BINNENLAND. Frankrijk Turkije. Italië. Bulgarije. GEMENGD NIEUWS. Landbouwbericliten. Rechtszaken. tige pijnboomen rijzen uit de spleten der rotsen op. De doodsclie stilte wordt er slechts afgebro ken door het gekrijsch van een roofvogel of het zweepgeklap van een muildrijver op den straat weg van Corniche- Voor korten tijd, verhaalt het Journal des Débats hadden twee vrienden, die den winter te Nice zouden doorbrengen, door ijverzucht gedreven, elkander uitgedaagd. Reeds hadden zij ettelijke pistoolschoten op elkander gelost, toen zij plot seling de doodklok hoorden luiden van de kapel welke aan het einde der vallei zich op een berg top verheft. Zij lieten het wapen zakken en lui sterden getroffen toe. Daarop verscheen een on verwacht getuige op het tooueel van den strijd: de priester der kapel, die hun gemoedelijk toe sprak en hen met elkander verzoende. Deze waar dige geestelijke pleegt namelijk, zoodra hij pis toolschoten in de noodlottige vallei hoort, de klok te doen luiden, waarmede hij zeer dikwijls den strijd doet schorsen, zoodat hij tijd vindt om tussohenbeide te treden en zijn liefderijke zending te vervullen. Volgens den Londensehen Standard houdt de Fransche Regeering zich bezig met het vormen van een belegeringspark. Te dien behoeve heeft zij aan een Engelsche firma ongeveer honderd kanonnen van het grootste kaliber besteld. De vuurmonden zullen 18 voet lang zijn en projec tielen werpen van 800 pond. Op de eerste inschrijvinglijst voor een monu ment voor wijlen Mgr. Dupanloup is dadelijk voor 6000 francs ingeteekend. Mgr. Couillic staat aan het hoofd voor een bedrag van 1000 francs. Te Parijs, dat voor eenigen tijd een troep Es- kimoos en Patagoniërs binnen zijne muren had, zijn thans een tiental Laplanders aangekomen, mannen, vrouwen en kinderen. Zij zijn vergezeld van twee honden en tweeendertig rendieren. De rendieren, wordeu door de Laplanders gebruikt tot last- en trekdieren; zij voorzien hen voorts van melk, terwijl hun vleeseh hun tot spijs dient en hunne huid tot kleeding. De vreemde gasten zijn reeds begonnen onderaardsche hutten in den acclimatatie-tuin op te slaan, om er zich voor de winterkoude te beschermen. Zij zullen eiken dag op hunne sleden een rijtoertje door Parijs doen. Dat ze veel bekijks zullen hebben, zal men wel gelooven. Volgens eene opgaaf in den „Figaro,, omtrent het vermogen der ex-keizerin Eugenie en haar zoon, heeft laatstgenoemde slechts een gering in komen van 45,000 franken, uit het hem door de princes Bacciochie vermaakte goed Vincentini bij Görz. Het jaarlijksche inkomen der ex-keizerin bedraagt 450,000 franken. Volgens een gerucht, is de regeering voor nemens alle veroordeelden der commune, die zich niet schuldig gemaakt hebben aan een aanslag tegen personen of aan een aanranding van den eigendom, gratie te verleenen. Maandag zijn de prins en de prinses van Wales met den vastgelegden luchtballon opgeste gen. Het orkest speelde bij die gelegenheidjhet G*d save the Queen. Turkije protesteert en Rusland laat ondanks het Berlijner tractaat, op nieuw zes duizend sol daten Rumelië binnenrukken. De Moscoviet weet te blijven waar hij is, en onder voorwendsels van de onlusten in Macedonië en Bulgarije, welke be paaldelijk door Russische Slavische komitees wor den aangeblazen, rukt hij op nieuw naar Kon- stantiuopel op. Dat het den Noordsclien beer niet alleen te doen is om de boel op orde te stellen beneden den Balkan, blijkt wel hieruit, dat hij de Dobrud- sja, in ruil voor Bessarabië, niet door Rumenië wil laten bezetten, mits die Staat een of- en de fensief verbond met Rusland aanga en aan die mogendheid een blijvend recht van trcepen-door- voer verleene. Het 7jarig dochtertje van een in de stad Napels, wonenden arbeider zou jl. Zaterdag-namiddag voor hare moeder eenig zand gaan halen uit een in de nabijheid aan wezigen kuil. Nauwelijks was de kleine daarin, of een klomp aarde raakt aan den rand van den kuil los en stort naar beneden, het kind als 't ware levend begravende. Eenige oogenblikken later werd het kind opgedolven, maar, helaas! reeds overleden. Aan the Times meldt men uit Berlijn, dat, in dien generaal Ignatief den Bulgaarschen troon weigert, 't geen waarschijnlijk is, prins Dondu- koff, thans gouverneur van Bulgarije, dan tot Vorst zal gekozen worden. De Bulgaren hebben een petitie aan de Fransche en Britscke gezanten overhandigd, die eenig licht verspreid over de oproerige beweging in Mace donië. Daarin wordt gezegd, dat de Bulgaren, die niets liever verlangen dan hun onafhankelijk heid zonder een revolutionnaire beweging te ver krijgen, thans hebben ingezien, dat zij hun na tionale eenheid slechts door geweld kunnen ver krijgen. Daarin wordt tevens aangetoond, dat het Congres evenmin de etnografische als de eco nomische behoeften heeft bevredigd. Het z. g. Oost-Rumelië is van Noord-Bulgarije gescheiden, terwijl Macedonië, de bakermat van het Bul- gaarsche volk, onder Turksehe heerschappij is ge bleven. De Bulgaarsche Christenen van Mace donië zijn door de Mohatmnedaansche bey's tot lijfeigenen vernederd. „Al deze gronden voeren de Bulgaren voor hun verzet aan-" Liet wetsvoorstel, regelende de finaneieele ver houding tusschen Nederland en Oost-Indië, is gisteren aan den Raad van State verzonden. Naar wij vernemen, bestaat bij de liedertafel Rotte's Mannenkoor het plan, haar 25jarig be staan in het volgende jaar feestelijk te herden ken. Onder anderen zou ook een groote natio nale en internationale zangwedstrijd voor man nenkoor worden uitgeschreven. Amsterdam, 31 October. Gisteren-namiddag had in de werkplaatsen der firma Roeloffzen en Hübner alhier een droevig ongeluk plaats. Een timmermansknecht, bezig met het doen van her stellingen, is in aanraking gekomen met eene drijfas der stoommachine efi terstond verpletterd. Bij zijn voorschoot gegrepen, werd de ongeluk kige met de as rondgedraaid. 'sBosch, 31 October. Ten gevolge van de me nigvuldige regens gedurende de laatste dagen is het water omstreeks 1 meter gewassen, zoodat vele landerijen in de omstreken zijn onderge- loopen. Breda, 31 October. Eergisteren-middag ge raakte mej, S. aan de sluis nabij de Gasthuis- velden te water. Alle onmiddellijk ter redding in het werk gestelde pogingen bleven vruchte loos en reeds begon de ongelukkige te zinken, toen Willem Heeren, bij het Bredaasch publiek welbekend, zich zonder bedenken te water begaf en na veel moeite het geluk mocht smaken, de drenkelinge van een anders gewissen dood te redden. De menschlievende daad van) H. ver dient des te meer lof, daar het water bij de sluis zeer sterk stroomt en er daardoor groot ge vaar voor zijn eigen leven bestond. Nieuwersluis, 31 Oct, Verleden week was het 25 jaren geleden, dat de heer Schuitemaker stationschef te dezer plaatse, als zoodanig dooi de Directie van den Ned. Rhijnspoorvveg werd aangesteld. De ingezetenen van Nieuwersluis en omstreken, een blijk willende geven van inge nomenheid met dezen verdienstelijken beambte en om tevens te bewijzen hoe zeer zijn dienst vaardigheid en onverpoosde werkzaamheid wor den op prijs gesteld, vereerden den jubilaris, be halve een groot aantal particuliere geschenken, een prachtigen fauteuil, terwijl een commissie uit de gemeente Mijdrecht den heer S. kwam complimenteeren 'en onder convert een aanzienlijk geschenk in geld aanbood- Algemeen hoopt men, dat de geachte stationschef nog gedurende vele jaren zijn nuttigen werkkring zal blijven vervul len, tot groote voldoening en genoegen van de talrijke reizigers, die het station Nieuwersluis als punt van aankomst en uitgang kiezen! Middelburg, 31 October. Bij de opening der heden gehouden zitting van den gemeenteraad, stelde de heer Nachtglas de volgende motie voor: „De Raad waardeert het zeer, dat aan een Mid delburger het eervolle bevel is opgedragen ge weest, over den eersten tocht met de Willem Ba- rendsz naar de Noordpoolzee. De Raad verheugt zich, dat die reis zoo moedig begonnen, zoo kloek en trouw is volbracht en brengt hulde aan den beleidvollen gezagvoerder, den luitenant ter zee A. De Bruijne." Deze motie werd met toe juichingen aangenomen. Rotterdam, 31 October. In de Crispijnlaan is heden, door een noodlottig toeval, een meisje van ongeveer 4 jaar onder een aschkar geraakt. Een der wielen ging het kind over het onderlijf. Zwaar gekneusd is 't naar het Ziekenhuis over gebracht. Wormerveer, 31 October. Gisteren-ochtend tusschen 4 en 6 ure is de oliefabriek van den heer Prins totaal in de asch gelegd. In desteen- kolenloods was de brand ontstaan. Een tiental spuiten van hier en omliggende plaatsen waren spoedig aanwezig, zoodat men er in slagen mocht, de pakhuizen en woningen in de nabijheid te be houden. De fabriek was verzekerd. Volgens eau bericht uit Arnhem kregen twee voerlieden op den Eldenschen dijk twist. Weldra ging men tot handtastelijkheden over, waarbij de een zijn tegenpartij onder den zwaar beladen vrachtwagen wierp; een der raderen ging den ongelukkige over de rechterhand, die geheel verbrijzeld werd en zal moeten worden geampu teerd. De bevolking van Amsterdam is sedert de invoering der inkomstenbelasting met 6000 ver meerderd; daarentegen is het belastbaar inkomen, wegens vertrek naar elders, met één millioen gulden verminderd. Woensdag-ochtend is te Nieuwerkerk a. d. IJsel een sjouwerman dood aan den dijk gevon den. Zijn (lood is het gevolg van het overmatig gebruik van sterken drank. Te Nijmegen leven 3 a 4 huisgezinnen geheel van de vogelvangst. Niet alleen door hen, maar ook door vinkers, die van elders komen, worden aldaar honderden dezer zangvogels met de slagnetten gevangen en onmiddellijk dood gedrukt. De prijs is 24 vinken voor 30 cent. De barnsteenoogst bij de Oostzee is bijna geheel te gronde; trots de sterke herfststormen van dit jaar is nergens op de kust een spoor van barnsteen te vinden. In streken die voor 1800 a 2000 mark jaarlijks verpacht zijn, heeft men voor nauwelijks 500 mark kunnen verza melen. Gisteren-avond tegen 8 uur strandde de brik Areta van Whitby, met 7 man (en vermoe- ddijk vrouw en kind) aan boord, onder de ge meente Monster. Tot in het midden van den nacht werd onophoudelijk en blijkbaar met boven matige krachtsinspanning om hulp geroepen. Maar te vergeefs. Door de slechte inrichting f van bet reddingstation te Monster was 't niet mogelijk de brik te bereiken, en al de opvarenden zijn jammerlijk verdronken. Of het in Limburg ook gevaarlijk wordt? Te Heerlen zullen de postboden, die des nachts dienst doen, van regeeringswege van revolvers worden voorzien. Allertreurigst is de toestand te Amsterdam; er loopen duizenden werklieden zonder werk rond; tal van gezinnen zijn broodeloos. In de Inatste dagen vervoegen zich dan ook herhaaldelijk krach tige, flinke mannen tot de politie, om als land- looper te worden opgenomen, en bij weigering gaan ze stelen om als diet te worden gevat. Te Leiden is de directeur van zekere ver- eeniging, die onder een bekende firma deelheb bers aanwierf door agenten, om tegen wekelijk- 8che bijdragen aan het einde des jaars meubelen enz. te beloven, op den loop gegaan; 50 perso nen zijn daarvan het slachtoffer, en door hun lichtgeloovigheid opgelicht. Twee verpleegden uit het gesticht Meeren- berg, welke daaruit waren ontsnapt, zijn door de politie te Amsterdam ontdekt en weder naar hunne oude verblijfplaats teruggebracht. Te Amsterdam is vanwege de LIoll. IJzeren Spoorwegmaatschappij voor het eerst het elec- trisch licht ontstoken, naar het stelsel van Ja- blochkoff. In de reusachtige goederenloods waren drie lampen aangebracht, die de geheele ruimte uitmuntend verlichtten. Tusschen die loods en de Dngeraadsbrug stonden er twee, en bij de dou aneloods één. Onverandelijk van klem is het licht nog niet, maar zelfs bij zijne geringste [sterkte, wanneer het een ietwat roodachtigen tint aan neemt, overtreft het in helderheid het gas nog zeer ver. jT Nog steeds blijft de prijs der landerijen toenemen ren vooral is dit in Friesland het geval. Op dit oogenblik is eene boerenplaats in veiling, groot 43 hectaren en ge legen onder het dorp Huizum bij Leeuwarden, Oud Feitsma State genaamd, waarop provisioneel geboden is de som van J 115,164,24. Deze plaats is verhuurd voor f 5688,40 in het jaar. De finale toewijzing zal den 2den November plaats hebben. EINDHOVEN, 27 October. In de naburige gemeente Valkenswaard en naar men zegt ook in de gemeente Burkel is de besmettelijke miltziekte uitgebroken. Alhoe wel op 3 stallen reeds 6 stuks runderen waren gestor ven, is echter door den districtsveearts, te Stratum, het miltvuur op slechts één stal geconstateerd. De noodige voorzorgsmaatregelen tot verspreiding der zoozeer ge vreesde ziekte zijn onverwijld genomen. AMSTERDAM, 30 October. D. J. K. (lie (le vorige week terecht stond ter zake van poging tot moord, gepleegd op de vrouw met wie hij eenigen tijd buiten echt had geleefd, is gisteren door het Gerechtshof veroordeeld tot een gevan genisstraf van 5 jaren, wegens het met voor bedachten rade toebrengen van slagen en kwet suren, die geen beletsel om te werken van meer dan 20 dagen hebben teweeg gebracht. Men doet aan het N. v. d. D. opmerken, dat in het bericht omtrent het proces tegen Teyler's Genootschap nog al fouten waren. Zoo is de naam van de requestrante niet Oostdam, maar Ooster- baan, en de naam van har.r procureur niet mr. Cnoop Koopmans, maar mr. de Haan Hugenholtz; de vorduring strekt niet tot overlegging van tes tamenten, maar alleen tot het op een derde plaats in bewaring brengen van de grosse van het testament met de aanteekeningen van Teyler zelf, dat onder Directeuren berust, ten einde (1e re questrante daarvan een afschrift of uittreksel kun ne laten maken. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem. De begrooting der gemeente voorden dienst van 1879, is in de gehou den raadsvergadering van 30 October jl. vastgesteld, in inkomsten en uitgaven tot een bedrag van 564,006,75. liet Museum van Kunstnijverheid op het Paviljoen is dezer dagen verrijkt met eene uitstekende imitatie van de Barberini- of Portland-vaas uit het Britsen Museum, welke imitatie tot de geaehtste meester stukken der beroemde firma Wedgwood fy Sons behoort. Deze imitatie is door een belangstellend lid dor Maatschappij van Nijverheid aan het Museum geschonken. Naar de Maasbode verneemtbestaat er kans dat er in het kiesdistrict Amsterdam weldra eene nieuwe Katholieke kiesveree- niging zal worden opgericht. Er komt leven daar ginds, zou men in Haarlem ook niet eens de oogen uitwrijven en wakker worden? Waar zijn de mannen die daartoe het initiatief moeten nemen? Wij maken belangstellenden attent op de advertentie voorkomende in dit nommer be treffende den verkoop van gronden bekend onder den naam van het Rozenpriëel welke gronden bij uitstek geschikt zijn voor bouw terrein. In op 30 October gehouden vergadering van den Raad heeft de Voorzitter mede- deeling gedaan, dat de Minister van oorlog machtiging heeft verleend tot het sluiten van de door den Raad vastgestelde over eenkomst betreffende teruggave door het Rijk aan de gemeente van militaire ge bouwen en gronden, gelegen tusschen de Nieuwe gracht en het Waaigat en west waarts tot de Kinderhuisvest, met en be nevens het graanpakhuis bij de garnizoens infirmerie, en de kleine manege in de Mag- dalenastraat, waartegen de gemeente van den heer mr. J. P. Wickevoort Cromme- liu voor f 48000, ten behoeve van het Rijk, aankoopt 8 hectare weiland, gelegen aan den Alkmaarschen straatweg, ten zui den van de Kleverlaan, ten einde daarop militaire gebouwen te plaatsen. Tot rege ling van het finaneieele punt dezer over eenkomst werd door den Raad eene sup- pletoire begrooting vastgesteld. Het gevolg van deze overeenkomst zal O O zijn, dat de militaire gebouwen ter aange duide plaatse later zullen worden wegge ruimd en aan de Nieuwegracht, tegenover het Kenaupark, een uitgebreid terrein be schikbaar zal komen voor aanbouw van woonhuizen. Donderdag had aan het provinciaal gou vernement de Herbesteding plaats van den opbouw van het Rijksmuseum te Amster dam. De uitslag was: perceel 1 J. Schoo- nenburg en C J. Maks te Amsterdam voor f 458.000; en perceel 2 de Hanreatische Baugesellsehaft te Hamburg voor f 175.000. Door burgemeesters en wethouders is bepaald, dat de verkiezing van een lid van den Raad, voor de vacature, ontstaan door het overlijden van den beer W. van der Breg- gen, zal plaats hebben op Dinsdag 26 No vember en de herstemming, zoo deze noo- dig is, op Dinsdag 10 December e. k. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM Ondertrouwd. J J Burgers en G A Hermann. J D Rig- bers en T ltikkers. H J Schoevaart en A E WelC Boeree en J C E Sernee. S Blei en S M Serné. J Zwemmer en G P Beau mont. J v Duin en G Krabbendam. II de Graaf en C E Neuman. At Damme en J C v WesterlioYen. II v Reet en F Boeré. C Oortfiuijzen en A. M. Dernison. II Buur man en M G Eller'oroek, II M de Bruin en M Offenberg. Getrouwd. W A van Rees en M F Bouwmeester. J Kenselanr en M. II. Yrijlink. J v d Vennip en COM Remme. Bevallen M de Winter geb. Stals d. M H Hetem geb. Hamelsveld z. M. A v Gasteren geb Silvester d. J II Schoos geb r. (1, Bergh (1. E Jnnse geb lindeman z. AG Krause gel). Arriëns d. M Nijssen geb Thuis z. Een onecht kind van het mannelijk geslacht. J F Mulder geb. Erdtsieck z HM Rootlieh geb Guitenau (1- W A E Sparrcboom gel) Scheuer z. A. G. Beaufort geb Nix z. M M Reerink geb Mazure z. Een onecht kind van liet vrouwelijk geslacht, AM Waning geb Gonnet z. A P v Voorthuizen geb Crome- liug z. II Roeland geb Smits d. ME Mijnders geb Castien z. M E F Klabou geb de Graaft' d. Een onecht kind van liet man nelijk geslacht. E Ditmar geb Zeenards d. M W Kort geb. Pioeg z- H M J Kramer geb Staphorst z. N Vlessing geb Paardebek d. M A E Eeijkes geb Cainman d. JA Serné geb Serné d. ME Möliringer geb, Murzee d. Overleden. P E Lindeman 2 md d Lange Molensteeg. J G Schiering 23 md (1 Amsterdamschevaart. M Ballot 66 j Raamsingel. G de Nijs 56 j wed J Galjaard Baljuwslaan. W Hardesmeets 2 j z Groote Houtstraat. M H Philippo 5 md d Rozenstraat. M P Gosenwehr 13 md (l Jacobijnenstraat J Hofman 5 j z Urselasteeg. L Gijzen 53 j. Hagestraat. J P C LI A Cantzl.iar: 70 j echtgen, van Mr. C Gerlings jr. Koningstraat. J. F. Oudolf 2 j z Magdalena- steeg. J C Boulonois 3 mil d Burgwal. F IV Bolland 2 md z Wolstraat. LI de Lange 53 j Groot Heiligland. W J B v Straaten 16 j d. Oude Groenmarkt. G Martin 78 j d Spaarnwouderstraat. Een levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van A J Kleinhout Botennark. E Bakkerus 68 j wed A Sieg- man Korte Heerenstraat. A Hessels 17 j. z Dijkstrant. J Lucas 80 j Beeksteeg. M L H de Jager 2 j d Spaarne. J. C Overbeek 20 md. z Jansstraat. HA Rijstenberg 70 j echtgen. van W de Graaf Baljuwslaan. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM. Zitting van 31 October 1878. 1 le C S 2e W I' 3e H A II Bleu te Koog aan cle Zaan de le eu 2e olieslagers de 3e werkman. Het omwerpej) van voorwerpen, ten algemeeue nutte door liet openbaar gezag opgericht, de le 2e bekl. ieder f 8 boete of 3 dagen subs. gev. straf eu solidair in de kosten, de 3e beklaagde vriig isproken. 2 J J te Alkemade (nieuwe Wetering) beleediging met woorden vim een bedienend beambte in functie f 8 boete of 3 dagen subs. gev. stval' c. e.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2