NIEUWE Mo. 223. Zondag 17 November 1878. 3e Jaargang. De praktijk van het radicalisme. BUITENLAND. Frankrijk 1AAMEI (MME ABONNEMENTSPRIJS Per S maanden voor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Feiten bewijzen meer dan woorden. Gedachtig aan die spreuk zullen wij thans door het wijzen op daadzakende stelling bjj vernieuwing staven, zoo dikwerf door ons verkondigd, dat de heeren radicalen, als zij de macht eenmaal in handen hebben, geheel anders handelen dan zij volgens hun opgeschroefde theoriën, luide uitgebazuind toen zij het gezag nog moesten vermeesteren behoorden te doen. Het is op België dat wij daartoe de aan dacht onzer lezers willen bepalen. In dat rijk regeerde jaren achtereen een anti-radicaal, katholiek ministerie. Dit bewind maakte zóó weinig misbruik van zijn standpunt, dat velen zijner geest verwanten oordeeldenhet met meer kracht tegen zijn bestrijders te velde trekken en duidelijker zijn eigen kleur bekennen moest. Ondanks dien aandrang bleef het kabi- net-Malou den zeer gematigden weg betre den; het eerbiedigde en handhaafde eerlijk en met nadruk aller vrijheidzooals die bij de Belgische constitutie gewaarborgd is. net deed zelfs meer dan dat, zonder daartoe door de parlementaire meerderheid gedrongen te worden, welke volstrekt niet met die wijziging op had, omdat zij wist, dat de tegenpartij er haar voordeel mede zou doenstelde het behoudend bewind een nieuwe manier van stemmen voor, die naar men beweerde, alle stembusmisleiding zou voorkomendoch die werkeljjk tot resultaat zou hebben, dat de radicalen weder mees ter zouden worden van het gezag. De ervaring heeft die laatste verwachting vervuld. By de eerste periodieke verkiezing voor de Kamer, bleven de behoudenden in de minderheid. Een ministerie uit de nieuwe meerderheid trad op. Even als in Nederland moest het gesteund worden door de vereenigde radi calen. De gematigden hadden zich bij de geavanceerden gevoegd. En waarmede debuteerden nu in België de liberale heeren? Met een kieswet-hervorming, die enkel werd ondernomen om den invloed der be- FE U1LLETON. GEORGE MORRISS, of BE WAARHEID GEDURENDE EEN ENKELEN DAG. Vervolg. Deze hield haar gelaat met haren zakdoek be dekt, en weende, of liever hield zich als weende zij. Toen hij bij mij kwam, was het omstreeks een uur. De heer Morriss voer hevig tegen mij uit. Hij heeft mij diep beleedisd. Vertel ons, wat hij gezegd en gedaan heeft, hernam de docter. Hij heeft mij woedend aangezien, terwijl hij vreeselijk de wenkbrauwen fronsde, ging Louise Brown voort; ik werd zoo bang voor hem, dat ik bijna in flauwte vielhij heeft mij ver zekerd, dat ik monsterachtig leelijk was. Op die wijze bracht zij het gezegde over van George: «dat zij noch eene schoonheid, noch een engel was «maar gelukkigerwijze had Louise Brown houdenden nog meer te verzwakken. Precies als overal bezigden de liberale zwetsers hun overwicht, om daarmede hun tegenpartij, zoo mogelijk, ten dood toe te drukken. 't Was evenwel slechts een begin der smarte. Nog andere liberale weldaden moesten het deel der Belgen worden. De jongste troonrede, door koning Leo pold II uitgesproken, (maar, natuurlijk, door de heeren liberale ministers vervaar digd) kondigt een onderwijshervorming aan welke aan de geestelijkheid allen invloed op het onderwijs zal ontnemen. Ieder beseft, wat dat voor België, een bijkans geheel katholiek land, betoekent de godsdienstlooze school. Welk een schoon vooruitzicht voor een natiedie, zeker nog haar meer der heidde kiezers en niet-kiezers bijeengevoegd, aan haar godsdienst gehecht is. Verwonderen doen wjj ons niet over de houding der Belgische liberalen. Het politiek liberalisme in België is daar, meer wellicht dan elderséén met het grofste ongeloof en materialisme. De libre penseurs zijn toch een ras van menschen, die aan niets gelooven dan aan zich zeiven en aan de macht van het goud zij bennen geen hoogere wereld dan die van het oogenblikkelijk leven, gewijd aan louter zingenot. In de loges zijn die vrjje mannen, vrij van alles, ook van het geloof aan een eeuwigheid en een Vergelder, natuurlijk uit beginsel t'huis. De vrij-metselarijwelke echter, in strijd zelfs met haar naamniet opbouwt maar afbreektis de levenssfeer voor de mannen der ontkenning. Zulke lieden moeten wel een afkeer hebben van alle verkondigers eener hoogere waarheid dan die op het schootsvel van een metselaar kan worden geborgen en gedra gen. Een school, waarop nog in de gods dienst wordt onderwezenwaar aan de kinderen wordt ingeprent, dat er een God isdie leeft en heerschten die rekenschap zal eischen van 's menschen daden, zulk een school is den vrijdenkerden vrijmet selaar een gruwel. zich niet onder eede verbonden de waarheid te zeggen. Verder, mijn kind? vroeg de docter. Het is mij onmogelijk alle» te herhalen, wat hij mij heeft toegevoegd, vervolgde het meisje en ik smeek u mij niet meer te ondervragen. Ik hoop, dat men mij niet dwingen zal de vrouw te worden van een man, die krankzinnig is! ik zou er nimmer in bewilligen! zeide mejuffrouw Brown eindigende. Stel u gerust, mijn kind; later zal men zien; maar voor het tegenwoordige is daarvan geen sprake meer, hernam de docter, die te zeer ge troffen was door de kinderlijke schoonheid van het meisje, om hare ongevoeligheid op te merken. Thans, mijnheer zeide John Morriss, zich tot den docter wendende, weet gij alles, wat er gebeurd is. Wat is uw gevoelen? Hij ziet er op dit oogenblik kalmer uit,zouden wij hem niet hier kunnen houden? Ik beken, dat het mij zeer smartelijk zou vallen reeds van daag van hem te moeten scheiden. Ik vrees, antwoordde de docter, dat zijne Zonder God in de wereldenkel te leven voor het vermaak en voor het wegstervend heden; dat is de hoogste wjsheid, de al leen zaligmakende waarheid, welke de jeugd moet worden aangeprezen. Wie zou niet gruwen van zulk een leer En toch tracht men aan haar thans de zegepraal in België te verzekeren. Mogelijk is het, dat zij aanvankelijk veel kwaad zal stichtendat zij velen verleiden zal, maar ten slotte, Hij, die meer is dan al de radicalen in alle landen te samen en Wiens beloften vervuld zullen worden, als het Rijk van Satan, van alle spotters en vijanden van 'tKruis, voor altijd tot mach teloosheid zal zijn gedoemd, zal het Chris tendom doen zegevieren, al schijnt het tel kens zijn ondergang en vernietiging nabij. Ook in Belgie vermogen de vijanden van het Godsrijk op den duur niets tegen Hem, Wiens raad zal bestaan. Yoor een tijd echter en dat is reeds ramp genoeg bunnen zy heilloos werken op de opvoeding der jeugd en op de ont wikkeling van den volksgeest. Dat alles is erg, is schandelijk en scha delijk; doch het ergste van alles in deze quaestie is het verraad, dat door de Belgische liberalen tegenover de Katholieken wordt gepleegd. Toen de liberale bent in 1830 de Bel gen in Noord-Nederland wilden vervreem den, hitsten zij de geloovige Katholieken tegen de toenmalige Regeering door allerlei middelen op. Nu werden de Katholieken ver drukt doch was België maar eenmaal zelfstandig, dan zou de godsdienst waarljjk tot haar recht komen. Zoo luidde het programmazoo werd aan vankelijk ook gehandeld. De wolf kwam evenwel spoedig uit zijn schapenvacht te voorschijn. Ras bleek het, dat de Katholieken slechts waren gebruikt, geëxploiteerd, en dat de li beralen in België niet anders waren dan buiten de grenzen van dat Rijk. Gedurende langen tijd scheen het alsof de liberalen van leeftijd niet met de jongere soorten van liberalen zouden willen mededoen. Maar het partij-terrorisme werkt ook in België uitstekend, de oudjes vallen ten slotte den jongskens bij. tegenwoordige kalmte slechts het gevolg is van zijne lichamelijke uitputting en hij spoedig weder een nieuwen aanval van razernij zal krijgen. Gij hebt gelijk, docter, merkte een der aan wezigen aan. Gij moogt u verzekerd houden, dat het "niet over is en hij het spoedig weder zal krijgen. Tk heb onderscheidene malen krank zinnigen gezien en de ondervinding heeft mij ge leerd, dat men hen niet moet vertrouwen; zij zijn listig en ongemeen behendig om iemand te mis leiden. De lust kon hem ook wel eens bekruipen ons allen te vermoorden en h-t huis in brand te ste ken liet mejuffrouw Robinson zich hooren,bevreesd, dat het slachtoffer harer wraak haar zou ontgaan. Mijn Godhoe is het mogelijk! riep juffrouw Morriss snikkend uit. Die arme knaap, hij zou in staat zijn in het water te springen! John, het is wel treurig voor ons; maar ik ge loof, dat het veel voorzichtiger zou wezen hem nog heden avond te laten wegbrengen. Mat dunkt u daarvan, docter? Ik ben ook van oordeel, dat zulks de vei- De geschiedenis van de jaren 18301832 wordt openlijk verscheurd; de radicalen breken driest met al hun beloften en toe zeggingen. Wat zou hun ook heilig zijn, nu zjj niet meer in den Heiligen, den God der Openbaring gelooven Leerrijk is dat Belgisch incident zeker. Het doet duidelijk zien, dat hij, die op ra dicalen bouwt, nog minder dan op een zand grond vertrouwt. Het radicalisme is de zichtbaar gewor den trouweloosheid. Als het heden, om naar boven te komen, zich als vriend voordoet, zou het morgen, dood bedaard, den gewon nen vriend opofferen, zoodra hij maar in den weg staat. De kielmannen van de Pa- rijsche achterbuurten, die de ladder vast hielden, waarlangs Gambetta naar boven klom, zal hij, als hij maar eens op den zetel zit, als 't moet in het belang der vrij heid, uiterst kalm, zien onschadelijk maken. Zóó Gambetta, zoo alle radicalen, overal en altijd. Men overwege dit ernstig en zegge het voort. De vergulde haan der torenspits van de Notre- Dame te Parijs is door den wind afgerukt. Is hij niet in de Seine gevallen dan heeft de vinder een mooi voordeel: de vogel is gevuld met munt stukken. Als herinnering aan onzen tijd had men in het lichaam Fransche munt gelegd in goud, zilver en koper, van de centimes tot het honderd francsstuk, en daarbij waren gevoegd goudstuk ken met het borstbeeld van alle souvereinen in Europa. Al dat geld, onbedekt in de holte van den haan nedergelegd, klonk telken keere als de wind hem deed draaien. Die gedachtenis-voor werpen, bestemd voor de nakomelingschap, zijn misschien reeds gekaapt, door een tijdgenoot. Een Hongaarsche Graaf, Geza Zichy, wordt thans te Parijs algemeen bewonderd wegens zijn heerlijk pianospel met de linkerhand. In den be ginne wilde niemand gelooven, dat men met één hand goed pianospelen kon. De Graaf werd dan ook in den salon Erard, waar hij zich eiken dag oefent, door verscheidene nieuwsgierigen bezocht. Deze konden zijn spel niet genoeg roemen, en thans wordt de Graaf in de aanzienlijkste krin gen van Parijs ontvangen. Den 1 Nov. was hij de gast van den Prins van Wales. Onlangs woonde de Graaf eene soirée bij, die de hoofdredacteur ligste partij is. In dat geval moet het dan maar hoe eerder hoe beter, hernam John Morriss.Wiliemanduwer zoo goed zijn een rijtuig te gaan bestellen, ver volgde hij, terwijl hij, met angst naar George keek die ondanks de touwen, waarmede hij aan han den en voeten gebonden was, bovenmenschelijke pogingen deed om zich van de sofa op te richten, op welke hij echter met van woede bliksemende oogen weder nederzonk. Mijn God,mijn God.dat arme kind riep de tante uit: daar krijgt hij weder een aan val! Spoedig een rijtuig!Hij zal zich bezeerenzich den dood aandoen De bedelaar wilde ijlings heengaan om er een te halen, toen bij de deur openende, tegen twee nieuwe bezoekers aanliep. Het waren Helena Lysle en Charles Davy. Bij het zien van Helena maakte George eene beweging om op te staan; maar werd door den docter en ziju oom daarin verhinderd. Wordt vervolgd. WTIIh' AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dingsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1