BINNENLAND. BEURSBERICHTEN. MARKTBERICHTEN. Frankrijk Oostenrijk. Duitschland. Zwitserland Engeland. GEMENGD NIEUWS. Correspondentie. door de politie afgescheurd. Tevens zijn er na dere maatregelen ran roorzorg genomen en een aantal personen gearresteerd. De vereenigde koks te Napels hebben den Koning een adres gezonden, waarin zij met ver ontwaardiging protesteeren tegen de euveldaad ran iemand van hun beroep. Te Imola hebben de Internationale arbeiders verenigingen een oproeping aan hun broeders in het leger gericht, waarin deze tot desertie en revolutie worden opgewekt. Volgens een telegram aan den Moniteur uit Rome zijn aldaar 200 socialisten gearresteerd. Evenals Vrijdag heeft de politie ook Zaterdag een aantal aanplakbiljetten afgescheurd, waarin ieder, die zou deelnemen aan de manifestation ter eere des Konings, met den dood werd be dreigd. Men zeide dat de politie vóór de aan komst van den koninklijken trein dynamiet onder de spoorrails had gevonden. Langs den spoorweg van Napels naar Kome stonden gendarmes en j soldaten op 50 meter af- stands geplaatst. Een leventje voor zoo'n Koning die heet door zijn onderdanen bemind te worden. Garibaldi de oude vrijbuiter die de moeder van Milano, omdat deze vagebond den 8en December 1856 een moordaanslag op den Koning van Napels pleegde, door de Italiaansche regeering een pen sioen liet uitbetalen, welk pensioen nog tot op dezen dag door de regeering van koning Humbert aan de moeder van den koningsmoordenaar wordt ter hand gesteld, heeft aan den minister Cairoli de volgende dépêche gezonden i, Een kus hoe lief) voor u en gélukwensching voor den Koning van Italië." Wat te denken van den ouden revolutionairen huichelaar die deze woorden schrijft? En zeker zal men met recht kunnen vragen waarom beklagen zich Humbert en Cairoli over Passanante terwijl zij zeiven een premie betalen voor den moordaan slag Men verzekert, dat Z. H. de Paus een speci ale Encycliek zal uitvaardigen tegen het socialis me, naar aanleiding van de doodaanslagen op den Keizer van Duitschland en de Koningen van Spanje en Italië. De Paus zal daarin de aandacht van de Gouvernementen vestigen op deze misda den tegen den Staat en de Maatschappij. Onlangs had te Parijs het volgend voorval plaats. Een 8 jarige knaap die op het punt stond van door een tramway overreden te worden werd door een priester gered. De jeugdige republikein, een van de nouvelles couches maakte zich onder het schreeuwen van: „A la lanterne les calotins!" ijlings uit de voeten. Een heer die zijne veront waardiging over het gedrag van den jeugdigen straatbengel aan den priester te kennen gaf, kreeg van deze het echt christelijk antwoord: „Tk ben helaas gewoon aan die kreten, mijnheer, maar zij zullen mij niet beletten, zoo zich de gelegenheid weder aanbiedt op nieuw te handelen gelijk ik gedaan heb. Zoo wreekt zich een priester. In een der Pransche havens (Launion) is een schip (de Amélie) met 530 vaten petroleum, voor Blaye bestemd, in brand geraakt. Vreesselijk wa ren de vlammen. De equipage wierp zich in zee. Gelukkig was er, ofschoon het ebbe was, door den hoogen waterstand in de rivieren, nog al sterke stroom. Daardoor bleven de andere schepen in de haven, die door den ontzettenden vuurgloed schier werden geroosterd, nog gespaard. Zeer veel zelfopoffering betoonde het scheepsvolk van een Engelsch schip (de Annaba Clarkdie de equi page van de Amélie te hulp kwam. De man schappen werden allen gered, behalve een kajuits jongen, die, te water in de touwen verward ge raakt, zich vastklampte aan het schip en onder de oogen van zijn vader, die hem te vergeefs trachtte te bereiken, een vree3elijken dood onderging. Het hof van assises in het dept. der Aisne heeft den daglooner Pillois ter dood veroordeeld, die, enkel uit haat tegen de geestelijkheid, op klaar lichten dag een bejaard priester, terwijl deze zich kerkwaarts begaf om de H. Mis te bedienen, ver moord had. Het honderd-en-eerste gratie-besluit ten be hoeve van voormalige Communards is in het Re- geeringsblad verschenen. Een spiegelfabriekant te Parijs is door den rechter tot betaling vnn 1500 fr. veroordeeld, als schadevergoeding voor een portret van Napo leon III, dat hij in bewaring had, met last om het voor 2000 fr. te verkoopen, in welk geval hem 500 fr. zou toekomen, maar welk portret later door een in het magazijn ontstanen brand vernield werd. Eerstdaags zullen er te Weenen proeven geno men worden met een eenvoudigen toestel om ge zonken schepen te lichten. De toestel is ouder water zelfwerkend en maakt iedere verbinding met de oppervlakte van het water overbodig. Daar door worden dus vele technische bezwaren en groote geldelijke uitgaven vermeden. De Weener dagbladen melden, dat die toestel met gas ge vuld is, die het water uit het gezonken schip drijft er de plaats van inneemt, waardoor het ge zonken schip naar boven komt. De uitvinder is een officier van het Oostenrijksche leger. Onder de bankiers, die met den Russischen Minister van finantiën Greigh onlangs te Berlijn een onderhoud hadden, behoorde ook de bekende bankier Goldberger. In den loop van 't gesprek zeide de minister schertsend: Wat helpt mij een Goldberger indien hij niet tevens is Geldborger." Onmiddellijk antwoordde de bankierIndien uwe Excellentie niets anders te versetzen [omzetten en verpanden] heelt dan de letters van mijn naam, dan vrees ik dat wij geen zaken zullen doen." Uit Bern wordt gemeld dat zich aldaar een spoorwegwachter bij de justitie heeft aangegeven als moordenaar. Hij verhaalde dat zijn meester bij wien hij in dienst was, hem indertijd een legaat van 4000 franken had beloofd en dit ook in zijn testament had laten beschrijven. Kort daarna hadden zij twist gekregen en nu had hij, uit vrees dat zijn meester het testament zou ver anderen, hum op een nacht overvallen, gebon den, opgehangen en verder alles er op ingericht om het den schijn van een zelfmoord te geven. Hij bewees thans dien moord te hebben begaan; doch daar het feit reeds meer dan twintig jaar geleden bedreven was, was de zaak verjaard en kon de rechter er thans niets meer aan doen. Te Manchester heeft een zeer onstuimige meeting plaats gehad, onder leiding van Jacob Bright, om te protesteeren tegen de oorlogsver klaring aan Afghanistan buiten^ toestemming van het Parlement. Wij lezen in het Vaderland-. i, Naar wij vernemen, heeft de heer mr. S. Van Houten, een der leden van de bekende com missie van vijf, aan den leider van de liberale partij in (le Tweede Kamer te kennen gegeven, dat hij geen deel meer wenscht uit te maken van bedoeld paitijverbond." Dus gaat een der vijf toezienden voogden van den heer Kappeyne loopen. Hij ziet dat hij geen eer met zijn pupil inlegt en wil nu niet alleen met dezen niets meer te doen hebben, maar ver laat ook de pas georganiseerde partij. Dat belooft weinig goeds voor de toekomst dier partij. Als één schaap over den dam is enz. In de Gron. Ct. komt de volgende advertentie voor-. Verrassing!!! Maandag den 18den Novem ber 1878, juist op mijn twintigjarigen trouwdag, werd ik varrast door het bezoek van eene Com missie uit den kerkeraad der christ. geref. ge meente alhier, waarvan ik sinds 25 jaar lid ben. en ontzegde mij ondergeteekende het avondmaal om rede dat ik bleef volharden den naam niet te zeggen van den schrijver der brochure: Een vrucht in twee jaren rijp nog niet gewild door U. iV. prijs 10 cents voor l'/s jaar bij mij uitge komen Groningen. P. Beijer, boekh. Delft, 24 Nov. Terug te zien op een halve eeuw, sedert men een schoone loopbaan aanving, is niet velen gegeven. Dr. Wap, sedert een paar jaren weder hier wonende, zal heden zulk een voorrecht genieten; dan toch zal het 50 jaren g deden zijn dat hij zijn eerste les gaf aan de Kon- Militaire Academie. Huiselijk, in een klei nen kring van vrienden, zal die herinnering wor den herdacht. Zijn vele, bijna tallooze vrienden, wenschen den onvermoeid werkzamen, levenslus- tigen grijsaard „nog menig jaar toe." Kerkrade, 26 Nov. Zondag-avond is brand ontstaan in een ledikant, waarin een grijsaard van 72 jaar ter ruste lag. Hoewel spoedig hulp kwam opdagen, is de man, waarschijnlijk door verstikking, den volgenden morgen overleden. De brand schijnt te zijn veroorzaakt door het ont steken van een lucifer, waardoor het bedstroo vuur gevat heeft. Sprundel, 26 Nov. Gisteren-nacht bemerkte de brigadier der ma.échaussée op het gehucht Heikant een troep van 13 zoutsmokkelaars. Allen kozen het hazenpad, met achterlating van 13 pak ken zout, die 543 kilogr. bevatten. Bij de ver volging geraakten drie smokkelaars in handen der politie. Nu de marechaussées mede belast zijn met het waken tegen den frauduleuzen invoer van zout, zal de beste tijd voor de smokkelaars wel voorbij zijn. Workum 25 October. De Burgemeester de zer gemeente heeft het houden van loterijen op St. Nicolaasavond verboden, tot niet geringe er gernis van bakkers en kleine neringdoenden. Men schrijft dit verbod toe aan kerkelijken invloed tot bevordering van het Kerstboomfeest. Waarschijn lijk echter zal liet met dit verbod gaan als met dat van de hondekarren, dat ongestoord overtre den wordt. Amsterdam, 23 Nov. De heeren R. en H. Rumling, tweelingbroeders, herdenken heden hun 90sten verjaardag. Beiden genieten nog een volko men gezondheid en gaan daarelijks nog voor za ken ter Beurze. Utrecht, 25 November. Aan de Jeremieburg alhier werd heden-ochtend door den uit Arnhem komenden trein het kind van den aan die brug geplaatsten wachter overreden en gedood. Te Gorredijk is uit 't kanaal opgehaald het lijk van de vrouw van zekeren J v. d. W. Uit het Ter Apel-kanaal is het lijk opge haald van een arbeider, die, door de duisternis misleid na niet nuchteren uit eene herberg geko men te zijn, te water was geraakt. De kok van Prins Hendrik, Buskoop, die te Hasselt onder een spoortrein is geraakt, is aan de gevolgen overleden, nadat zijne beide beenen geamputeerd waren. Te Nabresina (zoo schrijft men uit Tiiëst) heerschte op 15 dezer een heftig onweder. De bliksem sloeg in een petroleummagazijn, waarin circa 6800 vaten van die brandstof geborgen wa ren. Men kan zich voorstellen welk een geduchte brand zich daarbij voordeed. Zaterdag-namiddag gingen de paarden van den gemeente-ontvanger te Rolde op hol, met het ongelukkig gevolg dat hij door 't omslaan van het rijtuig zulke erge verwondingen bekwam, dat hij voor dood werd weggedragen. Te Rotterdam is een valsch gulden- en te Landsmeer een valsch 25 centstuk, beide met de jaartallen 1848, door de justitie in beslag ge nomen. Als een bewijs hoe ons land overstroomd wordt met prijslijsten van buitenlandsche maga zijnhouders kan dienen, dat onlangs op het post kantoor te Roozendaal v.tn een Brusselsoh huis zijn ontvangen 12 000 van die prijsboekjes, ter wijl tevens daarbij de kennisgeving gevoegd was, dat er binnen eenige dagen nog 20 000 zouden worden toegezonden. Naar wij vernemen, heeft de Commissie van officieren van het leger voor de aanbieding van een huldeblijk aan Zijne Majesteit bij gelegenheid van HD. huwelijk aan de officieren voorgesteld om voor dat doel een tiende percent van hun tractement bij te dragen. Te Steenbergen is door den kommandant der brigade koninklijke maréchaussée aangehouden J. v. T., ongehuwde moeder, oud 34 jaar, als verdacht haar kind, van hetwelk zij in den vroe gen morgen van 20 dezer ten huize waar zij in dienst was, heimelijk was bevallen, te hebben vermoord. In 1871 was zij voor gelijk feit door het Provinciaal Gerechtshof in Noord-Brabant tot zes jaren gevangen! '"af veroordeeld. Een timmermansknecht te Amsterdam die door een krullenjongen werd geplaagd, wierp de zen een beitel achterna, die den jongen in den rug wondde. De timmerman zal zijn toorn moe ten boeten, aangezien de justitie met de zaak in kennis gesteld is. Des eenen dood is des anderen brood. De stormen, die het zandbankje voor de haven van IJmuiden deden verdwijnen, hebben daarentegen een bank voor de haven van de Lemmer gezet, die aan geladen schepen vrij wat belemmering baart. Een Amsterdamsche schoonmaakster heeft zich in een twist met andere dienstboden in drift de tong afgebeten. Uit Texel meldt men, dat de mosselen dit jaar van goede qualiteit zijn en de handel daar in nog al levendig is. Omtrent het spoorwegongeluk bij Eindho ven meldt het Venl. Wkbl. de volgende nadere bijzonderheden: De botsing was zeer hevig, zoo dat de schok op niet geringe distantie werd waar genomen. De sneltrein derailleerde, de tender drong geheel in den goederenwagen die er op volgde, de stukken vlogen naar alle zijden. Den hoofdconducteur van den sneltrein, Wassenaar, werd door den binnendringenden tender het hoofd gespleten, zoodat hij oogenblikkelijk dood was. Een machinist werd de borst en het onderlijf ingedrukt; hij ligt tc Eindhoven in zeer hope- loozen toestand. Een conducteur is ter plaatse een been moeten afgezet worden. Nog een be ambte moet zwaar gekwetst zijn, terwijl 5 of 6 anderen van het personeel lichter gewond wer den. Van de passagiers heeft niemand letsel van eenige beteekenis bekomen, hetgeen wel pleit voor de stevigheid van het materieel- Volgens de Maas- en Roerbode kon de machinist van den sneltrein niet stoppen, daar de remtoestel gebroken was. Wij ontvingen op nieuw een schrijven van den heer Werker betreffende de quaestie der Pius- Vereeniging. Het ligt niet in onze bedoeling een aanhoudenden pennestrijd over deze zaak met den heer W. gaande te houden; wij zouden daar door te veel vergen van het geduld onzer geachte lezers. Het laatst ontvangene schrijven bevat trou wens mededeelingen en beschouwingen die met de quaestie zelve niets te maken hebben. We hebben het derhalve oirbaar geacht meergemeld schrijven niet in onze kolommen op te nemen. Een enkele opmerking aan 't adres van den heer W. zij ons vergund. Z E. vraagt ons ot de Pius- Vereeniging president de Heer Schmits) de rechte is omdat de Eerw. Heer Brouwers daar ge lezen heeft. Dit hebben wij niet willen bewe ren, maar in elk geval is het eene vereeniging die recht van bestaan heeft en die zich verheugt in de goedkeuring en in den steun der Hoogere Geestelijkheid. Voor de derde maal herhalen wij dat wij niet als scheidsrechter wenschen op te treden en nemen dus thans in deze quaestie afscheid van den heer Werker. Red. STEDELIJK NIEUWH De Directeuren van Teijler's stichting hebben eergisteren den eersten steen gelegd van een nieuw gebouw, voor de verzame ling schilderijen enz. van die stichting. Naar men mededeelt, bestaat de voor dracht van B. en W. voor de betrekking van directeur der II. Burgerschool met 5 jari gen cursns voor jongens alhier uit de heeren: dr. H. Brongersmaleeraar aan de H. Burger school te Leiden; mr. F. A. de Graaf, leer aar aan de H. Burgerschool alhier, en W. M. Logemanleeraar aan de H. Burgerschool en het Gymnasium alhier. Wegens de Kerstdagen zal de laatste Kaasmarkt te Haarlem dit jaar gehouden worden op Vrijdag den 27sten December e. k., terwijl de Veemarkt die op 25 December zou moeten plaats vinden, ins gelijks op 27 December e. k. zal gehouden worden. Bij de gisteren plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van den gemeenteraad is de heer Mr. J. DE CLERQ, VAN WEEL met 354 stemmen gekozenHet aantal uitgebrachte stemmen bedroeg 503. Het getal kiesgerechtigden is 1600. Bij de laatste verkiezingop den 16en JuliII., hebben 902 kiezers aan de stemming Amsterdam 26 Nov. 1878. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld2'/2 n ii n 8 n a a 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening 1876 5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 ii ,i zilver (Jan.Juli)5 Portugal. Obl. buiten]. 1853/78 3 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 ,i 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867/75 1 a a 18762 binnenl. /'500010000 1 100—2000. 1 18762 Obl. Alg. Schuld 1865 5 ii ii ii 1869 6 Obl. Leening 1876 5 4'/» 5 Turkije. Egypte. N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. ii n a 1871 Columbia. Obligatien4'/a Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl41/, 1875 5% Italië. Zuid-Ital. Spoorw. OblS Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .3 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 Riaschk-Wiasma 5 Rumanie. Aandeelen Spwdiv. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. Erie Spoorw. volgef. Aand. Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 St. Vincents Brnin orig. Obl. 7 PREMIE-LEENINGEN". Nederland. Loten Amsterdam 1874 S Rotterdam ,i Gemeente Crediet. 8 Belgie. Stad Antwerpen 1874 3 Oostenrijk. Staatsl. 18544 I8605 n 1864 Rusland. 18645 18666 Geldkoers, prolongatie 40, pet. genoteer de koer 62'/, 741/, 977a 71% 741/8 74 51>5/., 52"/,, 49»/i6 92% 71% 817, 147, 327, 137, 137. 307,8 9% 13 71% 1037s 104»/,, 46 117s 97i« 1137, 1177. 109i 32 102 134% 17% 61 417, 1127, 457, 80% 637, 80s/, 62'/8 607, 887, 767, 181/16 78 457, 1017, 1027, 88 937, 91 96 121% 1367, 1337, COUPONNOTEEÏtmG. Oostenrijk papier ƒ21.427, dito zilver 21.427, Diverse in pondstr 11.777, in franks 47.55 11 Reichsmark 58.80 Ruslnd zilvRoebel 1,1974 Rusland pap. dito 3panje Buitenl. 47.55 Binnenl. 2.81 per piaster Amerika g. Dollar 2.46 p. Dollar 2.45 HAARLEM, 25 Nov. Ter graanmarkt van heden gedaanroode tarwe 8,75 a 9, witte dito 8,50 a 9.23 rogge 5,50 a 6,30, haver 3,25 a4,50gerst 6,50 duivenboonen 7,50 bruineboonen 10,— bruin mosterdzaad; kar weizaad f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2