BIJVOEGSEL BEHOORENDE BIJ DE van ZONDAG 24 NOVEMBER 1878. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. NIEUWE HAARLE1SCHE COURANT. Aan de Redactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant. In de eerste plaats hartelijk dank voor de op name van mijn schrijven. Ten tweede deel ik UEd. meê dat ons protest tegen het bestaan eener tweede Pius-Vereeniging in Amsterdam aan alle redacties van Kath. Couranten verzonden is in 1876, op den len Maart. Daar het zijn kan dat dit protest op uw bureau te loor is geraakt of dat het niet eens uw adres heeft bereikt sluit ik hierbij een afdruk daarvan in. Gij zult hieruit zien dat wij meer dan individueele redenen heb ben om te protesteeren tegen het bestaan dier vereeniging. Vreemd komt het mij voor dat UEd. niet terstond inziet hoe het oprichten eener tweede Pius-Vereeniging in dezelfde gemeente stoornis veroorzaaakt. Wanneer in Haarlems veste naast de bestannde Vincentius-Vereeniging eene tweede Vincentius- Vereeniging werd opgericht, zou dat strekken tot bevordering der éénheidIk geloof niet dat zulk een daad door U goedgekeurd zou worden; in tegendeel, ik houd mij overtuigd dat UEd- dit ten strengste zoudt afkeuren en alles uit uw Courant zou weeien wat de schijn kon krijgen dat UEd. die scheuring steunde. Zoo hoop ik ook nu. Zonder voor het oogenblik verder over deze zaak uit te wijden omdat het altijd pijnlijk valt geloofsgenooten harde waarheden te zeggen verklaar ik mij echter bereid zoo UEd. dit noodig acht, verdere inlichtingen te geven. Geen feu sacré, maar diep gevoel voor waar heid en recht hebben mij de pen doen opvatten en dat dit door UEd. gewaardeerd zal worden daarvan houdt zich overtuigd Amsterdam, UEd. Dw. Dienaar. 21 November. 1878, H. M. WERKER. Met genoegen plaatsen wij bovenstaand schrij ven van den Heer Werker, doch herhalen thans nogmaals, dat wij ons geen partij stellen voor de een of andere vereeniging. De geachte Schrijver van het ingezonden stuk over de lezing van den Zeer Eerw. Heer Brouwers, verlangde zijn resumé zoo volledig mogelijk te geven en vermeldde der halve ook de vereeniging waar zij plaats vond. De naam van den hooggeachten ijveraar voor de Katholieke belangen was ons een waarborg dat de lezing ter rechter plaatse geschiedde. Met de huishoudelijke aangelegenheden der beide Pius- vereenigingen hebben we ons niet willen bemoeien en wij blijven ons onthouden van alle kritiek in de al of niet rechtmatigheid der beide veree- nigingen. Yoor als nog blijven wij bij ons bewe ren dat daar waar feitelijk voor één doel gear beid wordt van oneenigheid geen sprake kan zijn. De heer Werker houde ons dus ten goede dat wij in deze qusestie zijn gevoelen niet deelen. Red. Provinciale Staten van Gelderland hebben een subsidie van f 3000 toegestaan voor de in 't volgend jaar te Arnhem te houden nijverheids-tentoon stelling. Er was nog al oppositie èn met 't oog op het ontijdige der expositie, een jaar na Parijs, èn wijl eenige leden van oordeel waren dat de provincie als zoodanig niet bij de onderneming betrokken was. Amsterdam, 22 November Men verneemt, dat een maatschappij te Amsterdam zich ten doel stelt, een tramway te leggen door 't Gooiland, en dat zij daartoe in de vorige week den weg van Hilversum over Laren, Blaricum, Huizen en Bussum heeft doen opmeten. In de diamantvelden aan de Kaap de Goede Hoop is onlangs een diamant gevonden, die 245 karaat (ongeveer een Ned. ons) weegt. Deze ko lossale steen is thans alhier in handen van den heer Jac. S. Metz, die met de bewerking is be last. Het slijpen geschiedt in de diamantslijperij in de Valckenierstraat. Na geslepen te zijn zal de steen een merkwaardige brillant opleveren, na tuurlijk door het verlies van het slijpen van ge ringer gewicht dan in ruwen vorm. Het is niet met zekerheid te bepalen, hoeveel de steen dan waard zal zijn, maar men schat de waarde op een half millioen gulden. 's Gravenhage, 22 November. Ook de lage landen ten noorden van de Zuid-Willemsvaart zijn thans geheel overstroomd, waardoor tijdelijk de waterstand eenigzins lager is dan gister. De peilschaal teekent heden 4.34 M. boven A. P. Drie vierde gedeelte van de omstreken der stad hebben thans weder haar gewoon aanzien één onafzienbare watervlakte. Urk, 21 Nov. Heden werd hier de persoon G. H., te Bunschoten t'huis behoorende, leven loos opgehaald. Men vermoedt dat sterke drank de oorzaak tot dit treurig ongaval is geweest, altans gisteren-avond had de omgekomene in be schonken toestand de kroeg verlaten en nog een halve flesch jenever meegenomen, welke bij het vinden van het lijk nog in een der broekzakken werd gevonden. De beschonkene stond onder de geboden en zou heden-avond getrouwd zijn, ware het niet dat stormweer hem genoodzaakt had hier in de haven een schuilplaats te zoeken. Als een bijzonderheid wordt er door zijn plaatsge- nooten bijgevoegd, dat zijn vader vóór drie jaren op de zelfde wijze om het leven kwam. 's Gravenhage, 21 November. In de Tweede Wagenstraat braken heden middag de veeren van een sleperswagen, beladen met vaten jenever. De voerman viel van den bok, doch kwam met den schik vrij- De vaten jenever rolden over de straat, waardoor een stremming voor andere voertuigen ontstond en ook voor den tramwagen, die ge- ruimen tijd moest wachten eer hij zijn weg kon vervolgen. Maandag zijn te Vlissingen met de mail boot aangekomen een veertigtal Amerikaansche negers en negerinnen, uitmakende een tooneel- gezelschap, dat in Londen een stuk getiteld Uncle Tom, heeft opgevoerd en thans op weg was naar Berlijn om daar hetzelfde stuk te vertoonen. Eene boerendochter te Arnhem dronk Zon dag morgen jl. onbedacht een kop gloeiend heete thee. Dientengevolge zijn hare ingewanden dus danig verbrand, dat zij gisteren onder de smar telijkste pijnen is overleden. A. Parmentier, de voortvluchtige bediende van de Crediet-vereeniging, te Amsterdam, is te New-York aangehouden De inspecteur van politie bij de recherche B. J. P. P. van Hove en de agent van politie J. Brandt, die zich op het ver moeden dat Parmentier naar Amerika was ver trokken, daarheen begaven, hebben niet alleen, als daartoe gemachtigd door de Crediet-vereeni ging, op een groot gedeelte van het gestoleue be slag gelegd, maar zijn er ook in geslaagd met den dader zeiven de reis naar Nederland te aan vaarden. De korte inhoud van de telegrammen nit New-York betreffende de zaak ontvangen, geven niet te kennen op welke wijze onze Arn- sterdamsche politiebeambten er in geslaagd zijn zich op Amerikaansch grondgebied van het geld en van den man te verzekeren, daar natuurlijk aan eene arrestatie in optima forma niet kon wor -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 3