NIEUWE No. 221. Zondag 10 November 1878. 3e Jaargang. De Vrede. BUITENLAND. Frankrijk ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden roor Haarlemf 0,35 Buiten Haarlem franco per post1 Afzonderlijke Nummers0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. UTIE.NW AGITE MA NON AGITATE. URAST. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Tan 16 regels30 Cents. Elk. regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbi. dingen 25 cents per advertentie a Contant. Adv.rtentiën worden uiterlijk D i n g s d a g- en V r ij d a g- arond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Allerwegen is men den strijd moede. Over geheel Europa wordt de hede om vrede vernomen. En alsof eene bittere ironie spot ten moet met dit smachtend verlangen van millioenen harten, er is minder vrede dan ooit. Vrede, vrede wordt er geroepen en er is geen vrede. Op staatkundig gebied hevige, bittere strijd. Het is wel geen kamp met doodende wapenen, maar dit neemt niet weg, dat het eene worsteling is om het bestaan. In Bel gië hebben de conservatieven het onderspit gedolven en de liberale overwinnaars maken zich gereed om hunne tegenstanders in al wat hun lief en dierbaar is te grieven. Duitschland, dat reeds den oorlog ver klaarde aan de katholieke Kerk en zijne vervolgingswoede den vrijen teugel blijft vieren, Duitschland heeft een nienwen veld tocht geopend tegen de socialisten. Dat de verbittering van velen in het nieuwe kei zerrijk groot is, dat al de genomen maat regelen het tegendeel van kalmeerend wer ken, zal men geen bewijs noodig hebben. In Frankrijk moge de sluiting van de Parijsche tentoonstelling al het uiterlijk van een feest des vredes gehad hebben. Hoe harmonisch de feesttoonen en feestliederen klonken, welke zalvende woorden er vloei den van Mac-Mahons lippen om de wereld te beduiden, dat alles in de republiek cou leur de rose is, in de gemoederen der heorsehende partij blijft de wrok tegen alles wat zij clericaal of legitimistisch gelieven te noemen. In hun binnenste vormen zij de plannen die eenmaal de ellende van den toestand in al haar omvang aan het licht zal brengen. Italië is immer nog het land, waar men niet goed weet wat men wil. De Garibal disten woelen nog steeds voortzij houden het land in eene voortdurende beweging en spanning en zinnen slechts op middelen om hen, die nog aan het geloof hunner voorvaderen gehecht zijn, te hinderen, te grieven en te berooven. De regeering te Weenen en te Pesth schijnt ook niet op rozen te slapen. De machtige Hongaarsche partij, die voor een overheerschend element van Slavoniers be- FE U1LLETON. GEORGE MORRISS, of BE WAAKHEID GEDUItENDE EEN ENKELEN DAG. Vervolg. Slechts een persoon tegelijk! riep de doctor. Mevrouw, ging liij voort, zich tot de tante van George wendende, spreek gij het eerste, en zeg ons, wat gij heden ochtend bij uw neef hebt op gemerkt. Helaas! docter, antwoordde mejuffrouw Mor riss, toen hij de eetzaal binnenkwam, welke, naar gij weet, hier vlak naast is, schitterde er iets wilds in zijne oogen en hij vertelde ons, dat hij gewel dige hoofdpijn had Daarna, en zonder dat wij hem de geringste aanleiding daartoe gaven, is hij plotseling als een wilde opgevlogen en heeft zijn oom en mij een hevigen schrik op het lijf gejaagd door ons toe te voegen, dat het hem geheel on verschillig was of wij op het zelfde oogenblik dood ducht is, baart aan Andrassy allerlei moei lijkheden en dwarsboomt hem zoodanig, dat zijn val niet ver meer af is. De grootste oneenigheid heerscht er tusschen de partijen zelven, zoodat, wanneer een minister het met de eene eens is, hy weder de andere tegen zich heeft. Verschillende staatslieden, die door den Keizer met de vorming van een nieuw ministerie belast waren, hebben die taak dan ook na vergeefsche moeite opgegeven. Toch staan de drijvers, welke tegen de bezetting van Bosnië zijn, voor een fait accompli, dat zij huns ondanks zullen moeten aannemen en tot welks in standhouding zij zullen moeten medewer ken. Zoo weinig kan men boogen op den zoeten vrede, wat de inwendige verhouding der landen betreft. Want ook hier te lande moge men vrede, vrede roepener is gee n vrede. Of is er vrede, wanneer eene hoven- drijvende partij eene minderheid, die eigen lijk meerderheid is, aanhoudend kreukt en in hare overtuiging aanrandt? Kan ervan vrede spraak zijn, waar de bladen van be doelde partij aanhoudend liegen en aanhitsen en verdachtmaken diegenen, welke niet helieven zich aan hen te onderwerpen? En de buitenlandsche verhouding der Europeesche Staten onderling, zijn daarin verschijnselen van vrede waar te nemen Het congres kwam hijeen en de leden er van teekenden den vrede. Bij hunne tehuiskomst werden zij gevierd en als mannen des vredes toegejuicht; was dit alles misschien de humor des levens, die de wijzen dezer wereld par ten speelt en hunne grootsche daden tot harlekinades maakt? Want waarlijk zij heb ben een glimlach moeilijk kunnen onder drukken, waar zij als vredemakers werden ingehaald. Thans begint het eerst, zegt men, Rus land. Het staat dreigender dan ooit tegenover Turkije. In plaats van met de ontruiming zijner legerbenden voort jte gaan, voert het nieuwe aan en nadert Konstantinopel in plaats van er zich van te verwijderen. Engeland laat ook de tanden zien. Ter wijl de noordsche beer grommend zijn prooi vasthoudt, ligt de luipaard reeds op de loer om hem dezen te ontrukken. En in Azië en in Europa zijn zij de groote te- bleven; vervolgens heeft hij het huis verlaten, zei- de mejuffrouw Morriss, eindigende, niet vermoe dende, dat zij het gebeurde geheel verdraaid voor stelde. En gij, mijnheer zijt gij getuige geweest van dat zonderlinge gedrag? vroeg de docter, zich tot den ouden John wendende. Ja, gaf deze ten antwoord; maar ik was er zoo ver af van te denken, dat de arme jongen het verstand had verloren, dat ik gedreigd heb hem geen enkele schilling na te laten. Wie zijt gij, goede vrouw? vroeg de docter aan eene dame, die op een wenk van hem uit den kring was vooruit getreden. Mejuffrouw Robinson, antwoorde deze. Toen ik tegen den avond in de stad kwam, om tiaar de preek van den heer Sturm te gaan, heeft man mij gezegd, dat ik hierheen moest gaan, om getuige nis af te leggen. Zoo! en wat weet gij, mejuffrouw. m.-juf vrouw. Robinson, mijnheer.... Ik heet mejuffrouw Robinson. genstauders, die er steeds op uit zijn om elkander afbreuk te doen. Hun spel heeft veel weg van een schaakspel. Elke partij doet op hare beurt een zet. Waar Enge land in het voordeel gekomen is met zijn invloed op Turkije, daar sehuift Rusland Afghanistan tegen het Engelsche bolwerk om zich te dekken. Op het Italiaansche schiereiland worden weder oorlogzuchtige kreten vernomen tegen Oostenrijk. Aan het ééne Italië heeft men daar niet genoeg, ook Triest met zijne omgeving wil men inlijven. De Garibaldisten willen zeker gebruik maken van de moei lijkheden waarin Oostenrijk tegenwoordig verkeert door de bezetting van Bosnië en de Herzegowinaom hun doel te bereiken. En deze moeilijkheden zijn zeker niet gering. De regeering kan, noch wil meer terug; terwijl de machtige partij in het land zich sterk tegen de bezetting heeft verklaard. Wellicht is dit verzet aan ge heime intrigues van Turkije toe te schrij ven dathoewel het aan alle kanten be sprongen wordt door aanvallers, toch nog een oorlogzuchtigen toon aanslaat tegen zijn machtigen nabuur. Dit verschijnsel zal zijn grond wel hebben in de oppositie waarmede Andrassy heeft te kampen. Alzoo is het nergens vrede; overal is men zeer ontevreden. En of het bij diplomatieke nota's zal blijven, zal te bezien staan. De engeleu des hemels zongen eenmaal vrede den menschen van goeden wil": de goede wil en bedoeling is verre te zoeken in onzen tijd en daarom zeker ook de vrede. D. G. De wolven, die elk jaar zulke verwoestingen in ons departement aanrichten zegt la Gazette de Metz vertooneu zich dit jaar zeer vroeg. Nabij het dorpje Batilly heeft zich een bende van 10 wolven vertoond, waarvan er 2 gedood werden. Dezer dagen heeft men te Grigy, 3 mijlen van Metz, ook een troep bemerkt. Ofschoon men jaar lijks een 50 tal wolven doodt, vermindert het aantal niet. De dichtheid van de bosschen maakt een algemeene klopjacht onmogelijk. Om dezelfde reden blijft het aantal wilde zwijnen zóó aanzien lijk, dat zij dikwijls geheele wijnbergen omhalen. Welnu dan! mejuffrouw Robinson, zeg ons, wat gij bijzonders weet omtrent de gedraging van den beer George Morriss in den loop van den dag. Mijnheer, ik heb hem op de straat ontmoet en zijn gedrag is zeer onverklaarbaar geweest. Hoe zoo? Verklaar n. Ja, mijnheer Int is zeer zonderling geweest. Maar in welk opzicht? Of zoo gij wilt, mijnheer, zeer buitengewoon. Wees duidelijker, mejuffrouw; zeg ons, wat hij gezegd en gedaan beeft. Vooreerst is bij zoo hevig tegen mijaange- loopen, dat ik bijna omver viel en daarna heeft hij mij de buitensporigste dingen toegevoegd; hij heeft beweerd, dat mijn hoed te jong was voor eene oude vrouw gelijk ik, en te sierlijk voor eene kamenier. Daar ik niet kon veronderstellen, dat hij reeds zoo vroegtijdig beschonken was, heb ik gemeend, dat hij krankzinnig moest wezen om zoo iets van mij en van mijn hoed te zeggen. Hm! dat alles zou mij integendeel doen ge- looven, dat hij het volstrekt niet was, als ik niet bij ondervinding wist, dat krankzinnigen dikwerf Een leerling van de school te Arcueil, bestuurd door de paters Dominicanen heeft dit jaar Numero 1 tot toelating op de politechnische school behaald. Zulke ultramontaansche dompers! Toen Gambetta onlangs te Grenoble zijn rede voering hield, trad in zijn gezelschap voor het eerst ook zijn vader op, een eerzaam kruidenier uit Genua, doch thans plotseling een politieke per soonlijkheid geworden. Verschillende bladen hebben zich en hun lezers vrolijk gemaakt met cacogra- phische brieven van den ouden heer af te drukken; maar Paris-Journal" komt nu met de onthulling, dat Leon Gambetta eindelijk beoogt van zijn vader een senator te maken ten einde zijn eigen nede rige afkomst te doen vergeten. Daarom liet hij hem juist te Grenoble op het tooneel verschijnen; want Brillier, een der drie aftredende senatoren van dat district, heeft om redenen van gezondheid voor de candidatuur bedankt; zoodat daar juist plaats is voor den ouden heer Gambetta. Dat hij nog niet alt Franschman genaturaliseerd is maakt voor de radicalen natuurlijk geen bezwaar, evenmin als bij de verkiezing van den Badenzer Spulier, want de wet geldt voor hen slechts, als zij hun te pas komt. De vastgelegde luchtballon is den 8 dezer voor de laatste maal voor het publiek opgestegen. Den volgenden dag steeg hij nog tweemaal op, den eersten keer om den majoor Périer van den gene- ralen staf de gelegenheid te geven zijne reeks van vergelijkende waarnemingen, die hij met de beste barometers van de tentoonstelling gedaan heeft te eindigen, en den tweeden keer om Gambetta, Spuller en eenige hunner vrienden in staat te stellen een blik a vol d'oiseau over Parijs te werpen. Het was de eerste maal dat Gambetta zich weer in een luchtballon begaf, sedert bij den 7 den Octo ber 1870 met Spuller in het belegerde Parijs op steeg, om in de provinciën nieuwe legers te vor men tot voortzetting van den oorlog. De begraafplaats Père-Lacliaise te Parijs is op Allerheiligen-en Allerzielendag door meer dan 175,000 personen bezocht geworden, en het aan tal kransen, op de graven nedergelegd, wordt op 45,000 geschat. Het aantal loten van de groote loterij te Parijs zal 42 millioen bedragen; uit de buitenlandsche afdeelingen der tentoonstelling zal nog voor 150,000 frs. worden aangekocht. Men zegt dat de trekking den 15 n Dec- zal beginnen; de prijzen zullen tegen 50 centimes te zien zijn. Volgens hier ontvangen berichten uit Rome zullen de nuntii te Parijs en te Madrid tot kardinaal worden verheven. Er is eene statistiek opgemaakt van de vreemde lingen, die de tentoonstelling bezocht hebben, Het aantal bedraagt 203,17 5. De Engelschen maken het zulke vlagen van scherpzinnigheid hebben! sprak de docter, zicli tot John Morriss wendende. Ik hoop toch, mijnheer, dat men iemand, die de menschen beleedigd, niet vrijelijk op de straat zal laten loopen! merkte mejuffrouw Ro binson aan- Stel u gerust, wij zullen daarvoor zorgen, antwoordde de docter. Gij kunt gaan zitten. Mejuffrouw Robinson trad terug en langs Ge orge Morriss heengaande, keek zij hem zegevie- riend aan, als wilde zij zeggen: als het van mij afhangt om u in een gekkenhuis te doen opslui ten, zult gij gaan. George antwoordde haar met een minachtenden glimlach. Zijne verontwaardiging had plaats ge maakt voor meer koelbloedigheid en hij was zich zelven nu genoeg meester, om met belangstelling het verhoor der getuigen te volgen en er zich mede te vermaken. Maar zijn lachen onder deze omstandigheden werd beschouwd als een nieuw bewijs van krankzinnigheid en versterkte slechts het gevoelen van zijne rechters. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1