BïOENLAim Engeland. Duitschland. Rusland. GEMENGD NIEUWS. ▼an de Figaro gaf. Dit blad schrijft van zijn «pel: „Er was ook een muziekliefhebber, Graaf Geza Zichy tegenwoordig, een Hongaarsche mag naat, die het ongeluk had op de jacht de rech terhand te verliezen. En toeh speelt hij met on- vergelijkend talent piano. Hij heeft de Faust- fantaisie op bewonderenswaardige wijze voorgedra gen. Hij heeft slechts eene hand, maar schijnt a quatre mains te spelen." Te Lyon is een meisje van 13 jaar aan honds dolheid bezweken; het kind had de gewoonte zieh door haar hond in het gezicht te laten likken; zij was niet gebeten geworden. Twee lotelingen, die te Alzonne uit den trein stapten, werden door een locomotief overreden; de een werd vermorzeld, van den ander het hoofd van de romp gescheiden. Een handelaar in het zuiden des lands heeft, naar luid van den Figaro, aan Paul de Cassag- nac een brief geschreven, waarin hij hem te ken nen geeft, dat hij de kosten zijner nieuwe ver kiezing geheel en al voor zijne rekening neemt: al mochten die ook 50,000 of 60,000 fr. bedra gen. Hij schrijft er bij, dat de Cassagnac dat aanbod om redenen van kieschheid niet behoeft af te slaan, aangezien het slechts een voorschot, is dat hij ontvangt, daar de handelaar hem tot zijn erfgenaam heeft gemaakt. De briefschrijver, zegt Figaro, is millionair. Le National ontving bericht, dat te Allemans- de-Drapt, arrondissement Marmande, een 19-jaiig jongeling zijn vader, zijn moeder en zijn groot moeder heeft vermoord. Hij is gearresteerd en men heeft terstond een onderzoek ingesteld. Het aantal personen, die de tentoonstelling be zocht hebben, dag aan dag bij elkaar geteld, krijgt men een cijfer van meer dan zestien mil- lioen. In een Zaterdag gehouden speciale vergadering van leden van het gemengd verbond van katoen spinners werd een besluit genomen, waarin den spinners wordt aangeraden om, wegens de 10 pCt. loonvermindering, den arbeid voor minstens één maand te staken. Bijna de helft der katoenspinnerijen te Ashton en Lyne hebben, wegens de stremming in den handel, den arbeid geheel gestaakt, terwijl de overigen op half-tijd werken. Een groot aantal werklieden loopen ledig. Naar the Times verneemt, is het den heer Stearns gelukt, zijn dubbelwerkend telegraafsysteem in toepassing te brengen op den Engelsch-Ame- rikaanschen kabel. Van wege dehooge Regeering is bevel gegeven, dat alle inzamelingen van gelden, met het open baar of schijnbaar verborgen doel om daarmede de sociaal-democratische of socialistische propa ganda te bevorderen, door de plaatselijke autori teiten moeten worden verboden. Het congres der Fortschritts-partij, 't welk eerlang hier bijeen zal komen, zal, naar het zich laat aanzien, niet druk worden bezocht. Er wor den hoogst geanimeerde debatten te gemoet ge zien, daar er in den boezem der partij over be langrijke vraagstukken groot verschil van gevoe len bestaat. Naar the Globe verneemt heeft de Russische Regeering bij een buitenlandsche firma een groot aantal Gatling-kanonnen besteld. Hiervan zijn er 50 bestemd voor de Zwarte Zee-vloot en 20 voor de in Amerika in aanbouw zijnde kruisers. De Goudsche Ct. dringt er op aan, dat een der Kamerleden het initiatief zal nemen-om voor een flinke reddingdienst een post op de Staats- begrooting te brengen, als de Regeering mocht aarzelen, den put te dempen vóór nog meer ram pen te betreuren zijn. De afdeeling Rotterdam van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-verbond heeft zich in een adres aan Z. M. den Koning ten volle aan gesloten bij het adres, Z. M. toegezonden door het Hoofdbestuur van den Multapatiorsbond, daar zij volgaarne erkent, dat het misbruik van sterken drank een hoofdbron is van ellende, waarin tal van Zr. Ms. onderdanen reeds zijn of nog zullen worden gestort. Adressante voegt haar bede bij die van den Multapatiorsbond, dat het Z. M. moge behagen, zulke wetgevende bepalingen in het leven te roepen, waardoor de gelegenheid tot het mis bruik van sterken drank zoodanig worde beperkt, als voor het geluk en de welvaart des volks de meeste waarborgen oplevert. Kralingen, 15 Nov. Naar men verneemt wor den alhier gelden ingezameld voor een inrichting voor havelooze R. C. kinderen, alsmede voor zie ken en armen. s'Gravenhage. 14 November, Een alleronge lukkigst voorval had gisteren-avond ten ongeveer 6 ure in de Oranje-kazerne alhier plaats: De vrouw van een gehuwd soldaat had dc onvoor zichtigheid gehad, haar kindje van 11 maanden een oogenblik in den kinderstoel allen te laten, terwijl zij een boodschap moest verrichten. In haar afwezigheid wierp het wicht, door aan het tafelkleed te trekken, de brandende petro leumlamp om, met het treurig gevolg dat het in een oogenblik in lichtelaaie vlam stond en eenige uren daarna aan de gevolgen bezweek. De brand was onmiddellijk gebluscht. Deventer, 15 November. Twee jongens van 11 en 12 jaren kwamen Zondag-avond in een winkel en kochten ieder een sigaar. Terwijl de winkelier deze ging halen, maakte zich een hunner van een half flesehje cognac meester, hetgeen niet ontdekt werd. Maandag-avond kwamen zij terug en kochten weder ieder een sigaar. De winkelier zag nu, dat, terwijl hij de sigaren ging halen, een hunner met een kistje sigaren wegliep. Daarop sloot hij den achtergebleven jongen in den winkel op en vervolgde den ander, die, toen hij dit be merkte, het kistje sigaren wegwierp en het hazepad koos. De opgesloten jongen bekende daarop aan den winkelier, dat hij nog drie kameraden had, 11, 12 en 14 jaren oud, met wie hij 's avonds op diefstal uitging, en dat een hunner de hoofd man was. Hierop leverde de winkelier den jeug digen booswicht aan de politie over. Schiedam, 14 November. Heden-ochtend is W. Horsman, knecht bij den bouwman C. de Ronde, aan de Hooge Boomen, met een mestkar rijdende, van die kar gevallen, met het ongelukkig gevolg dat de wielen hem over het hoofd en den hals gingen, zoodat het hoofd letterlijk te pletter gereden werd. De ongelukkige was terstond een lijk. Tegelen, 14 November. Yrijdag-avond om 8 ure begaf zich de zuster van den Eerw. heer pastoor P. van hier, onder begeleiding van den voerman, met de koetskar naar Kessel, huiswaarts. Toen zij zich te Steijl met de veerpont over de Maas lieten zetten, werd het paard in de pont schichtig, waarop de veerman bijsprong om dit te beteugelen, doch het werd hem meester en stortte hij met paard en kar midden in de rivier. Naar wal gezwommen zijnde, ontwaarde hij, dat voren bedoelde zuster P. mede in de rivier lag, waarop hij zich andermaal te water begaf en hij eerst de drenkelinge en vervolgens kar en paard behouden aan wal bracht. Arnhem, 14 November. Eergisteren werd hier per spoor aangevoerd een partij afval van var- kensvleesch, verzonden door de weduwe Proesse te Hengelo (Gelderland) en bestemd voor twee slijters in dergelijke waar alhier. De bovenste laag van dat vleesch zag er vrij goed uit; doch dieper in de mand bevond zich niets dan vleesch, afkom stig van varkens die aan de varkensziekte geleden hadden, zoodat de geheele bezending, ongeveer 40 kilogr.werd afgekeurd en door de politie op de gewone manier onbruikbaar gemaakt. IJmuiden, 14 November. Naar men verneemt zullen Gedep. Staten het voorstel doen, om aan de gemeente Yelsen een som van f 23,000 uit te keeren voor den bouw van een school met onderwijzers-woning alhier. Door den jongsten storm is te IJmuiden geen schade aangericht, noch aan de beide hoofden, noch aan de golfbrekers- 'sGravenhage. 14 November Gisteren-avond is in een hofje op de Yeenlnan een kindje van 17« jaar bijna weder het slachtoffer geworden van de onvoorzichtigheid der moeder. Op het geschrei der kleine kwamen de buren toeschieten, die eenige kleederen bij de kachel vonden, welke daar te droogen hingen en vlam gevat, terwijl het vuur zich ook reeds aan het kind had medegedeeld. Het wieht heeft deerlijke brandwonden aan hoofd en armpjes. De moeder was even een boodschap in den omtrek gaan doen. Amsterdam, 15 November, Bij het in aan bouw zijnde stoomgemaal te Zeeburg is heden een steiger ineengestort, waardoor 18 werklieden van een hoogte van ongeveer 10 meter naar be neden vielen. Zeven hunner werden gekwetst, waarvan vier lichte kneuzingen en drie min of meer ernstige verwondingen bekwamen. Kralingen, 12 Nov. Op den stal van den veehouder d. G. alhier is de besmettelijke long ziekte weder uitgebroken; één rund is aangetast, hetwelk zal worden onteigend en afgemaakt. Se dert Aug. 11. had zich geen geval van longziekte meer voorgedaan. Utrecht, 14 November. Een brutale aanran ding had hier gisteren-avond plaats. Zekere II-, klerk bij de werkplaats van den Ned. Rhijnspoorweg, had de gewoonte het geld, dat onder zijn berus ting is, mede naar zijn woning op den Daalschen dijk te nemen. In die druk bevolkte buurt, op slechts weinige schreden van zijn woning en vlak onder een gaslantaarn, werd hem nu ten half ne gen ure door een onbekend manspersoon een ko- lenzak over het hoofd geworpen. Hij viel op den grond, ontving eenige hevige slagen op het hoofd doch liet den geldzak, dien men hem trachte te ontrukken, niet los. Op zijn geroep van moord schoten onmiddellijk een aantal buren toe, doch de aanrander maakte van de verwarring gebruik om te ontsnappen; den kolenzak liet hij echter achter en men hoopt, dat deze, daar hij eenige merken draagt, nog tot de ontdekking van den brutalen schurk zal leiden. {Ingezonden). EEN NEDERLANDSCH RECHTEEN VADER- LANDSCHE PLICHT. Aan de Nieuwe Haarlemsche Courant. In de Pius-Vereeniging (President de Heer Schmitz) te Amsterdam, trad dezer dagen als spreker op de WelEerw. Heer J. W. Brouwers, pastoor van Bovenkerk. Het thema dat hij be handelde wasEen Nederlandsch recht en een Vaderlandsche plicht. Gemakkelijker kan bij u het onderwerp niet worden ingeleid dan met den spre ker op den voet te volgen, daar hij begon in dezer voege Is er iemand in deze zaal die tusschen vader en zoon en klein-zoon in zit? Hij zou dan allicht tusschen zijn nabuur reehts en zijn nabuur links gemeenschappelijke familie-trekken maar ook per soon-onderscheidende kenmerken kunnen waarne men. Niet anders is het met de elkander opvol gende eeuwen gesteld. Het testament van de af loopend e wordt het programma van de aanko mende. Zoo heeft de XVIII eeuw aan de op haar in vele trekken gelijkende XlXe nagelaten als testa ment De rechten van den menschwat in haar zin wilde zeggen ontkenning van de rechten Gods op den mensch -. loochening van alle plichten van den mensch jegens God. Van daar in onze XlXe eeuw de wetten zonder God, de Staten zonder Kerk, de scholen zonder Godsdienst. Zij stammen dus wel af van de XVIIIe eeuw, zij die altijd spreken en willen hooren spreken van hunne rechten en niet van hunne plichten, zij, die zich goddeloos onafhankelijk verklaren van God en zijn gebod, om eigen wil en keus als hun recht te doen gelden. Ik geef nu verder de mij bijgebleven gedachten des sprekers in bekor ting terug, zoo goed ik kan. Langs historischen weg, uitgaande van het goddeloos filosofisme der XVIIIe eeuw, met zijne rechten des menschen, werden wij gevoerd door de Fransche Revolutie die bij dekreethet geloof aan God verklaarde af te schaffen, en aan hare wereld zonder God eene jaartelling gaf die niet meer rekende na de geboorte van Christus, maar bij het ontstaan der Fransche Republiek, tot de politiek der XlXe eeuw, want na de aangewezene familie-trekken van ge lijkenis werd ook geduid op ongelijkende kenmer ken van de afstammelingen, wat de filozofen waren voor de XVIIIe eeuw, dat zijn de politici voor de XlXe. Zoo kwamen wij tot het politiek recht dat de XlXe eeuw toekent aan zoo velen van hare zonen, het stemrecht, het kiesrecht. Om vasten voet te hebben, verklaarde de spreker zijn stand punt te kiezen op de rots van het christendom, om van daar in het grondwettig veld van Neder land, ons dierbaar vaderland te beschouwen: Ons Nederlandsch recht en onzen vaderlandschenplicht bij de grondwettige verkiezingen. Uit staatkundig oogpunt werd ons aangetoond de wijsheid onzer grondwet in hare artikelen van kiesrecht des konings en kiesrecht des volks. Wij leerden aldus te hooger waardeeren de Grond wet van het vaderland en te vaster hechten aan de instellingen des vaderlands. Daarna werd met redenen aan het woord van Christus, van zijne Apostelen, van zijne Kerk ont leend, bewezen wat wij verschuldigd zijn aan Neerlands Koning, aan de leden der Staten, ja, aan het gemeentebestuur. Zoo waren wij reeds zachtjes, maar zeer logisch, overgebracht in den kring onzer plichten, en nu werd in het tweede gedeelte bewezen hoe dat Ne derlandsch recht voor ons Katholieke Nederlan ders, wordt en is een Vaderlandsche en Chris tenplicht. Dat werd ons bewezen, a. uit de rede; b. uit de eerste beginselen der moreele verant woordelijkheid voor God c. uit het gezag van katholieke congressen d. uit het gezag van Bisschoppen en Kardinalen. Na dat ons aldus die vaderlandsche plicht was op het hart gedrukt, werden ons eenige oorzaken van dat plichtverzuim opgespoordde spreker vond vooral drie onhebbelijkheden die wij Ka tholieken hoofdzonden noementraagheid, hoog moed en nijd. Dit werd uiteengezet- Dan wer den de voornaamste verontschuldigingen weder- legd, zoo, dat ik waarlijk niet zou weten, wat tegen die wederlegging zou kunnen worden inge bracht. Het laatste betoog was meer van plaatselijken aard: er werd gesteld dat, om eene verkiezing te doen slagen, drie factoren dienen samen te werken: le. Een genoegzaam getal kiesgerechtigden; 2de. Eene Kiesverecniging 3de. Een dag- of weekblad. Welke plichten elk dezer drie factoren te ver vullen heeft werd aangewezenhoe of die plich ten in Amsterdam vervuld of verwaarloosd worden zou niet de spreker, maar dat zouden de feiten, de aan allen bekende daadzaken bewijzen. Ook dit werd uiteengezet. Om de kroon op dit betoog te zetten werd ons een glorierijk en heil vol voorbeeld van kiesrecht en kiesplicht ten toon gezet, als de kandelaar, het licht op den heiligen berg, op het vatikaan, de verkiezing van den Paus-Koning Leo XIII. Ik behoef u niet te melden van de toejuichin gen der vergadering, noch van de welsprekende dankzegging in naam en op verzoek van het bestuur uitgebracht bij monde van den WelEerw. Heer Eygenraam, noch van den indruk op de talrijke hoorderen gemaakt en die gewis levendig in hun gemoed zal leven en werken en vruchten voortbrengen tot heil van stad en land, Uw bekende lezer. Amsterdam, 10 November. V. Men deelt ons mede, dat 's Konings ka merheer jhr. C., die zich dezer dagen in de na bijheid van Den Hang met de jacht verlustigde, door een der leden van het jachtgezelschap, waar toe hij behoorde, bij ongeluk met een hagelschot werd getroffen, tengevolge waarvan hij ernstige verwondingen in het aangezicht en vooral in het oog bekwam. Als eene bijzonderheid meldt men ons, dat te Dockum een gouden regen thans voor de tweede maal in vollen bloei staat. Op den avond van de inwijding van het gebouw der Tooneelschool, verloor iemand uit Den Haag in dit gebouw f 250, en toen hem die som den volgenden dag werd ter hand ge steld, gaf hij aan de school eene som van f 100 ten geschenke. Te Avereest is iemand, op den dag waarop hij in het huwelijk zou treden, door een slag van een paard gedood. Op den West-Hinder is eene vischsloep uit Ostende met man en muis verongelukt. Een andere vischsloep van daar strandde, maar de bemanning' werd gered. De conducteur van Es, die zijn been verloor bij een ongeluk op den Centraal-spoorweg, is thans geheel hersteld en door de directie aange steld als concierge bij het magazijn te Amersfoort, eene betrekking, die hij gemakkelijk met zijn kunstbeen kan waarnemen. Uit Noordwijk aan Zee wordt gemeldNa, de stormen, welke in de laatste dagen gewoed hebben, zijn uit zee teruggekomen zeven bomschui ten. Meerendeels komen zij wegens schade aan de vleet naar huis. Verlies van menschenlevens ten gevolge van het noodweer op zee heeft men geluk kig hier tot dusver niet te betreuren. In den lleyenoord nabij Arnhem had gis teren een remmer op eenen zandtrein het ongeluk tusschen twee wagens te geraken. Met gebroken ribben werd hij opgenomen. Eergisteren is de logger Vlaardingen, stuur man P. Aalders, van de Noordzee te Vlaardingen binnengekomen met 3 geredde matrozen en 1 jon gen van de bom Liefde denkt geen kwaad, stuur man Wm. Verbaan, reeder Wm. v. d. Zwan Hz. te Scheveningen; de stuurman met nog 3 man waren overboord geslagen en verdronken. Op den weg van Venray naar Maashees is een voerman onder zijn kar geraakt en overreden. Hij bleef op de plaats dood. De man laat eene weduwe met vijf kinderen na. Dinsdag-avond is een meisje uit Berg, op den openbaren weg tusschen Sittard en Berg, door een tot dusver onbekend manspersoon aangevallen en van hetgeen zij bij zich had beroofd. Voor het Hof van Assises te Bergen in Henegouwen, staat thans terecht een 74jarige vrouw, beschuldigd van moord, gepleegd door een pistoolschot, op hare 77 jarige zuster. Te Katwijk aan Zee is Maandag de bomschuit Leendert Dirk, van den reeder L. Parlevliet, stuurman Jan Plug, aangekomen met de treurige tijding dat een der opvarenden van genoemden bom Zondag-morgen met een stortzee is over boord geslagen en verdronken. De omgekomene is Klaas van Duivenvoorde, een ongehuwd persoon, 24 jaren oud, gedeeltelijk kostwinner van een zeer behoeftig gezin. Te Koavorden is een leerlooiersknecht uit een bovenluik der looierij, waarin hij werkzaam was, gevallen. Hij is aan de gevolgen overleden. Te Oude Pekela zijn twee kinderen, een meisje van 12 en een knaapje van 8 jaar, die, naar school zich begevende, aan den waterkant speelden, in het water gevallen en verdronken. Te Olst is een tweejarig kind achterover in een pot met kokend water gevallen. Ten ge volge van de daardoor bekomen brandwonden is het, na een hevig lijden, bezweken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2