BINNENLAND. Frankrijk. Duit schland. Engeland. Italië. Zwitserland. Oostenr ijk-HoD garije. Amerika. GEMENGD NIEUWS. Onlangs werd in de woning van den heer Jaquet te Juraet, zoo meldt men uit Charleroi, eene som geld en een gouden horloge met ketting, ter waarde van 800 fr. gestolen. De politie werd ver wittigd, doch hare opzoekingen bleven vruchteloos. Eergisteren hebben twee Paters Eecolletten van Montigny-sur-Sambre zich bij den Jacquet begeven, aan wien zij het horloge en den ketting kwamen terugbrengen, die hen door door de dieven inden biechtstoel overhandigd waren. Eerstdaags wordt te Parijs een Chineesche am bassade, uit ongeveer 30 personen bestaande, ver wacht. Kardinaal Guibert, aartsbisschop van Parijs, heeft van den Keizer van Brazilië de insignia ontvangen van grootkruis in de Christus-orde. Het brevet ging vergezeld van een eigenhandigen brief. Bij Hachette te Parijs is eene vertaling von Ariostro's «Orlando Eurioso'' uitgekomen met 500 platen van Doré. Er is zeer veel sneeuw gevallen vooral te Parijs en Nantes, waar men zich niet herinnert sedert 1855 zooveel sneeuw gehad te hebben. Op de spoorwegen tusschen Orleans en Bordeaux was het verkeer gestremd. De heeren Elsbach 4' Jones te Parijs zijn bereid, aan alle Nederlanders, die loten mochten hebben in «da nationale loterij," op te geven, welke prijzen eventueel op hunne loten mochten vallen. Het is voldoende, hun de nummers op te geven, om on middellijk nadat zij zullen getrokken zijn, daarvan mededeeling te ontvangen. Men adresseere de brieven aan Elsbach 4" Jones te Parijs. Een bediende der Parijsche gas-maatschappij. belast met het inkasseeren van rekeningen, be vond zich in een omnibus, die naar het Troca- déro reed, toen een dame, die tegenover hem was gezeten, hem vroeg of hij haar een bank biljet van 500 franken kon wisselen. Om aan dat verzoek te voldoen, stelde de man haar een rolletje goudgeld ter hand, doch niet gering was zijn schrik, toen hij later bemerkte, dat hij 1000 franken had gegeven in plaats van 500. De be diende is des te meer te beklagen, daar hij huis rader is en slechts een matig inkomen geniet. Te Prankfort hield een predikant een sterk gekleurde politieke preek, waarin hij als een tee- ken des tijds wees op de „wegbrokkeling van het pausdom." Een oud heer, die onder de wei nige hoorderen was, ging den tempel uit, toen de redenaar begon en mompelde? «Dat heeft men mij in mijn jeugd ook al voorspeld dat brokkelt mij toch wat te lang, nu al 1800 jaar; ik be leef het toch niet." De nieuwe Yolksvereeniging te Berlijn (con servatieve kiezers uit het 3de stadsdistrict voor de Landdagverkiezingen) heeft met algemeene stemmen een votum uitgebracht tegen dr. Yirchow, wegens hetgeen hij in hel Pruisische Huis van afgevaardigden heeft gezegd: dat namelijk de po litiek bij de uitvoering der socialistenwet ten onrechte in icderen revolutionair een koniugsmoor- der zoekt, enz. De Yereeniging spreekt door die rede hare verontwaardiging uit en verzoekt den heer Virchow zijn mandaat als volksvertegen woordiger neder ts leggen. Uit Küstrin wordt het volgende gemeld: De brugwachter Bruckmann alhier vond in het laatst van November in een ijsblok vóór de brug een nest met 3 jonge vischotterswaarvan hij er eene opkweekte. Het jonge waterdier werd in den aan vang met melk uit een flesch gevoed. Thans echter wordt het door een hond die voor eenige dagen een jong heeft geworpen, mede gezoogd, 't Is zeker nog niet vaak gebeurd, dat een visch- otter eea hond tot min heeft. Het waterdier groeit uitstekend. De Beiersche, VVurtembergscheSaksische en Badensche Rsgeeringen verzetten zich met alle macht tegen het plan om de Staatsspoorwegen over te dragen aan het Bijk. Voorts bleek nog dat de Saksische Begeering zich met groote geldelijke opofferingen heeft ge haast, om zoo spoedig doenlijk de particuliere spoorwegen aan te koopen. Dr. Manning King te Snodland in Kent schrijft: Mijn grootmoeder, die nu te San-Erancisco woont, is 108 jaar en vijf maanden oud, mijne moeder, die er eveneens woont, wordt met Maart 90 jaar. Mijn broeders zijn 52, 51, 48, ik zelf 46 jaar oud. Wij zijn allen van der jeugd af geheel onthouders, en gelooven het oudste geslacht van dien aard te zijn. Het is een familie-overlevering, nog uit de tijden toen de pelgrimsvaders in 1653 in de baai van Plymouth Massachusets, landden, dat geen uit ons geslacht ooit alcohol heeft ge proefd. Mijn voorouders van vaders- en moeders zijde zwoeren onthouding voor het altaar en het is voor ons geslacht een wet niet te huwen, dan met dezulken, die zich geheel vin sterken drank. onthouden. De wortel, de stam en de takken, mannelijke en vrouwelijke, 't zijn allen geheel ont houders. Het overlijden van de groothertogin van Hes- sen-Darmstadt, in Engeland bekend als prinses Alice, is juist gevallen op den jaardag van den dood haars vader, den Prins-gemaal. Zij was Victoria's derde kind, geboren den 25 April 1843. In 1862 trad zij in het huwelijk met Ludwig Eriedrich Wilhelm van Hessen-Darmstadt. Blijkens mededeeling van den Minister Smith aan den heer E. Watkin worden reeds stappen gedaan om de koopvaardij-marine, in geval van oorlog, te doen strekken tot bescherming van En- geland's handel. Een wettelijke regeling omtrent dit punt schijnt voorloopig niet noodig. Onlangs werd aan een bestuurder van het armwe zen te Greenwich een rekening voorgelegd van f 12, voor een nieuw houten been van een der bewoners van het armhuis. De bestuurder wei gerde te betalen, «want", zeide hij, «een houten been is een meubelstuk, en ik mag alleen heelkun dige instrumenten betalen." Te Santa-Maria-Capua-Vetero is dezer dagen door straatroovers eene afschuwelijke misdaad gepleegd. De heer Erancesco Adinolfi, een rijke eigenaar van bovengenoemde gemeente, keerde omtrent 5 ure 's avonds uit zijne villa, in de nabijheid van SanAngelo-in-Eormis gelegen, huiswaarts, toen hij aangevallen werd door drie mannen met geweren gewapend en die hem blinddoekten. De koetsier onderging hetzelfde lot en vervolgens weid Adinolfi in het bosch van Turrino gebracht. Daarna werd de koetsier op de plaats der aan randing teruggeleid, en met een brief, waarin een losgeld van 70,000 fr. werd gevraagd, naar de familie van den gevangene gezonden. Overeenkomstig de bevelen van den Bondsraad heeft de gedelegeerde van het Gouvernement te Neufchatel de drukkerij van l' Avant-Garde het anarchistische orgaan, doen sluiten. De bevolking van Chauxfonds heeft dien maatregel met vreugde begroet. Op dit oogenblik, zoo leest men in de Poli- tisclie Correspondenz, woont te Bihac (Bosnië) een Turk van niet minder dan 135 jaren, die volkomen gezond is en nog steeds zijn koren in zakken van 50 kilo naar den molen draagt. Kardi Ali, zoo heet de man, heeft een veelbewogen le ven achter zich. Hij nam o. a. deel aan den oorlog tegen Napoleon I en in 1804 tegen de Serviers. Voor het overige zijn lieden van hon derd en meer jaren in Bosnië volstrekt niet zeldzaam. San Eranciseo bezit zeker een der zeldzaamste tramway's uit de geheele Unie. Zij is ruim ander halve mijl lang, en loopt langs Californie- straat over de steile Nob Hilleen plaats waar zich de prachtigste woningen uit die stad bevin den. Deze spoorweg kost van leggen 800,000 dollars en heeft nog nooit een cent winst afge worpen, hetgeen de eigenaars, die onder de aan zienlijksten in Californie behooren, echter weinig kan schelen. De vreemdeling staat verbaasd bij het zien van dezen spoorweg, die schijnbaar zon der eenige beweegkracht voorwaarts gaat. Onder den grond bevindt zich een machtige stoomma chine, die hare kracht over den geheelen weg uitstrekt. De wagenwaarvan de wielen van weer haken voorzien zijn, wordt door middel van een ijzeren ketting of kabel in beweging gebracht. Deze nieuwe manier van beweegkracht moet uit muntend werkenen alleen de groote kosten zijn een beletselom die algemeen toe te passeu. Ook te Nieuw-York heeft men de dieren lief. In een der laatst verschenen nommers van den daar uitgegeven Herald vindt men het verhaal, hoe de heer Tousey een knaap ontmoetende met den staart van een rat in de hand aan wiens andere uiteinde de rat was bevestigd, en gereed om het dier te verdrinken, gelijk hij bekende, den knaap liet in hechtenis nemen door de po litiebeambte Aliearn in het vierde district. De knaap werd in een cel gesloten de rat in een mand, en den volgenden morgen kwam de zaak voor den rechter Murray, die ern stig en nauwgezet het feit overwoog en eindigde met den jongen vrij te spreken. De rat werd gezonden naar de Vereeniging te gen mishandeling van dieren, aan deze overla tende om den zachtsten dood te kiezen voor het dier of, desverkiezende levenslang er voor te zor gen- Na een korten tijd „zon" te zijn geweest, is de heer Kappeyne thans bij de -Spectator-mannen weder „kwajongen'' geworden. De Spectator-^Asmt van Zondag kleedt hem weer in de kiel, pruilend, met de vuist onder't hoofd. „Waarom wil je niet meer met de bouwdoos spelen?" vraagt de Maagd hem- „Zoo vervelend, en zoo leelijk", is het antwoord- „Ga dan kiezertje spelenof neem de doos met de boerderij", herneemt dan de kindermeid. Van de Nederlandsche hoofdcommissie voor de Internationale Tentoonstelling te Parijs in 1878 is, ter verbetering en aanvulling van de vroeger door haar verstrekte opgave, een lijst ontvangen der aan Nederlandsche inzenders toegekende on derscheidingen. Die lijst is in bijvoegsels tot de Staats-Courant van 14 Dec. opgenomen. Het Hoofdbestuur van 't Nut zal aan de al gemeene vergadering voorstellen 1000 beschik baar te stellen voor een eventueelen tweeden Noord- pool-tocht. 's Gravenhage16 December. Heden-ochtend is per Rhijnspoor, onder geleide van twee Rijks veldwachters, van Rotterdam, waar hij uit Lon den was aangebracht, geboeid hier aangekomen de beruchte en gevaarlijke dief Johannes Martinus van Wees, die ten vorige' are uit de gevangenis te dezer stede ontvluchtte en onlangs in Engeland gevat werd. Door de Bijksveldwacht aan het sta tion overgenomenwerd hij naar het Huis van Arrest op de Prinsegracht getransporteerd. Maastricht, 16 Dec. Gister-ochtend had hier een brutale diefstal plaats. Een onbekende trad een goudsmidswinkel in de Brugstraat binnen en verzocht, eenige gouden horlogekettingen te zien; zoodra de winkeljuffrouw daaraan had voldaan, wierp de dief haar een handvol peper in het ge laat en ontvluchtte met de kettingen. Hij is nog niet teruggevonden. Ginneken, 16 Dec. Door de heeren mr. J. van der Biesenlid van Prov. Statenen E- Kalfsterman, oud O.-I. ambtenaar alhier, is con cessie gevraagd voor een tramwaymet stoom- rijtuigen of paardentusschen deze gemeente en het spoorweg-station te Breda. Charlois, 16 Dec. Eergisteren-nacht ten half drie ure openbaarde zich brand bij een bakker in de Gouwestraat. Niettegenstaande twee brand spuiten spoedig op het terrein warenen onder aanwijzing van den Burgemeester de noodige maatregelen genomen werdenkon men den brand niet bedwingen vóór de bakkerij, het woonhuis en een aangrenzende woning in de asch lagen. De bakker was voor meubelen enz. geassureerd. De bakkerij had hij in huur. De bewoners van de andere woning man en vrouw en zes kinde renhebben bijna niets kunnen redden; er was ook niets verzekerd. Er schijnt vermoeden van brandstichting te bestaan. De bakker is in verhoor genomen. Amsterdam, 14 December. Het districtsbe- stuur van Eigen Hulp alhier heeft besloten, de contributie der leden over 1879 voorloopig van f 2.50 op f 1 te verminderen, in afwachting eener wijziging van het reglement. Heemstede 17 December. Voor het „nationaal huldeblijk'' aan onze aanstaande Koningin is al hier ontvangen f 266,60 en te Bennebroek f 237.40. Amsterdam, 16 December. Naar men ver neemt heeft de heer Oscar Carré een terrein gekocht, gelegen op den Binnen-Amstel, tus schen de Prinsengracht en de Korte Amstel- straat te Amsterdam, om aldaar, na bekomen vergunning, een vast cirque te bouwen. Aanvan kelijk zal daarop de nieuwe houten tent worden opgericht, waarin tegen het einde van Januari voorstellingen zullen worden gegeven. Gennip, 16 Decemher. In 14 dagen zijn hier 45 kinderen aan keelziekte gestorven, in één huis gezin binnen acht dagen vier. En nog zijn er veel kinderen aan die ziekte lijdende. Té Bolsward is gisteren een twaalfjarig- meisje vóór het huis van hare ouders in de stads gracht gevallen en door het ijs gezakt. Spoedig was er hulp, en in betrekkelijk korten tijd was de drenkelinge uit het water; velerlei pogingen werden in het werk gesteld om haar te behouden, doch alles was vergeefs, het leven was reeds ge weken. Dezer dagen had in de R. K- kerk te Sche- veningen, juist toen de godsdienstoefening begin nen zou, een gasontploffing plaats, veroorzaakt door een lek in de gasleiding, dicht bij den onder het koor geplaatsten meter. Onmiddellijk vertoonde zich een hevige vlam- De onsteltenis van de aan wezigen was te grooter, daar men van den hoofd uitgang door de vlammen gescheiden was. Gelukkig had de kosteresse den moed om met ware zelfop offering den hoofdkraan te sluiten, waarna de vlam dadelijk gebluscht was. De werkzaamheden aan de vuurtorens te IJmuiden moeten, tengevolge van de slechte weersgesteldheid, uiterst langzaam vorderen, t Is r.iet te verwachten dat het kustlicht op den reeds genoemden tijd zal kunnen worden ontstoken. Vijf schepelingen van de mailboot Conrad zijn door de rijkspolitie gearresteerd als verdacht van den diefstal, op genoemden bodem gepleegd. Zij zijn voorloopig in de kantonnale gevangenis te Helder in arrest gesteld. Eene arme oude naaister te Amsterdam, die haar leven lang hard heeft moeten werken voor een schamel stuk brood en ten slotte toch nijpend gebrek leed, is voor de verleiding bezweken. Ja- ponstof, haar door eene dienstbode gegeven om tot een kleedingstuk te verwerken, werd door haar verpand. Om, dit pand in te lossen werd weder eene andere kleeding, haar ter vervaardi ging toevertrouwd, verkocht en thans zal de onge lukkige zich te verantwoorden hebben wegens diefstal en misbruik van vertrouwen. Van de sleepboot Dordrecht III, kapt. P. Bovenst, opstoomende van Dordt naar Ruhrort, met 5 groote vaartuigen, is eergisteren ochtend ten 7 uur de ketel gesprongen. Gloeiende stukken ijzer werden in alle richtingen weggeslingerd. De slag werd tot een half uur ver gehoord. Het schip heeft betrekkelijk weinig geleden en is langzaam gezonken. Van de equipaga van 6 man zijn er vijf ongedeerd gered door eene boot van het naaste scliip. Alleen de machinist is omgekomen. Hij is met het schip gezonken, nalatende eene vrouw en een kind. De vaart is eenigszins belemmerd. Morgen begint men te lichten. Te Schoonebeek, gemeente Dalen, is eene bejaarde vrouw, die, om het vuur aan te maken, daarop petroleum goot, in brand geraakt en reeds kort daarna overleden. In de nabijheid van de Nijlamerbrug te Weststellingwerf zijn twee personen door het ijs gezakt. Slechts een, een jongen, wist zich te redden, de ander moest het met den dood bekoopen. - Te VVommels hadden een klein 20-tal per sonen de onvoorzichtigheid zich op het zeer zwakke ijs te begeven. Het gevolg was dat allen er door zakten. Dank zij de spoedig, toegesnelde hulp, werden allen gered. Eergisteren is te Amsterdam een kindje van ongeveer l'/s jaar oud gestikt, doordien het een te groot stuk vleesch in den mond had en dit wilde doorslikken. Eergisfereu-middag omtrent 4 uur zakten twee personen door het ijs op de Wetering bij de aschbrandsrij aan de Kortekade te Kralingen. Een hunner werd gered, doch de andere, een 19-jarige jongeling uit Rotterdam, verdronk, niettegenstaande alle pogingen tot redding werden aangewend- Te Dokkurn is een jongen bij het schaat senrijden door het ijs geraakt en verdronken. Te Vlissingen lieten twee jongens een knik ker over het ijs rollen. Zij liepen dien na op het ijs, met dat gevolg dat zij beiden er door zakten en de jongste, een 15-jarige knaap er het leven bij inschoot. In de afgeloopen week is te Rotterdam door de keurmeesters van vee en vleesch ontdekt en afgekeurd eene partij bedorven rundvleesch in de Hal, eene partij dito in een vleeschwinkel en een dood varken, welk een cn ander is vernietigd. Sedert twee weken wordt een twaalfjarig meisje uit Ophoven (Limburg) vermist. Alle pogin gen om haar op te sporen zijn tot nog toe vruch teloos geweest. Te Utrecht hadden zich gisteren-avond twee jongentjes van 6 eti van 10-jarigen leeftijd op het nog brooze ijs der Kruisvaart aldaar gewaagd, met het droevig gevolg dat het jongste kind le venloos werd opgehaald en het oudste in bewus- teloozen toestand naar het Ziekenhuis werd ver voerd. Terwijl de vrouw van H. Hoppe, te Weer- dingerveen (Drente,) met hare 4 kinderen in huis was, stortte Woensdag-middag jl. de zolder, die te zwaar beladen was, eensklaps in, moeder en kinderen er onder begravende. Een knaapje van 8 jaar wist zich onder het puin weg te werken en ging zijn vader roepen, die niet ver van huis aan den arbeid was. Zoo spoedig mogelijk trachtte men de ongelukkigen te redden. De moeder en 2 kinderen kwamen levend te voorschijn, maar een 6-jarig meisje was bezweken. Ware er niet spoedige hulp opgedaagd, allen zouden ellendig omgekomen zijn; de vrouw was op 't vuur gevallen. De toe stand van het armoedig gezin is er natuurlijk niet door verbeterd. Door een arbeider tc Dragtster Compagnie is een varken, slechts 33 weken oud, geslacht, dat 312 halve kilo's woog en 30 halve kilo's reuzel had. Te Midwoud is dezer dagen eene boerderij verkocht, groot 22 hectaren, 3 aren en 40 centiaren, voor de som van f 99,326,25. Twee kleermakers te Amsterdam bewoonden samen een kamer en leefden in goede vriend schap- Een van de twee vrienden echter was al tijd hoogst sierlijk gekleed en veel bevalliger dan de ander. Dit wekte jaloezie naar het scheen want dezer dagen is de ander met de noorderzon

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2