NIEUWE No. 231. Zondag 15 December 1878. 3e Jaargang, Eigen Hulp. Waarom zegt men dat een omgewor pen zoutvat ongeluk voorspelt? Barsanti-clubs. Heliquiën. Men moet een reisgids ook kunnen verstaan. Eene zegening der liberale politiek. ABONNEMENTSPRIJS Per S maanden roor Haarlemf 0,85 Buite* Haarlem franco per post1. Afzonderlijke Nummers0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG .n ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. HSTÏznH AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN i Vau 16 regela30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Adrertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond ingewacht- Uitgevers KÜPPERS LAUEEY. Wij leven in een tijd van clubs en ver- eenigingen. Als paddestoelen rijzen ze uit den grond met mogelijke en onmogelijke programma's en bedoelingen. Bij al dien overvloed kan bet echter geen verwondering baren dat vele dezer vereenigingen tot de epbemeren behooren en even spoedig ver dwijnen als ze gekomen zijn. Eigen Hulp een plantje van Oostenrijkschen bodem in Nederland door eenige enthousiasten over gebracht schijnt echter in onzen vaderland- scheu grond niet te willen tieren. Nauwe- lijks toch hebben zich in de meeste steden dergelijke vereenigingen geconstitueerd of men boort van vele zijde klaagliederen over de inrichting en werking en over den verflauwden ijver die zich op vele plaatsen openbaart. Als er eene gemeente is waar zoo'n vereeniging kans van slagen heeft, dan is het ongetwijfeld de hoofdstad van ons rijk. Wat moet men echter denken van eene vereeniging die 1040 leden telt, doch die op eene algemeene vergadering slechts 60 leden bij elkaar kan krijgen? Blijkbaar heeft de belangstelling opgehouden te be staan, iets wat nog duidelijker wordt wan neer men de volgende bijzonderheden zal hebben vernomen. Uit een brief van het Hoofdbestuur bleek allereerst, dat het voortbestaan van bet orgaan der vereeniging gevaar loopt als niet met lo Januari het vereischt getal abonnés (-700) is verkregen. Hierna werden mededeeliugen gedaan om trent de afdeelingen: a. Kunsten en wetenschappen. Het rapport was ongunstig. De aangifte tot het bijwo nen van den cursus in moderne talen was luttel, zoodat liet Bestuur dezer afdeeling had gemeend, de lessen niet te moeten openen. b. Levensbehoeften. Ook de rapporten van deze afdeeling waren niet gunstig. Van de 1000 leden hadden slechts hoogstens 160 van de Verbruiks-Vereeniging gebruik gemaakt. c. Geneeskundige hulp. Ook de-e afdeeling had vele bezwaren ontmoet, zoodat dan ook FE U1LLETON. De oude volkeren beschouwden het zout als het zinnebeeld der wijsheid en der vriendschap; daarom lieten zij nooit na het bij eiken maaltijd op tafel te zetten. Wanneer een zoutvat omgeworpen werd, be schouwde men dit als het voorteeken van een ongeluk of het teeken ran eene toekomende vij andschap tusschen twee vrienden, rusie enz. Deze bijgeloovigheid bestaat nog in vele streken, en zelfs bij geleerde personen. In 1718 nam de maarschalk De Montrevet het middagmaal bij den vader van den maarschalk De Biron- Een zoutvat werd omgestooten recht over hem. Dit voorval, onbeduidend in zich zeiven, trof hem zoodanig, dat hij uitriep: Ik zal wel dra sterven! De koorts overviel hem schielijk en vier dagen daarna was hij overleden. Om het voorspeld ongeluk af te keeren, namen nog geen contracten met doctoren en apothekers definitief zijn gesloten. d. Omtrent woningbouw werden mede geen gunstige mededeelingen gedaan. Deze afdeeling heeft statuten ontworpen, maar er was reeds gebleken dat art. 4, waarbij bet kapitaal op 4000 wordt bepaald, wijziging behoeft. Men ziet bet, in geen enkele afdeeling beeft men eenig gunstig resultaat verkregen. Zelfs de afdeeling levensbehoeften» de voornaamste onder bare zusteren bleef verre beneden liet middelmatige. Slaan we nog een blik op de kleinere gemeenten dan zien we op vele plaatsen dezelfde verschijnselen als in Amsterdam. Te Meppel o. a. is de vereeniging Eigen Hulp in de vergadering van 9 December 11. wegens vermindering van liet getal leden voor ontbonden verklaard en de nog in kas zijnde gelden onder de leden verdeeld. Ook te Bolsivard is in de laatst gehou den vergadering besloten tot opheffing en liquidatie. Een bericht dien aangaande meldt ons liet volgende: Nooit beeft bet veel sympathie bij de burgers gevonden; wellicht ook daarom zeiden de verschillende leveranciers achter eenvolgens de gesloten contracten op, en zoo kwijnde liet district weg, vooral ook omdat er geen eenstemmigheid genoeg ge vonden werd bij de leden der Vereeniging in het algemeen, geen voordeel genoeg in 't geen van bet Hoofdbestuur uitging.» Zoo ging bet te Meppel en Bolsward en zoo zal het na verloop van tijd op vele, zoo niet op alle, plaatsen gaan waar Eigen Hulp zich gevestigd beeft. De ondergang van den neringdoenden stand, die een gevolg moest zijn wanneer de gloriezon van Eigen Hulp was opgegaan, is wel bedreigd maar niet ten uitvoer gebracht. Naast de onzalige vereenigingen der In ternationale verheffen zich meer en meer de Barsanti-clubs. Het moderne ko ninkrijk Italië dat zich heeft losgerukt van alle geloof en gezag heeft de eer deze clubs de ouden, wanneer een zoutvat omgeworpen werd, eene greep zout en wierpen het over den linker schouder. Deze gewoonte is nog niet geheel en al verdwenen. Het gebruik van het zout dagteekent van de vroegste tijden. Homerus, om een denkbeeld te ge ven van de onwetenlieid en de domheid van som mige volkeren, haalt aan tot bewijs zijner gezeg den, dat zij, zout hebbende, er zelfs geen gebruik van wisten te maken, om de spijzen te bere'den of het vleesch te bewaren. De Grieken rangschik ten deze stof onder de dingen, die den goden moesten toegewijd worden en het is in dien zin dat Homerus het goddelijk noemt. De bijgeloovi- ge denkwijzen der Grieken deden hun gelooren, dat zij de goden vergramden met een zoutvat om te werpen. De eerbied voor het zout en de zoutvaten ging van de Grieken tot de Romeinen over, die, naar Pestus zegt, nooit nalieten het zoutvat op tafel te zetten, met eene schotel, waarin zij den goden het eerste vleesch en de eerste vruchten aanboden; en zij zouden hunne tafel als onteerd beschouwd hebben zoo zij vergeten hadden het zout op te dienen. De eerste zoutvaten waren slechts schelpen: Cha in ziju steden en dorpen te zien geboren worden. Ter elfder ure beeft de waanwijze regeering last gegeven deze verderfelijke vereenigingen op te heffen. De tijd zal leeren of haar bevel naar behooren is uit gevoerd en of hare lastgeving bij het ont zenuwde volk kracht van gezegde heeft. Wellicht zijn er onder onze lezers die onbekend zijn met de antecedenten van den stichter dezer clubs. Wij geven daarom eenige bijzonderheden uit het leven van dezen moordenaar en verrader, opdat men wete welke beginselen die vereenigingen O O o voorstaan en men zich tevens een denk beeld kan vormen hoe diep de mensch kan vallen wanneer hij zich in de armen van het ongeloof en der revolutie werpt. In den nacht van 23 Maart 1870 nader de een veertigtal personen de kazerne San Francisco, onder de kreten: Leven de soldaten! Weg met de Monarchie! Leve de Republiek! De schildwacht sloeg alarm en weldra kwam eene compagnie soldaten uit de kazerne onder aanvoering van den luite nant Y e g e z z i. De oproerlingen waren met revolvers gewapend. Er werd van heide kanten gevuurd. Een der opstandelingen viel doodelijk gewond; de anderen gingen uiteen. Maar den soldaten was de over winning duur te staan gekomen: een sergeant was gedood, vier soldaten waren zwaar ge kwetst, en de luitenant V e g e z z i lag ster vende uitgestrekt op den grond. Er werd een onderzoek ingesteld, en het bleek toen dat V e g e z z i van achteren was getroffen. De bewijzen brachten aan 't licht, dat de korporaal Barsanti, achter Yegezzi geplaatst, zijn geweer op den luitenant had losgebrand. Barsanti had zich namelijk verkocht aan de republikeinen. Door den krijgsraad ter dood veroordeeld, werd hij, nadat de Italiaansche troepen zich meester hadden gemaakt van Romegefusileerd. Het Farizeesche ras der liberalen, dat zoo gaarne den spot drijft met de gehei ligde gebruiken der Kerk, is uitbundig in cha talis puri, gelijk Horalius ze noemt, of zij waren gemaakt van gebakken aarde, gelijk (le an dere vaten; maar naderhand had men er van goud, zilver en kostbare gesteenten. Omdat het zout onbederfelijk is, daarom na men het de oude volkeren voor het zinnebeeld der eeuwigheid, der wijsheid en der vriendschap. Daarom wordt het ook gebruikt in sommige godsdienst-ceremoniën. In Augustus was een Engelschman op zijn vastelands-toertje in Zwitserland aangekomen, zoe kende met den gewonen ijver naar het schilder achtige en oudheidkundige en verder merkwaar dige. Op zekeren dag trof liij een ander toerist aan, die zich blijkbaar in een toestand van groote wan hoop bevond en schijnbaar in doodsangst of al thans niet ver daar van daan. Hij vond hem op den oever van een der bergmeeren van Zwit serland. Met haastige belangstelling informeerde hij naar de reden van des anderen doodsbenauw de bezorgdheid. „Och, zeide de aangesprokene, daar kwam ik hier helaas aan, verhit en dorstig zijn lof, wanneer bet zelve in de wereld een deel dier gebruiken op profane wijze navolgt. Men bespot de Katholieken wan neer er sprake is van reliquiën-vereering. Doch zie wat er in de laatste dagen in Berlijn is geschied. In die stad namelijk, werden allerlei kleinigheden verkochtdie O door den tooneelspeler Döring zijn nage laten. Zijne snuifdoozen brachten 3850 mark op. Yerder werden allerlei zaken verkocht de pennen, waarmeê Döring bad geschre ven, een tabakszak en een flacon, die bij op bet tooueel had gebruikt, zijn biergla zen zij n wandelstokkenzelfs de luci fers uit zijn doos! 't Kost waarlijk moeite om zulke dwaas heid niet met spot te geeselen. Geld te bieden voor de lucifers uit de doos die aan een komediant heeft behoord. Kan het gekker? Dergelijke handelingen behooren stellig ook tot het programma van het moderne Cultur-vcAk Zooals men weet, is de afschaffing van de octrooien een der zegeningen" die Ne derland aan de liberalen heeft te danken. Een tiental jaren werkt die vrijheid" doch zie: nu beginnen de liberalen te weeklagen over de gevolgen Teleurstelling in de prakiijk van de li berale theoriën is niets vreemds. Maar het kan toch zijn nut hebben, er nu en dan eens op te wijzendat de liberalen dit zelf erkennen. De Arnhemsche Couranteen der liberale bladenschreef eenige dagen ge leden het volgende: »Onze octrooiwet? En wij hebben er geen. Nederland heeft zulk een uitgebreid begrip van vrijheiddat het geen wet meer heeft ter bescherming van iemands eigen dom. Wat toch is anders onze afschaffing in 1869 der octrooien Gij hebt iets nieuws gevonden in de industrie. Wel zeker, dat is uw eigendomhoud het voor umaak een fabriek, of, zoo ge er een hebt, ge bruik uw uitvinding; maar houd haar ge heim, want een ieder heeft het recht, direct en nam een lange teug van het kristalheldere wa ter van dit meer en ging toen op een steen zit ten, ten einde mijn reisgids verder te raadplegen Ik sla de plaats op, waar dit meer beschreven staat en daar vind ik, dat het water van dit meer vergiftig is. Och! ik ben een verloren man. Ik voel hoe het verterend en verwoestend door mijne aderen loopt! Ik ben geheel vergiftigd; ik heb nog maar een paar minuten te leven. Och, zeg, bij uw t'huiskomst, aan. Laat mij uw reisgids een» zien, hernam daarop de andere. De bladzijde, waar 't vergiftige meer beschreven stond, opslaande, las hij: L'eau du lac est bien poissonneuse. „Het water in dit meer is dus zeer vischrijk, vervolgde hij; 't is waar, een S minder, en er zou vergiftig gestaan hebben. Vischrijk is dat de heteekenis, vroeg nu de doodsbeangste, volgens zijn inbeelding vergiftigde reiziger. Zekerlijk. Nu ik verklaar het u, ik gevoelde mij nooit frisscher en gezonder dan op dit oogenblik, riep de zoo even nog stervende toerist uit, en sprong op met een gelaat, stralende als een zomerzon. Wat zou er van u geworden zijn, als ik u niet ontmoet had? Dan zou ik ziju gestorven aan.aan gebrek aan kennis van de Fransche taal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1