BUITENLAND. BINNENLAND. Godsdiensthaat. België. Frankrijk. Duitschland. Engeland. Zweden. Denemarken. Zwitserland. Amerika. GEMENGD NIEUWS. Landbouwberiehten. b: T< uw product na te maken. Precies het zelfde als zeide de wet; Gij hebt brood, maar als gij er van eetkan ieder ander van dat brood eten- Gij hebt een huis een stuk land, maar ieder kan dat huis bewonendat land beploegenwanneer gij zulks doet. Schrijft iemand een boek of maakt hij een muziekstuk, dat is wat anders. Dat mag niemand nadrukken. Maar een uitvin ding op industrieel gebied is ieders eigen dom. Waarom? Wijl wij een vrije natie zijnwijl ieder recht heeft op de vinding van een ander, wijl dit past in het kader van het vrijhandelsstelselwijlin het kort, de talrijke concurrenten niet behoeven te betalen voor de weinige idealistendie tijd en geld, dikwijls veelgeld overhebben om wat zij zoeken te vinden." Daarbij komt ook nog dat het veel ge makkelijker is voor de bevolking en de in dustrie van Nederland om op roof te gaan in den vreemde en daarvan te profiteeren, dan zelf eens wat moeite te doenzelf te zoeken, zelf te denken. Wanneer zal die Jansaliegeest verdwijnen? Nederland bezit eene commissie van Rijks adviseurs voor Yaderlandsche kunst. Tot heden werkte zij eendrachtig en ieder kunstminnaar verheugde zich in haar be staan. Het Vaderland echter bevatte eenige dagen geleden een hatelijk artikel van den heer Hooft van Iddekinge, lid en Secretaris van meergemelde commissie tegen de heerenJhr. de Stuers enCuy- pers. Daarin wordt o. a. gezegd dat de heer de Stuers de geheele commissie be- heerschte en op gezag van den architect Redtenbacher, (een Duitscher) die vroe ger bij den heer Guy pers in dienst was, dat deze als kunstenaar middelmatig is en van restaureeren gar nichts verstekt. Men ziet meer en meer dat de felle gods diensthaat een ontzettende rol speelt in deze quaestie. De Katholieke Kerk mag nu eenmaal de kunst niet liefhebben. Hare liefde voor de kunst is voor de weinig kunstlievende anti-Katholieke stelsels een voortdurend verwijt. Het Handelsbladanders niet voor een geruchtje vervaard wanneer het er op aan komt om de Katholieken te grieven, meldt het volgende aangaande de commissie van Rijksadviseurs Zij heeft ware diensten bewezen aan den lande. Indien men »de mededeelingen» omtrent haar werk raadpleegt, welke door het Departement van Biunenlandsche Zaken jaarlijks worden uitgegeven, en in de gele genheid was, hier en daar op te merken, hoeveel, overal in het Rijk, behouden en hersteld is, dat anders verloren zou zijn gegaan, dan moet men juichen over den arbeid der commissie, niettegenstaande ze in haar ijver hier en daar wellicht wat te radicaal te werk is gegaan. Een schier onheugelijke verwaarloozing, door volk en Regeeringvan gebouwen en voorwerpen die belangrijk zijn voor ge schiedenis en kunstmoest hersteld wor den, en in de vier jaren van haar bestaan heeft de commissie een buitengewoon zware taak te vervullen gehad. Zij heeft aanspraak op de medewerking- van het publiek, en dit te meer nu men een poging waagt om den strijd der par tpen die zelfs in Frankrijk tot de staat kunde beperkt blijft op kunstgebied over te planten en men zich het gebruik van argumenten overbodig maakt door persoon lijke aanvallen die volkomen ongewet tigd schijnen op een der leden van de commissieof door aanhitsing als waar toe de Spectator zich vernedert tegen »de anti-nationale partij in de commissie." »Wij bestrijden vaak de ultramontanen op staatkundig terrein, doch wij keuren het ten ernstigste af, om tegen Katholieken als jhr. de Stuers en den hoer Cuy per s het volk op te stoken als tegen anti-na tionale" lieden. Deze beleediging hebben ze op geenerlei wijze verdiend." Ach! dat het Handelsblad en de geheele liberale pers incluis, toch steeds even op recht in zijne beoordeelingen mocht zij 11 wanneer het andere katholieke belangen en zaken bespreekt! De Independance Beige meldt uit Berlijn van heden, dat prins Gortchakoff in zijne gesprekken met eenige aanzienlijke personen te Berlijn als zijne overtuiging heeft te kennen gegeven, dat noch de Afghaansehe, noch de Oostersche quaestie tot nieuwe verwikkelingen in Europa zal leiden. Dezer dagen kwam een onbekende, omtrent middernacht in de herberg van zekeren Bondoe te Bergen. Hij vroeg eene flesch wijn en verzocht den herbergier met hem te drinken. Na een glas te hebben gedronken, ging Bondoe een oogen- blik buiten. Toen hij terug kwam, dronk hij een tweede glas, doch nauwelijks had hij dat ge ledigd, of hij viel in een diepen slaap, waarschijn lijk tengevolge van een slaapdrank, door den onbekende in den wijn gegoten. Toen Bondoe wakker werd, was zijn klant, flesch wijn, zijn horloge en portemonnaie, zijn jas en de in houd der lade Van het buffet verdwenen. Zekere Castan te Brussel heeft in zijn museum /van rechterlijke beroemdheden het portret van 't Kint geplaatst. De inspecteur der openbare veiligheid heeft hem laten weten dat, indien hij dit deed, hij hem het land zou doen verlaten. Castan is Duitscher. Den lOen dezer had er te St. Mandé bij Parijs, een banket der Bonapartisten plaats ter viering van den verjaardag, waarop Louis Napoleon Bo naparte in 1848 tot President der Bepubliek gekozen werd. De hoofden der partij waren bijna allen aanwezig. Paul de Cassagnac, die zich in het departement Gers bevindt, om er werkzaam te zijn voor zijne herkiezing, en Boulier werden gemist. Er werden vele toespraken gehouden. Met beslistheid werd aangekondigd, dat het herstel des Keizerrijks niet lang meer kan uitblijven. Onder de aanwezigen bevonden zich ook een student en een arbeider. De student, een zoon van een aanzienlijk ambtenaar onder het Keizerrijk, ver zekerde dat de Pransche jongelingschap met den Keizer dweepte, en de arbeider, een leerling uit de socialistische school van Amigues, die werklie den aanwierf voor het Keizerrijk (hij zelf was ook tegenwoordig,) beweerde dat de arbeidende klasse met vurig verlangen uitzag naar den terugkeer van het Keizerrijk. Onder de sociaal-democraten dis tot nu toe buiten Berlijn zijn gezet, behoort ook het vroe gere lid van den Bijksdag Most. Op het oogen- blik bevindt hij zich nog in de gevangenis aan het meer van Plötzen; hij zal zoodra hij er uit komt in ballingschap moeten gaan. Aan Most werd reeds vroeger 't verblijf' in Oostenrijk ont zegd, evenals in zijn vroeger kiesdistrict Chem nitz in Saksen. Onder de ballingen bevinden zich voorts leden der besturen van verboden werklieden-vereenigin- gen. Er zijn slechts een paar vermogenden on der de uitgewezenen. De bladen van Hasselmann zullen onder andere redactiën worden voortgezet. Onlangs ontsnapte te Londen een beer uit zijn hok, doordat de bodem daarvan brak. Iedereen, tot den oppasser toe, vlood weg. De beer volgde een vrouw, die in doodelijken angst vluchtte, tot in een lakenwinkel. De vrouw sprong over de toonbank, en de beer haar na. Gelukkig rende vriend Bruin haar voorbij naar een kamer ach ter den winkel, bekeek zich daar, denkelijk voor 't eerst van zijn leven, in een grooten spiegel, en zette zich toen voor het vuur, dat helder in een open haard brandde. Ongelukkig verstoutte hij zich zijn poot op het heete ijzer te leggen, en brandde zich deerlijk, zoodat hij onder een geweldig gebrul terug liep naar den winkel, waar hem reeds eenige oppassers wachtten, die hem spoedig in verzekerde bewaring namen. Er is in Engeland weer eene hardloopster op gestaan, Miss Blanche Sykes. Het zelfde akelige nuttelooze werk, waartoe dezer dagen allerlei man nen zich leenen, om binnen een gegeven tijdstip n een en dezelfde ruimte een aantal mijlen af te leggen, wordt nu door deze jonge vrouw mede voor geld verricht. Zeker al een van de onvrou- welijkste zaken om geld of roem te verdienen Te middernacht, als 1878 sterft en 1879 zijn troon beklimt, zal in Zweden een revolutie plaats hebben, een sociale omkeering die zich in alle lagen der maatschappij zal doen gevoelen; dan zullen namelijk eensklaps alle klokken in het ge heele Bijk, op stations, kerken, gemeentehuizen enz. enz., naar één normale Bijksklok worden gelijk gezet. Het leven der bewoners van Stockholm wordt aldus bij Koninklijk besluit met 12 minuten ver lengd. Het huwelijk van den Hertog van Cumberland met Prinses Thyra van Denemarken zal den 21n December e. k. in de Hofkerk te Copenhagen voltrokken worden. De jonggehuwden zullen zich dan naar Eredensborg begeven, waar zij tot hun vertrek naar Engeland vertoeven zullen. De Groote Baad van het kanton Genève heeft met 76 tegen 16 stemmen een voorstel aangeno men, waardoor de tegenwoordige regeling van het staatstoezicht op de bijzondere scholen en de straf bepalingen tegen ouders wegens schoolverzuim hunner kinderen, zijn opgeheven. Het bij het Huis van Vertegenwoordigers in gediend wetsontwerp op de diplomatieke organi satie van de Unie strekt tot vermindering van de toelagen der gezanten te Londen, Parijs, Berlijn en St. Petersburg van 17 500 tot 15 000 dollars en van die der gezanten in Spanje, Oostenrijk, Italië, Brazilië, Mexico, Japan en China van het tegenwoordig cijfer van 12 000 d. tot dat van 10 000 d. De gezantschappen in België en Neder land zullen worden opgeheven. The New-York Herald bericht het overlijden van Alcantara, President der Bepubliek Venezuela. Naar men verneemt, heeft de Minister van Waterstaat, op uitnoodiging der Duitsche post administratie, een commissie benoemd van drie leden, om het Duitsche systeem van pakjes dooi de postadministratie te laten vervoeren en bezor gen, daar te lande te onderzoeken. De commissie bestaat uit de heeren Neujean, Jansen en Plie- ster; beide eerstgenoemden hebben zich reeds naar Duitschland begeven. De Minister van binnenlandsche zaken is voor nemens met lo. Januari a. s. bij zijn departe ment een andere wijze van boekhouden in te voeren. Amsterdam, 12 December, Vijftig paarden en 32 rijtuigen zullen uit Den Haag en van het Loo hierheen worden gezonden, om gedu rende het aanstaand verblijf van IIH. MM. den Koning en de Koningin te worden gebruikt. Als kommandant der eerewacht voor HH. MM, den Koning en de Koningin zal optreden mr. H. L. M. Luden. Utrecht, 12 December. Door de heeren G. Vas Visser te Doorn en W. J. Visser alhier, is bij de betrokken autoriteiten aanvrage gedaan, om concessie voor den aanleg en de exploitatie van een tramway met stoomwagens voor het vervoer van personen en goederen van Utrecht over Jutfaas naar Vreeswijk. Arnhem, 12 December. Op verzoek van het Bestuur Werhnansvereeniging Arnhemheeft het Bestuur voor de in 1879 alhier te houden tentoonstelling gunstig beschikt om gratis plaats toe te staan in genoemde tentoonstelling van voor werpen, vervaardigd door werklieden in hun vrije uren. Wijchen, 12 Dec. Terwijl de echtgenoote van den Molenaar C. E. S.alhier, heden haren ge boortedag herdacht, en haar oudste zoontje vijf jaren oud werd, schonk zij haren echtgenoot voorspoedig een zeer welgeschapen jongen en een meisje, zoodat bij voortdurende gezondheid in het huisgezin van S...-. vier verjaardagen te ge lijk zullen kunnen gevierd worden. Om der curio- siteitswille achten wij het meldenswaardig. Een ingezetene van Meppel is opgelicht door een persoon, die dezer dagen bij hem f 100 wis selde tegen een bankbiljet, dat eerst later bij de uitgifte bleek niets anders te zijn dan een der beruchte biljetten van honderd sigaren. Onder de gemeente Erp nabij Veghel is eene landbouwerswoning met schuur geheel af gebrand. Van den inboedel is bijna niets kunnen o-ered worden. De oorzaak is onbekend. Naar O men zegt, is alles tegen brandschade verzekerd. De Amsterdamsche melkinrichting verkoopt in het gebouw zelf de melk goede ongewas- schen melk; zooals men weet, tegen 5 cent per glas. Ook dezen winter zal zij daarmede voortgaan, maar dan warme melk leveren. Dat is een goede maatregel, die het gebruik nog zal doen toenemen. Met genoegen vernamen wij, dat reeds menig werkman daar zijn glas melk ge bruikt. Het bootje van Woerden is eergisteren-mid- dag op den Amstel verongelukt. Eene vrouw met haar kindje verloor daarbij het leven. Men denkt, dat het stoomschip Hermann Ludwig 26 Sept. van New-York naar Antwerpen i) vertrokken, met man en muis vergaan is. Aan boord waren, behalve een rijke lading, eene be manning van 34 personen en 2 passagiers. Twee verongelukten war(en Nederlanders: de kapitein J. Durt en de matroos J- Gezelle, beiden geb. te Vlissingen. Te Gersloot is een persoon, die den water molenaar een Sinterklaasgeschenk t' huis zou bren gen, door een der wieken van den molen dood geslagen. Volgens het Tijdschrift „de Boheemsche Bierbrouwer" is de bierproductie in Europa en Amerika thans tot de aanzienlijke hoeveelheid van bijna 131 millioen hectoliter gestegen. Tevens wordt daarin gemeld, wat menigeen waar schijnlijk niet vermoedde,dat het bierverbruik in België het grootst is, nl. 155 liter per hoofd. Dan volgt Engeland, Duitschland, Nederland en eindelijk Oostenrijk, Aan bieraccijns wordt in beide werelddeelen te zamen ongeveer 218 mil lioen gulden betaald. Te Erankfort a/M. wordt binnenkort een hotel geopend, waar alleen aan vrouwelijke reizi gers een onderkomen zal worden verstrekt. De eiding der zaak en de bediening worden uit sluitend aan vrouwen opgedragen. In den afgeloopen nacht zoo meldt men uit Groningen dd. 11 December jl. werd een turf schip, buiten de Apoort liggende, lek. De schip per werd gewekt door de koude van het binnen dringende water en had nog maar den tijd, zijn vrouw en twee jongste kinderen op den wal te brengen, waar deze, bijna zonder kleêren aan 't lichaam in de scherpe koude moesten blijven. Doch nog drie kinderen sliepen in het voorste gedeel te van het schip; de oudste, een meisje, had het geluk, den uitgangte vinden en den wal te bereiken, doch twee kleinen, van 1 en 8 jaar, bevonden zich nog in het vooronder, waar steeds meer wa ter instroomde. Met de uiterste inspanning bereikte de radelooze vader het schip. Hij wringt zich met moeite door de nauwe opening en tast in 't rond. Te vergeefs! Het water tilt hem op en drukt hem tegen het dek. Zijn adem begeeft hem met leêge handen moet hij de opening zoeken om lucht te scheppen. Tot drie maal toe herhaalt hij de proef, doch geen resultaat op dit bovenmenschelijk po gen. Eindelijk jahij voelt een been of ander lichaamsdeel van een der kleinen, doch het zit in de dekens verward en drijft even als hij zelf omhoog in de kooi. Hij rukt en trekt zoo veel en zoo sterk als hem bij den weinigen steun maar mogelijk is, tot hij niet meer kan en het zijn hand ontglipt. De langdurige inspanning, Lichtge brek, schrik, het ijskoude water bebben hem uit geput en nauwelijks is hij in staat, kruipende den vasten wal te bereiken- Een nabijliggend schipper was intusschen wakker geworden en nam de bibbe rende, naakte familie aan boord. Heden-middag meldt de N. Gr. Ct. is het na veel moeite gelukt, de twee kinderlijkjes te voorschijn te brengen. De geredden vonden een liefdevolle verpleging door het Armbestuur, dat hen van warme kleeding en voedsel voorzag. Van 3 tot 80 November 1878 zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aangetast: in Gelderland 1 2 runderen, Zuid-Holland16 Noord-Holland 1 Totaal19 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 38 run deren door die ziekte aangetast. BARRADBEL, 12 December. Algemeen is het rund vee in deze gemeente lijdende aan tongblaar. Op vele boerenplaatsen heeft men bovendien nog eene ziekte te bestrijden, die met de tongblaar gaat, n. 1. het klauwzeer. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem. Tot definitief organist der Groote Kerk alhier is door den Gemeente raad benoemd de beer J. Bastiaans Jr. Door een 120-tal ingezetenen is aan den Gemeenteraad "een stuk grond van den Haarlemmerhout, nabij de Hertenbaan, in huur gevraagd tot oprichting van een bur ger-buiten sociëteit. Drie bekroonde Liedertafels met name Crescendo van bier en Zanglust en Apollo van Amsterdam gaven in vereeniging met het orkestgezelschap Euterpemede van hier, op Woensdag-avond 11. een vocaal- en in strumentaal concert onder leiding van de heeren W. Robert en N. II. Andries- sea. Deed de samenstelling van het keurige programma hooge eischen ontstaan, de uit voering, wij durven het constateeren, heeft de verwachting verre overtroffen. Zoowel de afzonderlijke voordrachten der liederta fels als de gecombiueerden, werden met smaak en tact gezongenen gaven niet alleen doorslaande bewijzen van de geoefendheid der zangers maar ook van het meesterschap der dire een zek« hepi to cl han het toor ontz soli, nigc Eat G o i part over keui Zan, kenc ben vuui eene de e Wij van heer voor zich stan uitm erke dim en c zijn LI bran Mule Doel teng een eeniï der blusi D' Dom have polit van 1 J; eervi Oi genn het maze getal Het de n of a voor begr draa 8, a ziekl ziek! sone volg 1, v van van Geb< stad: herb terki H. B de h tot 1 kunc Lam Bi met tot 1 leui het 1 BUR J G J C J A W J i d. Mi E Eo:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2