mx\Ë\LA.m Duitschland. Italië. Spanje. België. GEMENGD NIEUWS. Landbouwbe richten. grootste cijfer uit, namelijk 58.916; hierop volgende Belgen, die ten getale van 18.830 een bezoek aan de tentoonstelling gebracht hebben. Voor de Nederlan ders vindt men het cijfer van 6682. De Messager de Toulouse meldt, dat te Toulouse voor eenige dagen eene vrouw overleden is in den ou derdom van 106 jaar. Naar wij met zekerheid vernemen, en de Univers bevestigt het bericht, zal mej. Rothschild, de verloof de van den hertog de Guiche, zich in de Katholieke kerk laten opnemen. Zij wordt tot dien gewichti- gen stap voorbereid door den Eerw. heer Thissen, pastoor-deken te Frankfort a/M Een der hier gevestigde correspondenten van een der bladen wil weten, dat de Hertog van Cum berland, nu de vaderlijke nalatenschap zoo erg te genviel, uit nooddwang wel tot een vergelijk met Pruisen zal moeten komen. De raadgeving van den heer von Windthorst, die naar Weenen ont boden werd en die van geen schikking zou wil len hooren, zou alzoo niet worden opgevolgd. De Koningin van Engeland moet al haar invloed be zigen om den Hertog tot toegeven te dringen. Het feit, dat de kroonprins van Duitschland de zwager wordt van den Hertog van Cumberland, zal, naar velen zich hier vleien, zeker niet ongunstig wer ken op het treffen van een vergelijk. Graaf Rantzow, de schoonzoon van prins von Bismarck, die laatstelijk werkzaam was aan het De partement van Buitenlandsche Zaken, zal als le- gatieraad bij de Duitsche ambassade te Parijs wor den geplaatst. De Heer Grad, lid van den Rijksdag voor Elzas-Lotharingen is tot 25 mark boete of 5 da gen gevangenisstraf veroordeeld omdat hij. het Marpingsche bosch bezocht heeft. De redacteur van de Rhein. Westf. Volks Ztg. is volgens de Wesel Ztg., door de rechtbank tot 100 M boete veroordeeld, omdat hij zich bijge legenheid van de Sedanfeesten, de uitdrukking had veroorloofd ,/de beruchte Sedandag!" Het Socialisme breidt zich hoe langer hoe meer uit. Te Livorno hebben de studenten eene Carlo- Nobiling-Club opgericht en de volgende oproeping gedaan: „Voor toekomstige geslachten het aandenken te bewaren van die groote mannen, die zich met woord, pen en daad hebben gewijd aan de be vrijding van de menschheid, dat is de ver dienstelijke plicht van allen, die met goede ge dachten bezield zijn. „Door dezen geest bezield, hebben vele stu denten van de:e stad een Carlo-Nobiling-club gevormd, welke ten doel heeft, in de eerste plaats het voorbeeld van den onveisaagden Duitschen philosoof te beloonen door de oprechte bewon dering van een geheel volk; en in de tweede plaats, om onder zijn naam een vereeniging te stichten, die zich voorneemt om met alle moge lijke middelen te werken voor de bevrijding van het drievoudig juk, nl. het politiek, finantieel en godsdienst-juk. „Studenten! zoo gij de waarheid en de gerech tigheid liefhebt, vereenigt u met ons onder de banier van deze vereeniging en zijt bereid, om met ons in de toekomst te strijden tegen het af schuwelijk gedrocht, dat op zijn bleek voorhoofd deze drie nietswaardige woorden draagt: Gezag, Kapitaal, God. Ziedaar dus de theorien van de studeerende jongelingschap van het moderne koninkrijk. Arm Italië! De advocaat van Moncasi heeft van het gerecht dertien dagen tijd gevraagd tot het gereedma ken zijner verdediging. Het gerecht heeft dit ge weigerd. De verdediger van Moncasi zal van deze beslissing in hooger beroep komen. Een te Tarragona verschijnend blad zegt, dat de familie van Oliva Moncasi daar de algemeene achting geniet. Zijn vader, die reeds sedert eeni- gen tijd ziek was, is thans zooveel erger gewor den, dat men voor zijn leven vreest. Een zijner broeders een ontwikkeld en braaf man, die in goeden doen is, werd herhaaldelijk tot openbare ambten benoemd, die hij afsloeg, omdat hij aan een rustig leven de voorkeur gaf. Alleen de be noeming tot lid van den gemeenteraad had hij aangenomen. Geen van de leden der familie stond in betrekking met den ongelukkige, die zich zulk een treurige vermaardheid heeft verworven. De Etoile Beige had vernomen, dat de acte van beschuldiging in de zaak van T'Kint niet aan de dagbladen zou worden gegeven, zelfs niet nadat zij geheel was voorgelezen. De Redactie heeft daarop pogingen aangewend om reeds vooraf een afschrift of uittreksel er van te verkrijgen. Dat is gelukt, met het gevolg dat zij reeds vóór den af loop fl-r eerste zitting een breedvoerig uittreksel er van gaf, waarvan Maandag en Dinsdag meer dan 100,000 exemplaren zijn verkocht. Naar aan leiding daarvan heeft er een rechterlijk onderzoek plaats, waarbij een ambtenaar der justitie tot op de zetterij het personeel heeft ondervraagd. Het resultaat daarvan wordt nog niet gemeld. Het schijnt dat gedurende het dienstjaar 1878 niet minder dan drie duizend veroordeelingen hebben plaats gehad in de Brusselsclie garde-ci- vique (schutterij) welke bestaat uit vijf duizend man in werkelijken dienst. Wij lezen in de Gazette de Charleroi: „Zater- dag-ravond is te Marcinelle een verschrikkelijke misdaad gepleegd. Eene dame van Antwerpen, De P. bevond zich sedert eenige dagen bij haren schoonbroeder den heer Schtoen haar echtgenoot eensklaps aankwam en met haar een hevigen twist had. Gedurende den twist laad de de heer P. een revolver en loste twee scho ten op zijne vrouw. Deze werd aan het hootd ge troffen en viel bewusteloos op den grond. De P.. begaf zich aanstonds naar Charleroi en gaf zich aan de politie gevangen. Op het oogenblik van het ter perse leggen, vernemen wij dat het slacht offer overleden is. De Yelser Koemarkten zullen dit jaar gehou den worden op Zaterdag den 9den en 25en No vember. Volgens nadere berichten blijkt het dat de zoo genaamde Latijnsche Munt-Unie bestendigd is ge worden. Het „Utr. Dagblad." drukt aan het hoofd van zijn Stadsnieuws het volgende bericht met groote letters Sedert eenigen tijd loopen er geruchten van een toeleg, om de opheffing der Hoogescholen te Groningen en te Utrecht, ten gunste van Leiden en Amsterdam, te bevorderen. Bij het onderzoek in de Afdeelingen van Hoofdstuk I der Staatsbe- grooting, is de eerste aanval daartoe gedaan, zoo als blijkt uit het daarvan verschenen verslag. Die aanval was nog niet geheel direct. Hij zal nader met kracht worden ondernomen, vooral van Am- sterdamsche zijde. In de Bommelsche Ct. leest men eene adver tentie van dr. H. Roodhuijzen jr., die daarin me dedeelt, dat hij 25 jaren curator van de Latijnsche school was, en in Februari 11. een dankbetuiging van den gemeenteraad ontving voor zijne dien sten, als conrector der gemeente bewezen. Hij zegt verder, dat de meerderheid van den gemeen teraad hem den 28sten October 11. als curator ontsloeg op voorstel van het raadslid Den Ouden met het oog op een drietal artikelen voorkomen de in de Arnh. Ct. De heer Roodhuijzen eischt thans van den voorsteller het bij die gelegenheid gesprokene in te trekken. Wil hij dit niet doen, dan noodigt hij hem uit, zich niet als een laf aard achter art. 47 van de gemeentewet te ver schuilen. Z. M. de Koning heeft het verlangen te ken nen jjegeven, een opgave te ontvangen van de na men en woonplaatsen der hoofddirecteuren, pre sidenten of voorzitters van de voornaamste wees huizen in het geheele Rijk, zoowel door de wijze van oplevering der weezen als door het getal ver pleegden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de Commissarissen des Konings in de provinciën verzocht, hem zoo spoedig mogelijk in staat te stellen, aan den wensch des Konings te vol doen- Amsterdam, 7 November. Eene Commissie, welke zich alhier heeft georganiseerd tot voorbe reiding van de feestelijke ontvangst van Z. M. den Koning en Zijn gemalin, heeft reeds ver schillende vergaderingen gehouden en ook gisteren avond weder een bijeenkomst gehad. Bij haar is reeds van Z. M. het bericht ontvangen, dat de Koning langs den Rhijnspoorweg naar de hoofd stad zal komen, zoodat de intocht in de stad door de aan het Rhijnspoorstation gelegen wijken zal plaats hebben. Reeds nu kunnen wij mede- deelen, dat de Amsterdamsche Commissie zich beijvert om aan de aanstaande feestviering zooveel mogelijk luister bij te zetten en trachten zal haar zoo smaakvol mogelijk te organiseeren, opdat Am sterdam een voorbeeld geve, waardig zijn rang als hoofdstad en waardig de eer, die het geniet van het eerst het Koninklijk paar op zijn gebied te mogen begroeten. Aan deze mededeeling kun nen wij het bericht toevoegen, dat bereids een aantal jongelieden en andere ingezetenen in de hoofdstad zich hebben vereenigd, om zich als eerewacht te constitueeren ten geleide van Z. M. en van Nederlands aanstaande Koningin, bij hun blijden intocht in de hoofdstad des Rijks. Drachten7 November. Eergisteren-namiddag is een moord gepleegd, naar men zegt tengevolge van een twist tusschen vader en zoon. De justitie, vergezeld van dr. F. Hessel alhier, heeft zich on middellijk naar die plaats begeven. Nadere bijzon derheden zijn nog onbekend. Willemstad, 7 November. Maandag-ochtend is een groot ongeluk gebeurd aan het Stampergat- sche veer, over de rivier de Mark, tusschen Fijnaart en Gastel. De aldaar bestaande brug was Vrijdag avond te voren door een vaartuig aangevaren en zoodanig gehavend, dat de passage daarover niet alleen voor rijtuigen, maar ook voor voetgangers was gestremd- De passage voor voetgangers ge schiedde nu per bootje, dat langs een lijn werd overgetrokken. Toen nu 's morgens vroeg de ar beiders zich aldaar naar hun werk wilden begeven, werden er onbedacht te veel, en wel 20 te gelijk, in een boot geladen, die door den sterken golfslag omsloeg, zoodat allen te water geraakten. Door de vele schepen, die in de Mark lagen, was er spoedig genoeg hulp bij de hand en na vele pogingen gelukte het, van de 20 personen 19 te redden. De ander, een oppassend jongeling van 15 jaar was het slachtoffer van de ramp. Kralingen, 7 November. Een met een paard bespannen boerenwagen viel, door het schrikken van het paard, van den Hoogen Zeedijk naar benedendijks. Een heer met zijn dochtertje van vijf jaren passeerde juist dat punt, waar de wa gen met paard neerviel, en wel met dat ge volg dat het kind onder het paard kwam. Met, een lichte kneuzing aan den neus is het kind er van afgekomen, de heer en de voerman met den schrik, terwijl er aan den wagen niets was gebro ken, zoodat de voerman zijn weg weder kon vervolgen. Venlo, 6 November. Gisteren werd door den chef van den dienst der ambtenaren te Reuver aangehouden een kar met paard, waarop 739 liter spiritus geladen was. De voerman is onbekend en voortvluchtig. Kar en paard zijn heden aan den meestbiedende verkocht. Zwolle7 November. De mazelen-epidemie onder de kinderen blijft hier voortduren. In de maand October werden niet minder dan 342 ge vallen aangegeven, waarvan 7 met doodelijken afloop. Gedurende datzelfde tijdvak kwamen 11 ge vallen van roodvonk voor. IJmuiden, 7 November. Gedurende de maand October zijn te IJmuiden geschut, naar zee: 211 vaartuigen, inh. 46,026 ton waaronder 67 stoomb. inh. 30,718 ton; uit zee: 216 vaartuigen inh. 53,836 ton, waaronder 72 stoombooten, inh. 32,051 ton. In October 1877 werden naar zee ge schut: 159 vaartuigen inh. 63,298 ton, waaron der 89 stoombooten inh. 45,245 ton, en uit zee: 140 vaartuigen, inh. 63,120 ton, waaronder 69 stoomb., inh. 47,914 ton. Te Utrecht wordt in den circus een vet varken verloot; men zou denken dat hier een vetge mest varken bedoeld wordt. Dit is echter niet het geval, het is een big, met vet besmeerd, die door den gelukkigen winner zelfs uit de manege moet worden gehaald, „geholpen" door de Clowns. Bij het dérailleeren van een goederentrein te Horst (Limburg) werd de spoorwegbeambte Gubbels van Venlo mede daarheen ontboden om te helpen. Hij had het ongeluk tusschen de buf fers te geraken, en dit was van dat gevolg dat hij op de plaats dood bleef. Hij laat een wedu we met 3 kinderen na. Uit Waalwijk meldt men: In den laatsten tijd wordt in deze nijvere streek schier totale stilstand op onze looierijen waargenomen. De huiden- en lederhandel, benevens de schoenma kerijen, ondervinden hetzelfde lot. Nog zelden was de toestand zoo lusteloos als thans. Het bekende lokaal Frascati te Amsterdam is voor ruim een ton gouds verkocht; waarschijn lijk zal het gebouw voor kantoren met een mon sterzaal voor tabak worden ingericht. De dienstbode Marguerite Schotman was Zondag 50 jaar in dienst bij de familie 't Hooft van Benthuizen te Dordrecht, wat zeer feestelijk werd gevierd. Eene deputatie van de afdeeling van 't Nut overhandigde haar een getuigschrift. Zondag stond bij het middag-appèl het ba taljon mineurs en sappeurs te Utrecht aangetre den. Twee der manschappen bleken in beschon ken toestand te zijn; de kommandeerende officier gelastte hen zich naar het achterste gelid te be geven; in plaats van aan dat bevel te gehoor zamen, springen beiden de Kruisvaart in, drei gende ieder die hen naderen wilde tc zullen ver drinken, zoodat men ten slotte genoodzaakt was met roeibooten hen uit het water te halen en naar een veiliger plaats te brengen. Dinsdag-namiddag had op den Grutters- dijk buiten de Weerd te Utrecht het volgend ongeluk plaats. Yan een in beweging zijnden rolwagen, waarop balen wol geladen waren, viel een dier balen op een paar voorbijgaande vier jarige knapen, ten gevolge waarvan zij ieder een hunner beenen braken en kneuzingen aan de borst bekwamen. De correspondent van de Pr. Drentsche en A ss. Ct. te Zevenwouden meldt, en zegt voor de waarheid in te staan, dat het burgerlijk arm bestuur aldaar voor zijne rekening de kosten zou genomen hebben voor het ontbieden van den duivelbanner, om een zoogenaamde „behekste" vrouw te genezen. Het armbestuur deed dit zegt de correspondent op verzoek van den man der vrouw, omdat de kosten voor het be hoeftig gezin te zwaar waren. Uit Delft wordt gemeld: Heden-voormiddag werd door een landbouwer bij de politie aangifte gedaan, dat hem in eene tapperij aan de Paar denmarkt alhier een bankbiljet van f 40 was ont vreemd. De tapperij werd door de politie in het oog gehouden, en toen de tapper de woning verliet, werd hij aangehouden. Aan het bureau van po litie gebracht bleek bij onderzoek, dat hij het bankbiljet tusschen de voering van zijn pet had verborgen, ofschoon hij eerst ontkend had iets van de zaak te weten. Een 18jarig jongeling, behoorende tot da bemanning van den Nederlandschen schoener Marcliienna, kapt Nepperus, van Dantzig naar Gent bestemd en liggende voor de sluis te Sas van Geut, is aldaar uit de sloep in het kanaal gestort en verdronken. Een zeldzaam geval van brutale oplichterij heeft zich dezer dagen te Utrecht voorgedaan: Vóór eenige maanden meldde zich bij de Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen al daar een zeker heer aan, zich noemende Von Dürselen, die voorzien was van uitmuntende aan bevelingsbrieven van baron D. van H, te 's-Gra- venhage. O. a. ook ten gevolge van deze aanbe veling, werd hij bij genoemde Maatschappij aan gesteld en wist hij zich tevens van deze aanstel ling te bedienen, om niet alleen bij eenige per sonen krediet te bekomen, maar ook om van een wijnhandelaar te 's-Hage, met wien hij zicli als agent verbonden had, een vrij aanzienlijk voorscliot te verkrijgen. Den lsten dezer vond hij het echter goed, om de Maatschappij, zijne krediteuren en den wijnhandelaar den rug toe te keeren en, zooals men het noemt, met de noorderzon te vertrekken. Zou men het geloo- ven, dat deze heer, zooals is gebleken, tot de aanzienlijkste kringen in Berlijn behoorde, en wel een zoon van den welbekenden graaf von Alvensleben en gewezen ulanen-officier bij de Pruisische garde is? Iemand vervoegde zich eergisteren bij de por tierster van een woning in de rue Richer te Pa rijs met twee pakjes, die, naar hij zeide, bestemd waren voor een der bewoners van het huis. Hij voegde er twee rekeningen bij, waarop geschreven stond; prijs netto 10 frs., geteekend Laroclie, rue d'Enfer. De portierster betaalde de 20 frs„ maar toen de bewoner t'huis kwam, zeide hij, dat hij nergens van afwist. De pakjes bevatten alleen steentjes. De portierster ging naar den commissaris van politie, die haar zeide; „Indien het een troost voor u kan zijn, weet dan, dat ge de zevende persoon zijt, die zich daarover bij mij komt beklagen." Te Chapelle-Saint-Sauveur, in Frankrijk, heeft een echtpaar van hunne 16 kinderen er 12 om het leven gebracht. Beide zijn gearresteerd. Dezer dagen vond een eerlijk huurkoetsier te Parijs, bij het schoonmaken van zijn rijtuig niet alleen een portemonnaie met geld, maar ook alle stukken tot het innen van een erfenis van l'/a mil- lioen francs, die door een zeer verstrooiden rei ziger vergeten waren. Eergisteren-avond ontstond te Rotterdam ten gevolge van het uitblazen van een brandende petroleumlamp een begin van brand, die geluk kig spoedig werd gebluscht. Van de honderd keeren dat een petroleumlamp wordt uitgeblazen merkt de Rott: Ct. hierbij op geschiedt dit negen-en-negentig malen boven aan het glas; even zooveel malen bestaat daardoor het zelfde gevaar van brand. Wanneer de oliehouder (peer) niet geheel is gevuld, loopt men gevaar, dat de ledige ruimte door de warmte der olie met gas wordt gevuld, dat volkomen gelijk is aan licht gas. Gebeurt het nu dat de pit in den brander wal te smal is en de pijp dus niet geheel ge vuld, dan blaast men de vlam door de open ruimte naar beneden; het gas ontvlamt en doet de peer springen, de heete olie vat vuur, ver spreidt zich over kleeden, meubelen enz., en wat verder de gevolgen zijn kan men bijna da gelijks in de couranten lezen. Wil men een pe troleumlamp zonder gevaar uitdooven, dan draaie men de pit gelijk met de pijp, maar ook niet lager, anders loopt men gevaar dat de vlam toch in de peer slaat en een ontploffing ten gevolge heeft; vervolgens blaze men van onderen door de luchtgaten de vlam uit. Uit Zeddam meldt men van 6 November: Van de Maandag 11. te Doetinchem gehouden jaarmarkt huiswaarts keerende, bezocht een in de buurtschap Azewijn wonende kleermaker een her berg alhier, waar hij, om uit te rusten, zich naar eene voor hooi, stroo enz. bestemde bergplaats begaf, die boven den stal gelegen, daarvan slechts door van elkander liggende balken was gescheiden. Kort daarop is hij, tusschen de balken door, naar beneden gevallen en op het ijzeren gedeelte van een stroosnijder neergekomen. Hij werd aan het hoofd dermate gewond, dat, ondanks spoedig verleende geneeskundige hulp, een doodelijke afloop waarschijnlijk is te achten. Te Nieuwveen bij Alphen werd gisteren avond omstreeks 8 ure brand ontdekt, die bleek ontstaan te zijn in eene slaapkamer, waarin vier kinderen ter ruste lagen. Toen de moeder, oin de kinderen te redden, de kamer binnenkwam bleek, dat de kleinen, van welke het oudste ruim 4 jaren en het jongste dertien maanden oud was, reeds alle gestikt waren. Verschrikkelijk oogenblik voor de arme moeder, wier man afwezig was. Door spoedige hulp van de brandweer werd de brand tot bedoelde kamer beperkt. De Molkerei-ausstellungdie in Maart 1879 te Ber lijn zal plaats hebbenonder medewerking van den Prni'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2