NIEUWE fto. 225. Zondag 24 November 1878. 3e Jaargang. Spreken is plicht. BUITENLAND. België. M4RUME III! RUT. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. f 0,85 E 0.06 WBm v'X; rra aintif. n dTk \'i: BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk D i n g s d a g- en V r ij d a g- avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAURET. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. De Staatsbcgrooting voor 1879 zal wel dra in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal aan de orde komen. Gewoonlijk beeft bij de algemeene be schouwingen over het budget de generale politieke afrekening" plaats. Toen de tegenwoordige regeerings-richting in de oppositie wasvolgde zij die parle mentaire gewoonte in niet geringe mate. Wanneer men zich te binnen brengt de lijdensgeschiedenis van alle niet-liberale kabinetten; hoe die, bij de begrootings- debatten soms dagen, ja weken achtereen, op de parlementaire pijnbank werden ge marteld dan zal men moeten toegeven dat de heereu liberalen nimmer geweest zijnzachte chirurgijns. Toch hebben zij zeer kwade wonden gemaakt, namelijk in bet lichaam des volks. Als men de rekening tusschen het land en hetj liberalisme eens opmaaktals men de weldaden eens recapituleert, die men aan de liberalen te danken heeftwie zou dan niet met gevoelens der innigste sympathie voor die redders uit den nood", voor die weldoeners van Nederland" worden vervuld. Of zeggen wij te veel, als wij hen zoo noemend Maar zijn wij bet niet aan de heeren liberalen verschuldigddat die ongelukkige baten uit Indië niet meer vloeien? Hebben zij niet door hun schitterende koloniale politiek, hun Atjeh-oorlog en bun steeds hooger opgevoerde uitgaven voor Indiëdie goudbron, welke jaren achtereen uit Indië ons toevloeide, doen opdrogen? Zijn het niet de liberalen geweest, die de geldmiddelen van den Staatdoor on tijdige en roekelooze belasting- en tarief hervormingen hebben in 't riet gestuurd? Was bet niet der liberalen bedrijf, dat de uitgaven voor het onderwijs zoo ontzet tend steeds klommen? Doch waar zouden wij eindigenwilden we geen der voorrechten vergeten op te sommen welke de liberalen aan Nederland verze kerden Niet langer echter in sarcastischen'foon gesproken. FE U1LLE TÓN. GEORGE MORRISS, of DE waarheid gedurende een enkeeen dag. Vervoln en slot. Zoo nis gij wilt! Ik ben zoo blijde, dat gij noch ondankbaar of gek zijt, hetgeen voor mij liet zelfde zou wezen dat alles tusschen ons moet vergeten wezen, sprak de oude man, zijn neef aan zijn hart drukkende. Mejuffrouw ltobinson! hernam George daarop, ik heb geene andere verdediging aan uwe beschul digingen tegenover te stellen dan deze: gij hebt mij gevraagd, wat ik van uw hoed dacht en ik heb u openhartig mijn gevoelen gezegd. Gij moest u in ieder geval aanwennen, wat beleefder te wezen! antwoordde mejuffrouw Robin son vinnig. Wat u betreft, mijnheer White, ging George voort, als ik de koopers uit uw winkel heb ver- De waarheid moet zouder omwegen en omslag gezegd worden. En dan beweren wijmet het volste rechtdat bet liberalisme in het algemeen, en dit liberaal bewind, voor zijn deel, in bet bpzonder, ons in e3n jammerlijken toestand van teruggang op bijna elk gebied, beeft gebrachten dat in de toekomst nog veel erger ons te wach ten staat. Behoort tegenover die feitenniet eens ernstig, 't meest geschikt wellicht bij de begrootings-diseussiete worden afgerekend? Om aan dien dag des gerichts te ontgaan, wordt van regeeringsgezinde zijde een eigen aardige taktiek gevolgd. Men wil toch blijkbaar aan een eigenlijk politiek debat ontgaan. De groote quaestiën zou men het liefst zien behandeld bij de speciale, daartoe be trekkelijke wetten. 't Is inderdaad dodderig lief, maar de na tionale belangen worden op die wijs niet behartigd. Ons komt het ten minste voor, dat de niet-liberale leden der Kamer wel zullen doen zich niet in dat striknet van 't uitstel te laten vangen. Er moet licht komen in de nevelachtige politiek van de heeren liberalen. Men moet precies weten, wat zij willen en waar zij been willen. Wat willen de liberalen verder met Indië doen? Het nog verder aan de onveiligheid prijs laten en nog dieper een verderfelijke richting daar doen wortel vatten? Steeds meer de millioenen der cultuurwinsteu doen verzwelgen in een stroom van uitgaven die nog vermeden hadden kunnen worden? Wat willen de liberalen met Nederland doen? Moeten wij nog verder voortgaan met bet zonder beginsel, broksgewijze, (greepsgewijze ware wellicht juister gespro ken) quasi hervormenwerkelijk bederven van ous belastingstelsel? Moeten wij den tienden penning, nu in den vorm eener gebate kapitaals-belasting en onrechtvaar dige belasting op de goederen in de doode hand, gaan opbrengen? Moeten alle belas tingbetalende burgers nog meer worden ge- O O O O drukt, ter wille van een onderwijs, dat zeer velen, wat zeggen wij, de wezenlijke meer derheid, verafschuwt? Moet ons defensie- wijderd, door hun te bekennen hoe buitensporig uwe prijzen zijn, hebt gij het recht mij eene ac tie tot schadevergoeding aan te doen. Maar ik betwijfel het, of het in uw belang zou wezen het publiek bekend te maken met eene omstandigheid, welke niet in uw voordeel is. Wij zullen er maar niet meer over spreken, zeide de lieer White, opstaande, om te vertrekken. En wat u nu aangaat, hernam George, zich tot den bedelaar wendende, u heb ik geene on aangename waarheden gezegdIk lieb u niet gekrenkt in uwe eigenliefde en u volstrekt geen nadeel berokkend. Ik kan dus niet begrijpen waar om ik u onder het getal mijner aanklagers vind. God zegene u, mijnheer, omdat gij mij drie shillingen hebt gegeven! antwoordde de be delaar; maar als dat geen voldoende reden was om te veronderstellendat gij niet wel bij uwe zinnen waart, weet ik het niet. Hoe het ook zij, het doet mij pleizier, dat ik mij vergist heb, en daar gij wist, wat gij deedt, toen gij mij zulk eene milde aalmoes gaaft, hoop ik, dat de Hemel het u in vreugde en geluk moge vergelden! wezeti maar doodeenvoudig zoo gebrekkig blijven als bet is, en heeft de Natie op dat gebiedhaar levensterrein in deze dagen van inlijving en geweld, genoeg aan de liberale phrases van vroeger over de eischen eener goede landsverdediging Moet bet goede geld der burgerij worden weggeworpen voor ka nalen en waterwegen, wier nut, voor eeu gedeelte althans, betwistbaar kau heeten? Over al die vragen, van beslissend ge wicht voor het beden en de toekomst des volks, zou eenige discussie zeker niet over bodig kunnen genoemd worden. En nut zal men wellicht zeggenoch wat zou dat baten, practische uitkomsten zijn toch niet te verwerven. Hierop antwoorden wy echter: wat ver staat gij onder practische resultaten Zou bet dan geen werkelijke uitkomst wezen als de onmacht der liberalen, om een volk in waarheid te regeeren, gelijk het behoort, daghelder werd aangetoond. Als men met de feiten voor oogen de waarheid treffend deed uitkomen, hoe bet liberalisme ook in Nederland wel vrijheid belooft, maar niet geeft, en boe bet be stuur van dat zoogenaamd liberaal» be wind, uit bet oogpunt der vrijheid een groote mystificatie is? Volgens onze opvatting moeten onze po litieke vrienden bet kabinet en de voor standers er van, eens ten aanhoore des volks, in goed verstaanbaar Hollandsch, ongezou ten zeggen, waarop het staat. De liberalen zijn sedert jaren gewoon zóó erg te bluffen in en buiten de Kamer, dat bet meer dan tijd wordt, dat men hen, zonder verzachting en omwinding, eens duchtig aanpakt, in dien zin dat men hen eens toone, welke vruchten door bun drij ven en besturen zijn gekweekt. Dat is vooral noodig, nu in bet volgend jaar de helft van de leden der Tweede Kamer aftreedt. Thans dus, meer dan ooit, zijn de niet- liberalen tot spreken verplicht. De kiezers moeten weten, waaraan zij zich te houden hebben. Zij moeten kunnen beoordeelen, of hun afgevaardigden zich nog op één lijn met hen, ten aanzien van de op vatting der groote vraagstukken van den dag, bewegen. Ik dank u, antwoordde George. Nu is de beurt aan u, mejuffrouw, ging hij voort, zich tot Louise Brown wendende. Daar de aanklacht, welke gij op mij doet rusten, de ernstigste is van allen, verzoek ik u, die wel te willen her roepen. De zwaarste beleediging, welke ik u heb toegevoegd, bestaat daarin, dat ik u op een uwer aanmerkingen heb geantwoord, dat gij noch eene volmaakte schoonheid, noch een engel zijt. Is dat zoo niet? Ja, maar (lat staat gelijk met te zeggen, dat ik leelijk en boosaardig ben, merkte Louise Brown aan. Verschoon mij, daarin hebt gij ongelijk, her nam George. Omdat gij geen schoonheid zijt, vloeit daaruit niet noodwendig voort, dat gij leelijk zijt, of. Het is onnoodig, mijnheer, dat gij u met mij tracht te verzoenen, sprak mejuffrouw Brown, hem in de rede vallende. God beware mij (laar voor! antwoordde George. Alles wat ik wenscli, is, dat gij oprechter zult zijn tegenover degene, dien gij werkelijk zult bem in- In een tijd, zoo ernstig als wij beleven, is bet meer dan vroeger, nuttig en noodig, dat Natie en Vertegenwoordiging duidelijk weten, wat zij aan elkander hebben. Niet dat wij bet noodzakelijk keuren, dat een lid der Kamer tot in bijzonder heden, angstvallig, te rade behoeft te gaan, met den bekenden of onderstelden geest zijner kiezers; maar, wat men er ook van zeggen moge, in hoofdgedachten moet de ge kozene de uitdrukking zijn van de meening der stembevoegden, die hem met bun ver trouwen vereerden. Een zuivere werking van bet constituti oneel stelsel is ondenkbaar, wanneer alle rapport tusschen bet pays legal en de man nen, die dat kiezersland vertegenwoordigen, ontbreekt. Niet alleen dus tot een juiste afbake ning der verhouding, waarin de minderheid in de Kamer staat tegenover dit liberaal Ministerie en de liberale partjj, zoomede tegenover de hangende vraagstukken van den dag, maar ook in bet belang der gewenschte stembushelderheid is het noodig, dat de leden der rechterzijde duidelijk, kort en bon dig zeggen wat ben tegenover Bewind en Natie op het hart ligt. Langs dien weg alleen, zal ook de linker zijde tot spreken te brengen zijn. Zweeg de rechterzijde dan zouden de gewillige of «ongewillige» regeeringsvrienden ook niet spreken, en over betgeen de meerderheid des volks zoo groote belangstelling inboezemt, zou zoo zoetjes maar worden heengegleden. Ook dat te verhoeden is een bij uitne mendheid vaderlandslievende plicht. Te Brussel heeft een vrouwenoproer plaats ge had in het St. Pietersgasthuis. Ouder voorwendsel (lat men haar zonder voedsel liet,- hebben de vrouwen, welke in het gesticht verzorgd worden, alles aan stukken geslagen, wat in haar bereik stond. De schade beloopt meer dan 700 fr. Dit is, sedert eenige maanden, reeds de derde maal dat dergelijke feiten in dat gasthuis plaats heb ben. Slechts eenige dagen geleden werden ver scheidene vrouwen, die aan vroegere baldadighe den hadden deel genomen, voor opstand en braak van meubilaire voorwerpen, veroordeeld tot ge nen, dan gij liet tegenover mij zijt geweest. Dit zeggende, liet hij zijn blik ran Louise Brown op Charles Davv overgaan. Maar deze, die zijne gedachte scheen te raden, wendde het hoofd af, hiermede te verstaan gevende, dat ook hij het ge drag van de modiste ten strengste afkeurde. Nu wendde zich George tot mejuffrouw Lysle. En gij, Helenagij, die mij de hand Hebt gereikt, toen al de anderen mij aan mijn lot overlieten, wat zal ik tot u zeggen? Hier niets, antwoordde mejuffrouw Lysle; maar tot uwe vrienden zoudt gij kunnen zeggen, dat daar zij u voor gek hebben verklaard, omdat gij een enkelen dag de waarheid hebt gezegd, zij niets beters kunnen doen, dan aan mij de zorg toe te vertrouwen om u op te passen. Russische spreekwoorden. De vos slaapt, maar in zijn droom telt hij toch de kippen. De wolf krijgt ieder jaar nieuw haar, maar hij blijft toch een wolf. Liefde, vuur en hoesten kan men niet verbergen. Brobd en zout maken zelfs roovers nederig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1