NIEUWE No. 219. Zondag 3 November 1878. 3e Jaargang. Vaderlandsliefde. BUITENLAND, België. HAARMRSCHE (MRAIT. ABONNEMENTSPRIJS Por 3 maanden yoor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post1. Afzonderlijke Nummers- 0.06 Dit blad rerschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. naBxsTOii AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels80 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk D i n g s d a g- en V r ij d a g- avond ingewacht Uitgevers KÜPPERS LAURKY. Het verwijt dat de radicalen en sectaris- sen aan de katholieken toevoegen niet va derlandslievend te zijn, heeft waarlijk iets verrassends. De mannen, die door een af schuwelijken eed huisgezin en vaderland aan de zegepraal van het magonnieke denkbeeld opofferen, die mannen, die volgens een hun ner hoofden, Lessing, ontbloot zijn der ver- oordeelen van nationaliteit en wel weten tot welke grens de vaderlandsliefde ophoudt eene deugd te zijndurven de katholieken be schuldigen hun vaderland niet te beminnen omdat zij hun godsdienst liefhebben Ziedaar hoever de omkeering van het gezond ver stand gekomen is; den eenen dagltaliaansch, den anderen dag Pruisisch, Engelsch of Rus sisch te zijn, zoo zeer dat M. Thiers op de tribune gedrongen was te zeggen: Mijne heeren, weest toch ten minste Franschen dat verdient loftuitingen en vooral dat brengt geld aan", getuigen de sommen die zekere pers ontving en nog ontvangt wel licht van vreemde gouvernementen. Maar trouw zyn aan de beloften van zijn Doopsel, met inn me liefde het Hoofd der Kerk he- O minnen en terzelfdertijd dat men zijn land innig lief heeft, den Paus eeren, hem gehoorzamen in de zaken die het geloof, de zedeleer en tucht aangaan en tegelijker tijd alle regeeringen eerbiedigen, haar ge hoorzamen zoolang hare wetten niet strijdig zyn met zijn godsdienstige overtuiging, dat heet geen goed vaderlander, geen patriot zijn. Eu het goede volk, dat men dagelijks dezelfde les voorzegt, begint met hen te gelooven en zal weldra de katholieken als zjjn ergste vijanden aanzien! En toch de Kerk, alhoewel zij katholiek of alo-emeeu is, en dat is een van hare O kenteekeneu, onderhoudt in liet hart barer kinderen de liefde voor den huiselijken kring, voor de familie, en het vaderland, en men kan geen goed Christen zijn als men geen goed patriot is. Dit is zóó waar, dat alle groote mannen, die hun vaderland het meeste bemind en beroemd gemaakt hebben, ook de trouwste kinderen der Kerk waren. Hoe zou het ook anders kunnen wezen, aangezien de liefde voor het vaderland zich niet laat bedenken zonder de vervulling FE U1LLET ON. GEORGE MORRISS, of DE WAAB1IHID CiF.DURENDE EEN ENKELEN DAG. Vervolg. Na nog een half uur met elkander gepraat te hebben, nam George Morriss afscheid van Helena Lysle, om zich weder met den omnibus naar Londen te begeven. VII. Op bet oogenblik, dat George, dronken van blijd schap en met een ran geluk stralend gelaat, te Londen voor bet kantoor uit den omnibus stapte, trof eene welbekende stem zijne ooren. Alia! daar is hij! die arme jongen! De Ilemel sij gedankt! Eindelijk liebben wij hem dan toch gevonden? Groote God!.... wat ziet bij er zon der eerste plichten van den mensch en den Christen. De katholiek kan niet de wet van J. C. volgen en een natuurlijke godsdien stige verplichting en een bovennatuurlijk voorschrift der liefde overtreden. Yoor den katholiek zijn de Kerk en het vaderland tvvee moeders, waarvan de eene hem tot het eeuwig, de andere hem tot het tijdelijk geluk brengt. Deze twee soorten van liefde, zijn dus onafscheidelijk, en hoe meer men de Kerk bemint zooveel te meer moet men zjjn vaderland liefhebhen, werken voor deszelfs voorspoed, zich des noods daarvoor opofferen-. De Zaligmaker beminde zjjn vaderland en men zag Hem weenen over de rampen die daarop zouden neerkomen. Hij zeide dat Hij niet gekomen was dan om de verloren schapen van het huis Israël, en toen men Hem kwam smeeken don knecht van den Romeinschen hoofdman te genezen, zeide men tot Jezus om die gunst te ver zoeken Hij bemint ons volk Dlliget amice gentem nostram. De kinderen van den Zaligmaker, als zij getrouw zijn aan zijne voorschriften, kunnen niet anders dan met teedere liefde den grond beminnen die hen zag geboren worden. Maar, als dit zoo is, waarom beschuldigt het liberalisme dan de katholieken van het vaderland te haten Uit gewetensplicht en ook uit natuurlijke verplichting moet hij die de katholieke leer beljjdt, de oprechtste patriot zijn, en de liberalen verwijten hem de Kerk boven het vaderland te stellen! Het heilige woord Vaderland heeft voor de katholieken en de liberalen niet dezelfde beteekenis. Voor den katholiek is het va derland, het land zjjner vaderen; de grond waar hij geboren is, waar het onderlijk dak, de altaren van zijn God en de graf tomben zyner voorouders zijn. Van de familie gaat men over tot de gemeente, tot de pro vincie en den Staat, maar het eerste denk beeld is in het huisgezin opgekomen. Yoor den liberaal bestaat er geen klein vaderland, maar de geheele natie, de Staat zwelgt aller rechten in. Daarom is, evenals in het heidendom, heden ten dage, volgens het stelsel der liberalen, het vaderland niets anders dan de eeredienst van den Staat-God. Wat meer is, na alle handen van natuur- derling uit! Men kan liet hein onmiddellijk aanzien dat hij niet wel bij bet hoofd is! George, arme George, herkent gij mij niet? vroeg mejuffrouw Morriss, haren neef met bekommering aanziende; ik ben bet, uwe tante. uwe tante, die u lief beeft. De verwondering, welke die vragen en uitroepen zich met snelheid opvolgende, bij George te weeg bracht, zich parende aan de uitdrukking van blijd schap, welke in zijne oogen schitterde, gaf hem een nog zonderlinger voorkomen. Hij greep de hand van mejuffrouw Morrissen drukte die met hartelijkheid, terwijl bij zeide: Zou ik u niet herkennen, lieve tante! En wat zou mij zulks beletten? Wel zeker! ber ken ik u. Goede tante! als gij eens wist, hoe gelukkig ik ben! Gij gelukkig! arme jongen? sprak zij met eene treurige stem, zich voorzichtig op eenigen afstand van baren neef verwijderende. Zich daarop tot een agent wendende, die naar het scheen op hare bevelen stond te wachten, zeide zij tot dezen: lijke vereeniging verbroken te hebben, schept het liberalisme eene denkbeeldige maatschap pij en vraagt daarvoor volstrekte aanhanke lijkheid. Wij hebben dus van den eenen kant den katholiek met zijn liefde voor het huisge zin, de familie, zijne medeburgers, gods dienst en vereeriug der eerbiedwaardigste en dierbaarste traditien; van den anderen kant den liberaal, die slechts droomt van een monsterachtig despotisme dat zich u;t- strekt over alle rechtengoederengene genheden gewetens en zelfs het familie leven en de persoonlijke vrijheid. Is het dan te verwonderen, dat de libe raal in den katholiek een vijand ziet. om dat de laatste gelooft in J. C. en de door Hem gestichte Kerken omdat hy verklaart dat men eer aan God dan aan de men- schen moet gehoorzamen? De katholieken, de eenige ware patri otten kunnen met recht tot hunne tegen standers zeggen: gy zijt liberalen dus haat gij uw vaderland. En om het te bewyzen zou het genoeg zijn de handelingen van het liberalisme overal aan te toonen. Zij die zich het monopolie van vaderlandsliefde toekennen, zijn tot zulken graad van laf heid en verlaging gezonkendat zij om hunne denkbeelden te doen zegevieren be reid zijn vaderland en familie over te le veren. Het zou wel tijd worden de zaken bij haar waren naam te noemen. Meent men door de schaamtelooste lastering over de groo te meerderheid des lands uit te gieten, het tijd perk van vrede en voorspoed te verhaasten Laat ons derhalve niet ophouden te pro testveren en te strijden tegen de lasteringen en beleedigingen, dagelijks bij stroomen door de radicale pers tegen de godsdienst en de katholieken uitgebracht. De publieke opinie zal daardoor verbeterd worden. Het volk zal beter weten wie de ware patriot ten zijn. Het heil bestaat niet in den slaap der onverschilligheid maar in een eerlijken werkzamen en standvastigen strijd. Finis coronat opus Hoe ongelukkig de znken, onder het tegen woordige Belgische bestuur gaan op het gebied Hij spreekt hoe langer hoe meer wartaal; ik geloof, dat bet voorzichtig zou wezen zich van hem te verzekeren, om hem in de onmogelijkheid te s ullen zich zeiven of iemand anders letsel te doen. Maar behandel hem zeer zacht, mijnheer, wat ik u bidden mag; liet is geen boosdoener; wij hebben er nooit een in onze familie gehad. Rampzalige jongen? Pas wel op, dat gij hem niet bezeert. De Politic-agent, vooruit van al bet gebeurde door de tante van George Morriss onderricht en zich ter goeder trouw vergissende, naderde George met omzichtigheid en alvorens deze van zijne ver rassing bek omen was of zelfs de gedachte bad ge- bad van weerstand te bieden, was liij gebonden en gekneveld. Vruchteloos poogde bij zich nu te verzetten, terwijl hij uitriep; Wat beteekent dit? Wiet) denkt gij voor te hebben? Wilt gij mij wel loslaten, of ik zal het u doen berouwen! Laat mij los, zeg ik u! Oeli! die arme jongen! weeklaagde mejuffrouw Morriss, zie eens, hoe woedend hij wordt! George, mijn kleine George. lioud u bedaard, bid ik eu,Ga met dien goeden mijnbeer mede; wes van den handel kan men afleiden uit liet vol gende: Het gerecht voor handelszaken te Brussel had van Augustus 77 tot Aug. '78 niet minder dan 414 faillissementen onder handen. 222 eindig den met liquidatie, waarbij van het totale pas sief, 46'/2 millioen francs nog sreen volle lSmil- lioen gedekt werden. De voorzitter van de Liberale Vereeniging van Brussel heeft de beteekenis der heden gehouden stemmingen zeer juisL als volgt uiteengezet: „Zij bewijzen, zeide de heer Jottrand, dat de liberale partij niets te vreezen heeft van een gepronon ceerde staatkunde" (maar het Ministerie hield zich tot dusver voorzichtig schuil!) „en dat haar wachtwoord meer dan ooit moet zijn: eenheid cn krachtig handelen. De verkiezingen zullen de partij dus doen voortgaan op den weg der meest liberale hervormingen. Du einduitslag van de verkiezingen voor de Gemeenteraden kan als volgt worden geresumeerd. Over 't geheel is de overwinning aan de zijde der liberalen gebleven. Te Hasselt is de gemeen telijke vertegenwoordiging thans in hun geest samengesteld. Te Arlon is de Katholieke minder heid uit den Raad verwijderd. In nog zeven an dere gemeenten is de meerderheid, die clericaal was tot dusrer, nu liberaal geworden. De Katholieken hebben te Brugge een beslis sende zege behaald en de ontslagen gouverneur van Oost-V laarderen, ridder de Ruzette, is aan het hoofd var, de lijst uit de stembus gekomen. Dat is een zeer ernstige nederlaag voor de Re- geerings-partij, die zich overigens overal in de zetels gehandhaafd heeft. De liberalen te Antwerpen hebben wederom demonstratiën gehouden met hunne dames in de Schouwburgen. Daar werd gesnoefd op de over winning bij de Gemeenteraads-verkiezingcn o. a. de lieer Becker verklaarde nog warmer te zullen strijden voor dc liberale zaak dan tot dusver en de burgemeester de I\ ael verklaarde dat hij nog meer dan te voren zich zal wijden aan de belan gen der stad. IJver en toewijding, beiden zijn gemeenlijk grenzeuloos in den schouwburg. De Belgische-Fransche grens te Mouscron en te Quievrain vooral, is dé plaats, waar strijd lustige Fransehen uit de noordelijke departemen ten hun tweegevechten plegen te leveren, evenals de Spaansche grens door de zuidelijke, de Zwit- sersche door de oostelijke en de Italiaansche door de zuid-oostelijke kampioenen verkozen wordt. Deze laatste nu want de bewoners van het westen schijnen minder bloeddorstig te zijn is het meest bezocht. De plaats is de afgelegen, sombere vallei van Mortola, op 4 kilometers af stand van Mentona en Vintimiglia gelegen. De natuur is er als uitgestorven. Enkele dwcrgach- gerust, liij wil u geen kwaad doen; integendeel; Maar zoo sprekende, droeg mejuffrouw Morriss zorg zich op deu noodigen afstaud te houden. Die goede mijnheer! riep George uit, hevig worstelende; het. is een onbeschaamde kerel, die een gezag misbruikt, dat hij niet bezit! Maar op mijn woord! ik zal het hem deen berouwen. Mijn arme George, ik bid u, wordt bedaard, hernam mejuffrouw Morriss, het is voor uw wel zijn om u te beletten u zeiven kwaad te doen. Mij zeiven kwaad te doen!Zijt gij dan allen krankzinnig? Dat zeggen al die ongelukkigen! jammerde de tante. Zij beweren, dat iedereen, behalve zij zelf, het verstand verloren hebben. Dat is even als de dronkaards, mevrouw, die overtuigd zijn, dat alle menscben behalve zij zelve, beschonken zijn, antwoordde de agent, moeite doende George ia eene vigelante te doen stappen. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1