BIJVOEGSEL BEHOORENDE BIJ DE van ZONDAG 1 DECEMBER 1878. Rechtszaken. Landbouwberiehten. NIEUWE HAAREESSCHE COURANT GEMENGD NIEUWS. Vervolg.) Jl. Zondag zijn door de politie te Gronin gen eenige aldaar wonende tappers bekeurd wegens het verstrekken van sterken drank aan jongelie den, die eerst den leeftijd van 13 en 14 jaar be reikt hadden. Terwijl er in 1860 op aarde 106866 ki lometers spoorwegen lagen, zijn er thans ruim 321 272 kilometers. Edison zal binnen zes weken zijn proeven met electrisch licht op groote schaal beginnen en houdt zich stellig overtuigd, dat het gocd- kooper zal blijken te zijn dan gaslicht. De treurige toestand van handel en scheep vaart werkt natuurlijk ook op de kleine indus- tricn terug. Zoo klagen nu ook de zeildoekma kers te Krommenie, die meerendeels slechts half werk hebben. Te Rochester bij New-York was een arme Ier aan een rijk: man geld schuldig. Deze stelde een klacht in en kreeg ook vonnis om te executeeréir In de woning van den Ier was echter niets wat in beslag kon worden genomen. Op het erf ech ter liepen twee prachtige groote varkens, doch daar de wet uitdrukkelijk verklaart, dat bij ex ecutie 2 varkens moeten worden gelaten, wilde de sherif die niet in beslag nemen. Wat deed nu de rijkaard? Hij kocht twee speenvarkentjes en liet die door een derde aan den Ier ten geschen ke geren, die daarmede zeer blijde was, doch nu liet de rijkaard de beid# groote varkens terstond in beslag nemen. Het Engelsche schip Tenasserim kapitein Balderston, dat eergisteren te Liverpool aankwam van Calcutta, was in volle zee het toeneel van een ontzettend drama. De eerste stuurman Macphie had er over geklaagd, dat de provisie van het schip gestolen werd, en den hofmeester een neger, genaamd Sherrington verzocht beter op te letten. Enkele dagen nadat hij geklaagd, had ontstond er brand in de provisie kamer, welke gelukkig spoedig gebluscht werd en door den stuurman aan den hofmeester geweten werd. De neger besloot zich te wreken op den stuurman en op een scheepsjongen, genaamd Werthington, een knaap van nog slechts 15 jaren wien hij verdacht zijn misdrijf te hebben aange bracht. Toen de stuurman Macphie in zijn kooi sliep, naderde de neger hem met een bijl en sloeg met zulke felheid, dat hij dezen slapende ont hoofde. Vervolgens viel hij den knaap aan, dien hij in de keel een houw toebracht, die hem ziel togend deed nederstorten, waarna de moordenaar over boord sprong. Maandag verrichtte de scharenslijper F. Tent man op de markt te Winschoten zijne werkzaam heden toen de steen, dien hij voor de eerste maal ge bruikte in 3 stukken sprong, waardoor hij zoo danig in het aangezicht werd getroffen, dat zijn voorhoofd en neus geheel verpletterd zijn. Ofschoon terstond geneeskundige hulp werd verleend vreest men voor het behoud van zijn leven. Door de Raadkamer van het Gerechtshof te 's Bosch zijn naar de openbare erirai- neele terechtzitting van dat Hof verwezen de 10 personen van de Haremsche processie, beschuldigd van gewapende rebellie tegen de maréchaussees der gemeente Roermond. De veld-artillerist, die onlangs met paard en al van Utrecht deserteerde, heeft tot loon van den Arnhemschen krijgsraad 3 jaren kruiwagenstraf ontvangen. AMSTERDAM, 28 November. Tegen H. Bubberman, beschuldigd van valsche-mun- terij en diefstal, heeft het O. M. een tucht huisstraf van 10 jaren geëischt. Adv. mr. K. Hazelhoff Roelfsema meende, dat besch. aan spraak heeft op het minimum der straf, nl 5 jaren, Uitspraak 3 December. ROTTERDAM, 28 November. De politie heeft een Belgisch paardenkooper gearres teerd onder vermoeden dat hij de 12500 zou hebben ontvreemd, door een vlashan delaar ter beurze verloren. NEDERWETTEN 28 Nov. Eergisteren avond werd hier zwaar gewond t' huis ge bracht, zekere B., landbouwerdie bij een vechtpartij te Breugel op gruwzame wijze mishandeld was. De dader of daders zouden hem zooda nig hebben verminkt, dat hij één oog heeft verloren en het bloed hem uit neus en mond vloeide. De toestand van den ongelukkige is hoogst bedenkelijk. De treurige vermaard heid welke Breugel om zijn vechtpartijen reeds heeftwordt door dit geval niet wei nig vergroot. De opbrengst der zoogenaamde rozen-aardappelen was vrij wat beter dan van andere soorten, zoodat die soort van aardappel in Drente op grootere schaal zal gepoot worden. De heer Chr. D. van Leunep, Zweedsch consul te Smyrna» bepleitte in den Times het kweeken van den gewonen wilg als middel ter verhooging der gezondheid van waterige streken. Het is bekend, dat wilgenbast oudtijds gebruikt werd als koortswerend middel. Doch reeds de levende boom bezit, evenals de Eucalyptus^ het vermogen om schadelijke moeras-dampen te veronzijdigen. Hoe wenschelijk ware het, ook om velerlei andere re denen, indien de Hollandsche boer langs zijne slooten wat meer werk maakte van het aanplanten van dezen boom, die aan onderhoud niets kost, het oog streelt, schaduw verleent aan het vee, de lucht zuivert, en bovendien eene snel groeiende en' zeer bruikbare houtsoort oplevert. De heer F. J, van Pesch, te Wageningeu, is bekroond met f 250 voor een door hem geschreven antwoord op de prijsvraag der Zwolsche Landbouw-vereeniging„een beknopte en voor den boer begrijpelijke beschrijving van de verschillende soorten van kunstmest en de wijzen waarop en de doeleinden waartoe zij gebruikt moeten worden." STEDELIJK NIEUWS. Haarlem. Tot directeur der hoogere burgerschool alhier is benoemd Dr. Bron- gersma, thans leeraar aan de hoogere burgerschool te Leiden. In de laatst gehouden zitting van den gemeenteraad is ingekomen een adres der Haarlemsche Tramway-maatschappij, om concessie voor eene tramway-lijn Haarlem OverveenBloemendaal, loopende van het Stationsplein, Kruisweg, Parklaan, Kenau park, Kinderhuisvest en Zijlweg, tot de grens der gemeente. Wederom hebben den 27 November jl. voor het kantongerecht te Haarlem 38 per sonen terechtgestaan wegens openbare dron kenschap. 11. Zondag morgen is brand ontstaan in O O het Buiten Armenhuis alhier veroorzaakt door het aangaan van eenige doovekoolen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 3