binnenland! BUITENLAND. België. Frankrijk Duit sell land voor het Gerechtshof te Aken heeft de behan deling der zaak van den districts-secretaris Hein- rich Hellrung en de kooplieden gebroeders Ju lius en Gustav Houben, beschuldigd van schrift- vervalsching, tot middernacht geduurd. De eerste werd tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld, Julius Houben tot 1 jaar, terwijl de derde be schuldigde werd vrijgesproken. GEMENGD NIEUWS. Allerlei. lage peil waarop een groot gedeelte onzer natie is gezonken. Wjj betreuren de feiten maar verafschuwen ook hen, die ofschoon geroepen om door hun moreel overwicht weldadig Op de volksmassa te wei-ken zich niet ontzien tot bereiking van hun doel de dronkenschap in de hand te werken. Men oordeele wat de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant dienaangaande verhaalt: Dezer dagen werd ergens in ons vader land eene publieke verkooping gehouden van roerende goederen, zoogenaamd erfhuis. Alles ging geregeld en wel totdat men aan den verkoop van het vee begon. Daar het bieden naar den zin van den notaris niet vlug genoeg ging en de kooplust niet groot genoeg was werd met het verkoopen eenige oogenblikken gedraald, in welken tijd door den notaris en zijn klerk, volle flesschen met bitter werden uitgedeeld. Nadat er in een oogwenk omstreeks 15 a 20 ge ledigd waren, ging de verkooping onder verder schenken door, met het gevolg, dat het vee veel opbracht en zeker verscheide ne koopers een duur borreltje zullen ge dronken hebben. Men moet het erkennen deze notaris kent zijn volk en is een man die met den tijdgeest mede gaat. Jammer dat de N. R. C. den naam van dezen praktischen notaris verzwijgt. Hij verdiende waarlijk wel opgeteekend te wor den in de annalen der geschiedenis van de beschaving der menschheid. Tot dusver meende men, de vreeselijke trichinen alleen door varkensvleesch in het menschelijk lichaam te kunnen krijgen. Die gerustheid is thans echter verdwenen. Men heeft nl. ook in een snoek, onlangs bij Ostende in de Noordzee ge vangen, trichinen gevonden. Dr. A. Clêudênin, te Ostende, onderzocht toen een ander aldaar gevan gen snoek en vond dien insgelijks opgevuld met die parasieten. Men vermoedt, dat een school van die visschen in de haven van Ostende afval heeft verslonden en op deze wijze de gevaarlijke para sieten heeft bekomen. Te Santhoven nabij Antwerpen is een bejaard man vermoord gevonden. Hij leefde alleen, liet niemand bij zich toe en sloot alles met dubbel slot. Men vond zijn lijk vreeselijk gehavend bij zijn geldkast, waaruit alle papieren van waarde en zijn geld verdwenen waren. Bij het schoone feest, gevierd ter gelegenheid van het vijf en twintigjarig bestaan van den Bien Public, waren twee Katholieke couranten afwezig het Journal de Bruxelles en de Patrie van Brugge. De hoofdredacteur van de eerste zou gaarne ge komen zijn, indien men hem vergunde eene rede voering te houden, hetgeen natuurlijk niet kon toegestaan worden, zonder een onoplosbaar valsch accoord in het concert te brengen. Hoe bitter ontevreden het groote publiek is over den heer Kranzden directeur der Tentoon stelling die den heclen zomer als een autocraat te Parijs regeerdeis Woensdag geblekentegen welken dag hij een concert had georganiseerd, dat hij wilde geven aan hendie bekroond en te Parijs aanwezig waren. Daarenboven noodigde hij tal van andere personen uiten verzond in het geheel 20000 invitatien. Het concert is gegeven voor stoelen en ban ken; van de inzenders was niemand verschenen. Slechts de naaste omgeving van den republikein- schen autocraat was in de concertzaal te vinden. Men beweert dat hoewel de sluiting der Ten toonstelling eerst op 10 November is bepaald, reeds nu een groot aantal inzenders hunne goederen zal terugnemenen tal van bronzen medailles aan den heer Kranz teruggezonden zul len worden door inzendersdie zicli verongelijkt wanen. De dochter van Rotschild(het hoofd van den Duitschen tak dier familie) die eerlang met den hertog De Guiche in het huwelijk zal treden, heeft den deken van Frankfort uitgenoodigd haar in den Katholieken godsdienst te onderwijzen daar zij het Jodendom verlaten wil. De Tablettes d'un Spectateur maken gewag van een gerucht, volgens hetwelk de Minister Bar- doux bij de wetgevende macht met een voorstel zal komen, om de geestelijke vereenigingenon verschillig welke, mannelijke zoowel als vrou welijke het onderwijs uit handen te nemen. Dit bericht, al wordt het ook niet door de Tablettes als zeker medegedeeld, vindt de Univers heel waarschijnlijk. De Minister toch moet wel toegeven aan de radicale partij. Het aantal onderscheidingen, aan de verschillende natiën bij de tentoonstelling ten deel gevallen, is openbaar gemaakt. Aan Frankrijk zijn toegekend 1984 groote medailles; aan Engeland en zijne koloniën 369; aan Oostenrijk-Hongarije 252; aan Belgie 104; aan Spanje 167; aan Italië 147; aan Noord-Amerika 145; aan Rusland 123; aan Zwit serland 86; aan Nederland 70; aan Zweden en Noorwegen 70; aan de Fransche Koloniën 57; aan Denemarken 27; aan Griekenland 12. Op de lijst van het totaal der onderscheidingen volgt, na Frankrijk met een cijfer van 13,569, Spanje en zijne koloniën met 2500; Engeland en zijne koloniën zijn de derde op de lijst 8455, en Oos tenrijk-Hongarije de vierde met 1770. Engeland staat bij Spanje achter in de mindere onderschei dingen. De verhouding is aldus: voor Engeland 779 bronzen medailles en 647 loffelijke vermel dingen, tegen 829 bronzen medailles en 954 lof felijke vermeldingen voor Spanje- De geheele pers komt op tegen de eindelooze uitbreiding die aan de nationale loterijwelke ter gelegenheid van de Wereldtentoonstelling plaats vindt, gegeven wordt, en eischt, dat de uitgifte van loten thans zal worden gestaakt. Sedert 1864 districts-secretaris, heeft Hellrung zich van dat ambt geheel tot zijn eigen voordeel weten te bedienen en door middel van schrift- vervalsching verschillende personen wederrechte lijk aan den krijgsdienst onttrokken, waardoor hij aanzienlijke sommen verwierf. In Maart jl. kwam zijn misdrijf door een naamloos schrijven aan den dag. Niettegenstaande hij ten stelligste ont kende, werd hij in hechtenis eenomen; in de ge vangenis trachtte hij zich toen door drie revol verschoten, die echter allen misten, van 't leven te berooven. Het onderzoek leidde tot de ont dekking van de feiten, waarvoor hij nu veroor deeld is. Te Berlijn heeft een proces gediend, dat zeer zeker tot de groote zeldzaamheden behoort. Eene „dame", mevrouw Dreyer, werd veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf, omdat zij hare meid had bestolen! De dame ver scheen in groot toilet ter terechtzitting. De arme meid had 100 mark gedurende vele jaren over gespaard en die in een porte-monnaie geborgen. Toen zij uit den dienst vertrok had mevrouw haar het geld afhandig gemaakt. Amsterdam. 4 November. Zaterdag middag ten 2 ure is aan het hoofdbureau van de Amster- damsche Kanaalmaatschappij Z. K. H. de Kroon prins van Siam aangekomen, vergezeld van den zoon van Sir John Hawkshaw, den Engelschen hoofdaannemer van het Noordzeekanaal. De beide heeren zijn daarna terstond met den hoofd-inge- nieur Dirks naar IJmuiden vertrokken, om de wer ken van het Noordzeekanaal te bezichtigen. De Kroonprins is op het bureau van den heer Hawkshaw te Londen werkzaam en studeert aldaar voor ingenieur. Middelburg. 4 November. Als bewijs van het steeds toenemend verkeer tusschen deze gemeente en Vlissingen verdient vermelding, dat niettegen staande de vele reisgeleganheden tusschen die beide plaatsen, de oude Ylissingsche weg, die nu door de aangebrachte spoor- en kanaalwerken voorzeker de langste is geworden, ook nog niet wordt verlaten, daar de tollen op dien weg, die in de laatste jaren tusschen de acht si, negenhon derd gulden 's jaars opbrachten, gisteren weder ten raadhuize alhier voor het volgend jaar zijn verpacht voor de som van 1180. Amsterdam, 4 November. In de Konings kroon (Plantage) alhier werd gisteren de derde openbare bijeenkomst gehouden van sociaal-de mocraten, die door ongeveer 120 personen werd bijgewoond. De voorzitter opende deze bijeenkomst met eene aanmaning tot aaneensluiting en richtte daarna een geduchten aanval tegen prof. Pekel haring, omdat hij in de laatste aflevering van de Vragen des Tijds een door hem (den voor zitter) uitgesproken rede op het te Utrecht ge houden Werklieden-Congres had belachelijk gemaakt. Een ander lid van het bestuur trachtte hierna in eene uitvoerige rede de beschuldigingen tegen de sociaal-democratie te weerleggen, en toonde daarbij in het breede het verschil aan tusschen de communisti sche en sociaal-democratische beginselen. Donderdag-avond zagen twee slagersknechts te Delft, dat een persoon bezig was te trachten de deur van een pakhuis, op den hoek der Phoenix- straat te openen. Zij stelden hiervan de politie in kennis, die den aangewezen inbreker terstond arresteerde. Aan het bureau van politic gebracht, bleek, dat hij in het bezit was van ver schillende sleutels en een sterken beitel, aan de punt waarvan een klein stukje was afgebroken, hetwelk bij de deur, waarop de geweldpleging was geschied, gevonden werd. De man had korten tijd geleden eene gevangenisstraf van 18 maanden ondergaan wegens diefstal bij nacht. Volgens het Geïll. Polietieblad zijn in de afgeloopeu maand 254 vreemdelingen over de grenzen van het Rijk gebracht, als zijnde zonder middel van bestaan, terwijl te Amsterdam 40 per sonen in het huis van arrest werden opgenomen wegens bedelarij en landloopen. Een man te Amsterdam was zonder eenig geld, zonder werk, en had den geheelen dag niets gegeten. Ten einde raad besloot hij diefstal te ple gen om ten minste onder dak en aan voeding te komen. Hij stal van een winkelier op den Nieu- wendijk een stuk waterproefstof en deed dit zooda nig dat hij moest opgemerkt worden. Hij werd dan ook opgemerkt en aan zijn verlangen om in de gevangenis te worden opgenomen, was spoedig gevolg gegeven. De schroefstoomboot Maasstroom van den heer Hanenberg te Wageningen, is gisteren bij het Malburgsche veer aangevaren door een boot van eene Doesborgsche onderneming. De Maas stroom is in zinkenden toestand op den wal gezet; ook de andere boot bekwam schade. Bij de in aanbouw zijnde stoom-diamant- slijperij aan het zuidelijk Zaagmolenpad te Am sterdam is een droevig ongeluk voorgevallen. Drie metselaars nl.die bezig waren met het optrekken van den hoogen schoorsteen, zijn met den steiger, die blijkbaar niet goed bevestigd was, naar bene den gestort, met het gevolg dat een hunner on middellijk op de plaats dood bleef, terwijl de twee anderen met ernstige wonden en kneuzingen, de een per raderbaar de andere door vier mannen ge dragen, naar het gasthuis zijn gebracht. Na aldaar onderzocht te zijn, is gelukkig gebleken dat hun toestand niet hopeloos is. Het stelen van ree uit de weide heeft te genwoordig veelvuldig plaats. Zoo kocht Woens dag een landbouwer te Klarenbeek (gem. Voorn) op de veemarkt te Apeldoorn eene koe. Den volgenden ochtend kreeg hij een bezoek van de politie te Apeldoorn, en werd geconstateerd, dat de koe in den nacht van Dinsdag op Woensdag uit eene weide nabij Zutfen was ontvreemd. Men was de daders, man en vrouw, reeds op het spoor. Dezer dagen werd medegedeeld, dat iemand, die geschreven had op eene advertentie, waarin voor eene Duitsche jonge weduwe met groot kapitaal een man gevraagd werd, ten antwoord bekwam, dat hij beginnen moest met f 100 te zenden, als waarborg voor de oprechtheid zijner gevoelens. Thans wordt ons een ander dergelijk geval medegedeeld. In de maand Augustus kwam in een blad een advertentie voor, afkomstig uit Brussel en met het opschift: High life Mariage, Ook hier gold het een meisje met zeer groot fortuin. Een jongmenseh, die een aardigheid wilde hebben (en misschien ook wel, als het er op aan kwam, de rijke erfdochter schreef op die annon ce, en ontving een brief terug, niet van eene jonge dame, maar van een zoogenaamd tusschen- persoon, die f 500 noodig had, pour couvrir les frais de voyage, car la jeune fille habitait l' Italië. Het jonge meisje was dus niet te spre ken, en nog veel minder te zien, en zonder die f 500 kon men nimmer in het gelukkig bezit gesteld worden van de 18-jarige schoone, het eenige kind van hare ouders en de eenige erf gename van een reusachtig vermogen. Bij de firma Nering Co, ijzerfabrikanten te Deventer, is gisteren nacht inbraak gepleegd. De dief of dieven hebben een glasruit in het por tiershuisje ingedrukt, en den aldaar aan den muur hangenden sleutel van het kantoor weggenomen, hetwelk zij er mede hebben geopend. Zij hebben er getracht een lessenaar te openen, waarin zij echter niet slaagden, zoodat zij zonder buit huis waarts zijn gekeerd. De justitie en politie doen onderzoek. Te Barnsley, in Engeland, zijn twee per sonen overleden door het eten van een pudding, die op de gewone manier was vervaardigd. De verschijnselen der ziekte duidden vergiftiging aan. Maar noch scheikundig, noch microscopisch kon iets worden gevonden noch in het restant van den pudding, noch in de lijken, ook niet sporen van ergotine, zooals sommigen vermoedden. Prof. Allen bewerkstelligde het onderzoek. Ongeveer 600 millioen menschen gebruiken Chineesch papier, 366 millioen bezigen het Eu- ropeesche en 130 millioen het Arabisch schrijf papier; 24 millioen schrijven op boombladen en terwijl 280 millioen menschen gelukkig leven zonder papier en andere schrijfbenoodigdheden. De Hoornsche Najaars-Veemarkten zulleu ge houden wordenden lldenen 25en November a. s. Aan het Kanaal te 's Hage is gisteren-avond een man te water geraakt. Op zijn hulpgeroep schoten eenige voorbijgangers toe, die den dren keling met veel moeite op het drooge haalden. Op den hoek van het eiland Terschelling zijn twee lijken aangedreven, waarschijnlijk van Vlaardinger of Katwijker visschers, te oordeelen naar de snede der kleederen; zij droegen ringen in de ooren. Uit Achium schrijft menDe vrouw, die de treurige onderscheiding geniet, voor tjoenster (tooverheks) te worden gehouden, behoeft nog niet bevreesd te zijn, dat de bespottelijke klad, haar aangewreven, haar zal benadeelen. Sommige meer ontwikkelden hebben gezegd, haar door dubbele inkoopen uit haar korven schadeloos te willen stellen voor het nadeel, dat haar door het dwaze bijgeloof van enkele kortzichtigen mocht worden toegebracht. De dienaren van politie te Amsterdam, die 's nachts de stad bewaken, dragen tegenwoor dig allen een dreg aan een riem over den schou der om in gevallen van nood dadelijk hulp te kunnen bieden. De oudste bewoonster van Harderwijk, mej. de wed. K. Zegers, hoopt Woensdag a. s. haar lOlsten verjaardag te vieren. Een pasgehuwd burgerman werd gisteren avond te Breda in beschonken toestand naar 't politie-bureau gebracht. Heden-ochtend werd hij daar dood gevonden. Hij leed aan vallende ziekte en maakte in den regel geen misbruik van ster ken drank. Uit eene menagerie te Nordhausen is een beer ontsnapt en deftig de stad doorgewandeld. Een voorbijganger wilde hem tegenhouden, maar Bruintje ging dadelijk op de achterste pooten staan en begon met de voorste zijn aanrander zoo raar te streelen, dat deze het raadzaam oor deelde, uit den weg tc gaan. Daarop stapte Bruin zonder zich aan het geschreeuw der buren te storen, heel bedaard voort en doet nu eene wan deling door het gebergte, alwaar thans jacht op hem wordt gemaakt. Te Beemster heeft een ongehuwde vróuw, die nu en dan, hoewel in geringe mate, aan krankzinnigheid leed, zich laten doodhongeren. In 21 dagen had zij geen vce.lsel meer willen gebruiken. Vroeger had zij meermalen een einde aan haar leven willen maken, wat haar echter door de waakzaamheid van hare familie telkens was mislukt. Gisteren-middag omstreeks 3 uur hebben eenige knapen, in het Broek bij Arnhen, twee zandwagens van een zandtrein losgemaakt, waar mede zij aan het rijden gingen, met het onge lukkig gevolg, dat een hunner van den wagen viel en op de rails terecht kwam. Een der wa gens reed hem over beide beenen en zwaar ge wond werd hij naar huis gedragen. Twee schilders, die de gewoonte hadden in een geringe gaarkeuken te eten, kwamen dezer dagen hun gewoon middagmaal gebruiken, waarvan de hoofd- en écnige schotel uit liazepeper bestond. Hoor eens, riep een der beide artisten den res taurateur toe, ik zie poes van daag niet. Ja, voegde zijn makker er bij, het is waar ook, waar is Minet toch? en terstond begon men om de poes te roepen. Nauwelijks had men dit gedaan of poes, de kat des huizes, kwam voor den dag, sprong op tafel, greep een stuk op het bord en begon het te eten, terwijl zij met groote, heldere oogen de gasten zat aan te kijken. Gelijk be kend is, eet een kat hare gelijken niet. Poes, die het gesprek der twee schilders ver staan had, wreekte aldus de eer van het huis. De hoofdcommies Snorker heeft, sinds hij een brief ontving van zijn vrouw van hare terugkomst, weer slapelooze bureau-uren Schilder. Nu mevrouw hoe bevalt u mijn „Storm op zee?" Niet natuurlijk? Dame. 't Is om er zeeziek van te worden. In een gemeenteraad was sprake van het ma ken van een muur om een nieuw kerkhof. Waartoe zou dit anders dienen dan tot geld verspilling, sprak een der raadslieden; immers, die buiten het kerkhof staan, wenschen er niet op te komen en die er op zijn, kunnen er niet van daan. Er zijn kinderen, die meer kunnen vragen dan groote menschen kunnen antwoorden. Zoo had me vrouw D. het een paar dagen geleden noodig ge acht, haar dochtertje Marietje, dat erg stout was geweest, een kleine straf toe te dienen. Toen ech ter kort daarop het meisje berouwvol haar moe der om verschoouing kwam vragen, zeide deze: Meen niet, mijn kind, dat ik u voor mijn pleizier straf. Voor wiens pleizier dan vroeg het meisje.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2