zij.... Haren naam zeg mij haren naam. De heeren van der Hoeven Buijs Boekhandelaren te Rotterdam annonceeren in de Nieuwe Rott. Courant dat bi) hen plastische leermiddelen te koop zijn als: NATUURLIJKE GERAAMTEN VAN DEN MENSCH EN ANDERE ZOOG DIEREN. Voorts: Mensehen- Zwijnen- Katten- en Runder- POOTEN. 't Is of Vogt en consorten hij het samen stellen dezer advertentie aan de heeren van der Hoeven Buijs de behulpzame hand hebben geboden. Het moet voor eiken voorstander der openbare school (want daarvoor schijnen die artikelen hoofdzakelijk bestemd te zijn) al heel aangenaam wezen als men door de spes patria eene verklaring zal hooren over den aard en de werking vau menschen- pooten mitsgaders het lichaam van het zoog dier dat mensch wordt geheeten. Leve de vooruitgang O O Chapeau bas voor dergelijk gekuiscliten advertentie-stijl Er is besloten dat het pileis vin het Trie i- dero niet, maar het Tentoonstellingsgebouw wel zal worden afgebroken. De noodige maatregelen zijn genomen om het Champ de Mars nog vóór het einde van dit jaar weder ter beschikking van den Minister van Oorlog te stellen. De heer de Lacour, hoofdredacteur van 1' Appel au peuple, een Bonapartistisch dagblad, dat te Auch verschijnt, wordt vervolgd wegens baleedi- gingen, maarschalk de Mac Mahon en den prefect van Gers aangedaan; hij zal zieh alzoo te verde digen hebben wegens feiten, welke door de wet als persdelicten worden gequalificeerd. De vervolging heeft, krachtens de wet van 30 December 1875, op een door den Minister van Binnenlandsche Za ken bij den Minister van Justitie ingediende aanklacht plaats. Den heer A Cavallié Goll, den maker van het orgel in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, zijn twee hooge onderscheidingen te beurt geval len, De jury der Parijsehs tentoonstelling heeft hem bij acclamatie den grand prix d'honneur exceptionnel toegekend, terwijl hij bovendien is be noemd tot officier der orde van het Legioen van Helena Lysle! antwoordde Morriss, opstaande om heen te gaan en eene diepe buiging voor haar makende. Mejuffrouw Lysle stond insgelijks op en hem bij de hand vattende, vroeg zij zacht: En zou de liefde van Helena Lysle voldoende zijn om te troosten over alles, wat gij van daag verloren hebt? Zou het mogelijk ziju! Mijn God!. Helena! riep George bijna stikkende van ontroe ring uit. Wees dan gelukkig sprak Helena! want die liefde is u. Morriss vond welsprekende woorden om haar de gevoelens te beschrijven, welke hij zoo lang in zijn hart had besloten gehouden, en op hare beurt vertel de Helena hem, hoe zij hem, altijd bemind had sedert hare kindsche jaren. hoe zij het voornemen had opgevat nooit te huwen.en ook hoe zij, vernomen hebbende, dat hij Louise Brown zou huwen, vijf dui zend pond had gestort in de kas van de heeren White Black Co., opdat zij bemin hunnefirma zoudenop- nemen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1